Home / Tag Archives: shqiperise (page 4)

Tag Archives: shqiperise

‘Deti’, Berisha: Kanë pranuar propozimin e Greqisë, 2 spiunë mes negociatorëve

Marrëveshja për ndarjen e kufirit detar me Greqinë dhe bisedimet e grupeve negociatore, kanë qenë në qendër të denoncimit të ish-kryeministri Sali Berisha ka bërë sot jashtë sallës së Kuvendit.Sipas tij kemi të bëjmë me një akt të madh tradhtie nga kryeministri Edi Rama dhe ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, të cilët po falin detin.“Nga burime absolutisht të dy-trefishta të grupit negociator janë: Pala greke në mënyrën me arrogante dhe prepotente i ka dorëzuar palës shqiptare marrëveshjen duke i thënë merreni se për këtë nuk ka më asnjë koment, kjo është marrëveshja që ramë dakord në Greqi. Në këtë marrëveshje pala greke ka bërë të qartë për palën shqiptare se nuk shqipërojnë ekiti dhe koncesione, ekiti që është një nga kërkesat fondamentale të Kushtetueses është rrëzuar nga qeveria greke”, tha Berisha.Berisha theksoi në denoncimin e tij se “anëtarë të delegacionit kanë shprehur mosaprovim të plotë për këtë qëndrim, kanë bërë letra, shefave të tyre për brutalitetin dhe imponimin..

Lexone

Deputeti i PS akuza Bashës: Këtë fillim jave loboi në Bundestag kundër hapjes së negociatave

Para pak minutash drejtuesi i një instutucioni të pavarur u sulmua në mënyrë të pandershme nga një deputet, i cili me pa të drejtë lëshon akuza ndaj një institucioni të pavarur, tek i cili është ndjekur parimi i balancimit të përfaqësimit politik po të kemi parasysh që institucioni që referon sot punën 1 vjeçare në Kuvendin e Shqipërisë ka dhe përfaqësues të propozuar nga Grupi Parlamentar i PD-së.Është e pandershme që një deputet të përdori karrigen e deputetit dhe pozicionin e tij për të sulmuar një institucion të pavarur, ndërkohë që janë të gjitha modalitetet, që secili prej deputetëve në rezolutën që bashkëshoqëron vlersimin e punës 1 vjeçare mund të kishte paraqitur vlersimi.Duhet të kemi parasysh se vlersimi është për institucionin dhe jo për personin dhe nuk mund të intimidohet asnjë përfaqësues i organeve të pavarura nga çdo deputet, që kur vjen puna për respektimin e parimeve të transmetimit audiovizual është thyersi numër 1 i rregullave dhe funksionimit të transmetimit n..

Lexone

Negociatat për detin me Greqinë, flet Berisha: Akt tradhtie, Rama-Bushati do firmosin marrëveshje anti kombetare

Sali Berisha e quan një akt tradhëtie të madhe atë çfarë po ndodh me negociatat për detin.Në një prononcim për mediat para Kuvendit, ai tha se pala greke po mundohet të imponohet duke sulmuar negociatorët shqiptarë.Ish-kryeministri i quan të pafytyrë, edhe pse deri më sot nuk kemi asnjë marrëveshje konkrete apo detaj nga negociatat pasi mbledhjet kanë qenë mjaft të rrezervuara.“Ca ndodh brenda delegacionit? Një i pafytyrë që quhet Skapi, arrin të nënshtrojë e bindë për të firmosur gjërat pasi janë hequr gjërat që jaën deklaruar aty.Kurse me Edi Ramën anëtar të delegacionit marrin kërcënime për largime imediate nga puna.Palët negociatore e udhëheqin dy persona secili më zi se tjetri, Skapi famoz dhe spiuni Muçollari i njohur se punon në çdo rast kundër Shqipërisë”, tha Berisha.Fjala e plotë“Disa anëtarë të delegacionit kanë bërë letra, kujt i bëjnë?! Shefave të tyre, ndër tyre Edi Ramës dhe Ditëzi Bushatit. Çfarë ndodh brenda delegacionit?!Një i pafytyrë që quhet skapi d..

Lexone

Basha: S’ka seancë pa Ramën e Xhafajn! Të dalin nga vrima ku janë futur

Ndërprerja 10 minutëshe e seancës parlamentare nuk solli qetësi në Kuvend, përkundrazi përplasja Ruçi-Basha vazhdoi. Kryeparlamentari i dha menjëherë fjalën kreut të PD në këtë nisje të dytë dhe Basha përsëriti të njëjtën kërkesë, thirrjen e dyshes Rama-Xhafaj në seancë.“Zoti Ruçi e shoh që keni dështuar në përpjekjen tuaj për të sjellë në këtë sallë dy kokat e krimit të organizuar. Pse Rama e Xhafaj nuk vijnë sot në Parlament që të përballen me opozitën? Çfarë kanë më të rëndësishme që nuk vijnë?”, pyeti Basha.Ai kërkoi që kryeministri dhe ministri i Brendshëm, “të dalin nga vrima ku janë strukur e të vijnë e të përballen me të vërtetat”.“E vetmja punë që bëjnë është mbrojtja e krimit dhe aferave kriminale ku janë zhytur”, theksoi Basha.Më tej kreu i PD tregoi edhe arsyen pse sipas tij Rama dhe Xhafaj mungojnë në Kuvend.“Në këtë seancë jemi gati tua japim me prova dhe fakte se çfarë gjëje të rëndësishme kanë Rama dhe Xhafaj tani që nuk vijnë këtu në sallë apo të qeverisin ve..

Lexone

‘Deti’, Berisha: Kanë pranuar propozimin e Greqisë, spiunë mes negociatorëve

Marrëveshja për ndarjen e kufirit detar me Greqinë dhe bisedimet e grupeve negociatore, kanë qenë në qendër të denoncimit të ish-kryeministri Sali Berisha ka bërë sot jashtë sallës së Kuvendit.Sipas tij kemi të bëjmë me një akt të madh tradhtie nga kryeministri Edi Rama dhe ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, të cilët po falin detin.“Nga burime absolutisht të dy-trefishta të grupit negociator janë: Pala greke në mënyrën me arrogante dhe prepotente i ka dorëzuar palës shqiptare marrëveshjen duke i thënë merreni se për këtë nuk ka më asnjë koment, kjo është marrëveshja që ramë dakord në Greqi. Në këtë marrëveshje pala greke ka bërë të qartë për palën shqiptare se nuk shqipërojnë ekiti dhe koncesione, ekiti që është një nga kërkesat fondamentale të Kushtetueses është rrëzuar nga qeveria greke”, tha Berisha.Berisha theksoi në denoncimin e tij se “anëtarë të delegacionit kanë shprehur mosaprovim të plotë për këtë qëndrim, kanë bërë letra, shefave të tyre për brutalitetin dhe imponimin..

Lexone

Zbulohen prapaskenat: Lulzim Basha, dy ditë në Gjermani për të lobuar kundër Shqipërisë

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha, pasi ka kaluar fundjavë në Holandë, të hënën ka fluturuar në Gjermani.Ai ka qendruar dy ditë atje dhe ka zhvilluar disa takime në Bundestag.Ka qenë Taulant Balla, ai që ka nxjerrë “sekretin” e Bashës, që kishte shkuar në Gjermani për të lobuar kundër hapjes së negociatave për Shqipërinë.Pas deklaratës së Ballës, Basha e ka pranuar vetë se ka qenë në Gjermani.Por ai tha se nuk është faji i tij, që deputetët gjermanë janë kundër hapjes së negociatave për Shqipërinë.“Këtë të hënë dhe të martë isha në Berlin, i ftuar nga autoritetet më të larta gjermane për të diskutuar shqetësimin e tyre se situata politike, pak javë pas vizitës së Ramës në Gjermani, u përkeqësua.Se Tahiri u lirua sipas një pakti mafioz dhe e njëjta skemë po ndiqet për vëllezërit Xhafaj, dhe në këto kushte është e pamundur që Bundestagu të miratojë atë që keni kërkuaj ju dhe ne, hapjen e negociatave” u shpreh Basha.Basha parlajmëroi votën kundër të Gjermanisë dhe shkak për kët..

Lexone

FOTOT: Ambasadorja shqiptare, në tryezën e Donald Trump për iftar

Ambasadorja e Shqipërisë në SHBA, Floreta Faber, ka qenë e ftuar në darkën e iftarit, të shtruar nga presidenti i SHBA, Donald Trump.Në një status në Facebook, Faber shkruan se gjatë bisedës me presidentin Trump, ka shprehur mirënjohjen e popullit shqiptar për mbështetjen e madhe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për zhvillimin dhe transformimin e Shqipërisë.“Sonte pata kënaqësinë e veçantë që të isha e ftuar në Darkën e Iftarit të shtruar nga Presidenti Trump, në Dhomën e Darkave Shtetërore të Shtëpisë së Bardhë.Pata nderin dhe privilegjin e madh që të isha pjesë e tavolinës së tij, së bashku me kolegët ambasadorë nga Jordania, Indonezia, Arabia Saudite, Bangladeshi.Prania e Presidentit, diskutimet tepër interesante, dhe interesi i tij për secilin nga vendet tona, janë një tregues i lidhjeve dhe marrëdhënieve të forta mes popujve tanë. Shqipëria sonte ishte e nderuar të kishtë praninë dhe mundësinë e prezantimit të saj në atë tavolinë.Theksova se populli shqiptar është ..

Lexone

Humori shqiptar me rrugët, raporti zyrtar i marsit: Tiranë-Durrës është në gjendje të kënaqshme (bëhet fjalë për një rrugë të tmerrshme)

Autoriteti Rrugor Shqiptar (ARRSH) ka publikuar së fundmi dy raporte që lidhen me kontratat e nënshkruara me kompanitë që kanë fituar të drejtën mirëmbajtjes së disa akseve në vend bazuar në performacë. Bëhet fjalë për kontratën A që përfshin Veriun e Shqipërisë me një gjatësi 336 kilometra dhe Kontratën B që përfshin Tiranën, Dibrën e një sërë rajonesh të tjera me gjatësi të rrjetit rrugor 286 kilometra. Ky model i kërkuar me këmbëngulje nga Banka Botërore dhe mbështetur financiarisht prej kësaj të fundit, ende mbetet pezull për shkak të rishikimit që ju bë kontratave. Këto të fundit më herët shfaqën problematika pasi gjendja reale e asetit rrugor nuk përputhej me atë të raportuar.Tiranë-Durrës raportohet në gjendje të kënaqshmeNëse ka një rrugë për të cilën ka ankesa, për gjendjen e mjerueshme në të cilën ndodhet, ajo është autostrada Tiranë-Durrës. Por nuk duket kështu në sytë e institucioneve zyrtare të cilat në mars si për ironi raportonin se “kushtet e asfaltit kërkojnë mirëm..

Lexone

Shqipëria “po thahet”, valët e të nxehtit po bëhen më ekstreme: Parashikimet e frikshme

Shqipëria do të goditet nga valë më ekstreme të nxehti për shkak të ndryshimeve klimatike, ndërkohë që tendenca e reshjeve po shkon në kah të kundërt me atë që ka rajoni. Rënia e tyre është me të paktën 20%. Këto janë disa nga rezultatet që nxjerr një studim i Këshillit për Bashkëpunim Rajonal i lidhur me ndryshimet klimatike në Ballkanin Perëndimor.“Ndryshimet në reshje nuk janë domethënëse në përgjithësi dhe raportohen në rritje në pjesën më të madhe të rajonit me përjashtim të rënies më të theksuar në Shqipëri. Shpërndarja hapësinore e reshjeve të akumuluara tregon ndryshime në pjesën më të madhe të rajonit me një interval plus ose minus 5% dhe në disa zona edhe rritje 10%.Shqipëria dhe pjesët perëndimorë të Maqedonisë tregojnë për një rënie më e theksuar në pjesën bregdetare kryesisht 20%. Mesatarja 10-vjeçare e llogaritur për gjithë trendin nga 1961-2015 ka të njëjtën tendencë duke treguar një rritje kryesisht me 10-20 milimetra në 10 vjet, por një trend negativ në Shqipëri me..

Lexone

Rihapet dosja e mbyllur nga Basha: Auditim “Rrugës së Kombit”, KLSH do verifikojë koston e ndërtimit dhe mirëmbajtjes

Kontrolli i Lartë i Shtetit vijon të ketë si shqetësim ndjekjen e kallëzimeve penale nga Prokuroria.Gjatë raportimit në Komisionin e Ekonomisë kreu i këtij institucioni u shpreh se janë në proçes gjyqësor me prokurorinë për pushimin e 21 çështjeve.Ndërkohë, kreu i Komisionit të Ekonomisë i kërkoi KLSH që të auditojë shpenzimet e bëra për ndërtimin e “Rrugës së Kombit”, auditim qe do te risjelle rihapjen e dosjes se shpenzimeve dhe abuzimeve te kesaj rruge prej 230 milione euro, te mbyllur me procedure nga ish- ministri i Transporteve Lulzim Basha.Erjon Braçe theksoi se auditi i KLSH ka nxjerr në pah një sërë shkeljesh gjatë privatizimit të hotel Dajtit.Prokuroria nuk ndjek kallëzimet e bëra në prokurori për shkelje dhe dëme ekonomike nga Kontrolli i Lartë i shtetit.Leskaj: Janë 21 procese gjyqësore penale në të cilat kemi kundërshtuar vendimin e prokurorisë për pushimin e çështjes. Jemi në procese gjyqësore në të cilat jemi palë e tretë.Por pavarësisht këtij shqetësimi, Kuv..

Lexone