Home / Tag Archives: shqiperia (page 2)

Tag Archives: shqiperia

Veliu në Slloveni. Kujdes me fluksin e migrantëve

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardi Veliu, i shoqërur nga Drejtori i Antiterrorit Gledis Nano, morën pjesë në konferencën kundër radikalizmit të dhunshëm. Në Brdo të Sllovenisë, u zhvillua konferenca përmbyllese e projektit për ndërgjegjësimin dhe inkurajimin e institucioneve për rritjen e kapaciteteve në këtë kuadër, në Ballkanin Perëndimor.Ky projekt është pjesë e nismës, inisiativa kundër terrorizimit në Ballkanin Perëndimor. Në konferencë morën pjesë Drejtuesit e Policive dhe të Antiterrorit të vendeve të rajonit: Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi, Sllovenia, Serbia dhe Kroacia.Gjatë konferencës u shkëmbyen eksperiencat më të mira si dhe u diskutua për të forcuar me tepër bashkëpunimin dhe koordinimin në të ardhmen.Një pikë tjetër e diskutimeve ishte dhe fluksi migrator, kryesisht për migrantët e paligjshëm që vijnë nga zonat e konfliktit. Të gjitha shtetet pjesmarrëse janë të angazhuara maksimalisht për parandalimin dhe goditjen e këtyre fenomeve.7 qer..

Lexone

Spanjë, goditet banda që dërgonte shqiptarë në Angli (Video)

Policia spanjolle ka arrestuar 14 persona, pasi u zbuluan se çonin klandestinë shqiptarë në Angli. Mësohet se koka e kësaj bande ishte një shqiptar, ndërsa në përbërje të grupit ishin edhe 3 shqiptarë të tjerë, me role kyçe në transportin e emigrantëve të paligshëm. Itinerari që bënin personat ishte i tillë. Pasi niseshin nga Shqipëria, shkonin në Spanjë, dhe më pas për në Angli. Udhëtimi bëhej me kamionë, dhe ata paguanin shuma deri në 6 mijë euro.Drejtuesi shqiptar i këtij rrjeti kriminal, emri i të cilit nuk bëhet publik, kishte tentuar 8 herë të hynte në mënyrë klandestine në Angli në vitin 2016 dhe 2017.Gjithashtu, u zbuluan disa udhëtime sporadike të tij, në të cilat, kishte blerë kokainë, duke e shpërndarë me ndihmën e disa bashkëpunëtorëve të tij.Policia ndërhyu në një shtëpi private, në qytetin Pielagos. Në banesë u gjetën edhe 17 kg hashash, rreth 300 gram kokainë dhe disa dokumente shqiptare dhe angleze.en Videos 7 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

“Arsyet pse do të shohim bllokim deri në fund të qershorit”

Nga Flogert MuçaOpozita në Tiranë edhe sot ka vazhduar avazin e bllokimit të foltores së Kuvendit duke mos lejuar zhvillimin normal të seancës plenare.Është e sigurtë që këtë sesion PD dhe LSI do e mbyllin me bllokim, pasi kjo përkon me periudhën e vendimit për negociatat.Bllokimi në Kuvend është një ndër hallkat e strategjisë së opozitës për t’I thënë vendeve të BE-së se Shqipëria nuk duhet të lejohet të vazhdojë rrugën e saj europiane.Është e qartë për këdo që PD dhe LSI nuk e duan çeljen e negociatave. E kjo nuk është kështu se e thotë mazhoranca, por sepse ka arsye të mjaftueshme për të qënë e tillë. Njëra arsye është politike ndërsa tjetra është frika nga ajo që kanë bërë kur kanë qenë në pushtet.Sa i përket aspektit politik, çelja e negociatave do të ishin një bonus për Ramën në zgjedhjet e ardhshme.Reforma në drejtësi është shtylla mbi të cilën u dha edhe rekomandimi pozitiv e në këtë reformë, Edi Rama ka qenë në krahun e SHBA-BE-së, ndërsa opozita kundër tyre.Pikë..

Lexone

Negociatat “vulosen” për pak ditë, Hahn: BE të eksportojë qëndrueshmëri

Teksa për pak ditë pritet dhe vendimi për çeljen e negociatave, në qarqet e BE-së qarkullojnë mendime të ndryshme nëse është apo jo koha për të hedhur këtë hap me vende si Shqipëria dhe Maqedonia.Por në një intervistë të fundit, eurokomisioneri për zgjerimin Johannes Hahn këmbëngul ën faktin se BE duhet të eksportojë qëndrueshmëri dhe se zgjidhja më e mirë për vendet e Ballkanit Perëndimor është rruga e integrimit.“Një qetësi e qëndrueshme dhe stabilitet në Ballkanin Perëndimor është e mundur vetëm përmes integrimit në BE! Eksportimi i qëndrueshmërisë në vend të importimit të paqëndrueshmërisë është në interesin më të mirë të BE. Perspektiva e BE-së për këto vende është çelësi për qëndrueshmëri, siguri dhe prosperitet në kontinent. Projekti i 1989, për ribashkimin e kontinentit, nuk do të jetë i plotë pa qytetarët e këtyre vendeve”, ka thënë Hahn për WDR Europa Forum.7 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Renditja e FIFA-s, Shqipëria humbet 2 vende, katapultohet Kosova

Dy humbjet në miqësoret e fundit me Kosovën dhe Ukrainën i kanë kushtuar Shqipërisë dy pozicione minus në renditjen e përgjithshme të FIFA-s.Kuqëzinjtë kanë rrëshkitur në vendin e 58-të, duke u parakaluar nga ekipe të tilla si Sllovenia dhe Koreja e Jugut. Pritej një lëvizje e tillë në këtë klasifikim pas zhgënjimit të skuadra e Panuccit, që i mbylli testet me një golaverazh të frikshëm negative 1 gol i shënuar dhe 7 të pësuar.Nga ana tjetër buzëqesh Kosova, që fitoi plot 11 pozicione vetëm falë fitores 3-0 me në vëllazëroren me Shqipërinë. “Dardanët” fituan shumë pikë për faktin se Shqipëria ishte një kundërshtare shumë më e fortë ne letër. Skuadra e drejtuar nga Challandes aktualisht është e 141-ta, nga e 152-ta që ishte një muaj më parë.Thuajse ruhet statuskuoja sa u përket 10 skuadrave më të mira në botë. Vazhdon të kryesojë Gjermania, e ndjekur nga Brazili, Belgjika, Portugalia dhe Argjentina. Ndryshimi i vetëm është rrëshkitja e Spanjës në vendin e 10-të, duke këmbyer vende..

Lexone

Basha i rikthehet “Babales”: Kemi informacione se audio-përgjimi do të vlerësohet jo autentik, të largohet Xhafaj

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha deklaroi se si në bazë të informacioneve që ai kishte Fatmir Xhafaj ka paracaktuar rezultatin final të hetimit për të vëllain që audio-përgjimi i dëshmitarit x do të vlerësohet jo autentik.Në një konferencë për shtyp në përfundim të seancës parlamentare Basha tha se Prokuroria e Tiranës me urdhër nga lart veproi gjatë natës për regjistrimin e kallëzimit penal të Agron Xhafajt duke e quajtur një skenar kriminal me urdhër të Ramës e Xhafajt.Basha tha se pa u larguar Xhafaj si ministër i Brendshëm, nuk mund të ketë hetim të paanshëm për vëllain e tij si trafikant droge.Më tej kreu i PD tha se Prokuroria nisi çështjen për trafik droge ndaj Agron Xhafës vetëm pasi ai u largua nga Shqipëria.“Prokuroria Rama-Xhafaj-Marku vuri në dispozicion të Agron Xhafës në mes të natës prokurorët. Organi i prokurorisë veproi pa asnjë ndryshim sipas skenarit kriminal të hartuar nga Edi Rama dhe Fatmir Xhafaj.Prokuroria Rama-Xhafaj-Marku lejoi largimin n..

Lexone

“Xhafajt”, Basha: Prokuroria veproi sipas skenarit të Ramës dhe Fatmirit

Lulzim Basha doli nga selia e Partisë Demokratike në një deklaratë për mediat, ku renditi veprimet e Prokurorisë, që sipas tij, provojnë akuzat e opozitës ndaj Agron Xhafajt dhe Fatmir Xhafajt.Basha deklaroi se organi i prokurorisë veproi pa asnjë ndryshim sipas skenarit kriminal të hartuar nga Edi Rama dhe Fatmir Xhafaj.Deklarata:Prokuroria Rama-Xhafaj-Marku:1- Lejoi largimin nga Shqipëria të Agron Xhafajt pa guxuar ta marrë atë në pyetje si trafikant droge, pa e nxjerr me zë e figurë përpara shqiptarëve, dhe pa e ballafaquar me dëshmitarët e çështjes. 2- Pranoi në fshehtësi të plotë “mostrat” e zërit të regjistruara privatisht në mes të natës, edhe pse për t’u realizuar ekspertiza kërkohet që regjistrimi të kryhet në të njëjtat kushte dhe me të njëjtat pajisje siç është bërë edhe përgjimi fillestar. 3- Vuri në dispozicion të trafikantit në mes të natës prokurorët e Prokurorisë së Tiranës, të cilët nuk guxuan të kërkonin asnjë provë që zëri i regjistruar si kampion eksperiment..

Lexone

Habit Ermal Meta, kundërshton italianët: Eugent Bushpepa më i mirë se unë, Italia e tradhëtoi

Fakti që Italia vlerësoi me 0 pikë këngën “Mall”, të këngëtarit Eugent Bushpepa në “Eurovision”, u komentua shumë në Shqipëri duke e quajtur një tradhëti, pasi Shqipëria vlerësoi me 12 pikë këngën e Ermal Metës, që përfaqësonte Italinë.E mesa duket, edhe këngëtari Ermal Meta mendon kështu. I ftuar në “Top Show Magazine” Erma Meta vlerësoi Eugent Bushpepën sin ë konkurent mjaft të fortë, duke e quajtur më të mirin.“Më duhet të them të drejtën. Eugenti këndoi shumë më mirë se unë. Është një këngëtar jashtëzakonisht i mirë. Këndoi më mirë nga të gjithë atje”, u shpreh Ermal Meta.“Fakti që Italia nuk i dha 12 pikë Ishte një tradhti e vogël. I dhanë pikë Norvegjisë, nuk e kuptoj”, tha Ermali gjatë intervistës me Alban Dushin në “Top Show Magazine”.

Lexone

Merkel trondit Fevzon duke e detyruar të qëndrojë në Klan

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur dje në TV Klan.Pas krizës në të cilën ka hyë Shqipëria, pas dilemave që ka Fevzo për ikjen në Top Channel, kancelarja Merkel ka bërë një lëvizje të papritur.Ajo ka marrë Edi Rmanë në telefon dhe i ka thënë të bëjë një sakrificë për hir të hapjes së negociatave, të cilat mund të bllokohen për shkak të një vendimi të Fevzos.-Duhet të shkosh në Opinion bashke me Zamirin dhe Gonen e Vlorës, i tha.Ata si bamirës të shqiptarëve të varfër dhe ti si bamirës i shqiptarëve të pasur.Do ta bësh për Fevzon këtë, i tha.Ndryshe nuk të ndihmoj dot.Pas pajtimit tënd me Vuçiç, pajtimi i Fevzos me Sandrin është më i rëndësishmi në rajon.Pas kësaj, ajo i ka telefonuar Fevzos dhe i ka bërë surprizën.-Sot do kesh dy bamirës biznesmenë dhe një bamirës biznesmenësh, i tha Merkeli.Duhet t’i tregosh Sandrit, se çfarë je në gjendje të bësh.Pas kësaj, gjithë palët do të reflektojnë.Dhe ngjarja ndodhi.Edi Rama shkoi me Gonen e Vlorës dhe Zamirin në emisi..

Lexone