Home / Tag Archives: shqiperise

Tag Archives: shqiperise

Baton Haxhiu: Opozita u tregua e pacipë për ditën e publikimit të audio-përgjimit. Kishte 4-6 muaj qe e kishte ate pergjim

Analisti Baton Haxhiu, i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit”, ka deklaruar se Fatmir Xhafaj, nuk duhet të merrte detyrën si ministër i Brendshëm, për shkak të dënim të vëllait të tij në Itali për trafik ndërkombëtar narkotikësh. “Shqipëria është në periudhën e reformës në gjyqësor dhe policisë nëpërmjet vettingut. Përveçse nga Gjykata Kushtetuese dhe nivelet e poshtme, pothuajse të gjitha janë në paralizë për shkak të keq menaxhimit të vettingut. Edhe në polici ekziston procesi i vettingut, që duhet të prekte edhe ministrin Xhafaj. Këtu është morali i punës. Për shkak të Agron Xhafaj, ministri Xhafaj nuk duhet të merrte detyrën”, tha Baton Haxhiu. Sakaq, Haxhiu ka deklaruar se opozita e vendit, e ka përdorur këtë çështje në mënyrë të pacipë, për të penguar integrimin. “Por ekziston një pjesë e tretë që ka të bëjë me opozitën e cila e ka përdorur në mënyrë të pacipë momentin e një dobësie të pushtetit. Në ditën kur po mbahej Samiti i Sofjes, doli një gjë e tillë, që ka qenë në sir..

Lexone

Në dorë të Babales!

Nga Mero Baze Sot jemi në situatën që tek Babalja shpreson më shumë PS, se sa PD Prokuroria shqiptare më në fund ka njoftuar se ka dërguar për ekspertizë jashtë Shqipërisë kasetën audio “Made in Babale”, tek e cila PD ka mbështetur aksionin e saj opozitar. Ky është një nga zhvillimet më të rëndësishme, pasi për herë të parë mund të kemi një debat me finale, ku njëra palë do të dalë e humbur. Kryeministri Edi Rama ka marrë përsipër me përgjegjësi fallcitetin e kasetës, dhe ka deklaruar se nëse ajo do të dalë autentike, do të ketë pasoja politike. Por Partia Demokratike, edhe pse e ka mbështetur gjithë aksionin politik mbi kasetën e Babales, nuk ka pranuar të mbajë përgjegjësi për të. Në fillim, nga entuziasmi se ajo ishte një produkt original, doli dhe e paraqiti si vepër të vetën, por pak më vonë, të gjitha palët u distancuan nga kaseta, përfshi gazetarin dhe Babalen. Ajo që është e dukshme, është se Babalja mund të ketë manipuluar dhe vetë porositësit e kasetës, kundrejt parave,..

Lexone

“Babalja 2 dhe 3”, Manja flet për përgjimet dhe protestën: PD rikthehet në vendin e krimit

Ulsi Manja deklaron se mazhoranca nuk tronditet nga publikimi i audio-përgjimeve pa fakte nga Partia Demokratike. Kreu i Komisionit të Ligjeve e konsideron materialin si sajese duke nënvizuar se është një akt pabesia ndaj rrugës së integrimit të Shqipërisë drejt BE-së. I ftuar në “News24’, Manja komentoi edhe protestën e thirrur nga opozita duke theksuar se është rikthim në vendin e krimit. “Nëse opozita ka video si ajo e javës së kaluar, pa fakte, nuk besoj se i trembet kush. Por protesta e opozitës e thirrur në 26 maj, të shtunën në Bulevardin ‘Dëshmorët e Kombit’ është rikthim i PD në vendin e krimit. Jo për t’i bërë presion qeverisë për dorëheqjen e ministrit të Brendshëm, por për t’i bërë ballë hapjes së negociatave. Unë personalisht nëse opozita ka hall pushtetin, do të pajtohesha me këtë thënie; akt pabesie. Ata inspirohen nga faktorë të jashtëm që janë dashakeq ndaj Shqipërisë. Ndaj përveç akt pabesisë, do e quaja e tradhti. Një pjesë e opozitës kam frikë se punon k..

Lexone

“Arena Kombëtare” humb sërish, Superkupën e merr stadiumi i Portos

Merr fund ëndrra e Shqipërisë për të pritur finalen e Superkupës Europiane të sezonit 2019-2020, në stadiumin në ndërtim, ‘Arena Kombëtare’. UEFA publikoi pasditen e sotme stadiumet që fituan të drejtën për të pritur finalet e Champions Leagues, Europa Leagues dhe Superkupës Europiane, për sezonin 2019-200 dhe fitues për eventin ku garonte ‘Arena Kombëtare’, u shpall stadiumi i Portos në Portugali, ‘Estadio Do Dragao’. Ndërkohë finalja e Champions Leagues do të luhet në Stamboll, në stadiumin e rikonstruktuar ‘Ataturk’, i njëjti ku u luajt edhe finalja e famshme Milan-Liverpool. Polonia do të presë finalen e Europa Leagues, në stadiumin e Gdanskut, ‘Arena Gdansk’, që gjithashtu është rikonstruktuar së fundmi. Shqipëria humb kështu tentativën e dytë për të sjellë një ndeshje të një niveli të lartë, në ‘Arenën Kombëtare’, por nuk përjashtohet mundësia për të konkurruar sërish në sezonin pasardhës. #UEFAExCo BREAKING: The Estádio do Dragão in Porto will host the 2019/20 UEFA Super Cup..

Lexone

Kosova publikon listën për ndeshjen ndaj Shqipërisë, 1 përfaqësues nga Superiorja

Përfaqësuesja e Kosovës do të luajë dy ndeshje miqësore, ku fillimisht përballë do të ketë Shqipërinë dhe më pas do të luajë ndaj Bregut të Fildishtë. Trajneri zviceran i Kosovës, Shalandes ka bërë publike listën me futbollistët e grumbulluar për këto dy ndeshje miqësore, ku bie në sy fakti se vetëm Fidan Aliti është përfaqësues nga Kategoria Superiore. Mbrojtësi aktivizohet me kampionët e Skënderbeut, ndërkohë që më parë kanë qenë pjesë e listës edhe Besar Musolli nga Kukësi e Bajram Jashanica nga Skënderbeu, por që ky i fundit është i dëmtuar. Mungesë tjetër është ajo e Valon Berishës, i cili ka pësuar një dëmtim dhe nuk mund të jetë i gatshëm për këto dy ndeshje. Ja lista e plotë: Portierë: Samir Ujkani (Kremonese), Bledar Hajdini (Trepça 89), Faton Maloku (Feronikeli) Mbrojtës: Amir Rrahmani (Dinamo Zagreb), Ardian Ismajli (Hajduk Split) Fidan Aliti (Skënderbeu), Ardin Dallku (Vorskla Poltava) Mërgim Vojvoda (Royal Eksel), Jetmir Krasniqi (Lugano), Arbenit Xhemajli (Neuçatel X..

Lexone

Integrimi në BE, Ruçi takim me deputetin e Bundestagut: Çelja e negociatave vendimi më i drejtë

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi u takua me deputetin e Bundestagut gjerman Florian Hahn, zëdhënës i grupit parlamentar CDU/CSU për çështje të politikave europiane. Në takim merrnin pjesë edhe Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla dhe Ambasadorja e Gjermanisë në Shqipëri Susanne Schütz. Gjatë takimit Kryetari i Kuvendit Ruçi falenderoi deputetin Hahn për mbështetjen e qeverisë dhe Bundestagut të Gjermanisë, posaçërisht Kancerales Merkel për Shqipërinë dhe progresin e vendit tonë drejt integrimit europian. “Ne i jemi thellësisht mirënjohës Kancelares Merkel për vizionin e saj largpamës dhe mbështetjen e pakursyer për Shqipërinë, por edhe për rajonin e Ballkanit Perëndimor, edhe si nismëtare e Procesit të Berlinit. Rekomandimi i Komisionit Europian për çeljen e negociatave me Shqipërinë në mbledhjen e Këshillit Europian në muajin qershor ishte një vlerësim për arritjet e Shqipërisë në plotësimin e pesë prioriteteve si edhe standarteve të tje..

Lexone

Audio-përgjimi, Rama: Histori banale, synon destabilizimin e vendit

“Është një histori banale, që synon destabilizimin e vendit”! Kjo ishte përgjigja përfundimtare e kryeministrit Edi Rama, para protestës së paralajmëruar nga opozita, për audio-përgjimin që denoncon vijimin e trafikut të drogës nga vëllai i ministrit të Brendshëm. “Historia pas audio-përgjimit është akoma edhe më hatashme. Po të shikoni janë vetëm aktorë, luajnë role. Këta janë aktorë. Ai ditëziu i rrugëve të Vlorës është si ata figurantët e filmave të neorealizmit italian, çfarë t’i thuash thotë. Por mbrapa historia është shumë herë më serioze se sa duket”, tha Rama. Duke ritheksuar se pret ekspertizë të audio-përgjimit, nga një laborator shkencor në cilindo vend partner të Shqipërisë, Rama i drejtoi një pyetje të gjithë shqiptarët, duke dashur të mësojë se çfarë do të bëjnë kur të mësojnë se “bëhet fjalë për një tallje të madhe me të gjithë dhe që synon destabilizimin e vendit”. “Si do ju duket vetja pasi të dilni në protestë, kur të mësoni se keni dalë në protestë njësoj siç shko..

Lexone

Meta takon Hahn: Çelja e negociatave nxit zbatimin e reformave

Presidenti i Republikës, Ilir Meta zhvilloi një takim me zëdhënësin e grupit parlamentar CDU/CSU për zgjerimin dhe çështjet e BE-së në Bundestagun gjerman, deputetin Florian Hahn. Kreu i Shtetit vlerësoi angazhimin e vazhdueshëm të Gjermanisë në të gjitha nivelet, në mbështetje të procesit të integrimit të Shqipërisë në BE. Presidenti theksoi se çelja e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE gjatë Këshillit të qershorit do të ishte qasja më e mirë strategjike për vendin dhe për BE-në, duke patur parasysh se Shqipëria i ka shumë të qarta sfidat që duhet të kapërcejë për përparimin në hapat e mëtejshëm të procesit. Meta shtoi se procesi i negocimit për çdo kapitull është një mekanizëm efikas si për arritjen e rezultateve konkrete ashtu edhe për një monitorim më të afërt dhe bindës për çdo vend anëtar të Bashkimit Evropian. Në përgjigje të interesit mbi reformën në gjyqësor, Presidenti Meta vuri në dukje se procesi i vetingut duhet të nxjerrë më shumë në pah vlerësimin mbi ni..

Lexone

“Babalja”. Prokuroria bën hapin e rradhës, dërgon audio-përgjimin për ekspertizë jashtë vendit

Prokuroria ka dërguar në laboratorë jashtë vendit audio-përgjimin e bërë nga “Babalja”. Sipas njoftimit të Prokurorisë audio-përgjimi është dërguar jashtë vendit për një ekspertizë më të shpecializuar. Gjithashtu Prokuroria njofton se ka filluar dhe kryerja e verifikimeve pasurore për shtetasin Geron Xhafaj. Njoftimi i Prokurorisë Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda, njofton se më datë 17.05.2018 ka regjistruar procedimin penal Nr. 95/v.2018 për veprën penale të “Trafikimit të narkotikëve” parashikuar nga neni 283/a i Kodit Penal. Më datë 18.05.2018 me këtë procedim është bashkuar dhe procedimi penal Nr. 3853 i Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë i regjistruar për veprën penale të “Kallëzimit të rremë”, parashikuar nga neni 305 i Kodit Penal. Hetimet në këtë procedim penal lidhen me të dhënat e bëra publike më datë 14.05.2018 në një konferencë për shtyp të organizuar në selinë e Partisë Demokratike të Republikës së Shqipërisë ku ësht..

Lexone

“Babalja”, Prokuroria dërgon në laboratorë jashtë vendit audio-përgjimin

Prokuroria ka dërguar në laboratorë jashtë vendit audio-përgjimin e bërë nga “Babalja”. Audio përgjimi është dërguar jashtë vendit për një ekspertizë më të shpecializuar. NJOFTIM NGA PROKURORIA Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda, njofton se më datë 17.05.2018 ka regjistruar procedimin penal Nr. 95/v.2018 për veprën penale të “Trafikimit të narkotikëve” parashikuar nga neni 283/a i Kodit Penal. Më datë 18.05.2018 me këtë procedim është bashkuar dhe procedimi penal Nr. 3853 i Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë i regjistruar për veprën penale të “Kallëzimit të rremë”, parashikuar nga neni 305 i Kodit Penal. Hetimet në këtë procedim penal lidhen me të dhënat e bëra publike më datë 14.05.2018 në një konferencë për shtyp të organizuar në selinë e Partisë Demokratike të Republikës së Shqipërisë ku është publikuar një material video. Nga biseda e bërë publike midis dy personave, njëri i cilësuar si “Bashkëpunëtori X” dhe një personi tjetë..

Lexone