Home / Tag Archives: shqiptaret (page 10)

Tag Archives: shqiptaret

Ilir Meta: Të duash fqinjin nuk është e lehtë

Presidenti i Republikës, Ilir Meta tha se vendet ballkanike e kanë vështirë të duan fqinjin.Kjo, referuar këtu ngjarjeve që kanë ndodhur në rajonin tonë në të shkuarën.Deklarata e Metës është bërë gjatë aktivitetit “Mëngjesi i lutjeve”, në të cilin marrin pjesë përfaqësues nga e gjithë Europa.“Si një vend ballkanik e dimë mirë se të duash fqinjin nuk është aq e lehtë, veçanërisht ku luftra dhe tragjedi kanë ndodhur në të shkuarën jo të largët.Në dy dekadad e fundit për fat të mirë është dëshmuar se paragjykimet historike, diferencat fetare etnike dhe kulturore mund të kapërcehen dhe ti hapin rrugë mirëkuptimit dhe bashkëpunimit.Shqipëria është kthyer në një shembull pozitiv në rajon si një vend që ndërton marrëdhënie shumë të mira me fqinjët.Çdo komb në këtë rajon është dikush shumicë e diku pakicë dhe ne të gjithë e kemi mësuar se e vetmja zgjidhje për të jetuar në paqe dhe harmoni është të respektojmë pakicat dhe të jetojmë të gjithë në një shoqëri e cila bazohet në vler..

Lexone

“Ka shqiptarë që janë pjesë e ‘Agimit të Artë’, partisë që shan shqiptarët”, deklarata shokuese e regjisorit shqiptar

Një nga temat më të diskutuara të kësaj jave ka qenë koncerti që këngëtari grek, Notis Sfakianakis, ka mbajtur në Tiranë ditën e djeshme.Ky koncert u shoqërua me rebelimin e shumë shqiptarëve nëpër rrjetet sociale, të cilët kërkonin bojkotimin e tij, pasi Notis ishte mbështetës i partisë nacionaliste greke “Agimi i Artë”, e cila është shprehur kundra shqiptarëve.Ky debat është hapur edhe në studion e “Zonë e Lirë”, ku Arian Çani e ka pyetur regjisorin dhe aktorin Laert Vasili, i cili ka jetuar dhe punuar për 20 vite në Athinë se “Përse u tërbuan patriotët nga Notis që erdhi në Tiranë?”“Kur u sulmova në Athinë para disa vitesh, nuk pash asnjë patriot që të vinte dhe të më ndihmonte. S’ka pse të tërbohen me Notisin, le të tërbohen me shqiptarët që janë pjesë e Agimit të Artë”, është shprehur Laerti, duke i shokuar të gjithë me këtë deklaratë.The post “Ka shqiptarë që janë pjesë e ‘Agimit të Artë’, partisë që shan shqiptarët”, deklarata shokuese e regjisorit shqiptar appeared firs..

Lexone

Koncerti, reagon këngëtari grek: I gjithë “Pallati i Kongreseve” ishte mbushur plot, kjo ishte përgjigja më e mirë që iu dha shqiptarëve

Këngëtari grek Notis Sfakianakis ka falënderuar të gjithë pjesëmarrësit që morën pjesë në koncertin që u mbajt në pallatin e kongreseve në Tiranë.Përmes një postimi në Instgram Notis shprehet se koncerti i mbrëmshëm ishte përgjigja më e mirë për këdo që ishte kundra ardhjes së tij në Tiranë.“Kjo ishte përgjigja më e mirë që iu dha të gjithëve, i gjithë “Pallati i Kongreseve” ishte mbushur plot dhe këndonin të gjithë këngët, të gjitha biletat ishin prenotuar.Unë do të doja t’ju falënderoja të gjithëve, edhe pse nën presion, ishit në koncert dhe kënduat me mua. Ky ishte një vlerësim.Dhe do të doja të bëja një sugjerim. Njerëzit nuk dëgjojnë këdo që flet nëpër media…Faleminderit shumë!Shpresoj që herët tjetër të jetë akoma më mirë, të argëtohemi dhe t’ia kalojmë shumë më bukur.Faleminderit nga zemra”, ka shkruar Notis në facebook.Ardhja e tij në Tiranë shkaktoi reagime të shumtë në mbarë opinionin publik pasi këngëtari grek u komentua shumë për një deklaratë që thuhet se a..

Lexone

Largimi i Donald Lu e Romana Vlahutin, këshilltari i Metës nuk përmbahet: Dy gëzime në një ditë

Këshilltari i Ilir Metës dhe një ndër veprimtarët e LSI, Dritan Kaba nuk është përmbajtur teksa ka komentuar përfundimin e mandatit të ambasadorit të SHBA në Tiranë Donald Lu por dhe të ambasasdores së BE Romana Vlahutin.Ai e ka cilësuar këtë ditë kur është bnërë publik largimi i tyre si më të gëzuarën për shqiptarët.Madje Kaba nuk ka mohuar se për të këto dy lajme janë dy gëzime në një ditë..“DY GEZIME NE NJE DITE!Kishte kohe qe shqiptaret nuk merrnin lajme te mira, aq me shume dy ne nje dite!Perfundimisht do largohen dy njerezit qe e bene Shqiperine eprovete eksperimentesh dhe shqiptaret i kthyen ne kavie laboratori.Nuk ka lajme me te gezuara se ikja e dyshes LU-VLLAUHUTIN!Emerimi i pare nga BE shume domethenes dhe i shkelqyer.Presim edhe emerimin nga DASH.Puthja e tyre do na “mungoje” shume.Pafytyresia e tyre, ne mbrotje te krimit te organizuar dhe kapjes se drejtesise nga sherbetori Rama, do jete nje kohe e kaluar.Thefshi kemben qe te dy!Korraca e mbrojtjes ..

Lexone

Këta prokurorë e gjyqtarë meritojnë t’i përdhunojnë në grup sa të pështyjnë gjak dhe do lutesha që Zoti t’i merrte sa më vonë

Nga Ilir MetajDje ne darke, ndoqa te Top Channel, nje emision per tragjedine e para 8 muajve, ku nje djale 23 vjecar e therren me thike, disa moshatare te tij.Per nje karikues celulari.Pashe prinderit e tij, te indinjuar me faktin qe prokurori me ndihmen e gjykatesit, kishte liruar 3 nga vrasesit duke lene ne burg vetem njerin prej tyre.Te indinjuar eshte fjale shume e dobet per te treguar gjendjen e tyre.Ishin te vdekur te pakallur.Te vdekur, ne momentin qe humben djalin e vetem 23 vjecar.Te pakallur nga vendimi i prokurorit e gjykatesit qe lane te lire vrasesit.Doja te shkruaja dicka dje, por isha aq i mbushur sa pata frike se shkruaja dicka te rende.Sot, qe jam me i qete, mund te shkruaj dicka.Akoma me te rende.Ne shqiptaret, nuk e duam drejtesine, as te verteten.Ne duam vetem padrejtesite dhe genjeshtren.Vdesim te zhgerryhemi si derra ne balten e ndyre te padrejtesise, burracakerise dhe urrejtjes.Ne jetojme per te urryer.Dhe pengu yne i vetem eshte qe ..

Lexone

Këta prokurorë e gjyqtarë meritojnë t’i përdhunojnë në grup sa të pështyjnë gjak dhe do lutesha që Zoti t’i merrte sa më vonë

Nga Ilir MetajDje ne darke, ndoqa te Top Channel, nje emision per tragjedine e para 8 muajve, ku nje djale 23 vjecar e therren me thike, disa moshatare te tij.Per nje karikues celulari.Pashe prinderit e tij, te indinjuar me faktin qe prokurori me ndihmen e gjykatesit, kishte liruar 3 nga vrasesit duke lene ne burg vetem njerin prej tyre.Te indinjuar eshte fjale shume e dobet per te treguar gjendjen e tyre.Ishin te vdekur te pakallur.Te vdekur, ne momentin qe humben djalin e vetem 23 vjecar.Te pakallur nga vendimi i prokurorit e gjykatesit qe lane te lire vrasesit.Doja te shkruaja dicka dje, por isha aq i mbushur sa pata frike se shkruaja dicka te rende.Sot, qe jam me i qete, mund te shkruaj dicka.Akoma me te rende.Ne shqiptaret, nuk e duam drejtesine, as te verteten.Ne duam vetem padrejtesite dhe genjeshtren.Vdesim te zhgerryhemi si derra ne balten e ndyre te padrejtesise, burracakerise dhe urrejtjes.Ne jetojme per te urryer.Dhe pengu yne i vetem eshte qe ..

Lexone

Kjo është mundësia juaj: Gjermania kërkon punëtorë nga Shqipëria, këto janë kushtet minimale që duhen plotësuar

Shoqata gjermane “Baderverband” ka filluar rekrutimin e punonjësve të ri nga Kosova dhe Shqipëria për shkak të mungesës së stafit të infermierisë.Gjatë kësaj vere, kjo shoqatë ka planifikuar që të sjellë studentë nga infermieria dhe shkencat shoqërore nga Prishtina për në Mecklenburg-Vorpommern.Sipas raportimit të rtl.de, nëse gjithçka shkon sipas planit të kësaj shoqate, studentët nga Kosova dhe Shqipëria që do të diplomohen, mund të punojnë në Gjermani.Drejtori i kësaj shoqate, Marianne Düsterhöft, ka thënë ditën e djeshme në Rostock se ende nuk dihet numri i saktë i punonjësve që do të pranohen.Ndërkaq, për t’u bërë pjesë e këtij projekti, kosovarët dhe shqiptarët duhet të kenë aftësi profesionale të cilat do t’i nënshtrohen një testi në Gjermani. Po ashtu, ata duhet të jenë të diplomuar dhe të tregojnë aftësitë e tyre në gjuhën gjermane.The post Kjo është mundësia juaj: Gjermania kërkon punëtorë nga Shqipëria, këto janë kushtet minimale që duhen plotësuar appeared first o..

Lexone

Armand Shkullaku: Rama do e shohë të shtunën, se sa e besojnë shqiptarët “Babalen”

Armand Shkullaku shkruan se Edi Rama po përpiqet të banalizojë çështjen e “babales”.“Partia Socialiste po bën ç’është e mundur që protestën e opozitës më 26 maj ta banalizojë si një “protestë të Babales” , por njëkohësisht “Babales” po i jep rolin dhe peshën historike të bllokimit të mundshëm të negociatave në qershor. Mazhoranca ka hyrë në një spirale demagogjike, duke prodhuar një komedi të madhe për shqiptarët, ku një ditë opozita shpërfillet e vihet në lojë dhe ditën tjetër paraqitet si fuqia mistike që po zhbën ëndrrën shekullore të Shqipërisë europiane.Metafora më e mirë për të kuptuar këtë ngërç që ka kapur propagandën e kryeministrit, është ajo e Babales. Për Babalen, me tone qesëndisëse flet Edi Rama, me Babalen përpiqet të bëjë humor edhe Taulant Balla, e pas tyre të gjithë deputetët në komisionet parlamentare dhe trupa e gatshme mediatike e “komandatit”. Me Babalen duan të zhvlerësojnë edhe aksionin opozitar kundër ministrit të Brendshëm dhe po me Babalen tentojnë të min..

Lexone

Donald Lu emërohet ambasador në Kirgistan?!

Ambasadori amerikan, Donald Lu do të mbahet mend gjatë nga shqiptarët, për investimin direkt në reformën në drejtësi.Diplomati amerikan pritet të largohet në verë nga Shqipëria, për t’u emëruar ambasador në Kirgistan, shkruan javanewsLajmi konfirmohet nga Shtëpia e Bardhë, e cila e ka dërguar emrin për miratim në Senat.“Donald Lu, Kaliforni, Anëtar i Karrierës i Shërbimit të Lartë të Jashtëm, të emërohet Ambasadori i Fuqiplotë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Republikën e Kirgistanit“, thuhet në njoftimin e Shtëpisë së Bardhë.Donald Lu njihet si një njohes i mirë i gjuhëve të huaja, përfshirë edhe atë ruse.

Lexone

INTERVISTA/ Igli Tare rrëfen karrierën: Oferta e çmendur e Lotitos

Igli Tare është një nga shqiptarët më të suksesshëm në botën e futbollit.Në një rrëfim për “RTSH”, drejtori sportiv i Lacios, tregon për ecurinë e tij dhe arritjen në majat e futbollit.Nga fëmijëria deri te sukseset me Lacion.“Nostalgji pafund për klubin Partizanin, për atë fëmijëri shumë të bukur që kam kaluar. Në atë periudhë gati 8-9 vjeçare që kam pasur mundësi të luaj dhe të punojë me trajnerë si Luki Shaqiri dhe Muç Fagu. Më vonë Starova e Lika. Ka qenë një eksperiencë shumë pozitive që më ka ndihmuar shumë në karrierën time”, thotë Tare i emocionuar.Ju vjen keq për kompleksin që nuk ekziston?“Kanë ndryshuar shumë gjëra, një nga ato që ka ndryshuar është edhe klub sportiv. Nuk duhet të futem te çështjet politike. U mërzita shumë kur e mora vesh lajmin që ambienti i klubit sportiv qe kthyer në qendra banimi”.Transferimi në Itali…“Ka qenë lëvizje e dëshiruar. Për çdo futbollit kampionati italian ka qenë një ëndërr e madhe. Kam ardhur në moshën 27-vjeç. Një emocion i j..

Lexone