Home / Tag Archives: shqiptaret

Tag Archives: shqiptaret

Turizmi dentar, pas italianëve dhe emigrantëve, vijnë edhe nordikët

Përveç pushimeve, dasmave në vendlindje, emigrantët kthehen në Shqipëri edhe për të rregulluar dhëmbët. Argenta është një prej tyre.Së bashku me familjen, prej më shumë se 5 vitesh, kontrollin dentar e kryejnë në vendin e tyre.“Shërbimi ndryshon shumë krahasuar me Italinë. Në radhë të parë, edhe te mënyra e trajtimit, por edhe te pagesa. Këtu ne paguajmë shumë më pak, në krahasim me atë që paguajmë atje. Shumë mikë të mia italiane, kanë preferuar që t’i bëjnë këtu punimet për dhëmbët”, thotë Argenta.Italiani Antonio Demaio tregon se, çmimet i shtyjnë të kontrollojnë dhëmbët në vendin e tyre fqinj.“Një nga arsyet është se kam filluar të punoj në Shqipëri, por edhe çështja ekonomike sigurisht, sepse kursen mjaftueshëm dhe është më lirë se në Itali, rreth 30% më pak”, thotë Antonio Demaio, shtetas italian.Stomatologia Vera Gjata shprehet se veç emigrantëve dhe italianëve këtë vit bie në sy fluksi i nordikëve. Kjell është pacienti i ri i saj, i cili ka vënë dhëmbët në klinikën e ..

Lexone

Pitbulli këput zinxhirin dhe terrorizon banorët e një lagjie në Tiranë

Vitet e fundit moda e mbajtjes së kafshëve në shtëpi është përqafuar edhe nga shqiptarët. Por bashkë me këtë zakon kanë ardhur një sërë problemesh. Fiks Fare ka vëzhguar në rrugët e Tiranës, ku është lehtësisht e dukshme zakoni i shëtitjes së qenve pa maska mbrojtëse, edhe pse disa rraca janë në listën e zezë të konsideruar si agresivë dhe shumë të rrezikshëm.Banorët e rrugës “Vëllezërit Manastirli”, pranë bllokut të ambasadave, janë tmerruar dy ditë më parë pasi një qen i rracës “Pitbull” ka këputur zinxhirët dhe ka sulmuar banorët e lagjes. Ata tregojnë se të frikësuar, 10 deri në 12 persona janë strehuar për rreth 30 minuta në një hyrje pallati.Ndërsa “Pitbulli” i priste përballë. Situata është zgjidhur një një banor i cili ka arritur ta largojë kafshën duke i shkuar pranë me makinën e tij. Meqënëse rrugica është e ngushtë qeni është detyruar të largohet.Banorët tregojnë të indinjuar se kanë telefonuar në numrat e emergjencës, por askush nuk u ka ardhur në ndihmë. As policia e..

Lexone

A do të bëhet Maqedonia vend satelit i Rusisë?

Maqedonia është shndërruar gjithnjë e më shumë në destinacionin e strategëve politikë të Kremlinit, ideologëve që mbështesin veçantinë e Rusisë, apo misionin ortodoks të Moskës në botën sllave dhe në Euroazi.Lektorët dhe instruktorët që marrin pjesë në mësimdhënie dhe trajnime në Maqedoni janë të njëjtët që Kremlini angazhoi gjatë luftës hibride përpara aneksimit të Krimesë dhe më tej gjatë destabilizimit të pjesës lindore të Ukrainës, si dhe gjatë përpjekjes për grusht shteti në Malin e Zi.Ashtu si në Ukrainë, strategët rusë të luftës informative identifikojnë pikat kryesore të dobëta të vendit që vendosin në objektiv, për t’i përdorur në favor të interesave të Moskës. Në Maqedoni, strategët e Kremlinit nënvizojnë në shkrimet e tyre problemet ekzistuese etnike dhe politike me shqiptarët e Maqedonisë, si dhe çështjet që ndërlidhen me aspiratat e Maqedonisë për integrimin në NATO dhe në BE.Sipas shërbimit maqedonas të Zërit të Amerikës, strategu kryesor i luftës informative të Rus..

Lexone

Shqipëria merr frymë e lehtësuar, Fevzua qëndron në Klan. Ja deklarata!

Në një deklaratë publike, Fevzo bën të qartë vendimin e tij për të qëndruar në Klan dhe akuzon miqtë dhe kolegët e tjerë gazetarë, që tentuan ta nxisin të largohet.Në deklartën e tij përfundimtare, thuhet:“Duke marrë shkas nga një tension i ngritur kombëtar dhe ndërkombëtar dhe nga një makth që kishte pushtuar gjithë hapësirën shqiptare, më duhet të qetësoj gjithë shqiptarët, se unë jam dhe do të jem deri në vdekje pjesë e TV Klanit.Disa kolegë të mi shpikën lajmin sikur unë desha të ikja në Top Channel dhe më këtë, alarmuan personalitet ndërkombëtare e kombëtare, duke më vendosur mua në një pozitë të pakëndshme, pasi doja të kuptoja nëse ishin të shqetësuar se duhet të ikja, apo nuk duhet të ikja.Pas konsultave të gjata ndërkombëtare dhe vlerësimeve të mija, konstatova se në të mirë të Shqipërisë, por dhe raporteve të saj me Perëndimin, ishte që të mos lëvizja, dhe ashtu bëra.Me këtë rast, dua të theksoj se kurthi ku tentuan të më fusin disa kolegë të mi, ishte i rrezikshëm ..

Lexone

Shqiptarët, më të diskriminuarit në tregun e punës në Gjermani

Aplikuesit për punë më të diskriminuar në tregun gjerman janë ata me rrënjë shqiptare.Spanjollët në anën tjetër janë më të vlerësuar sesa edhe vetë gjermanët, shkruan në raportin e Qendrës Shkencore për Studime Sociale në Berlin (WZB). Raporti është publikuar të martën.Studimi ka analizuar 6000 aplikues fiktivë me prejardhje të ndryshme mes viteve 2014 dhe 2016. Shumica aplikonin për punë si kuzhinier, mekaniçar ose shitës. Studimi përveç origjinën e prindërve ka marrë parasysh edhe përkatësinë fetare.Në kohën kur personat vendas merrnin 60 për qind të përgjigjeve pozitive, ata me prindër emigrantë kishin 51 për qind përgjigje pozitive me të njëjtin kualifikim.Njerëzit me rrënjë nga Afrika dhe vendet myslimane diskriminoheshin edhe më tepër. Si shembull, aplikuesit me origjinë shqiptare merrnin ftesë në intervistë ose ndonjë telefonatë të dytë për pyetje shtesë vetëm 41 për qind.Ngjashëm negativisht trajtoheshin edhe aplikuesit pakistanezë, domenikanë, etiopianët dhe marokenë..

Lexone

Shkatërrohet banda që çonte shqiptarë në Britani për 6 mijë euro, pranga 14 personave

Policia spanjolle ka shkatërruar një organizatë të trafikimit të shqiptarëve si dhe të lëndëve narkotike drejt Anglisë. Në pranga kanë rënë 14 persona, ndërsa kapoja i bandës ishte një shqiptar.Spanja përdorej si pikë nisje i trafikimit të emigrantëve të paligjshëm që në të shumtën e rasteve ishin shqiptarë. Nisja bëhej nga portet e Santanderit dhe Santurces.Të arrestuarit akuzohen për krime kundër të drejtave të qytetarëve të huaj dhe trafikun e narkotikëve.Nuk dihet ende identiteti i shqiptarit që ishte truri i grupit, por ai banonte në Cantabria, aty ku strehonte përkohësisht edhe bashkatdhetarë të tij që më pas niseshin për në Angli.Shqiptarët hipnin në tragetet që niseshin nga Santander e Santurce drejt Britanisë së Madhe, të fshehur në kamionë mallrash.Grupi bashkëpunonte me disa shoferë spanjollë që fshihnin shqiptarët në mjetet e tyre dhe i çonin në Francë, prej nga shkonin më pas në Angli me traget.Shqiptarët paguanin deri në 6000 euro për emigracionin klandestin, ..

Lexone

Shtohen rastet me ankth tek shqiptarët, mjekët: Shkak edhe temperaturat e larta

Emanuel SmakaTemperaturat e larta kanë rritur ndjeshëm edhe numrin e pacientëve që shfaqin probleme të shëndetit mendor, kryesisht gjendje të ankthit. Kjo është reflektuar me kërkesa të shtuara për vizita mjekësore. Arjana Rreli, mjeke psikiatre pranë Poliklinikës së Specialiteteve në Tiranë, tregon se ka një lidhje të drejtpërdrejtë mes rritjes së temperaturave dhe numrit të pacientëve.“Gjatë verës ne përballemi me rreth 30 pacientë në ditë që kërkojnë shërbim mjekësor, ndërkohë që në ditë të zakonshme, gjatë stinëve të tjera, numri mesatar varion nga 15 deri në 20 pacientë. Rritja e temperaturave sigurisht e ka agravuar situatën. Grupmosha më e prekur nga probleme të ankthit është nga 20 deri në 45 vjeç, ndërsa gjinia femërore përbën numrin më të lartë të pacientëve”, shpjegon mjekja Rreli.“Një rritje e tillë është vërejtur gjatë stinës së nxehtë sidomos 3 vitet e fundit”, thotë mjekja. Sipas saj, truri gjendet i papërgatitur përballë temperaturave shumë të larta, ndërsa jep kë..

Lexone

Veliaj: Deri në 2030-n, 50 për qind e transportit në Tiranë me biçikleta

Ndërtimi i rrjetit të korsive të dedikuara dhe ardhja në Tiranë e 4 mijë biçikletave inteligjente Mobike që do të përdoren nëpërmjet smartphoneve, do të nxisë përdorimin masiv të biçikletës, e që do të sjellë ndryshim rrënjësor të mënyrës sesi do të lëvizin qytetarët në Tiranë.I ftuar në konferencën me temë: “Bashkitë/Qytetet Urbane Inteligjente dhe Industritë e Energjisë Efiçente 2018”, Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj deklaroi se deri në vitin 2030, rreth 50 për qind e transportit në Tiranë do të ndodhë me biçikletë.“Kopenhageni ka qenë në avangardë të këtij zhvillimi. Në fakt, ambicia jonë është që deri në vitin 2030 ne të kapim Kopenhagenin, pra 50 për qind e udhëtimeve në Tiranë të ndodhin me biçikletë. Sot jemi në nivelin 6 për qind, por para një viti ishim vetëm 3 për qind. Do të thotë që pavarësisht se shifrat janë modeste, nëse vazhdojmë me këtë progresion të dyfishimit të lëvizjeve me biçikletë në qytet, falë edhe futjes së risive teknologjik, unë besoj që shu..

Lexone

Shtohen rastet me ankth tek shqiptarët, mjekët: Shkak edhe temperatura e larta

Emanuel SmakaTemperaturat e larta kanë rritur ndjeshëm edhe numrin e pacientëve që shfaqin probleme të shëndetit mendor, kryesisht gjendje të ankthit. Kjo është reflektuar me kërkesa të shtuara për vizita mjekësore. Arjana Rreli, mjeke psikiatre pranë Poliklinikës së Specialiteteve në Tiranë, tregon se ka një lidhje të drejtpërdrejtë mes rritjes së temperaturave dhe numrit të pacientëve.“Gjatë verës ne përballemi me rreth 30 pacientë në ditë që kërkojnë shërbim mjekësor, ndërkohë që në ditë të zakonshme, gjatë stinëve të tjera, numri mesatar varion nga 15 deri në 20 pacientë. Rritja e temperaturave sigurisht e ka agravuar situatën. Grupmosha më e prekur nga probleme të ankthit është nga 20 deri në 45 vjeç, ndërsa gjinia femërore përbën numrin më të lartë të pacientëve”, shpjegon mjekja Rreli.“Një rritje e tillë është vërejtur gjatë stinës së nxehtë sidomos 3 vitet e fundit”, thotë mjekja. Sipas saj, truri gjendet i papërgatitur përballë temperaturave shumë të larta, ndërsa jep kë..

Lexone

At Antonio Belushi, njohësi kurajoz i shpirtit arbëror. Kontributi i tij vlen sa 10 Ministri Diaspore

Nga Brizida GjikondiAt Antonio Belushi i datëlindjes 1934 nga Frashineto i Kalabrisë është një ndër Rilindasit e fundit do e quaja unë. Ai mbas diplomimit në Universitetin Gregorian të Romës, ka shërbyer si Prift në disa katunde arbëreshë në Itali, si Shën Sofia e Epirit, Shën Kostandini Shqiptar, Shën Pali Shqiptar, Falkonara Shqiptare, dhe në Kozenca të Kalabrisë.Ai si një njohës kurajoz i shpirtit arbëror ka kryer një punë gjigande kërkimore, kulturore, etnografike dhe studimore, në katundet arbëreshe në Itali, në katundet arvanitase në Greqi e shumë shtete të tjera.Në vitin 1966 ai themeloi Revistën Vatra Jonë dhe në vitin 1980 revisten italo-greke-shqiptare LIDHJA.Gjithashtu At Antonio Belushi eshte autor i shume veprave me vlerë shkencore dhe kombëtare siFjalor Frazeologjik i shqiptarve te Italise dhe GreqiseArbereshet-Arvanitas, një popull i padukshëmKëngë të shenjta tradicionale shqiptareTezgjahuMagjia, mite dhe besime populloreAt Antonio Belushi dhe shqipta..

Lexone