Home / Tag Archives: shqiptaret

Tag Archives: shqiptaret

INTERVISTA/ Igli Tare rrëfen karrierën: Oferta e çmendur e Lotitos

Igli Tare është një nga shqiptarët më të suksesshëm në botën e futbollit. Në një rrëfim për “RTSH”, drejtori sportiv i Lacios, tregon për ecurinë e tij dhe arritjen në majat e futbollit. Nga fëmijëria deri te sukseset me Lacion. “Nostalgji pafund për klubin Partizanin, për atë fëmijëri shumë të bukur që kam kaluar. Në atë periudhë gati 8-9 vjeçare që kam pasur mundësi të luaj dhe të punojë me trajnerë si Luki Shaqiri dhe Muç Fagu. Më vonë Starova e Lika. Ka qenë një eksperiencë shumë pozitive që më ka ndihmuar shumë në karrierën time”, thotë Tare i emocionuar. Ju vjen keq për kompleksin që nuk ekziston? “Kanë ndryshuar shumë gjëra, një nga ato që ka ndryshuar është edhe klub sportiv. Nuk duhet të futem te çështjet politike. U mërzita shumë kur e mora vesh lajmin që ambienti i klubit sportiv qe kthyer në qendra banimi”. Transferimi në Itali… “Ka qenë lëvizje e dëshiruar. Për çdo futbollit kampionati italian ka qenë një ëndërr e madhe. Kam ardhur në moshën 27-vjeç. Një emocion i j..

Lexone

“Babalja 2 dhe 3”, Manja flet për përgjimet dhe protestën: PD rikthehet në vendin e krimit

Ulsi Manja deklaron se mazhoranca nuk tronditet nga publikimi i audio-përgjimeve pa fakte nga Partia Demokratike. Kreu i Komisionit të Ligjeve e konsideron materialin si sajese duke nënvizuar se është një akt pabesia ndaj rrugës së integrimit të Shqipërisë drejt BE-së. I ftuar në “News24’, Manja komentoi edhe protestën e thirrur nga opozita duke theksuar se është rikthim në vendin e krimit. “Nëse opozita ka video si ajo e javës së kaluar, pa fakte, nuk besoj se i trembet kush. Por protesta e opozitës e thirrur në 26 maj, të shtunën në Bulevardin ‘Dëshmorët e Kombit’ është rikthim i PD në vendin e krimit. Jo për t’i bërë presion qeverisë për dorëheqjen e ministrit të Brendshëm, por për t’i bërë ballë hapjes së negociatave. Unë personalisht nëse opozita ka hall pushtetin, do të pajtohesha me këtë thënie; akt pabesie. Ata inspirohen nga faktorë të jashtëm që janë dashakeq ndaj Shqipërisë. Ndaj përveç akt pabesisë, do e quaja e tradhti. Një pjesë e opozitës kam frikë se punon k..

Lexone

Edi Paloka sulmon Veliajn: E kanë punësuar si velinë në Bashkinë e Tiranës, të protestojmë për t’i treguar BE-së

Edi Paloka ka sulmuar kryebashkiakun e Tiranës Erion Veliaj. Pas deklaratave të këtij të fundit se opozita po pengon procesin e integrimit, ka reaguar në Facebook Edi Paloka ku e quan kryebashkiakun “velinë” të punësuar. Ndërkohë, Paloka kujton edhe një ngjarje të vitit 2011 ku bashkëshortja e ish-kryebashkiakut të Kavajës Elvis Roshi kishte denoncuar në polici rrëmbimin dhe humbjen e foshnjës. Postimi i plotë Sot foli dhe vete “Griselda” . E punesuar si veline ne bashkine e Tiranes , “Griselda” deklaroi se opozita po sajon histori te paqena per te penguar integrimin e vendit. E mbani mend velinen qe mbushi gjithe kancelarite e Evropes me makabritete sipas te cilave Berisha kishte rrembyer Griselden shtatzane, i kishte care barkun dhe nxjerre femijen vetem sepse ajo ishte bashkeshortja e nje socialisti… Ky sot , bashke me kryegriselden kryeminister, na akuzojne se po pengojme integrimin a thua se kriminelet ne Parlament dhe qeveri ja vume ne, thua se Tahirin e Habilajve dhe Fatmi..

Lexone

Audio-përgjimi, Rama: Histori banale, synon destabilizimin e vendit

“Është një histori banale, që synon destabilizimin e vendit”! Kjo ishte përgjigja përfundimtare e kryeministrit Edi Rama, para protestës së paralajmëruar nga opozita, për audio-përgjimin që denoncon vijimin e trafikut të drogës nga vëllai i ministrit të Brendshëm. “Historia pas audio-përgjimit është akoma edhe më hatashme. Po të shikoni janë vetëm aktorë, luajnë role. Këta janë aktorë. Ai ditëziu i rrugëve të Vlorës është si ata figurantët e filmave të neorealizmit italian, çfarë t’i thuash thotë. Por mbrapa historia është shumë herë më serioze se sa duket”, tha Rama. Duke ritheksuar se pret ekspertizë të audio-përgjimit, nga një laborator shkencor në cilindo vend partner të Shqipërisë, Rama i drejtoi një pyetje të gjithë shqiptarët, duke dashur të mësojë se çfarë do të bëjnë kur të mësojnë se “bëhet fjalë për një tallje të madhe me të gjithë dhe që synon destabilizimin e vendit”. “Si do ju duket vetja pasi të dilni në protestë, kur të mësoni se keni dalë në protestë njësoj siç shko..

Lexone

Rama tregon projektin e Sharrës: Zhbëjmë mallkimin e plehrave (VIDEO)

Problemi i depozitimit dhe riciklimit të mbetjeve në Tiranë, duket se do të marrë një zgjidhje reale në muajt në vijim, pasi kryeministri Edi Rama me një video në Facebook ka prezantuar projektin e ri për transformimin e landfillit të Sharrës. “A ju kujtohet Sharra e maleve me plehra e zjarre, retë e helmeve mbi tërë zonën e Kombinatit dhe ujrat e helmuar prej degradimit nën diell e nën shi të mijëra tonelatave mbetje në mëshirën e fatit?! Shikojeni se si po fitohet beteja për Shqiperinë e pastër Europiane, mu në zemrën e vendit tonë, përmes një modeli të ri standardesh të Bashkimit Europian mbledhjeje, përpunimi e prodhimi energjie nga mbetjet me zero impakt negativ për ajrin e shëndetin. Dhe gjykojini vetë lumenjtë e baltës së shpifjeve e të akuzave, që vazhdojnë kundër nismave tona në këtë drejtim ku për çerekshekuli nuk u bë asgjë!”, shkruan Rama. NJË FAKT SHEMBULLOR KUNDËR HIRIT TË SYVE A ju kujtohet Sharra e maleve me plehra e zjarre, retë e helmeve mbi tërë zonën e Kombinatit ..

Lexone

“Babalja”, Basha thirrje shqiptarëve: Rama po na la pa punë dhe të varfër

Pas deklaratës së “Babales” se ka qenë i lidhur me vëllain e ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj për trafikun e drogës, opozita e vendit i ka bërë thirrje shqiptarëve që të ngrihen në protestë. Krydemokrati Lulzim Basha thotë se shefi i qeverisë Edi Rama po e lë papunë dhe të varfër atë dhe shqiptarët. Gjatë seancës së sotme parlamentare ai theksoi gjithashtu se nuk do të ketë integrim europian duke ftuar shqiptarët që të reagojnë masivisht. (TemA)

Lexone

Ndërpritet seanca, Basha: Kushtetuta ka rënë, shteti palë me krimin

Me një protestë masive të paralajmëruar për t’u mbajtur të shtunën nga opozita dhe me shumë lëvizje ndër aktorët politikë në vend, seanca plenare e ditës së sotme ka nisur në Kuvend në orën 10:00, siç ishte parashikuar. Seanca nisi e qetë dhe fillimisht LSI nëpërmjet deputetes Kejdi Mehmetaj kërkoi të hiqet nga rendi i ditës, projektligji për frekuencat e dixhital-dividentit, pasi nuk është diskutuar në komisionin përkatës, por ky propozim u rrëzua. Por pas këtij votimi, fjalën e mori kryeopozitari Lulzim Basha, i cili fillimisht tha se Parlamenti është antikushtetues dhe ka shkelur disa herë me radhë ligjin. “Më lejoni ta nis me një këshillë për z. Vasili dhe deputetët e LSI që kërkojnë zbatim rregulloreje në një parlament që ka bërë akte antikushtetuese dhe ka shkelur ligjin. Ti kërkosh këtij parlamenti të zbatojë ligjin është njësoj si t’i kërkosh krimit të organizuar të marrë përsipër rendin dhe sigurinë. Kjo është përpjekja e dështuar e kësaj mazhorance dhe qeverie të zhytur në..

Lexone

Protesta, Kryemadhi: Jemi peng i qytetarëve, bëjmë ç’ka do kërkojnë ata!

“Ne jemi organizatorët, por tashmë jemi peng i qytetarëve dhe do të bëjmë atë që ata do kërkojnë në protestë ditën e shtunë.” Ky ishte komenti i kryetares së LSI, Monika Kryemadhi për protestën që do të mbahet pas tre ditësh në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” duke lënë të hapur çdo skenar të mundshëm, në një kohë që qëllimi është rrëzimi i qeverisë së krimit. Ndëprerja e seancës shtyu që të fliste për mediat kur opozita i la ambientet e Kuvendit dhe Kryemadhi theksoi se “kjo mazhorancë ka frikë nga qytetarët, pasi edhe sot tregoi se nuk ka më shpresë, e nuk ka më asnjë të ardhme me grupin kriminal që ka uzurpuar dhe rrëmbyer institucionet”. “Nuk ka shpresë me këtë monstër që me lidhjen me drogën ka masakruar shqiptarët psikologjikisht dhe ekonomikisht. E vetmja zgjidhje është jo vetëm dalja në rrugë, por përmbysja e çdo segmenti kriminal. T’i tregojmë Edi Ramës se ka ngelur vetëm, se është një tellall i dalë boje. Ai është i vetëm edhe përballë drejtësisë që do ia bëjnë shqiptarët dh..

Lexone

Bushati: Vonesa e negociatave, kosto për të gjithë shqiptarët

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati tha se kostoja e çdo vonese për bllokim apo pengim të procesit të integrimit është kosto për të gjithë shqiptarët në rajon. “Kostoja e çdo vonese, bllokimi apo pengimi të procesit, nga mosdija apo nga mosdashja është kosto dhe për të gjithë shqiptarët në rajon. Reformat tona, kryesisht në fushën e sundimit të së drejtës dhe thellimi i bashkëpunimit dypalësh me vendet anëtarë në fusha si lufta kundër krimit të organizuar përbën një shembull e një faktor kontribues për sigurinë në të gjithë Ballkanin Perëndimor, e si rrjedhojë ndikon drejtëpërsëdrejti shqiptarët kudo ku ata jetojnë në rajon”, tha Bushati. Kërkesat dhe presioni i vendeve anëtare shtohen tha ministri dhe është një test për të gjithë. “Disa prej nesh kanë zgjedhur t’i pergjigjen këtij presioni pozitiv me frikë, paranojë dhe bllokim e nxirje të imazhit të Shqipërisë me çdokush e në cdo rast, e të përdorin cdo platformë e tryezë ndërkombëtare ku i ka cuar vota e shqip..

Lexone

Audio-përgjimi, Rama: Histori banale me aktorë, synon destabilizimin e vendit

“Është një histori banale, që synon destabilizimin e vendit”! Kjo ishte përgjigja përfundimtare e kryeministrit Edi Rama, para protestës së paralajmëruar nga opozita, për audio-përgjimin që denoncon vijimin e trafikut të drogës nga vëllai i ministrit të Brendshëm. “Historia pas audio-përgjimit është akoma edhe më hatashme. Po të shikoni janë vetëm aktorë, luajnë role. Këta janë aktorë. Ai ditëziu i rrugëve të Vlorës është si ata figurantët e filmave të neorealizmit italian, çfarë t’i thuash thotë. Por mbrapa historia është shumë herë më serioze se sa duket”, tha Rama. Duke ritheksuar se pret ekspertizë të audio-përgjimit, nga një laborator shkencor në cilindo vend partner të Shqipërisë, Rama i drejtoi një pyetje të gjithë shqiptarët, duke dashur të mësojë se çfarë do të bëjnë kur të mësojnë se “bëhet fjalë për një tallje të madhe me të gjithë dhe që synon destabilizimin e vendit”. “Si do ju duket vetja pasi të dilni në protestë, kur të mësoni se keni dalë në protestë njësoj siç shko..

Lexone