Home / Tag Archives: shqiptareve

Tag Archives: shqiptareve

Këta dy fëmijë në foto, sot i kanë ‘pushtuar’ zemrat e shqiptarëve me këngët e tyre

Reperët nga Ferizaji, Getinjo dhe Mozzik janë mjaft të dashur për publikun.Ata deri më tani kanë arritur të realizojnë këngë dhe hite të shumta që u pritën mjaft mirë nga fansat, shkruan lajmi net.Duke qenë se janë të barabartë edhe në muzikë, Mozzik para pak çastesh ndau një foto me vëllaun e tij, teksa shfaqen kur ishin të vegjël. “1 € + 1 € = 2 € “, ka shkruar ai.Dyshja ka kohë që janë larguar nga grupi “On Records”, ku tanimë ndaras po sjellin projekte tejet të suksesshme. Mozzik po ashtu së shpejti pritet të bëhet baba për herë të parë.1 € + 1 € = 2 € @getinjoA post shared by MOZZIK (@mozzik) on Aug 14, 2018 at 9:32am PDT

Lexone

Shkatërrohet banda që çonte shqiptarë në Britani për 6 mijë euro, pranga 14 personave

Policia spanjolle ka shkatërruar një organizatë të trafikimit të shqiptarëve si dhe të lëndëve narkotike drejt Anglisë. Në pranga kanë rënë 14 persona, ndërsa kapoja i bandës ishte një shqiptar.Spanja përdorej si pikë nisje i trafikimit të emigrantëve të paligjshëm që në të shumtën e rasteve ishin shqiptarë. Nisja bëhej nga portet e Santanderit dhe Santurces.Të arrestuarit akuzohen për krime kundër të drejtave të qytetarëve të huaj dhe trafikun e narkotikëve.Nuk dihet ende identiteti i shqiptarit që ishte truri i grupit, por ai banonte në Cantabria, aty ku strehonte përkohësisht edhe bashkatdhetarë të tij që më pas niseshin për në Angli.Shqiptarët hipnin në tragetet që niseshin nga Santander e Santurce drejt Britanisë së Madhe, të fshehur në kamionë mallrash.Grupi bashkëpunonte me disa shoferë spanjollë që fshihnin shqiptarët në mjetet e tyre dhe i çonin në Francë, prej nga shkonin më pas në Angli me traget.Shqiptarët paguanin deri në 6000 euro për emigracionin klandestin, ..

Lexone

Kryemadhi video-selfie në Kuvend: Rama është batakçi dhe mostër, tani parlamenti është bërë fare qesharak

Monika Kryemadhi ka bërë një video-selfie nga seanca parlamentare ku ka adresuar një sërë akuzash ndaj kryeministrit Edi Rama.Liderja e LSI-së e ka konsideruar kryeqeveritarin si mostër dhe batakçi duke thënë se ai po e orjenton Shqipërinë drejt krimit dhe drogës.Ajo sugjeron që të mos ndalet aksioni opozitar që ka nisur për ta denoncuar qeverinë “Rama”.Sipas Kryemadhit, Parlamenti tashmë është bërë qesharak ku tregon se si shefi i qeverisë ka uzurpuar jetën e shqiptarëve. (TemA)

Lexone

Merkel trondit Fevzon duke e detyruar të qëndrojë në Klan

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur dje në TV Klan.Pas krizës në të cilën ka hyë Shqipëria, pas dilemave që ka Fevzo për ikjen në Top Channel, kancelarja Merkel ka bërë një lëvizje të papritur.Ajo ka marrë Edi Rmanë në telefon dhe i ka thënë të bëjë një sakrificë për hir të hapjes së negociatave, të cilat mund të bllokohen për shkak të një vendimi të Fevzos.-Duhet të shkosh në Opinion bashke me Zamirin dhe Gonen e Vlorës, i tha.Ata si bamirës të shqiptarëve të varfër dhe ti si bamirës i shqiptarëve të pasur.Do ta bësh për Fevzon këtë, i tha.Ndryshe nuk të ndihmoj dot.Pas pajtimit tënd me Vuçiç, pajtimi i Fevzos me Sandrin është më i rëndësishmi në rajon.Pas kësaj, ajo i ka telefonuar Fevzos dhe i ka bërë surprizën.-Sot do kesh dy bamirës biznesmenë dhe një bamirës biznesmenësh, i tha Merkeli.Duhet t’i tregosh Sandrit, se çfarë je në gjendje të bësh.Pas kësaj, gjithë palët do të reflektojnë.Dhe ngjarja ndodhi.Edi Rama shkoi me Gonen e Vlorës dhe Zamirin në emisi..

Lexone

Merkel trondit Fevzon duke e detyruar të qëndroj në Klan

Një ngjarje e pazakont ka ndodhur dje në Tv Klan. Pas krizës në të cilën ka hyë Shqipëria pas dilemave që ka Fevzo ka për ikjen në Top Channel, kancelarja Merkel ka bërë një lëizje të papritur. Ajo ka marr Edi Rmanë në telefon dhe I ka thënë të bëj një sakrificë për hire të hapjes së negociatave të cilat mund të bllokohen për shkak të një vendimi të Fevzos.-Duhet të shkosh në Opinion bashke me Zamirin dhe Gonen e Vlorës,- I tha. Ata si bamirës të shqiptarëve të varfër dhe ti si bamirës I shqiptarëve të pasur. Do ta bësh për Fevzo, këtë I tha. Ndryshe nuk të ndihmoj dot. Pas pajtimit tënd me Vuçiç, pajtimi I Fevzos me Sandrin është më I rëndësishmi në rajon.Pas kësaj ajo I ka telefonuar Fevzos dhe I ka bërë suprizën. Sot do kesh dy bamirës biznesmen dhe një bamirës biznesmenësh,- I tha Merkeli. Duhet ti tregosh Sandrit, se çfarë je në gjendje të bësh. Pas kësaj gjithë palët do të reflektojnë.Dhe ngjarja ndodhi. Edi Rama shkoi me Gonen e Vlorës dhe Zamirn në emision.Gonia shpjego..

Lexone

Arjan Çani përplaset më Shpëtim Nazarkon për shkollimin e fëmijëve jashtë vendit: Budallik i paparë…

Ka vijuar me debate mes të ftuarve emisioni ‘Studio e Hapur’ në News24. Teksa po diskutohej rreth emigracionit masiv të shqiptarëve, të cilët zgjedhin të largohen nga Shqipëria, ka shpërthyer një debat mes gazetarit Arian Çani dhe analistit Shpëtim Nazarko.Pjesë nga debati:Nazarko: “Po s’mund të shkoj pas avazit tënd tani. Është pikëpamje tjetër, nuk është se unë po kundërshtoj profesorin.Ne kemi zgjedhur sistemin kapitalist. Bazë kemi mekanizmin kërkesë-ofertë.Këtu nuk realizohet mekanizmi kërkesë-ofertëa. Arsyeja e parë është varfëria. Është ndërtuar një sistem idjot.”Çani: “Për mua është mashtrim kjo pjesa që i çojmë kalamajt jashtë se bëhen më të mirë. Është mit”Nazarko: “Çfarë miti është, ata kanë ndërtuar botën”Çani: “Pse na lë në duar të të ftuarve?”Vasili: “Është debati”Çani: “Po çfarë debati, kur e ftova unë në debat nuk erdhi, kam punët e mia tha. E kupton sa fyese është. Ajo e kalamajve për mua është budallik i paparë

Lexone

Arian Çani tregon motivin e veçantë që do e bënte të largohej nga Shqipëria

I ftuar në ‘Studio e Hapur’, gazetari Arian Çani u pyet nga drejtuesja e këtij emisioni Eni Vasili, nëse do të largohej nga Shqipëria. Çani u përgjigj se e vetmja arsye pse ai do të largohej do ishte motiv estetik.Gjithashtu Çani teksa komentohej largimi masiv i shqiptarëve, pranoi se nuk do të kishte qenë ky që është sot nëse nuk do largohej dhe shkollohej në perëndim.“Unë po ika, do iki vetëm për një motiv të vetëm. Vetëm për motiv estetik. Për mua nuk është fenomen shqetësues. Nuk e shoh si dramë të madhe. Unë nuk e di pse ikin. Unë nuk mund të marr përsipër e të them një arsye pse ikin. Unë mendoj që përderisa s’ka nivel për këtë bisedë. le të merremi me opinione. Unë kam ikur para shumë vitesh jo për arsye ekonomike. Unë e pranoj që nuk do kisha qenë ky që jam nëse nuk do shkollohesha në perëndim”, u shpreh Çani./zoneelire.alThe post Arian Çani tregon motivin e veçantë që do e bënte të largohej nga Shqipëria appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Po me Rita Orën ç’patët xhanëm?

Nga Mentor KikiaLexova sot shumë qëndrime të njërëzve të ndryshëm për koncertin e Rita Orës.E gjeta kohën dhe durimin në fakt, enkas për të mësuar se deri ku shkon mbrapështia e shumë njerëzve.Me pak fjalë, shumica e bënin Ritën fajtore se po u merrte shqiptarëve një shumë parashë që ishte e taksave të tyre.Ca të tjerë, e bënin fajtore që vjen e bën aheng në Tiranë, kur njërëzit kanë halle të tjera e s’kanë bukë për të ngrënë një pjesë.Disa të tjerë e përçmonin se doli në skenë e veshur jo në mënyrë serioze, se me ato “breçkat” e verdha po na ç’edukonte fëmijët.Madje një kritik këngëtaresh e kishte quajtur edhe kurvë (nga pikëpamja estetike).Po mirë more njerëz, nëse Rita Ora ju ka marrë paratë, mos ua vodhi apo grabiti gjë?Nëse jeni vërtet të revoltuar se paratë tuaja prishen vënd e pavend, dilni e protestoni.Tregoni sa të revoltuar jeni.Nëse jeni kaq të ”moralshëm” sa ua prishi moralin Rita Ora, shikoni se ashtu siç Rita doli të këndojë, vajzat po na shkojnë n..

Lexone

Dash Shehi paralajmëron Ramën: S’jemi pula, do të të sulmojmë sërish

Kreu i LZHK-së Dashamir Shehi paralajmëron kryeministrin Edi Rama se ai dhe aleatët opozitarë do të vijojnë më tej aksionin opozitar deri në rrëzimin e qeverisë.Deputeti thotë në panorama se opozita do vijojnë të përplasen me efektivët duke theksuar se deputetët e djathtë “nuk janë pula që mund t’i përzerë Rama me shkop.“Ne duam paqe dhe qetësi. Përpara të gjithave na intereson vendi ynë. Por kjo nuk do të thotë që ne jemi pula, që i përzë me shkop Edi Rama. Nëse ai dëshiron të provokojë opozitën, mund të marrë edhe rezultate të tjera.Nëse vendet anëtare do të vendosin kushte dhe vendimi për çeljen e negociatave për Shqipërinë do të shtyhet për në muajin dhjetor absolutisht që ne, nëse ndodh ky skenar, do të rishikojmë qëndrimin tonë. Do të sulmojmë këtë qeveri, e cila është përgjegjëse për këto 5 vite që i kanë sjellë dëme shqiptarëve”, tha Shehi. (TemA)

Lexone

Kim Mehmeti: Shqipëria po merret peng nga shërbimet sekrete të huaja

Shkrimtari dhe publicist i njohur Kim Mehmeti, është shprehur i shqetësuar pas vizitës së ministres së Mbrojtjes, Olta Xhaçka, në Izrael, disa ditë më pare.Sipas tij, Xhaçka ka shkuar në Izrael për të diskutuar rreth hapjes së Zyrës Izraelite të Antiterrorizmit në Tiranë.“Mediat thonë se efekti direkt i vizitës zyrtare të ministres shqiptare të Mbrojtjes në Izrael është hapja e Zyrës Izraelite të Antiterrorizmit në Tiranë, të cilën do ta drejtojë i famshmi ‘Mossad’?!Pra, tani e tutje, jo fshehurazi, po hapur, pritet që shërbimi sekret i Izraelit ‘Mossad’ të vëzhgojë edhe aktivitetin e neve shqiptarëve, apo ta mbrojë Izraelin edhe duke i mbikëqyrur dhe luftuar edhe ‘terroristët’ shqiptarë!Dhe për çudi, debatuesit e devotshëm në Tiranë e Prishtinë fare nuk u morën me këtë problem, mbase pse e tëra u duket vetëm si edhe një ‘vlerë’ Perëndimore me të cilat pasurohet shqiptaria!Apo ndoshta janë pajtuar me mundësinë që në betejat globale ndërfetare, Shqipëria të drejtohet nga shërb..

Lexone