Home / Tag Archives: shqiptaret (page 30)

Tag Archives: shqiptaret

Njihuni me dy shqiptarët që konkurrojnë për pozicionin e këshilltarit në Londër

Në datën 3 maj në Londër do të mbahen zgjedhet lokale, në të cilat konkurrojnë shumë persona për këshilltarë.Por, mes tyre, në konkurrim janë edhe dy shqiptarë, të cilët vijnë secili nga dy partitë kryesore në vend; nga konservatorët e kryeministres Theresa May dhe nga opozita laburiste e Jeremy Corbyn.Anila Skeja nga qyteti i Librazhdit është konkurrentja që vjen nga Partia Konservatore, e cila ka vetëm 5 vjet që jeton në qytetin e Londrës me familjen e saj. Më përpara, Anila ka qenë mësuese në Librazhd, ndërkohë që tani është në garë për qytezën Barnet në veri të Londrës.Nga ana tjetër, është shqiptari Endri Hatillari, që vjen nga Partia e Laburistëve dhe konkurron për Bashkinë Harrow në veri të Londrës.Ai njihet si një profesionist i suksesshëm dhe aktivist i njohur, ku i ka kryer studimet e larta dhe pas universitare në po këtë qytet, prej nga ku është diplomuar për menaxhim në nivelin e master shkencor. Por, Endri ka edhe një sërë eksperiencash të tjera në fushën akademike..

Lexone

Partia Demokratike e Re dhe iluzionet e vjetra!

Nga Alfred PezaMë në fund Astrit Patozi e ka artikuluar më qartë se çdo herë tjetër, idenë e krijimit të një partie të re demokratike, për të garuar përballë asaj të Lulzim Bashës, në përpjekjen për të siguruar mandatin e përfaqësimit të demokratëve të vërtetë në skenën politike shqiptare.Kanë kaluar vetëm 24 orë nga përfundimi i Kuvendit Kombëtar të PD, ku u zyrtarizuan ndryshimet në Statutin e kësaj partie, të cilat nuk bëjnë gjë tjetër, veçse i siguruan Lulzim Bashës një tapi të përjetëshme mbi “pronësinë” e saj. E kur u sigurua se ia doli, edhe Sali Berisha e la sallën i qetë, se më në fund askush nuk mund ta verë dot më në diskutim, tradhëgiminë e tij politike të këtyre 27 viteve dhe pasardhësin.Iluzionet e vjetra se ndoshta Lulzim Basha po vepronte në gjithë këtë rrugëtim me kokën e vet, kanë marë fund njëherë e përgjithmonë, duke i bërë të gjithë ata që janë lutur deri në sekondën e fundit që Zoti tua bënte ëndërr, të zgjohen dhe të fillojnë një etapë të re për veten, të d..

Lexone

“Radhën e ka LSI?” Petrit Vasili: Koha e Ramës ka mbaruar se ka vdekur politikisht, tani shqiptarët janë pa drejtim

Petrit Vasili thotë se koha e qeverisjes “Rama” ka mbaruar dhe duhet një tjetër kryeministër.Kreu i grupit parlamentar të LSI, duke shqyrtuar këto 6 muaj që Edi Rama po qeveris pa aleatë, gjykon se shefi i qeverisë ka vdekur politikisht duke e konsideruar si gënjeshtar global.Vasli thotë se sipas Departamentit Amerikan të Shtetit, Shqipëria është kthyer ne një lavatrice të pastrimit të parave të drogës, trafikut të qenieve njerëzore si dhe krimit të organizuar.Statusi i plotë:Amerika foli: Kryeministri ktheu vendin ne lavatrice gjigande te pastrimit te parave te krimit. Departamenti Amerikan i Shtetit foli qarte.Shqiperia eshte kthyer ne nje lavatrice gjigande te pastrimit te parave te droges,trafikut te qenieve njerezore,krimit te organizuar.Kryeministri i zene per fyti nga krimi i organizuar e damkosi Shqiperine si vendi ku krimi ka kapur pushtetin politik te qeverise dhe ekonomine e vendit.Ky kryeminister, qe ekonomine kombetare e shkaterron ne emer te pastrimit te parav..

Lexone

Trafik kokaine me avionë charter, zbulohen emrat e dy kapove shqiptarë në Spanjë

Kur ka kalyar vetem një ditë pasi policia spanjolle realizoi finalizimin e një operacioni kundër mafias shqiptare në Madrid, ku u kapën 1 ton drogë dhe mbi 1.5 milionë euro, mediat kanë publikuar emrat personave të arrestuar.Në mesin e 5 të arrestuarve, 2 prej tyre janë shqiptarët Julian Deblini dhe Dritan Gradica. Të arrestuarit e tjerë janë dy spanjollët Ruben Paz Ciprian Munoz, Ruben del Castillo de la Torre, si dhe kolumbiani Lelio Nevardo Ávila Santana.Nga ana e policise, nuk ka shumë detaje për të arrestuarit, përveç se dy shqiptarët janë ish-ushtarakë, të cilët kanë marrë pjesë në luftërat në Ballkan.Mediat spanjolle shkruajnë se kjo strukturë kriminale e narkotrafikut, me origjinë shqiptare, ishte e specializuar në transportin e sasive të mëdha të kokainës nga Kolumbia në Europë, duke përdorur Spanjën si portë hyrëse.Droga paketohej dhe transportohej me avionë charter, shërbim që trafikantët e përdornin si kamuflazh për aktivitetin e tyre kriminal.The post Trafik koka..

Lexone

Astrit Patozi drejt krijimit të një partie të re

Ish-nënkryetari i Partisë Demokratike, Astrit Patozi ka zbuluar në intervistën dhënë për emisionin “Real Story” në Vizion Plus të dhëna për të ardhmen e tij politike. Ai bëri të qartë se nuk e sheh më veten në Partinë Demokratike me Lulzim Bashën në krye duke hedhur idenë e krijimit të një partie të re.“Ideja është që 250 mijë demokratë apo edhe qytetarë të tjerë që të përfaqësohen. Nuk u dogj Shqipëria se u mbyll karriera ime politike, por unë mendoj se ka shumë të rinj dhe të reja që kanë shumë për ti dhënë këtë vendi. Unë mendoj se ka njerëz që ngrenë zërin duhen të bashkohen.Lëvizja do ketë përballë PD-në? Një lëvizje e tillë do të ketë përballë Lulzim Bashën dhe Edi Ramën. Lulzim Basha është shtojcë e Edi Ramës. Kanë dështuar lëvizjet e dala nga PD? Unë them që politika është dinamike. Çdo gjë ndryshon. Ne nuk po ikim nga PD, se na kanë vrarë pa gjyq nga Partia Demokratike.A do mblidhen në këtë lëvizje edhe fraksionet e tjera të shkëputur më herët nga PD? Këto janë pazare të..

Lexone

Shqipëria, e para në rajon për ditët zyrtare pushim

1 Maji është një ditë simbolike për mbrojtjen e të drejtave të punonjësve në mbarë botën. Në Shqipëri, prej vitesh e ka humbur simbolikën dhe është kthyer në një ditë pushimi, kryesisht për punonjësit e administratës shtetërore, ndërsa në sektorin privat jo të gjithë e bëjnë pushim, teksa mbrojtja ligjore për punët jashtë orarit dhe ditëve të pushimit në Shqipëri është e ulët. Jo më kot vendi ynë rezulton që ka orë shumë më të gjata pune sesa mesatarja e vendeve të zhvilluara. Sipas INSTAT, që i referohet vitit 2017, në Shqipëri punohet mesatarisht 2,173 orë në vit, ose rreth 42 orë pune në javë. Ndërsa mesatarja e vendeve të zhvilluara të OECD është 1764 orë. Në krahasim me mesataren, të punësuarit me pagë në Shqipëri punojnë rreth 409 orë më shumë.Vendet me numrin e orëve mesatare më të ulët se mesatarja e OECD janë ato të Europës Perëndimore, si Holanda me 1435 orë pune në vit, Franca me 1472 orë në vit, Zvicra me 1589 orë. Edhe në krahasim me rajonin, ne punojmë më gjatë. Në Maqe..

Lexone

Profesori turk: Ju tregoj madhështinë e Ferid Pashës së Vlorajve në Perandorinë Osmane

Instituti Kosovar për studime sociale “Gnosis” ka organizuar një ligjëratë me temë “Familja Vlora në dokumentet arkivore osmane” nga Prof. Dr. Abdulhamit Kırmızı.“Jam i lumtur që gjendem në Kosovë, por me vjen pak turp që nuk mund të ligjërojë në gjuhën shqipe edhe pse shumica e hulumtimeve të mia janë për shqiptarët”, u shpreh Kirmizi.Më tej ai u shpreh se familjen Vlora nuk e konsideron si histori shqiptare e as turke, por si histori të Perandorisë Osmane.“Sa herë që flas për këtë familje, për mua nuk është histori turke e as shqiptare, por është histori perandorike e Perandorisë Osmane që në një mënyrë ka qenë perandori e përbashkët ku në të ka patur shqiptarë, kurdë, boshnjakë, qërkezë. Nuk ka qenë as perandori e ndonjë kombi si turk, por ka qenë perandori muslimane”, theksoi Kirmizi.Prof. Kirimizi tha se në kujtimet e tij, Syrja bej Vlora tregon kur kishte punuar si shkrues në Perandorinë Osmane, në hapjen e hekurudhës Hixhaz, një hekurudhe që lidh Stambollin me Meken dhe ..

Lexone

Shqiptarët, të parët në rajon për numrin më të lartë të ditëve të pushimit. Ja si renditemi në botë

1 Maji është një ditë simbolike për mbrojtjen e të drejtave të punonjësve në mbarë botën.Në Shqipëri, prej vitesh e ka humbur simbolikën dhe është kthyer në një ditë pushimi, kryesisht për punonjësit e administratës shtetërore, ndërsa në sektorin privat jo të gjithë e bëjnë pushim, teksa mbrojtja ligjore për punët jashtë orarit dhe ditëve të pushimit në Shqipëri është e ulët.Jo më kot vendi ynë rezulton që ka orë shumë më të gjata pune sesa mesatarja e vendeve të zhvilluara.Sipas INSTAT, që i referohet vitit 2017, në Shqipëri punohet mesatarisht 2,173 orë në vit, ose rreth 42 orë pune në javë.Ndërsa mesatarja e vendeve të zhvilluara të OECD është 1764 orë.Në krahasim me mesataren, të punësuarit me pagë në Shqipëri punojnë rreth 409 orë më shumë.Vendet me numrin e orëve mesatare më të ulët se mesatarja e OECD janë ato të Europës Perëndimore, si Holanda me 1435 orë pune në vit, Franca me 1472 orë në vit, Zvicra me 1589 orë.Edhe në krahasim me rajonin, ne punojmë më gjatë. N..

Lexone

Fatmir Mediu, vrave fëmijë e të pafajshëm në Gërdec për para e s’reagove, të përmendëm dashnoren dhe qurravitesh. Si hije pas do më kesh…

MEDIU PER DEMONTIMIN E ARMEVE – Ish-Ministri i Mbrojtjes dhe kreu i PR, Fatmir Mediu, duke folur gjate nje konference shtypi, ku ka perjashtuar rolin e ministrit, ne rastin e demontimit te armeve te vjetra, pasi sic theksoi ai “Demontimi i armeve behet nga Forcat e Armatosura per gjendjen e te cilave pergjigjet kryeministri”.Fatmir Mediu është ish ministri i Mbrojtjes i cili ndihmoi në ngritjen e punishtes së demontimit të municioneve në Gërdec. Një punishte në pronësi të Shkelzen Berishës, djalit të ish kryeministrit Sali Berisha, në shërbim të të cilit vetëm për të fituar para u vu në shërbim një qeveri e tërë.Madje për t’i garantuar një fitim neto dhe të pallogaritshëm u zhduk dhe një rival biznesi siç ishte Kosta Trebicka që shkoi për “gjah” dhe u kthye në “gjah” për pushtetin e Sali Berishës.Fatmir Mediu heshti në ngritjen e kësaj punishteje vdekjeje, ndërkohë që heshti akoma më shumë kur shpërtheu kjo punishte e Gërdecit që shoi një fshat të tërë.U vranë 26 të pafajshëm, ..

Lexone

Patozi paralajmëron krijimin e partisë së re: I kam kërkuar Jozefina Topallit që të garojë përballë Bashës

Astrit Patozi deklaruar në studion e Real Story në Vizion Plus, se i ka kërkuar Jozefina Topallit për të kandiduar përball Bashës.Por sipas tij Topalli nuk ka pranuar.“I kam kërkuar Jozefina Topallit për të kandiduar për të marrë drejtimi ne PD, por ajo nuk pranoi.Me zonjën Topalli kam qenë bashkë dhe presoj që të jemi dhe më vonë”, ka thënë Patozi.Më tej ai u shpreh:“Unë them se PD e Bashës nuk ka asnjë lidhje me PD që unë kam jetuar.Unë shpresoj që të jemi bashkë, unë jam gati të mbështes çdo njeri që ka një mendim me alternativen që unë mendoj se i duhet Shqipërisë.Unë ftoj të gjithë kolegët, që të mos vihemi më me rolin e atij që qëllon nga jashtë Lulzim Bashën.Nuk presim më këtë shqiptarët nga ne”.

Lexone