Home / Tag Archives: shqiptare

Tag Archives: shqiptare

Lori Hoxha: Është një privilegj të jem vajza e Tanit

Sot mbushen 10 vite nga ndarja tragjike nga jeta e themeluesit të Top Medias dhe njeriut që revolucionarizoi median në Shqipëri. Familja, të afërm, bashkëpunëtorë dhe miq të shumtë do ta kujtojnë përherë Tanin e Topit, njeriun që me aftësitë e kurajën e pabesueshme arriti që, pothuaj nga hiçi, të ngrinte veç të tjerave një perandori mediatike. Sot, më shumë se kujtdo, Tani i Topit i mungon familjes, bashkëshortes dhe Presidentes së Top Medias, Vjollca Hoxha, si dhe fëmijëve të tij, Lori, Sara, Redia dhe Itan. Lori Hoxha është e ftuar mbrëmjen e sotme në “Top Show”, ku u shpreh se për të është privilegj që është vajza e Dritan Hoxhës. “Për mua është privilegji më i madh në jetë të jem fëmija i tij. Por sigurisht që ka edhe një lloj presioni. Je gjatë gjithë kohës në luftë që të bësh atë që do të donte të bënte ai, por pa e humbur veten tënde”, tha Lori. Lori u shpreh se nuk do të donte kurrë të ikte nga vizioni i Tanit, por thotë se vizioni i tij duhet të evoluojë. “Tani është sino..

Lexone

Shkëndija nuk diskuton Kupën, festë shqiptare edhe në Shkup

Shkëndija ka mbyllur në mënyrën më të mirë të mundshme sezonin 2017-2018 në Maqedoni, duke fituar gjithçka, kampionat, Kupë dhe trofetë me skuadrat e moshave. Në finalen e Kupës, luajtur mbrëmjen e sotme ndaj Pelisterit, kuqezinjtë e Tetovës kanë triumfuar me rezultatin 0-3, duke mos diskutuar për asnjë moment suksesin. Dopieta e Musliut dhe goli i Besar Ibrahimit vendosën fatin e kësaj finaleje, që u fitua tërësisht me meritë nga kuqezinjtë shqiptarë. Triumfi i Shkëndijës solli festë shqiptare edhe në Shkup, pasi skuadra shqiptare e këtij qyteti do të mund të luajë tashmë në Europa League, si skuadra e renditur në vendin e 4-t në kampionat.

Lexone

Llogaridhënia në Librazhd, Balla: Opozita s’është për punë por për piknik, aheng e zhurmë me babalen dhe pastaj gjumë

Llogaridhënia publike e Qeverisë vijoi sot përballë banorëve të tre lagjeve të qytetit Librazhd. Kryetari i Grupit Parlmentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla në fjalën e tij tha se Librazhdi përfiton edhe këtë vit disa investime të rëndësishme në infrastrukturë rrugore dhe urbane, arsim, shëndetësi, ujësjellës-kanalizime etj. Sipas Ballës, opozita nuk është për punë, por për piknik, aheng e zhurmë me babalen dhe pastaj gjumë. “Është e vërtetë që qyteti i Librazhdit ka ndryshuar tërësisht, por puna jonë duhet të vazhdojë pa e ulur ritmin madje duke e shtuar atë. Kemi ende shumë shumë probleme pa zgjidhur, e që unë e di fare mirë besimin e madh që më keni dhënë mua dhe Edi Ramës 1 vit më parë dhe që prisni të marrin zgjidhje. E kush e priste 5 vite më parë që Qeveria shqiptare bashkë me atë gjermane të investonin si sot miliona euro në rrjetin e amortizuar prej vitesh të ujësjellës-kanalizimeve të qytetit tonë, apo që Benzi t’i prodhojë timonat në Librazhd. Po ju dini fare ..

Lexone

Piramidë financiare/ Futbolli i bashkive, 6 miliardë lekë nga xhepat e shqiptarëve

Kur futbolli konsiderohet më shumë se asnjëherë tjetër si industri në të gjithë botën, në Shqipëri dhe në realitetin tonë, ka një paradoks të madh për këtë sport. Pjesa më e madhe e klubeve në futbollin shqiptar financohen nga paratë e taksapaguesve shqiptarë. Ku ka një paradoks më të madh sesa ky? Në një kohë kur Shqipëria është një vend demokratik dhe i hapur ndaj ekonomisë së tregut, rezulton se klubet tona të futbollit janë piramidë financiare. Jo vetëm që nuk gjenerojnë dot të ardhura, por klubet funksionojnë si ndërmarrje të bashkive. Ka disa arsye pse bashkitë i mbajnë peng klubet duke mos i privatizuar. Fillimisht, i shfrytëzojnë politikisht duke i konsideruar si ndërmarrje punësimi për militantët partiakë. Gjithashtu, e shfrytëzojnë futbollin për premtime elektorale kur arrijnë suksese. Gazeta ka bërë një llogari të thjeshtë duke mbledhur të gjitha paratë që janë akorduar vetëm në buxhetin e 2018-ës nga bashkitë nëpër Shqipëri dhe rezulton një shifër e frikshme. Më shumë se 6..

Lexone

Duka: Keqardhje për Vllazninë, verdiktin e dha fusha

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armando Duka ishte në Korçë sot, ku i dha titullin kampion Skënderbeut dhe bëri edhe një koment për këtë sezon të sapombyllur dhe verdiktet e dhëna. Një titull tërësisht i merituar për Skënderbeun… Besoj se skuadra korçare e meritoi titullin për atë që dha gjatë gjithë 35 javëve, përveç javës së fundit. Kanë mbyllur një sezon shumë të suksesshëm dhe titulli është verdikt i fushës. Verdikt i kampionatit ka qenë edhe rënia e Vllaznisë… Të gjitha verdiktet janë ato që kanë ardhur pas performancave të skuadrave në fushë, që nga java e parë, deri në të fundit. Asgjë nuk korrigjohet as në dy javët e para, e as në dy të fundit. Natyrisht që futbolli ka edhe fatin në mes, por në përgjithësi është performanca ajo që vendos. Vitin e kaluar ra Tirana, këtë vit Vllaznia, dhe natyrisht që ka keqardhje për këtë, por shpresojmë që kjo të shërbejë si një mësim për t’u rikthyer edhe më të fortë në Superiore. Cilat janë gjërat e mira dhe ato për t’u evit..

Lexone

Meta: Marrëveshje me Maltën për punësimin e të rinjve shqiptarë

Në vijim të vizitës dyditore në Maltë, Presidenti i Republikës, Ilir Meta mori pjesë në ditën e dytë të Forumit të Biznesit Maltë-Shqipëri. Presidenti Meta prezantoi shkurtimisht zhvillimet ekonomike, potencialin e bashkëpunimit të biznesit dhe oportunitetet e investimeve për biznesin maltez në Shqipëri. Presidenti i Republikës theksoi se nga historia e suksesit të “modelit ekonomik” të Maltës, Shqipëria mund të nxjerrë leksionet e duhura për të fuqizuar sektorët më vital për zhvillimin ekonomik të qëndrueshëm, siç janë turizmi, agro-industria, shërbimet financiare, ICT, etj. Nga ana tjetër, Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë së Gozos shfaqi interes të madh në shkëmbimin e eksperiencave me përfaqësuesit e komunitetit biznesit shqiptar dhe eksplorimin e projekteve të biznesit në tregun shqiptar dhe atë rajonal. “Ishte një kënaqësi e veçantë për të marrë pjesë së bashku me Presidenten e Maltës, Coleiro Preca në Forumin e Biznesit Maltë-Shqipëri, që besoj se ka qenë një forum mjaft produkt..

Lexone

Në Korçë ka festë, Skënderbeu ngre titullin e 8 në histori

Nëse në Shkodër ka lot, për rënien e Vllaznisë në Kategorinë e Parë, në Korçë ka festë dhe fishekzjarre. Skënderbeu ngriti titullin e 8 kampion në histori, në një ceremoni mjaft të bukur, të organizuar në qytetin e Korçës, në stadiumin ‘Skënderbeu’. Për t’u dhënë titullin e merituar korçarëve, ishte në Korçë edhe vetë kreu i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armando Duka, që i dorëzoi titullin kapitenit të korçarëve, Orges Shehit. Më pas skenën e morën nën kontroll protagonistët e titullit, lojtarët dhe stafi teknik i skuadrës, që shkuan të festojnë me tifozerinë, që edhe sot ishte e madhe në numër. Të gjithë protagonistët e këtij sezoni mjaft të bukur për korçarët, parakaluan gjatë gjithë stadiumit, duke u përshëndetur nga afër dhe duartrokitur tifozërinë, që nga ana e saj brohoriti në kor emrat e të gjithë futbollistëve dhe stafit. 23 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Majlinda Bregu zbulon kulisat me deputetët holandeze: Protesta? Jam vetëngrirë si Basha

Në emisionin “Politika online” nga gazetarja Marsela Karapanço në “Gazetën Shqiptare”, këtë javë ishte e ftuar ish-deputetja demokrate Majlinda Bregu. Me statusin e një detyre të re, atij të sekretarit të Përgjithshëm të Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal, Bregu zbulon se aplikimin për këtë detyrë, e ka bërë me herët se përfundimi i mandatit të saj në parlament, kohë kur ishte e vetëdijshme se mund të mos merrte një mandate tjetër. Për të nuk ka vend për mërzitje, që urimet e ish liderit demokrat kanë munguar. “I thoja miqve të mi, dëgjoni, unë e bëra vetë gati daljen time nga parlamenti, nuk më ndejti goja rehat këto dy-tre vitet e fundit. Por nuk kam asnjë pishman, sepse gjithçka kam thënë, asgjë ska rezultuar e vërtetë” Ju uroi z.Basha? Jo, as nuk e pres. U mërzitët? Na nxorren jashtë parlamentit, mund të na nxjerrin edhe jashtë partisë. Ka parë historia shqiptare përjashtime nga partia me kohë… Për zonjën Bregun qershori duket vështirë që të mbyllet me një lajm të mirë për ..

Lexone

Përse po vonon ndëshkimi i “Gruevskëve” tanë?

Nga Mero Baze Ish-kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski, u dënua nga një gjykatë në Shkup me dy vite burg, për një shkelje tenderi për blerjen e Mercedezit të tij luksoz, ndërkohë që Prokuroria Speciale po heton edhe për katër akuza, për çështje të tjera. Vendimi pason një krizë të gjatë politike në Maqedoni dhe akuza të forta për korrupsion, dhunë politike dhe fizike, vrasje të dyshimta dhe kundërvënie të institucioneve perëndimore, të cilat përfunduan me zgjedhjet e fundit dhe formimin e një aleance të gjerë shqiptaro- maqedonase kundër tij. Dënimi i Gruevskit i ngjan pak a shumë dënimit të Al Kapones, i cili megjithëse kishte kryer dhjetëra vrasje dhe krime të rënda, u dënua për një shumë simbolike taksash të papaguara, dhe është një sinjal i fortë kundër pandëshkueshmërisë në rajon. Shqipëria është vendi që tashmë kryeson në Ballkan lidhur me pandëshkueshmërinë dhe mos ndëshkimin e asnjë politikani të lartë, edhe pse drejtësia ka mbyllur, ose nuk ka çelur, dosje për krime..

Lexone

Estrada e Armando Dukës me emrin Superligë, mbyllet me turp

Superliga shqiptare është mbyllur me turp. Ashtu siç në fakt ka ndodhur gjatë gjithë këtyre viteve. Skënderbeu i ka hapur portën Vllaznisë, me shpresën se do ta shpëtonte. Shkodranët kanë fituar 5-1 në Korçë, pasi shpresonin se Partizani do të fitonte me Kamzën, dhe iu duhej të përmirësonin golevarazhin. Por nga ana tjetër, edhe Partizani ka toleruar ndaj Kamzës. Këta të fundit, edhe pse marrëveshja politike Basha-Mziu ishte që Kamza të binte dhe të shpëtohej Vllaznia, kanë fituar 1-0 ndaj Partizanit, me klubin kryeqytetas që ka toleruar, duke parë dhe faktin që Laçi dhe Luftëtari fituan. Tashmë kampionati shqiptar ka prekur fundin. I vetmi që e shijon këtë, duket se është Armando Duka. Por, nuk është e largët dita që sistemi i ngritur nga ai do të bjerë dhe do t’i marrë të gjithë me vete.(TemA)

Lexone