Home / Tag Archives: shqiperine

Tag Archives: shqiperine

Rama: TAP vendos Shqipërinë në një nga arteriet më të rëndësishme të furnizmit me gaz në Europë

“Gazsjellësi TAP do ta vendosë Shqipërinë në një nga arteriet më të rëndësishme të furnizmit me gaz në Europë, por do të sjellë edhe përfitime të vazhdueshme”.Kështu tha kryeministri Rama në përurimin e stacionit të kompresorëve të gazit.Në tej Rama tha se projekti deri tani ka gjeneruar 350 vende pune.“Përmes gazsjellësit TAP, Shqipëria vendoset në një nga arteriet më të rëndësishm të furnizmit me gaz në Europë. Projekti do të prodhojë përfitime të vazhdueshme.Projekti në të gjitha hallkat e veta nuk ka shënuar asnjë vonesë. Është tërësisht brenda axhendës së paracaktuar.Ky stacion që do të jetë gati për të filluar operimin tregtar në vitin 2020, do të shtojë 250 punonjës dhe 100 vende të reja pune janë gjeneruar për kompanitë që bashkëpunojnë.Mbi 70% e fuqisë punëtore është vendase, duke pasur një ndikim ekonomik. Por edhe duke ndikuar në rritjen e kapaciteteve”, tha ai.Rama tha se falë programeve të hartuara nga qeveria, kjo vepër nuk do të jetë thjesht një vendkal..

Lexone

Renditja e FIFA-s, Shqipëria humbet 2 vende, katapultohet Kosova

Dy humbjet në miqësoret e fundit me Kosovën dhe Ukrainën i kanë kushtuar Shqipërisë dy pozicione minus në renditjen e përgjithshme të FIFA-s.Kuqëzinjtë kanë rrëshkitur në vendin e 58-të, duke u parakaluar nga ekipe të tilla si Sllovenia dhe Koreja e Jugut. Pritej një lëvizje e tillë në këtë klasifikim pas zhgënjimit të skuadra e Panuccit, që i mbylli testet me një golaverazh të frikshëm negative 1 gol i shënuar dhe 7 të pësuar.Nga ana tjetër buzëqesh Kosova, që fitoi plot 11 pozicione vetëm falë fitores 3-0 me në vëllazëroren me Shqipërinë. “Dardanët” fituan shumë pikë për faktin se Shqipëria ishte një kundërshtare shumë më e fortë ne letër. Skuadra e drejtuar nga Challandes aktualisht është e 141-ta, nga e 152-ta që ishte një muaj më parë.Thuajse ruhet statuskuoja sa u përket 10 skuadrave më të mira në botë. Vazhdon të kryesojë Gjermania, e ndjekur nga Brazili, Belgjika, Portugalia dhe Argjentina. Ndryshimi i vetëm është rrëshkitja e Spanjës në vendin e 10-të, duke këmbyer vende..

Lexone

Trejsi Sejdni, fituesja e “Miss Universe Albania”

Trejsi Sejdini është shpallur fituesja e “Miss Universe Albania 2018”.Pas një gare të fortë që u zhvillua në Pallatin e Kongreseve mes 23 vajzave të përzgjedhura, Trejsi ia doli që në fund të shpallet vajza më e bukur që do të përfaqësojë Shqipërinë në kompeticionin ndërkombëtar të “Miss Universe”.7 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Kryemadhi video-selfie në Kuvend: Rama është batakçi dhe mostër, tani parlamenti është bërë fare qesharak

Monika Kryemadhi ka bërë një video-selfie nga seanca parlamentare ku ka adresuar një sërë akuzash ndaj kryeministrit Edi Rama.Liderja e LSI-së e ka konsideruar kryeqeveritarin si mostër dhe batakçi duke thënë se ai po e orjenton Shqipërinë drejt krimit dhe drogës.Ajo sugjeron që të mos ndalet aksioni opozitar që ka nisur për ta denoncuar qeverinë “Rama”.Sipas Kryemadhit, Parlamenti tashmë është bërë qesharak ku tregon se si shefi i qeverisë ka uzurpuar jetën e shqiptarëve. (TemA)

Lexone

Ermal Meta: Eugent Bushpepa, zëri më i mirë në Eurovision

I ftuar në “Top Show Magazine”, Ermal Meta vlerësoi lart një nga konkurrentët që ai pati në Festivalin Europian të Këngës.E sipas tij, më i miri në Eurovision ishte ai shqiptari që përfaqësonte Shqipërinë, Eugent Bushpepa.“Më duhet të them të drejtën. Eugenti këndoi shumë më mirë se unë. Është një këngëtar jashtëzakonisht i mirë. Këndoi më mirë nga të gjithë atje”, u shpreh Ermal Meta.E fakti se Italia nuk e vlerësoi me pik për këngëtarin shqiptar që përfaqësoi Italinë në Eurovision, ishte një tradhti.“Fakti që Italia nuk i dha 12 pikë Ishte një tradhti e vogël. I dhanë pikë Norvegjisë, nuk e kuptoj”, tha Ermali gjatë intervistës me Alban Dushin në “Top Show Magazine”.7 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Pije, paketa cigaresh, mbulesa tavolinash e marmelatë: Dhuratat e çuditshme për Shqipërinë nga komunistët e tjerë

Nga Kastriot DervishiNë kongresin e dytë të vitit 1952 sollën dhurata edhe partitë komuniste nga vendet e tjera të “demokracive popullore” si: Çekosllovakia, Hungaria, Rumania, Polonia dhe Republika Demokratike Gjermane.Më “kopracë” ishin rumunët, të cilët sollën albume dhe një Stalin e Lenin të vogël bronzi.Hungarezët ishin më të gjithanshëm në dhurata, duke filluar nga orenditë e shtëpisë, kupa argjendi, valixhe, pije etj.Të tjerët ishin të dhëna pas teknologjisë së aparatet fotografike dhe dylbitë.Jepej përshtypja sikur po zhvillohej ndonjë dasmë dhe të ftuarit po sillnin taksën e pjesëmarrjes.Kongresi i dytë i Partisë së Punës është i vetmi në historinë e kësaj partie ku u evidentuan dhurata nga partitë e ashtuquajtura motra.Mungesa e pjesëmarrjes së “partisë mëmë” të Bashkimit Sovjetik, u kompensua nga pjesëmarrja e partive të tjera të vendeve të “demokracisë popullore”, si dhe të vendeve ku lëvizja komuniste pretendonte të bënte terrorizmin e radhës.Ndonëse komuni..

Lexone

“Rally Albania”, 180 sportistë nga 15 vende të ndryshme vijnë në Tiranë. Spektakël në sheshin “Nënë Tereza”

Tirana po kthehet në një vatër të aktiviteteve sportive. Pas suksesit të maratonës dhe garës me biçkleta, një tjetër event i madh sportiv do të organizhet në kryeqytetin shqiptar që pritet të gjenerojë më tej edhe ekonominë.Rreth 180 sportistë nga 15 vende të ndryshme të botës do të garojnë nga data 9-16 qershor në edicionin e 14-të të garës më të vjetër në Ballkan “Rally Albania”.Pjesë e trofeut mesdhetar “Mediterranean Rally Raid Trophy”, i cili përfshin garat e tre shteteve Marok-Greqi-Shqipëri, në “Rally Albania”, sportistët do të konkurrojnë mes tyre në 4 kategori Moto, Quad, Car, Ssv.Itinerari me gjatësi prej rreth 2000 km do të përshkruaj Shqipërinë Outdoor, për 7 ditë nga veriu në jug, duke startuar në Tiranë dhe duke prekur pothuajse të gjitha pasuritë natyrore dhe turistike vendase.Ceremonia e hapjes do të bëhet më datë 9 qershor ora 20:00-23:00 ku të gjithë qyetarët e Tiranës do të përballen me plot surpriza të bukura, ndërkohë që gara do të nisë të nesërmen në shesh..

Lexone

Shqipëria, e parafundit në rajon për nivelin e mirëqënies së të rinjve

Për nga niveli i mirëqenies, të rinjtë shqiptarë renditen ndër më të fundit në rajon.Indeksi i progresit rinor 2018 e rendit Shqipërinë në vendin e 48-të mes 102 shteteve që vlerësohen në total.Pikat bazë të studimit janë arsimi, qasja në tregun e punës, angazhimi i të rinjve në nivel publik dhe në fushat ekonomike, shëndetësia, mirëqenia dhe ofrimi i mundësive.Në rajonin e Ballkanit Serbia kryeson duke u renditur në vendin e 39-të. Ndërsa Shqipëria lë pas vetëm Maqedoninë me një vend.Studimi, bazuar në treguesit e mësipërm, tregon se Shqipëria ka ecuri të mirë për të garantuar nevojat bazë për të rinjtë. Këtu përfshihen ushqyerja dhe përkujdesi shëndetësor dhe siguria.Liria është një nga elementët ku ata janë më të kufizuar në zgjedhje, ashtu si edhe cilësia e mjedisit.Të rinjtë “me më shumë fat” janë në Norvegji. Ky vend kryeson listën. Ndërsa për katëgori të caktuara kryesojnë Finlanda (për mundësitë që ofron), Zvicra (për nevojat themelore njerëzore) dhe Danimarka, për ..

Lexone

Çlirim Peka: O burra ku*va, që mërziteni pse Rita Ora vjen për koncert në Tiranë. Le ta kenë paguar dhe 200 mijë euro

Çlirim Peka, ndryshe nga njerëzit e tjerë mediatikë pranë PD-së, mendon se koncerti i Rita Orës në Tiranë, duhet përshëndetur.Sipas tij, edhe nëse janë paguar 200 mijë euro nga Bashkia, është në rregull, pasi bëhet fjalë për një yll botëror.“Ore, me mire 200 mije euro per nje krenari dhe yll si Rita Ora, apo tallava ne Peze?Duke pas idene se cfare jane ne gjendje te bejne keto vemje bolshevike qe drejtojne sot Tiranen e Shqiperine , nje keshillle: Mos beni opozite per cdo gje.Sidomos kur lexoj ca k….. burra qe nuk ishin dakort estetikisht me veshjen e yllit kosovar.Rita Ora eshte thjesht nje krenari qe e beri te pakten per nje nate Tiranen metropol dinjitoz.Per te gjithe ju qe kishit merakun e taksave tona, do pres te reagoni per tallavate dhe orgjite e bashkise ne Peze”, shkruan ai.Ardhja e Ermal Metës dhe Rita Orës në Tiranë shkaktoi polemika nga ana e njerëzve të PD-së, pasi sipas tyre, ata u paguan me paratë e taksave tona.Pati nga ata që Ritën madje e quajtën edhe ..

Lexone

Fatos Lubonja: Është shqetësuese nëse BE hap negociatat për Shqipërinë, i shërben Ramës

Fatos Lubonja i bën thirrje Bashkimit Europian që të mos i hapë negociatat me Shqipërinë.Sipas analistit një vendim pozitiv për integrimin e Shqipërisë do t’i shërbente kryeministrit Edi Rama ndaj gjykon që BE duhet të ndjekë politikë bllokuese për Tiranën zyrtare deri në largimin e shefit të qeverisë.Në intervistën dhënë për news 24 Lubonja tregon se do të ishte shqetësuese për të nëse do të mësonte se Europa ka marrë vendim për t’i hapur “dritën jeshile” vendit tonë. (TemA)vijon..

Lexone