Home / Tag Archives: shqiptar (page 2)

Tag Archives: shqiptar

Pas largimit të Behramit nga Kombëtarja Zviceriane, një tjetër shqiptar përjashtohet nga skuadra

Lajmi se Valon Behrami u largua nga Kombëtarja e Zvicrës bëri bujë në të gjithë vendin. Futbollisti shqiptar u përjashtua nga trajneri Petkoviç, një largim që vet Behrami e quajti si ‘vendim politik’.Ndërkaq, “RSI”, ka bërë të ditur se të njëjtin fat si Behram do ta kenë edhe Zhordhu, Gelson Fernandes dhe një tjetër shqiptar, Blerim Xhemali.Kjo media zviceriane ka bërë të ditur se këta lojtarë nuk duken në planet e trajnerit për Ligën e Kombeve dhe në të ardhmen e skuadrës.The post Pas largimit të Behramit nga Kombëtarja Zviceriane, një tjetër shqiptar përjashtohet nga skuadra appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

“Hiking” në trojet shqiptare, rrugëtimi në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoni

Scardus është shtegu më i ri hiking që lidh malet e Shqipërisë me të Kosovës dhe të Maqedonisë.Për të përshkruar të gjithë shtegun, duhen minimalisht 20 ditë, por ne ju tregojmë një nga 16 etapat, duke e nisur nga Popinari i Dibrës dhe për të mbërritur me pas në malin e Sharrit, në Kosovë.Falë projektit të GIZ, 495 km të shtegut, ku 150 e tyre kalon në territorin shqiptar, sinjalistika e vendosur në masivët malorë e bën më të lehtë rrugëtimin.“Këtu jemi ne pjesën e parkut Korab Koritnik, i cili ka një shtrirje gjatësore nga Dibra e Madhe dhe kufizohet deri me malin e Sharrit. Gjatë monitorimit në këtë park, dhe pikërisht e në këtë vend ku ndodhemi, mbi bjeshkët e Popinarit, ka një larmi të madhe kafshësh, ku mbizotëron ariu, ujku, dhelpra, kaprolli i egër, dhi e egër dhe gjithashtu kemi edhe thëllëza e malit”, tregon Medi Shtrezi, specialist monitorimi, zonat e mbrojtura.TCH: A është kjo zonë e rrezikshme?Medi Shtreza: Jo, kjo është një zonë e mbrojtur, një zonë që ka vlera t..

Lexone

Vin Veli rikthehet në spanjisht me “Te Amo”

Vin Veli, është mjaft i njohur për publikun shqiptar, për talentin e tij të padiskutueshëm në muzikë, ku njihet si një prej Dj më të mirë në Shqipëri.Tashmë, ai ka sjellë edhe projektin e tij më të ri muzikor, “Te Amo”, një këngë e cila ka një klip mjaft tërheqës dhe fiks për sezonin veror.Spanjisht dhe mjaft ekzotik, ndiqeni më poshtë projektin e ri muzikor të Vin Veli.The post Vin Veli rikthehet në spanjisht me “Te Amo” appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Kush është këngëtari i njohur që rikthehet pas 13 vitesh në “Zonë e lirë”?

Ai është mjaft i njohur në skenën muzikore shqiptare dhe numëron një sërë hitesh në tregun muzikor.Ardian Trebicka, këngëtari i njohur shqiptar, është sot në emisionin “Zonë e lirë”, duke u rikthyer kështu pas plot 13 vitesh në këtë emision.Ai ka ardhur për të promovuar koncertin e tij recital, i cili do të mbahet ditën e mërkurë, më 13 qershor tek Amfiteatri i Liqenit Artificial.Mos e humbisni këtë mbrëmje muzikore, e cila do t’ju kënaqi shpirtin! Në skenë bashkë me Ardianin do të jenë edhe shumë artistë të tjerë të njohur.The post Kush është këngëtari i njohur që rikthehet pas 13 vitesh në “Zonë e lirë”? appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

LSI drejt formësimit të identitetit të ri opozitar

Nga Alfred PezaMegjithëse ende nuk është mbushur një vit nga kalimi në opozitë, LSI pas 8 vjetëve të qëndrimit herë me PD dhe herë me PS në qeverisjen e vendit, është në kërkim të identitetit të saj të ri. Identitetit të një opozite të re, nga një parti e majtë që kërkon të qëndrojë përballë mazhorancës aktuale gjithashtu të majtë, përkrah një partie të djathtë si PD.Kjo qasje është jetike për një parti politike pragmatiste, jo vetëm nga pikëpamja identitare. Sepse kjo do të rrezikonte unifikimin e çdo qëndrimi të saj me opozitën e vjetër, gjë që mund ta shndërronte në një satelit parazitar të saj. Mbajtja e qëndrimeve origjinale për çështje, probleme, reforma, ngjarje dhe kauza të caktuara, do të ndihmonin në rifaktorizimin gjithnjë e më të madh të LSI në skenën politike shqiptare.Humbja e statusit të “kingmaker”-it pas zgjedhjeve të 2017 nga ana e LSI, nuk ka pse shihet si fundi i botës për një forcë politike me 20 deputetë në Kuvend. Sistemi demokratik dhe ligji elektoral jo p..

Lexone

Marku i jashtëzakonshëm, serbi reziston vetëm 101 sekonda

Ka zgjatur vetëm 101 sekonda ndeshja e MMA-së mes Florian Markut dhe sportistit serb Dragisiç. Luftëtari shqiptar u fut me një entuuziazëm të jashtëzakonshëm dhe arriti të dominojë sfidën, teksa e hodhi poshtë kundërshtarin, falë një gjuajtjeje poshtë brinjës, me këmbën e tij të majtë.Kjo bëri që serbi Dragisiç të dorëzohej, duke mos mbajtur dot premtimin e tij se do të luftojë si burrat me Markun, në ring. Florian Marku merr kështu edhe fitoren e 6, në po kaq ndeshje në MMA, ndërsa të gjitha I ka fituar me Knock Out.Vlen të theksohet se në pallatin e sportit “Asllan Rusi” u krijua një atmosferë e jashtëzakonshme, nga tifozëria. Aurela Gaçe këndoi himnin shqiptar, ndërsa Noizy shoqëroi Florian Markun gjatë daljes në ring.“Me sportistë si ky, ndeshem me 3 njëherësh. Edhe 2-3 ndeshje në MMA dhe pastaj do të më shikoni në UFC, ku do të tentoj të çoj sa më lart këtë flamur të bukur. Ju faleminderit”, deklaroi Florian Marku pas sfidës.1 of 58 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Reperi i bën diss Noizyt: “Pjeshka e Durrësit me buzët e trasha që…”

Reperi G-Wizzie, i cili është sot në emisionin “Zonë e lirë”, ka sjellë këngën e tij të re, “24 orë”.Në këtë këngë, ai flet mbi reperat shqiptar, ku sipas të cilit, ata janë bërë të famshëm falë tij dhe personave të tjerë që kanë qenë me të në Angli.“Këta reperë në Shqipëri janë të famshëm falë nesh pasi na kanë tradhtuar e spiunuar”, është shprehur ai.Mirëpo, një nga diss-et më të forta që ai ka bërë në këngën e tij, është ai kundrejt reperit të famshëm, Noizy.Në një pjesë të tekstit të këngës, dëgjohet G-Wizzie teksa thotë: “Pjeshka e Durrësit me buzët e trasha bën si ndër më të suksesshmit në Shqipëri”.Kjo pjesë nga teksti është kapur nga Arian Çani, i cili e ka pyetur G-Wizzien live nëse kjo pjesë i dedikohet Noizyt.“Nuk dua t’i bëj publicitet emrave të reperëve të tjerë”, ka qenë përgjigjia e reperit, ndërkohë që Çani ka vazhduar më tej.Çani: “Pra është një rastësi kjo?”G-Wizzie: “Nuk dua të përmend emra, ata e dinë vet se kush është”Çani: “Pra siç më vajti mua m..

Lexone

Pse doli publikisht Donald Lu, në krah të Fatmir Xhafajt?

Nga Spartak NgjelaAmbasadori amerikan Donald Lu dje takoi në mënyrë ceremoniale, botërisht e me ngarkesë të plotë politike, ministrin e Brendshëm, Fatmir Xhafaj.Në fakt kjo ishte një sfidë e hapur politikë kundrejt antiamerikanëve që janë të korruptuarit e elitës së lartë politike në Shqipëri.l.Në kohën kur ambasadori amerikan takonte ministrin Xhafaj, në Parlament korrupsion i fliste kundër ministrit.Qesharakë si këta nuk ka parë asnjë shtet i korruptuar deri më sot.Amerikanët në fakt kanë kohë që tallen me këta të humbur që janë edhe steril nga mendja.Nuk e kuptojnë dot faktin që politika është forcë; në një kohë kur Sali ziu e ka provuar njëherë këtë aspekt.Por ekipit qesharak Berisha iu bashkua edhe Rama. Tjetër kaqol ky; sepse ky mendon të mundë Amerikën me Erdoganin, dhe dje u pa që interpretonte syret e Kuranit me sy nga Stambolli.Këta fakirë besoj se shpejt, në një të ardhme të afërt do të jenë personazhe nëpër komeditë shqiptare që do të shkruhen, se janë tem..

Lexone

Kryetarja e Vettingut: Pa mëshirë ndaj çdo të korruptuari në drejtësi, do denoncoj ndërhyrjet politike dhe financiare (dhe si i “përulen” të gjithë “babait” të reformës)

Natasha Mulaj, kryetarja e Kolegjit të Posaçem të Apelimit ka paralajmeruar se nuk do te kete meshire dhe tolerim ndaj asnje te korruptuari ne sistemin shqiptar te drejtesise dhe se do te denoncoje nderhyrjet politike dhe financiare qe mund te behen.“Drejtesia jone ka ceduar shume, duke e rrenuar rrespektin dhe besimin e opinionit publik, dhe kjo per shkak te individeve te korruptuar. Tani une besoj se eshte koha dhe momenti qe ata te japin llogari per makuterine e tyre te peshtire. It is pay back time. Asnje tolerim, asnje cedim, asnje selektivitet dhe asnje perjashtim”.Fjala e plotë:Perfaqesues te nderuar te Operacionit Nderkombetar te Monitorimit, dhe Koleg te respektuar,Ju falenderoj sinqerisht qe gjetet kohe në kete premte te nxehte per te qene se bashku me ne.Duke qene se jemi te falenderimet nje falenderim sh te vecante kam per Min e Drejt Zonjen Etilda Gjonaj fal kontributit te se ciles eshte mundesuar krijimi i kushteve te Kolegjit qe ju do ti shihni pas pak.Me ne ..

Lexone

Shkëlzen Selimi, gjyqtari që shfrytëzon drejtësinë

Mjafton të kërkosh në internet për gjyqtarin Shkëlzen Selimi dhe aty konstaton denoncime pa fund të medias për vendimet gjyqësore dhe pasuritë përrallore të gjyqtarit të lartë.I denoncuar shpesh edhe nga politika për vendime, si ai për Gërdecin dhe për 21 Janarin, gjyqtari Shkëlzen Selimi është denoncuar edhe nga Kryeministri Rama.Në shtator 2017, Kryeministri tregon për një pikë karburanti në të cilën Shkëlzen Selimi është pronar në qytetin ku ai ishte gjyqtar dhe prej nga u katapultua çuditshëm direkt në shkallën e tretë të gjyqësorit.“Kontestimi i palës së dëmtuar ka rënë në duart e një gjykatësi që është shumë i njohur për vendime skandaloze rritjesh të çmimeve të shpronësimit të Qeverive, i cili është gjykatësi që ka arritur në pikën që të japë një vendim ekzemplar për historinë e jurisprudencës botërore, duke ndaluar shpronësimin për interes publik të një pike karburanti mu në aksin e Lungomares në Vlorë”, deklaronte Kryeministri në atë kohë.Prej kësaj pike karburanti, Sh..

Lexone