Home / Tag Archives: shqiperia

Tag Archives: shqiperia

Talenti i Kukësit refuzon Maqedoninë për Shqipërinë

Pak javë më parë, Federata Maqedonase e Futbollit, nisi një shkresë zyrtare në drejtim të klubit të Kukësit, ku kërkohej që futbollistit Valon Et’hemi të bashkohej me kombëtaren fqinje, për ndeshjet që Maqedonia do të luante, ftesë kjo që as nuk u pranua dhe as nuk u refuzua nga lojtari i Kukësit. Me publikimin e listës nga ana e trajnerit të Shpresave, Alban Bushi, u vu re që Et’hemi do të jetë pjesë e skuadrës kuqezi për 3 ndeshjet miqësore që Shqipëria do të luajë në javët në vijim, përballë Bosnje-Hercegovinës dhe Bjellorusisë. Et’hemi ka kaluar një formë relativisht të mirë te Kukësi, duke treguar disa herë që është një futbollist me një të ardhme të mirë, ku me asistet por edhe golat e tij, ka qenë vendimtar në disa ndeshje me verilindorët dhe padyshim mbetet një vlerë e shtuar për kombëtaren kuqezi, duke menduar se mund të përfaqësonte Maqedoninë nëse do të mungonte ftesa. Vetë Et’hemi pat pranuar për “VIP Sport”, se ai pret një ftesë nga bushi, pavarësisht se është ftuar nga..

Lexone

Alarm në Turqi: Vjen kanabis i modifikuar nga Shqipëria, provokon skizofreni

Turqia po lufton në një front të ri kundër drogës. Skunk, (Qelbësi) një lloj i ri kanabisi, i modifikuar gjenetikisht po përhapet me shpejtësi, shkruan Daily Sabah. I njohur për aromën e fortë (nga e cila ka marrë edhe emrin), kjo drogë e re ka zëvëndësuar “Bonzai”-n, një drogë sintetike, deri dje shumë popullore mes të rinjve. Vitet e fundit përdorimi i sintetikes Bonzai ka rënë me 80%, dhe është zvëndësuar me shpejtësi nga përdoruesit, që thonë se “Skunk” është një drogë organike dhe si e tillë, më pak e dëmshme. Ekspertët thonë se është e vërtetë që ky lloj i ri kanabisi që është futur në Turqi, pra “Skunk” nuk shkakton të njëjtën gjendje të rëndë fiziologjike si sintetikja Bonzai, por mbetet një drogë e fortë që mund të provokojë skicofreni apo forma të tjera të sëmundjeve mendore. Për herë të parë ky lloj i ri kanabisi u kap në operacionet e antidrogës disa vite më parë. Vetëm në Stamboll, në 17 muajt e fundit, policia sekuestroi 3.9 ton. Së fundmi, për këtë lloj droge u fol p..

Lexone

Rruga e gjatë e integrimit, Ballkani fushë loje për pushtet mes BE, Turqisë dhe Rusisë

Në samitin e javës së kaluar të Bashkimit Evropian në Sofje u bë e qartë se vendet e Ballkanit Perendimor nuk mund të presin një rrugë të shpejtë anëtarësimi. Por vonesat e Bashkimit Europian për zgjerim, pas daljes së Britanisë dhe pasojat e krizave të borxhit dhe imigracionit, kanë bërë që rajoni i Ballkanit Perendimor të kthehet në një fushë loje për pushtet mes BE-së,Turqisë, Rusisë dhe Kinës që konkurrojnë gjithashtu për ndikim. Ivan Isailoviç, kryebashkiaku i qytetit të vogël serb të Krupanjës, është duke kërkuar investitorë jo në Mynih apo Paris, por në Stamboll – një shenjë e ndikimit në rritje të Turqisë në të gjithë Ballkanin Perëndimor, që shqetëson disa shtete të BE-së. Isailoviç kërkon punë për komunitetin e tij të varfër dhe të izoluar që shtrihet në kodrat e pyllëzuara pranë kufirit perëndimor të Serbisë me Bosnjën. Dhe preferenca e tij se ku të kërkojë për kompani që mund të jenë të interesuara, pasqyron gatishmërinë e Turqisë për të investuar dhe shtrirë ndikimin e s..

Lexone

Blerjet online nga Shqipëria: Cilat konsiderohen mallra me vlerë të papërfillshme?

Çdo dërgesë mallrash me karakter jotregtar, e përbërë nga mallra me vlerë të papërfillshme, të dërguara drejtpërdrejt nga një vend tjetër te një marrës në Republikën e Shqipërisë, përjashtohet nga detyrimet e importit. Mallra me vlerë të papërfillshme janë: a) mallrat e blera nëpërmjet porosisë nga interneti, që importohen nëpërmjet dërgesave postare, vlera e të cilave nuk e kalon vlerën ekuivalente në lekë të shumës 22 euro; b) dërgesat e mallrave nga një individ jashtë Republikës së Shqipërisë për një individ në Republikën e Shqipërisë, të një natyre rastësore, pa pagesë dhe që përmbajnë vetëm mallrat e destinuara për përdorim personal ose familjar prej marrësit, vlera e të cilave nuk e kalon vlerën ekuivalente në lekë të shumës 45 euro. Kujdes! Për dërgesat postare, me natyrë jo tregtare, vlera e të cilave e tejkalon kufirin e pataksueshëm nga detyrimet doganore të importit, kryhet deklarimi doganor nëpërmjet procedurës së Deklarimit të thjeshtuar.

Lexone

Sulmi i fundit i LGBT me “gjininë asnjanëse”, pengesat deri në miratim nisin me namuzin e Gramoz Ruçit

Javën e shkuar. komuniteti LGBT ka dërguar në Kuvend një draft ligj që parashikon ndryshimin e Kodit të Familjes. Sipas draftit, duhet të shtohet në kod që përveç gjinisë mashkullore dhe femërore, pra siç është krijuar nga Zoti, të shtohet edhe një tjetër gjini, e ashtuquajtur “asnjëanëse”. Sipas LGBT-së, gjinia duhet të zgjidhet vetë nga personi dhe jo të jetë ashtu siç është krijuar. Ky draft-ligj i hap rrugën ndryshimit epokal të familjes shqiptare që formohet nëpërmjet një burri dhe një gruaje, për të patur edhe familje mikse nga persona të gjinisë së njëjtë. Fillimisht ky ligj është kundërshtuar fuqimisht nga komunitetet fetare në vend. Në një prononcim për Top Channel, përfaqësuesit e tre komuniteteve religjioze kryesore, atij Musliman, ai Ortodoks dhe Katolik e kanë kundërshtuar draftin. Madje Milto Çako nga komuniteti ortodoks shkoi edhe më tej kur tha se “ka njerëz me pushtet që kanë devijuar dhe duan të imponojnë këto ndryshime”. Po cilat janë rrugët që ky draft të bëh..

Lexone

ANALIZA: BE dhe investimet turke në Ballkanin Perëndimor

Në samitin e javës së kaluar të Bashkimit Evropian në Sofje u bë e qartë se vendet e Ballkanit Perendimor nuk mund të presin një rrugë të shpejtë anëtarësimi. Por vonesat e Bashkimit Europian për zgjerim, pas daljes së Britanisë dhe pasojat e krizave të borxhit dhe imigracionit, kanë bërë që rajoni i Ballkanit Perendimor të kthehet në një fushë loje për pushtet mes BE-së,Turqisë, Rusisë dhe Kinës që konkurrojnë gjithashtu për ndikim. Ivan Isailoviç, kryebashkiaku i qytetit të vogël serb të Krupanjës, është duke kërkuar investitorë jo në Mynih apo Paris, por në Stamboll – një shenjë e ndikimit në rritje të Turqisë në të gjithë Ballkanin Perëndimor, që shqetëson disa shtete të BE-së. Isailoviç kërkon punë për komunitetin e tij të varfër dhe të izoluar që shtrihet në kodrat e pyllëzuara pranë kufirit perëndimor të Serbisë me Bosnjën. Dhe preferenca e tij se ku të kërkojë për kompani që mund të jenë të interesuara, pasqyron gatishmërinë e Turqisë për të investuar dhe shtrirë ndikimin e ..

Lexone

Kryebashkiaku demokrat: Amerikën unë e kam këtu, pse do iki!

Teksa opozita e vendit flet për braktisjen masive të vendit duke e përshkruar Shqipërinë si të pa jetueshme, tjetër mendim ka një prej kryebashkiakëve demokratë. Ka qenë kreu i Bashkisë Pogradec Eduard Kapri i cili ka folur pas lajmeve të përcjella në media se do të braktisë vendin pasi i ka dalë lotaria amerikane. I pyetur lidhur me të, ai ka thënë se nuk mendon që të largohet nga Shqipëria pasi i pëlqen vendi dhe dëshiron që të viojë që ta ndërtojë jetën këtu. Kapri nënvizon se familja e tij aplikon rregullisht për lotarinë amerikane dhe më tepër për të testuar fatin. Kryebashkiaku, sqaron se e përzgjedhur në lotari ka qenë bashkëshortja e tij. “Pse të largohem? Unë e kam Amerikën këtu ku jam. Aplikojmë rregullisht si familje në lotari ku këtë vjet rezultuam fitues. Në fakt ishte bashkëshortja ajo që u përzgjodh. Gjithsesi nuk kam menduar ta braktis Shqipërinë. Të gjitha që dua i kam këtu”, tha Kapri. (TemA)

Lexone

Nga kapja e shtetit te korrupsioni, pse u rrit pabarazia në Ballkan. Friedrich Ebert: Ndëshkoni fajtorët

Teksa bota e zhvilluar po vuan nga rritja e pabarazisë për shkak të zhvillimeve teknologjike dhe pagesat e larta që japin zhvillimet në fushë ndaj një numri të pakët personash, në vendet e rajonit të Ballkanit Përëndimor (Shqipëria, Maqedonia, Serbia, Mali i Zi, Kosova dhe Bosnja) pabarazia është krijuar nga niveli i lartë i korrupsionit dhe kapja e shtetit, thuhet në studimin’ Pabarazia në Europën Juglindore” të fondacionit Gjerman, Friedrich Ebert. “Edhe pse rrënjët e çështjeve të pabarazisë janë të shumëllojshme, duket se ka indikacione të mjaftueshme që pabarazia në Rajon nuk u rrit për shkak të pagesave më të larta të inovacionit, zhvillimit të sipërmarrjes apo aftësive si në ekonomitë e përparuara, por për shkak të korrupsionit të përhapur, kapjes së shtetit dhe dështimit të politikave zhvillimore”, konstaton fondacioni prestigjioz gjerman. Studimi sugjeron se, më shumë se shumë se kurrë, fajtorët që kanë krijuar pabarazinë në rajon duhet të duhet të ndëshkohen me urgjencë në m..

Lexone

Rama dhe Bushati në Dropull, dëgjesë me pakicat greke: Dialogu me Greqinë…

Dëgjesë publike me minoritetin grek. Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtmë zhvilloi një dëgjesë publike lidhur me hartimin e akteve nënligjore për ligjin e pakicave me minoritetin grek në Grapsh të Dropullit. Në këtë aktivitet morën pjesë Kryeministri Edi Rama, Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati, Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro, drejtuesi politik i qarkut deputeti Bledi Çuçi si dhe përfaqsues të pushtetit lokal. Në fjalën e tij, Kryeministri Rama u ndal tek vëmendja që qeveria shqiptare i ka kushtuar zonave ku jetojnë përfaqsues të pakicave kombëtare, duke sjellë në vëmendje edhe ndarjen e re administrative. Ministri Bushati theksoi se qeveria Shqiperia është pararojë në rajon në hartimin e këtij ligji dhe është e interesuar në zbatimin e politikave dhe projekteve zhvillimore. Ministri Bushati u ndal edhe tek dialogu i nisur me Greqinë, për të cilën tha se janë adresuar problematika 70-vjeçare, ku minoriteti konsiderohet një urë lidhëse dhe bashkë me qe..

Lexone

Falimenton Sudja! Pas 22 vitesh shkon në gjykatë kërkesa për mbyllje

Maksude Kadëmi, drejtuesja e kompanisë piramidale “Sudja” Sudja ishte e para firmë piramidale, që falimentoi mes ndërrimit të viteve 1996-1997. Kjo ishte hallka e parë e këputur e një zinxhiri dhe nisja e një prej krizave më të rëndave që ka pësuar Shqipëria. Sot më shumë se dy dekada, saga e falimentimit të Sudes po mbyllet zyrtarisht në Gjykatën e Tiranës. Administrimi shtetëror i zgjatur 20 vite, ka dhënë rezultate qesharake për kreditoret që kanë marrë shuma të papërfillshme të parave që kishin investuar. Preç Zogaj ka qene pjese e një Komisioni Hetimor parlamentar që vitin 2003 hetoi transparencën e administrimit shtetëror të firmave piramidale. “Në fakt procesi është zvarritur pa fund dhe duket se ka qenë një gërmadhe aq e madhe kaq e madhe kjo e firmave piramidale sa që këtë e tregon edhe kohëzgjatja shumë e madhe e mbylljes se procesit, sa që duket që po mbyllet formalisht tani me Suden që ka qenë e para, përpos gërmadhës shumë të madhe kjo është edhe pasqyrë e ngadalësisë që..

Lexone