Home / Tag Archives: shqiptare (page 2)

Tag Archives: shqiptare

KËMBANAT E TRARËVE NDËRSHQIPTAR

Nga Petrit KUÇANANuk është e rëndësishme nëse u zgjodh apo u vet-ofrua për të kumtuar lajmin e madh; “Më 1 janar nuk do ketë më kufi me Kosovën”. U duk si një përsëritje që Pandeli Majko, Ministër shteti për Diasporën, i bëri deklaratës së vitit të kaluar, por kësaj here u bë nga Drenica.Ky kumt i Majkos duket si një himn për këngët e bukura folklorike në odën e burrave, ku kërcet “kënga dhe alltia” e këputen telat e çiftelisë.Por Majko bën shumë që na rikujton ne shqiptarëve, se sa larg jemi me njëri-tjetrin së pari.Mbase Majko, shihet si i vetmi zyrtar shqiptar “që i shkon përshtat klima e Prishtinës”, pasi thuajse nga pjesa tjetër e kabinetit të kryeministrit Rama nuk ka pëpëtitur asgjë fjalë, e aq më tepër kur dy kryeministrat shqiptarë duket se i ruajnë “çartaqefet” dhe nuk kanë prodhuar ndonjë lajm që nga pranvera e “fotografisë së orëve të vona”.Nuk është e rëndësishme nëse e perceptojmë Majkon si ndërmjetës, apo zbutës, e as zërat e ditëve përvëluese se Majko është në..

Lexone

E KA FAJIN SISTEMI APO NJERËZIT?

Nga Ledian DROBONIKUNë një epokë histerizmi si kjo e sotmja, të gjithë priren të japin përgjigje pa u menduar shumë. Shpejtësia dominon mbi reflektimin ashtu si perceptimi mbi arsyen. Në varësi të përgjigjes ndaj kësaj pyetje, krijohen dy botëkuptime krejtësisht të kundërta. Është emblematike që kur partitë janë në opozitë, deklarojnë se problemi është i sistemit.Por kur vijnë në pushtet, ndryshohet qasja duke thënë se faji është i njerëzve. Këtë bëri psikorama, berishat apo nano. Kjo në fakt nuk ndodh vetëm me partitë por me çdo grupim. Ata që përfitojnë nga një sistem, në pamundësi për të fshehur problemet, priren ti trasferojnë ato jashtë sistemit: tek njerëzit, situata ndërkombëtare, historia, antropologjia e çdo istancë metafizike. Kështu përgjegjësia shpërndahet e tretet.Të dëgjosh nga kasta, që faji është i popullit, nuk përbën shqetësim. Ajo që përbën shqetësim është se dhe intelekTualet bindin popullin, se faji është i tyre. Nëse dikush afirmon të kundërtën, pra se faji ..

Lexone

KOSOVA NUK KA TERRITORE SERBE

Spartak NgjelaPolitika serbe duket e trembur dhe ka ulur kokën për të përcaktuar kufijtë definitivë mes saj dhe Kosovës. Domethënë ka pranuar më në fund njohjen e Kosovës. Atëherë?1.Pse është kaq e shqetësuar politika shqiptare për Serbinë?Historia e Shqipërisë ka qenë njëherësh : hidhërim shoqëror, sakrificë e patriotëve dhe ligësi e maskarallëk i të shiturëve të saj.Po kjo zhurmë ç’është?Të gjithë janë të shqetësuar por të acaruar duken të shiturit. Janë të mërzitur antishqiptarët e korruptuar që flasin shqip, se kishin shpresë të ndalonin rindërtimin e shtetit real të të gjithë shqiptarëve. Është demokracia dhe vendosja e drejtësisë në Shqipëri që i tremb, por që edhe i ka bashkuar kundër interesit shqiptar.Por, a flitet realisht për shkëmbim territoresh?Jo, Kosova nuk ka territore serbe dhe është marrë me luftë si entitet kushtetues . Por politika e lartë serbe, me vuajtje nga humbja, është më e aftë se politikanët tanë në Tiranë, tani sundues të përkohshëm, që nuk ..

Lexone

HIDHE ARMËN POSHTË!!!

Ritvan Zykaj, pas arrestimit dhe arma e krimit e sekuestruar nga policia *Nga Anila HOXHAPor në Kuran na thuhet se “Kush vret një njeri është sikur vret krejt njerëzimin dhe kush shpëton një njeri është sikur shpëton gjithë njerëzit “. Kemi vite që po numërojmë të vrarët, kemi vite që shohim drejtorë policie që na numerojnë me statisika, se kështu ky vit pati më pak se kaq përqind i këtij viti! Dhe tronditemi për të harruar shpejt. Për të mos analizuar. Për të mos parë brenda e për të kuptuar realisht çfare po ndodh me shoqërine tonë, qelizën e saj familjen, të rinjtë, ngjarjet përtej Tiranës, atje në fshatrat që nuk janë 100 fshatrat turistike të përzgjedhur, apo në qytetet me jetë të ngecur, ku vritesh edhe për një pasqyrë makine. Ne vazhdojmë vrasim për gardhin dhe shkollat kanë dalë jashtë loje, tradita ka dalë jashtë funksioni. Jeta nuk vlen as 50 lekë.Naim Gjika para ca vitesh u vra për një vije uji. Nga komshiu. Me armë pa leje. Natyrisht nuk keni si ta mbani mend, se ishte ..

Lexone

Shikoni çfarë i kanë bërë mickojat djalit të Naser Rafunës

Aktori i njohur i humorit Naser Rafuna, prej kohësh mbahet si njëri nga artistët më të dashur për audiencën shqiptare, shkruan Kosovarja.Njëherit, edhe si krijues i serialit të famshëm vendor “Çka ka shpija” Rafuna, dëshmoi zotësinë e tij në këtë degë të artit.Por, jo vetëm arti është pjesë e pandashme e tij, po të njëjti rol e luajnë edhe rrjetet sociale të Rafunës, gjë që e dëshmon me çdo të dytin publikim.Kësaj radhe, ka postuar një imazh tejet të veçantë, në të cilin shihet bashkëshortja dhe djali i tij simpatik, por që në mënyrë humori, tregoj ‘tmerrin’ që vogëlushit po i shkaktonin mushkonjat.

Lexone

Nuk e kemi parë që një kohë të gjatë, ja çfarë bën Rovena Stefa

Shumë projekte muzikore janë publikuar këtë verë.Në garën e fortë për hitin e verës janë përfshirë emra të skenës nga gjitha zhanret.Por, këtë verë s’kemi dëgjuar gjë për Rovena Stefën dhe duket se kjo është bërë me një arsye.Këngëtarja e njohur ka goditur në shenjë me dasmat shqiptare duke kënduar kryesisht në zonën e Maqedonisë.Rovena është ‘heshtur’ dhe duket se është brenda komfort zonës së saj me një punë të paguar mirë, e pa shumë presion.Ndër shqiptarë të Maqedonisë, të njohur për investime marramendëse në dasma si mund të jetë ndryshe?Dy vëllezër- Dy nuse në një ditë.Arifi dhe Shkodrani martohen në të njëjtën natë me Esmën dhe Elmën #weddingdress #2brides #2brothers #music #albanianweddingA post shared by ROVENA STEFA (@rovenastefa) on Aug 13, 2018 at 8:27am PDT

Lexone

Pas dëmtimit në fushë, futbollisti i Kombëtares Shqiptare i nënshtrohet operacionit

Sulmuesi i Kombëtares Shqiptare të Futbollit, Armando Sadiku, u dëmtua dy ditë më parë në një miqësore që zhvilloi Levante.Ditën e sotme, pas vizitave që ka kryer për shkak të këtij dëmtimi, ka rezultuar se Sadiku ka pësuar këputje të ligamenteve të gjurit të majtë.“Testet mjekësore të zhvilluar gjatë ditës së sotme për Armando Sadikun konfirmojnë se sulmuesi shqiptar ka pësuar këputjen e ligamenteve të gjurit të majtë. Futbollisti do të operohet sot pasdite. Ai doli i dëmtuar në pjesën e dytë të ndeshjes së të shtunës përballë Herenven. Parashikohet një fazë riaftësimi prej 6 muajsh”, shkruhej në njoftimin e klubit.Kështu, Sadiku e ka mbyllur për këtë vit dhe do të rikthehet në fushë në vitin 2019.The post Pas dëmtimit në fushë, futbollisti i Kombëtares Shqiptare i nënshtrohet operacionit appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

U përjashtua nga Kombëtarja e Zvicrës, Berhami bën deklaratën e fortë: “I zhgënjyer, gjithçka është…”

Trajneri i Kombëtares së Zvicrës, Petroviç, bëri të ditur dje se kishte marrë vendimin për të përjashtuar nga kombëtarja futbollistin me origjinë shqiptare, Valon Berhami.Ndërkaq, vet Berhami ka reaguar sot mbi këtë lajm, duke u shprehur se ndihet i zhgënjyer nga ky veprim dhe sipas tij, çdo gjë është politike. Ai ka treguar se këtë vendim e mori vesh nëpërmjet një telefonate.“Dua të them, mendova se ishte një telefonatë kortezie. Por në atë telefonatë, ai dëshironte të më tregonte derën e Kombëtares. Një muaj pas humbjes në Kupën e Botës në Rusi, kishte dinamika të cilat nuk më pëlqenin. Dinamika të cilat nuk i përshtateshin qëllimit tim në skuadër. Unë gjithmonë e kam promovuar unitetin. Skuadra duhet të jetë gjithmonë e bashkuar, si në situata pozitive, ashtu edhe në situata negative. Te ne, kishte një ndarje. Por si djalë i ri, unë tentova të ndërtoj një skuadër, kështu jam rritur unë. Sporti, dhe mbi të gjitha futbolli, i bashkojnë kombësitë dhe kulturat e reja. Rezultati ësht..

Lexone

Babai i Berhamit: “Ma larguan në mënyrë mizore djalin nga Kombëtarja Zviceriane se…”

Pas vendimit të marrë për largimin e Valon Berhamit nga Kombëtarja Zviceriane, ka shpërthyer babai i futbollistit shqiptar ndaj këtij largimi. Ky reagim ka ardhur pas atij të vet Berhamit, i cili u shpreh se ky vendim ishte për arsye politike dhe ai e mori vesh këtë lajm nëpërmjet një telefonate.Në një intervistë për “Zëri”, babai i futbollistit me origjinë shqiptare, ka konfirmuar fjalët e djalit të tij për largimin me shkaqe politike, duke shtuar se ai u ‘dëbua’ në mënyrë mizore nga Kombëtarja Zviceriane.“Menjëherë pas Botërorit, Valoni e ka paralajmëruar largimin nga përfaqësuesja e Zvicrës. Ai dëshironte të largohej kryesisht për arsye familjare, por edhe ndihej i lodhur dhe dëshironte që vitet e fundit të karrierës si futbollist aktiv t’i përqendrohej klubit. Mirëpo, zviceranët kanë qenë kategorikisht kundër dhe nuk e kanë pranuar largimin e tij. Ndërsa tani e larguan në mënyrën më të keqe, në mënyrë jo njerëzore.Federata e Zvicrës pati shkuar shumë larg duke e çuar çështjen..

Lexone

“Hiking” në trojet shqiptare, rrugëtimi në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoni

Scardus është shtegu më i ri hiking që lidh malet e Shqipërisë me të Kosovës dhe të Maqedonisë.Për të përshkruar të gjithë shtegun, duhen minimalisht 20 ditë, por ne ju tregojmë një nga 16 etapat, duke e nisur nga Popinari i Dibrës dhe për të mbërritur me pas në malin e Sharrit, në Kosovë.Falë projektit të GIZ, 495 km të shtegut, ku 150 e tyre kalon në territorin shqiptar, sinjalistika e vendosur në masivët malorë e bën më të lehtë rrugëtimin.“Këtu jemi ne pjesën e parkut Korab Koritnik, i cili ka një shtrirje gjatësore nga Dibra e Madhe dhe kufizohet deri me malin e Sharrit. Gjatë monitorimit në këtë park, dhe pikërisht e në këtë vend ku ndodhemi, mbi bjeshkët e Popinarit, ka një larmi të madhe kafshësh, ku mbizotëron ariu, ujku, dhelpra, kaprolli i egër, dhi e egër dhe gjithashtu kemi edhe thëllëza e malit”, tregon Medi Shtrezi, specialist monitorimi, zonat e mbrojtura.TCH: A është kjo zonë e rrezikshme?Medi Shtreza: Jo, kjo është një zonë e mbrojtur, një zonë që ka vlera t..

Lexone