Home / Tag Archives: shqiperise (page 20)

Tag Archives: shqiperise

FOTOT: Shpallen fituesit e edicionit të tretë të “Tirana Art Fest”, ja kush janë talentet e qytetit

Finalja e edicionit të tretë të “Tirana Art Fest” ishte një mbrëmje magjike për të gjithë nxënësit e gjimnazeve të Tiranës, të cilët shfaqën talentin e tyre në kërcim, këngë dhe multimedia në një spektakël të jashtëzakonshëm në sheshin “Skënderbej”. Pas tre muajsh prova, audicione, minispektakle në të gjitha shkollat e kryeqytetit për promovimin e talenteve të reja në fusha të ndryshme të artit dhe kulturës, “Tirana Art Fest” shpalli dje në mbrëmje fituesit në disiplinat si këngë, kërcim dhe multimedia.Çmimin “Shkolla e talenteve” në edicionin e tretë të TAF-it, që përfshiu qindra të rinj jo vetëm brenda qytetit, por edhe në rrethina, shkoi për shkollën e mesme “Qemal Stafa”.Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, përshëndeti pjesëmarrësit dhe kërkoi prej të rinjve dhe të rejave që edhe në jetën e përditshme të jenë qytetarë model për shoqërinë. Duke shprehur angazhimin e Bashkisë së Tiranës për mbështetjen e rinisë së kryeqytetit, Veliaj tha se Tirana është sot qyteti më i ri dh..

Lexone

Shpallen fituesit e edicionit të tretë të “Tirana Art Fest”

Finalja e edicionit të tretë të “Tirana Art Fest” ishte një mbrëmje magjike për të gjithë nxënësit e gjimnazeve të Tiranës, të cilët shfaqën talentin e tyre në kërcim, këngë dhe multimedia në një spektakël të jashtëzakonshëm në sheshin “Skënderbej”. Pas tre muajsh prova, audicione, minispektakle në të gjitha shkollat e kryeqytetit për promovimin e talenteve të reja në fusha të ndryshme të artit dhe kulturës, “Tirana Art Fest” shpalli dje në mbrëmje fituesit në disiplinat si këngë, kërcim dhe multimedia.Çmimin “Shkolla e talenteve” në edicionin e tretë të TAF-it, që përfshiu qindra të rinj jo vetëm brenda qytetit, por edhe në rrethina, shkoi për shkollën e mesme “Qemal Stafa”.Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, përshëndeti pjesëmarrësit dhe kërkoi prej të rinjve dhe të rejave që edhe në jetën e përditshme të jenë qytetarë model për shoqërinë. Duke shprehur angazhimin e Bashkisë së Tiranës për mbështetjen e rinisë së kryeqytetit, Veliaj tha se Tirana është sot qyteti më i ri dh..

Lexone

Gazetari kosovar shpërthen keq ndaj Armando Dukës: Na keni trajtuar si …

Gazetari Berat Buzhala, kryeredaktor i Gazeta Express në Kosovë, ka reaguar menjëherë pas fitores së thellë 3-0 të Kosovës ndaj Shqipërisë. Ai sulmon presidentin Duka për trajtimin që i ka bërë sipas tij Kosovës në këto vitet e fundit, derisa Kosova u pranua në FIFA.“Qe 15 vjet Armando Duka na ka trajtu si argat te shatit. Hajde prashitni e shkoni …. nanen. Masnej e lujke edhe far bastore. Na jemi Brazil babo” – shkruan Buzhala në Facebook.The post Gazetari kosovar shpërthen keq ndaj Armando Dukës: Na keni trajtuar si … appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

“Leku te leku shkon”, Noizy hedh skedinë për ndeshjen Shqipëri-Kosovë, fiton shumën marramendëse

Mesa duket, Noizy nuk është vetëm i talentuar në fushën muzikore, por ai paska fat edhe në skedina.Ditën e djeshme ka qenë ndeshja miqësore midis Shqipërisë dhe Kosovës, ku fitimtare ka dalë Kosova me rezultatin 3 me 0.Përpara se të fillonte ndeshja, edhe reperi si shumë të tjerë, ka hedhur një skedinë, në favor të Kosovës. Ai ka hedhur shumën 200 mijë lekë dhe ka fituar prej saj 1 milion e 600 mijë lekë, një shumë goxha e madhe kjo.“Leku te leku shkon… Goo Kosove se kena ngel keq sonte. Sna jep as Baçi lek mo”, ka shkruar Noizy në një foto në Instastory ku publikonte skedinën.Ndërsa në një video tjetër pasi kishte dalë rezultati, Noizy mbante një tufë parash në vesh sikur ishin celular, duke thënë se ai kishte fituar, por Varrosi jo.“Alo… Varrosi humbi po fitova unë s’ka gjo”, thotë Noizy duke qeshur.The post “Leku te leku shkon”, Noizy hedh skedinë për ndeshjen Shqipëri-Kosovë, fiton shumën marramendëse appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Terrorizmi dhe ekstremizmi, sfida e re e Ballkanit

Gjyqtarë, prokurorë dhe ekspertë nga Ballkani Perëndimor, të ftuar nga organizatat ndërkombëtare dhe organizatat partnere, diskutuan sot në Tiranë çështjet që kanë të bëjnë me bashkëpunimin më të mirë në përballimin e luftës ndaj terrorizmit dhe ekstremizmit. Takimi organizohet nga Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal (KBR) dhe Ministria e Drejtësisë e Shqipërisë.Etilda Gjonaj, ministrja e Drejtësisë se Shqipërisë mirëpriti pjesëmarrësit duke theksuar se bashkëpunimi i të gjithë mekanizmave në dispozicion në parandalimin, luftën kundër terrorizmit dhe ekstremizmit të dhunshëm është një domosdoshmëri.“Qeveria shqiptare është e vendosur në përpjekjet e saj për të parandaluar dhe luftuar ekstremizmin e dhunshëm, terrorizmin dhe të gjitha krimet e lidhura.Deri më tani, Qeveria bëri çdo përpjekje për ta arritur këtë qëllim. Ne kemi miratuar të gjitha dokumentet strategjike, të tilla si strategjia kombëtare për luftimin e ekstremizmit të dhunshëm, si dhe ngritja e një qendre bashkërendimi ..

Lexone

Nga futbolli, Bujari kalon tek politika: Ambasada e SHBA nuk flet pa pasur prova

Bujar Nishani një ditë pasi ka bërë analizën e Kombëtares së futbollit dhe e ka cilësuar trajnerin Panuçi si sharlatan, sot ka kaluar të analizojë lirimin e Saimir Tahirit.Ja çfarë shkruan Nishani:“Ambasada e SHBA në Tiranë paralajmëroj dhe denoncoj një ditë përpara gjyqit të ish Ministrit të Brendshëm se kërcënime, shantazhe dhe rryshfete, po përdoreshin për ta liruar nga arresti ish-ministrin.Ky denoncim i Ambasadës u verifikua ekzaktësisht pas nje seance flesh të gjykatësve në veting.Të gjithë shqiptarët normalë nuk është se kishin ndonjë dyshim në atë denoncim të Ambasadës, pasi Qeveria e SHBA është qeveria mike më e angazhuar në luftën kundër krimit të organizuar në Shqipëri.Institucionet ligjzbatuese të SHBA janë institucionet më të afta dhe më të specializuara në hetimin e trafikut të drogave dhe grupeve të trafikantëve.Për më tepër kjo Ambasadë nuk flet pa patur prova serioze.Natyrisht prova që nuk i merr nga laboratori imagjinar i Kryeministrit të Shqipërisë.Po..

Lexone

Mesfushori që braktisi Shqipërinë për Kosovën: Na përçmuat, por ne ua treguam qejfin në fushë

Herolind Shala, një nga të larguarit nga kombëtarja e Shqipërisë drejt asaj kosovare ka lëshuar një mesazh pas ndeshjes.Ai flet me një mllef, duke pretenduar se i kishin nënçmuar.Megjithatë në fund të postimit ka një gafë nga ana e tij, ndoshta edhe prej emocioneve të shumta, raporton Panorama Sport.“Të dua vendlindja ime”, shkruan në fundin e positmit, ndërkohë që vendlindja e Shalës është qyteti Porsgrun, Norvegji.Nga ana tjetër më miqësor ka qenë Milot Rashica.Ai në foton e fundit të ndeshjes shfaqet me dy palestrina në duar, ku dallohet qartë se njëra është më flamurin e Kosovës dhe tjetra me atë të Shqipërisë.Edhe mesazhi është kuptimplotë.Rashica ishte një nga ata që De Biazi nuk e mori në Europian, ndaj dhe iu bashkua Kosovës.

Lexone

Bluzat e bardha denoncojnë shpërdorimin e fondeve publike në shëndetësi

“Largimi i profesionistëve të shëndetësisë në një ditë të bukur me diell nën qiellin e ristrukturimit është alarmi i asaj se çfarë pritet të ndodhë në shëndetësi në ditët e muajt në vazhdim”.Është ky alarmi që bluzat e bardha ngrenë pas shkarkimit nga detyra të 34 punonjësve me eksperiencë pune disavjeçare në Fondin e Sigurimit të Kujdesit Shëndetësor.Sipas Kolegjit të Mjekëve të Shqipërisë, “largimi i mjekëve profesionistë, ekonomistëve dhe juristëve ka për qëllim të nxjerrë përfitime milionëshe në kurriz të Ligjit të Sigurimeve Shëndetësore.Lexoni shkrimin e plotë…Me largimin e 34 punonjësve të Fondit dhe të Ministrisë së Shëndetësisë, buxheti i shtetit do të gjendet në kolapsin e tij. Largimi i mjekëve profesionistë, ekonomistëve dhe juristëve ka për qëllim të nxjerrë përfitime milionëshe në kurriz të Ligjit të Sigurimeve Shëndetësore.34 punonjësit e kontrollit spitalor janë përpjekur ndër vite të rrisin performancën e spitaleve, që spitalet të jenë të ndërgjegjshme, të r..

Lexone

Prapaskenat e bllokimit të Kodit të Sjelljes, deputetët sërish jashtë kontrollit

Kodi i Sjelljes së Deputetëve, i miratuar pas një presioni trevjeçar të Brukselit, nuk do të zbatohet as për këtë sesion parlamentar. Teksa mbledhjet e seancave plenare dhe të komisioneve parlamentare janë kthyer arenë konfrontimesh, akuzash, fyerjesh dhe denigrimesh, zbatimi i Kodit të Sjelljes së Deputetëve është shtyrë edhe për tre muaj.Kuvendi i Shqipërisë, në datën 5.4.2018, miratoi vetëm me votat e shumicës parlamentare, Kodin e Sjelljes së Deputetëve. Gjatë mbledhjeve të fundit të seancave plenare dhe komisioneve parlamentare janë shkelur më shumë se gjysma e neneve të Kodit Etik, çka konfirmon mungesën e zbatimit dhe të veprimit të tij. Vendimi për miratimin e Kodit të Sjelljes hyri në fuqi menjëherë, pra që në datën 5.4.2018, por Kodi nuk po gjen zbatim në praktikë, për shkak të mungesës së një udhëzimi të detajuar për normat e sjelljes në Kuvend.Për hartimin e këtij udhëzimi është ngarkuar Byroja e Kuvendit, e cila do të kujdeset për zbatimin e Kodit të Sjelljes së Depute..

Lexone

Liria fetare, DASH: T’u kthehen pronat komuniteteve fetare

Departamenti amerikan i Shtetit nxori të martën raportin e tij vjetor mbi gjendjen e lirisë së besimit në botë. Raporti përfshinë të dhëna për gjendjen e lirisë së besimit në 200 shtetet e territore dhe dokumenton shkeljet e kryera nga qeveritë, grupet terroriste dhe individët.Në këtë raport analizohet në kapituj të veçantë edhe liria e besimit në Shqipëri dhe Kosovë, në të cilët theksohen probleme të ngjashme me të kaluarën.ShqipëriaRaporti nënvizon se kushtetuta e Shqipërisë garanton lirinë e besimit. Ajo përcakton se nuk ka një fe zyrtare, thotë se shteti është neutral në çështjet e besimit, njeh barazinë dhe pavarësinë e grupeve fetare dhe ndalon diskriminimin në baza fetare.Qeveria, thuhet mes tjerash në raport, ka legalizuar 41 xhami gjatë vitit, krahasuar më 137 një vit më herët, gjashtë në vitin 2015 dhe asnjë në vitin 2014.Grupet fetare raportuan se Agjencia për Trajtimin e Pronave (ATP) nuk ka përpunuar asnjë kërkesë për kthimin e pronave të konfiskuara gjatë periud..

Lexone