Home / Tag Archives: shqiperia (page 30)

Tag Archives: shqiperia

I sëmurë në Ballkan, para në dorë ose prit me orë

“Këtë mund ta zgjidhim privatisht”. Kjo fjali magjike dëgjohet rregullisht në Ballkan, edhe Natasha e dëgjoi, kur donte të mbyllte një orar për kontroll në spital. 30 vjeçarja nga Novi Sadi sapo ka lënë pas vuajtjet e një tumori në sistemin limfatik dhe nuk do të humbasë kohë. Por ajo nuk ka para për të paguar “privatisht”, jashtë sistemit të siguracionit shëndetësor shtetëror vizitën mjekësore.Shumica e pacientëve në vendet e Ballkanit që përbënin dikur Jugosllavinë socialiste janë të varur nga sistemi shëndetësor shtetëror. Për qytetarët në Serbi, Maqedoni apo Bosnje, ku rroga mesatare është rreth 400 euro neto dhe papunësia kalon 20%, kontrollet private tek mjeku janë një luks i paarritshëm. Këtë hap pacientët e ndërmarrin vetëm në rast nevoje, kur pritja e gjatë kthehet në rrezik për shëndetin. Ose kush ka para.Nuk ka shiringa dhe gjilpëra“Vajza ime u sëmur nga diabeti, kur ishte 16 muajshe. Kemi pritur më shumë se 6 vjet për një pompë insuline”, kujton Mirela Shishiç, që dre..

Lexone

REPLIKAT/ “Lëri idjotësitë që publikon… haha na kënaqe”, Rama: Mos qesh kaq shumë se do këpusësh mish

Kryeministri Edi Rama ka replikuar me ndjekësit e tij në rrjetin social facebook.Replikat mes tij dhe qytetarëve kanë ndodhur në statusin që Rama publikoi për arritjet e Zyrave të Punës që realizuan me rritje objektivin e muajit prill.Por të shumtë kanë qënë qytetarët që kanë kritikuar Ramën se këtu nuk ka punë dhe se të rinjtë po ikin jashtë vendit.Por e menjëhershme ka qenë përgjigja e Ramës.Ja si ja kthen ai qytetarëve.REPLIKAT:Komentuesi: Hhaahahhahhaahaahhahhahahaha,lere se i kenaqe po lere,keto zyrat e punes mos jan te lidhura me agjensit e udhetimeve,dhe i drg jasht te rinjt te punojn se vetem pleq kan ngel aty te rinjt cdo dit e me shum ikin,ikin ,ikinEdi Rama: Mos qesh kaq shume se do kepusesh mish Keto numra jane lehtesisht te verifikueshem sepse jane te gjitha punesime te deklaruara nga kompanite ne tatime, po ti mos e vrit mendjen per kete pune, vec ki kujdes mos kepusesh mish se te kemi edhe nga Vlora e s’ka lezet vlonjat mishkeputurKomentuesi: Jam nje i m..

Lexone

REPLIKAT/ “Lëri idjotësitë që publikon… hahah na kënaqe”… Rama: Mos qesh kaq shumë se do këpusësh mish

Kryeministri Edi Rama ka replikuar me ndjekësit e tij në rrjetin social facebook.Replikat mes tij dhe qytetarëve kanë ndodhur në statusin që Rama publikoi për arritjet e Zyrave të Punës që realizuan me rritje objektivin e muajit prill.Por të shumtë kanë qënë qytetarët që kanë kritikuar Ramën se këtu nuk ka punë dhe se të rinjtë po ikin jashtë vendit.Por e menjëhershme ka qenë përgjigja e Ramës.Ja si ja kthen ai qytetarëve.REPLIKAT:Komentuesi: Hhaahahhahhaahaahhahhahahaha,lere se i kenaqe po lere,keto zyrat e punes mos jan te lidhura me agjensit e udhetimeve,dhe i drg jasht te rinjt te punojn se vetem pleq kan ngel aty te rinjt cdo dit e me shum ikin,ikin ,ikinEdi Rama: Mos qesh kaq shume se do kepusesh mish Keto numra jane lehtesisht te verifikueshem sepse jane te gjitha punesime te deklaruara nga kompanite ne tatime, po ti mos e vrit mendjen per kete pune, vec ki kujdes mos kepusesh mish se te kemi edhe nga Vlora e s’ka lezet vlonjat mishkeputurKomentuesi: Jam nje i m..

Lexone

Astrit Patozi drejt krijimit të një partie të re

Ish-nënkryetari i Partisë Demokratike, Astrit Patozi ka zbuluar në intervistën dhënë për emisionin “Real Story” në Vizion Plus të dhëna për të ardhmen e tij politike. Ai bëri të qartë se nuk e sheh më veten në Partinë Demokratike me Lulzim Bashën në krye duke hedhur idenë e krijimit të një partie të re.“Ideja është që 250 mijë demokratë apo edhe qytetarë të tjerë që të përfaqësohen. Nuk u dogj Shqipëria se u mbyll karriera ime politike, por unë mendoj se ka shumë të rinj dhe të reja që kanë shumë për ti dhënë këtë vendi. Unë mendoj se ka njerëz që ngrenë zërin duhen të bashkohen.Lëvizja do ketë përballë PD-në? Një lëvizje e tillë do të ketë përballë Lulzim Bashën dhe Edi Ramën. Lulzim Basha është shtojcë e Edi Ramës. Kanë dështuar lëvizjet e dala nga PD? Unë them që politika është dinamike. Çdo gjë ndryshon. Ne nuk po ikim nga PD, se na kanë vrarë pa gjyq nga Partia Demokratike.A do mblidhen në këtë lëvizje edhe fraksionet e tjera të shkëputur më herët nga PD? Këto janë pazare të..

Lexone

Patozi: Basha, kundërshtar njësoj si Rama për lëvizjen e re…

Një prej kritikëve të Bashës, Astrit Patozi, në intervistën e tij në Real Story në Vizion Plus ka folur në lidhje me fishkëllimat ndaj Eduard Selamit në Kuvendin e PD.Patozi tha se më shumë se fishkëllimat, e shqetëson ajo që po ndodh. Më tej Patozi foli dhe për lëvizjen e tij të re, dhe tha ai është ndarë përfundimisht nga PD.Pjesë nga intervistaA ju shqetësuan fishkëllimat ndaj Selamit?Më shumëse fishkëllimat më shqetëson ajo që po ndodh. PD sot është një parti që të lë të flasësh por askush nuk të dëgjon. Sot në PD ka një lloj autizmi politik.Nëse do mbesni vetëm do ta braktisni këtë projekt?Nuk besoj se do mbetem vetëm ka shumë që mendojnë si unë.Cila është ideja?Ideja është që këtë 250 mijë demokrat apo edhe qytetarë të tjerë që të përfaqësohen. Nuk u dogj Shqipëria se u mbyll karriera ime politike, unë mendoj se ka shumë të rinj dhe të reja që kanë shumë për ti dhënë këtë vendi. Unë mendoj se ka njerëz që ngrenë zërin duhen të bashkohen.Ju thoni se nuk do e keni..

Lexone

Rama tregon pyetjen që i bënë në Gjermani për çështjen “Tahiri”

Kryeministri Edi Rama ka komentuar në studion e “Tonight” në Ora News rreth diskutimeve që ka pasur në Gjermani për çështjen Tahiri.Ai ka sqaruar lidhur me pyetjen që në Gjermani i kanë bërë deputetët lidhur me këtë çështje.“Më pyetën në atë që dihet, që lidhen me interpretimi ne bërë nga Komisioni i Mandateve, e para, e dyta janë disa njerëz në atë grup parlamentar që janë nën presionin e dizinformimit të avzhdueshëm që bëhet në Tiranë”, deklaroi Rama.Intervista:Tare: A do të hapen negociatat dhe nga se varen?Rama: Këtë dua të di edhe unë sepse ne i kryem me sukses detyrat e shtëpisë për këtë fazë, e cila nuk është fundi i procesit të anëtarësimit dhe tani topi është në fushën e politikës pas janë vendet anëtare që duhet të mbështesin rekomandimin që objektivisht nuk do të ketë problem. Në vendet anëtare ka dinamika të brendshme dhe sigurisht edhe një frymë dhe jo në vendet e parëndësishme e cila nuk është fryma e përpara disa viteve në lidhje me zgjerimin dhe vendimmarrjes ..

Lexone

Eurovision 2018/ Këta do të jenë personazhet që do të përbëjnë jurinë shqiptare

Vetëm pak ditë na ndajnë nga gjysmëfinalja e Festivalit të Eurovizionit 2018, i cili do të mbahet këtë vit në Lisbon të Portugalisë.Dhe me afrimin e spektaklit, është përzgjedhur edhe juria profesioniste shqiptare e muzikës, e cila do të vlerësojë dhe do të japi pikët për këngët konkurruese në këtë festival.Pjesë e kësaj jurie janë përzgjedhur disa prej emrave më të njohur në fushën e muzikës dhe më tej. Ajo do të përbëhet nga Rosela Gjylbegu, Kamela Islamaj, Elton Deda, Bojken Lako dhe nga publicist Ben Andoni.Puna e jurisë do të konsistojë në ndjekjen e performancave gjenerale dhe dy gjysmëfinalet, ku do të votojnë pjesëmarrësit bazuar mbi vokalin, performancën, paraqitjen, skenografinë dhe elementet e tjera muzikore.Më pas, vota e tyre do të barazohet edhe me atë të publikut. Këtë vit, Shqipëria prezantohet me këngëtarin Eugent Bushpepa, i cili do të performojë këngën “Mall”, që është pëlqyer shumë nga publiku.The post Eurovision 2018/ Këta do të jenë personazhet që do të ..

Lexone

Athinë, në pranga 3 shqiptarë, trafikonin kanabis nga Shqipëria në Greqi

Tre shtetas shqiptarë janë vënë në pranga nga policia greke në Athinë pasi akuzohen se sillnin nga Shqipëria dhe trafikonin në tregun grek sasi të mëdha kanabisi.Shqiptarët të moshës 25, 41 dhe 49 vjeç u arrestuan pas një kontrolli që policia ushtroi në automjetin e tyre ku u gjet dhe sekuestrua një sasi prej 45 kg lëndë narkotike e llojit kanabis sativa.Burime nga policia helene bëjnë me dije se pas hetimeve është verifikuar se këta tre shtatas janë pjesë e një organizate kriminale që importonte nga Shqipëria dhe pastaj magazinonte dhe trafikonte në Greqi sasi të mëdha kanabisi të papërpunuar.30 prill 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Eurovizion 2018, zbulohen emrat e jurisë shqiptare! /FOTO

Është përzgjedhur juria profesioniste shqiptare e muzikës,e cila do të vlerësojë dhe japë pikët për këngët konkurruese në Eurovizion.Edhe këtë vit janë përzgjedhur emra mjaft të njohur në fushën e muzikës dhe jo vetëm. Ata do të jenë këngëtarja Rosela Gjylbegu, këngëtarja Kamela Islamaj, kantautori Elton Deda, kantautori Bojken Lako dhe publicisti Ben Andoni.Juria do të ndjekë performancën gjenerale dhe dy gjysmëfinalet, ndërsa do të votojë më pas bazuar në vokal, performancë, paraqitje, skenografi dhe elemente tjera muzikore. Gjithashtu vota e tyre do të barazohet edhe me atë të publikut.Këtë vit Shqipëria vjen e përfaqësuar nga këngëtari Eugent Bushpepa me këngën “Mall”.

Lexone

Patriarku rus kujton Ramën kryebashkiak: Në atë post kryeve vepra të mëdha. Ja përgjigja e kryeministrit

15 vjet më parë kur Patriarku Kirill erdhi për herë të parë në Tiranë, Edi Rama ishte kryebashkiak, ndërsa sot ai është takuar në pozicionin e kryeministrit.Vetë Patriarku falenderoi Ramën për ndryshimet e Tiranës, kur ai ishte si kryebashkiak, duke u shprehur se “çështjet estetike luajnë rol të madh në jetën e njeriut”.“Faleminderit shumë për këtë pritje, jam shumë i impresionuar nga arritjet në Tiranë, janë ndryshime vërtetë të jashtëzakonshme.Tirana tani është qytet shumë i bukur. Merita shumë e madhe ju përket juve, si kryebashkiak i Tiranës, dhe unë ju përgëzoj për veprat e mëdha që keni kryer në atë post.Çështjet estetike luajnë rol të madh në jetën e njeriut, estetika është faqja e jashtme e harmonisë por kur flasim për harmoninë nuk flasim vetëm për gjëra e jashtme, po mund të theksoj lidhjen e ngushtë mes kulturës së njerëzve dhe punës së Kishës.Në një vizitën time nuk do tu them konkretisht në cilin vend, pata mundësinë të njihesha me shembujt e artit modern”, th..

Lexone