Home / Tag Archives: shqiperi (page 5)

Tag Archives: shqiperi

KORRUPSIONI ËSHTË NJË FORMË TJETËR E TIRANISË

Spartak Ngjela(Korrupsioni është sak një formë tjetër e tiranisë.) Joe BidenA do të arrihet që shoqëria shqiptare të adoptojë përgjegjësinë personale si kulturë të saj? Ky është kushti amerikan për shoqërinë shqiptare dhe metoda amerikane antikorrupsion. Dhe prandaj, kjo, sigurisht që do të arrihet.I.Nëse funksionon ligji, arritja e përgjegjësisë personale do të arrihet. Reforma në Drejtësi që kanë shkruar perëndimorët për Shqipërinë dhe që tani është në forcë, pikërisht këtu e ka përmbajtjen e saj.Korrupsioni i lartë shqiptar që e votoi me 140 vota nuk e kuptoi dot këtë, nuk mundi ta kuptonte nga niveli i lartë i strukturës, sepse korpusi ligjor ka një karakter fragmentar, por që konvergon në një pikë: te zbatimi rigoroz i ligjit.Zbatimi rigoroz i ligjit, esencialisht është sigurimi i funksionimit të përgjegjësisë personale në një shoqëri. Përgjegjësia personale e detyruar nga ligji, sjell përgjegjësinë e qeverisjes dhe qeveritarëve. Mu këtu, pas instalimit të plotë të saj..

Lexone

Gazetarja me shami i kthehet Muç Nanos: Z.Nano të tregoj cilat janë vajzat me b*thë

Mustafa Nano bëri disa deklarata mbi femrat myslimane, ku thoshte se ato duhet të kenë b*thë për të mbajtur hijabin.Fill pas kësaj, ka reaguar gazetarja myslimani Nada Dosti, e cila ka bërë një shkrim të gjatë ku i kthen përgjigje Nanos. Në këtë letër të hapur, ajo tregon se pati b*thë që të sfidojë patriarkalizmin dhe seksizmin e një shoqërie, e cila edhe guximin e një femre e mat me organet e mashkullit.Letra e plotë nga Nada Dosti:Kjo vajza që shihni në foto jam unë. Jam në të 30-at dhe jam gazetare, po ashtu si Masih Alinejad, vetëm se me ca vite mbi supe më pak. Nuk kam shkruar ende një libër, por së shpejti po mendoj ta bëj (le ta shohim). Librin do e kisha titulluar “Mjaft u treguat femrave se çfarë të veshin: frymëzuar nga nisma “Stop Telling ëomen ëhat To ëear”.Ndryshe nga Alinejad, unë nuk kam lindur në një vend ku mbulesa është e detyrueshme, madje e kundërta është e vërtetë. Kam lindur dhe jam rritur në Shqipëri, në një shoqëri paragjykuese ku sundon mentaliteti sht..

Lexone

Sekretet e marrëdhënieve Itali-Shqipëri gjatë Luftës së Ftohtë, flet profesori i La Sapienzas: Shqipëria e Enverit mbrohej nga Amerika

Konferencë për marrëdhëniet mes Italisë dhe Shqipërisë gjatë Luftës së FtohtëDy ditë më parë në kryeqytet u mbajt Konferenca “Marrëdhëniet midis Italisë dhe Shqipërisë gjatë Luftës së Ftohtë” e organizuar nga Ambasada Italiane në Tiranë.Ky ishte edicioni i dytë i kësaj konferencë.Një vit më parë u trajtuan marrëdhëniet e të dyja vendeve në fokusin e politikave dhe marrëdhënieve të trazuara të shteteve të Europës, menjëherë pas luftës së Dytë Botërore, ndërsa në edicionin e dytë çështjet u shtruan në një analizë të gjerë dhe shkencore, ku historianë italianë dhe shqiptarë dhanë mendimet e tyre në bazë të studimeve të kryera.“Është koha që marrëdhëniet mes Italisë dhe Shqipërisë komuniste të shihen nën një dritë krejt të re. Ka qenë kaq afër dhe kaq larg Italia për Shqipërinë komuniste, ndërsa historianët e të dyja vendeve përmes dokumenteve kanë nisur të zbulojnë një tregim tjetër për marrëdhëniet mes tyre gjatë luftës së ftohtë. Arkivat e Luftës së Ftohtë janë hapur dhe mundësi..

Lexone

Sekretet e marrëdhënieve Itali-Shqipëri gjatë Luftës së Ftohtë, flet profesori i La Sapienzas

Konferencë për marrëdhëniet mes Italisë dhe Shqipërisë gjatë Luftës së FtohtëDy ditë më parë në kryeqytet u mbajt Konferenca “Marrëdhëniet midis Italisë dhe Shqipërisë gjatë Luftës së Ftohtë” e organizuar nga Ambasada Italiane në Tiranë.Ky ishte edicioni i dytë i kësaj konferencë.Një vit më parë u trajtuan marrëdhëniet e të dyja vendeve në fokusin e politikave dhe marrëdhënieve të trazuara të shteteve të Europës, menjëherë pas luftës së Dytë Botërore, ndërsa në edicionin e dytë çështjet u shtruan në një analizë të gjerë dhe shkencore, ku historianë italianë dhe shqiptarë dhanë mendimet e tyre në bazë të studimeve të kryera.“Është koha që marrëdhëniet mes Italisë dhe Shqipërisë komuniste të shihen nën një dritë krejt të re. Ka qenë kaq afër dhe kaq larg Italia për Shqipërinë komuniste, ndërsa historianët e të dyja vendeve përmes dokumenteve kanë nisur të zbulojnë një tregim tjetër për marrëdhëniet mes tyre gjatë luftës së ftohtë. Arkivat e Luftës së Ftohtë janë hapur dhe mundësi..

Lexone

REPLIKA/ Mustafa Nano, po të tregoj se cilat janë vajzat me b***!

Nga Nada DostiKjo vajza që shihni në foto jam unë. Jam në të 30-at dhe jam gazetare, po ashtu si Masih Alinejad, vetëm se me ca vite mbi supe më pak. Nuk kam shkruar ende një libër, por së shpejti po mendoj ta bëj (le ta shohim). Librin do e kisha titulluar “Mjaft u treguat femrave se çfarë të veshin: frymëzuar nga nisma “Stop Telling women what To wear”.Ndryshe nga Alinejad, unë nuk kam lindur në një vend ku mbulesa është e detyrueshme, madje e kundërta është e vërtetë. Kam lindur dhe jam rritur në Shqipëri, në një shoqëri paragjykuese ku sundon mentaliteti shtypës e partiarkal, i ku njerëzit të imponojnë njëtrajtshmërinë dhe të paragjykojnë nëse guxon të jesh ndryshe; të vishesh ndryshe.Pikërisht në këtë shoqëri të mbyllur e paragjykuese, ku ka plot seksizëm e ku femra shikohet si objekt dhe jo si individ me intelekt, unë pata b*** t’i them JO presionit shoqëror e të vë mbulesën islame. Pata b*** të sfidoj patriarkalizmin dhe seksizmin e një shoqërie, e cila edhe guximin e një ..

Lexone

Habit Ermal Meta, kundërshton italianët: Eugent Bushpepa më i mirë se unë, Italia e tradhëtoi

Fakti që Italia vlerësoi me 0 pikë këngën “Mall”, të këngëtarit Eugent Bushpepa në “Eurovision”, u komentua shumë në Shqipëri duke e quajtur një tradhëti, pasi Shqipëria vlerësoi me 12 pikë këngën e Ermal Metës, që përfaqësonte Italinë.E mesa duket, edhe këngëtari Ermal Meta mendon kështu. I ftuar në “Top Show Magazine” Erma Meta vlerësoi Eugent Bushpepën sin ë konkurent mjaft të fortë, duke e quajtur më të mirin.“Më duhet të them të drejtën. Eugenti këndoi shumë më mirë se unë. Është një këngëtar jashtëzakonisht i mirë. Këndoi më mirë nga të gjithë atje”, u shpreh Ermal Meta.“Fakti që Italia nuk i dha 12 pikë Ishte një tradhti e vogël. I dhanë pikë Norvegjisë, nuk e kuptoj”, tha Ermali gjatë intervistës me Alban Dushin në “Top Show Magazine”.

Lexone

Gazetari Artan Hoxha: Kjo është mënyra e re se si pastrohen paratë e drogës

Gazetari investigativ Artan Hoxha, i njohur për investigimet e tij lidhur me kultivimin e kanabisit në vend apo edhe rastet dhe krimet më të bujshme, është i ftuar në studion e emisionit “Opinion” të Blendi Fevziut, ku po flitet rreth temës “Rënia e euros dhe paratë e pista”.Duke komentuar futjen e parave të pista në ekonominë shqiptare dhe rënien e euros, Artan Hoxha zbuloi një mënyrë të re të përdorur gjerësisht në Shqipëri kohëve të fundit, për të pastruar paratë e drogës.Ai u shpreh se krahas ndërtimeve, tashmë ka filluar investimi në lojrat e fatit.“Investimi në lojërat e fatit është mënyra më e re e pastrimit të parave.Sot nuk janë shtuar lojtarët por vetëm lojërat. Është një nga fushat ku asnjëherë nuk merret vesh si investohet, si fitohet apo nga vijnë paratë”, – tha ndër të tjera Hoxha

Lexone

Kur politika bie në qetësi për pak ditë

Nga Alfred PezaKa pak kohë që mazhoranca dhe opozita në Shqipëri, nuk po përplasen si dikur. Nuk po shahen, fyhen, akuzohen, kacafyten, shantazhohen, kërcënohen, dalin nëpër konferenca shtypi nga selitë e tyre kryesore. As për çështje të vogla, e as për çështje të mesme, e aq më pak për ndonjë çështje “të madhe politike” të cilën e kanë zakon që të bëjnë çmos, për ta shndërruar në kalin e betejës së radhës. Në kauzën e radhës. Në “mollën e sherrit” të momentit. Duke mobilizuar për këtë të gjitha burimet e veta njerëzore, politike, mediatike, publike dhe strukturore.E fundit siç e dimë të gjithë ka qenë kauza opozitare me emrin “Babale”, e cila këtë javë pritet të sqarohet zyrtarisht, pas kthimit të përgjigjes shkencore nga laboratori kriminalistik shtetëror i Romës. Kishte edhe një tentativë për të shndërruar në kauzën e radhës, atë që u trumbetua fillimisht si përgjimi apo survejimi i Lulzim Bashës dhe familjarëve tëtij nga Policia e Shtetit. Por pas 24 orësh, në oborrin e opozitë..

Lexone

Ermal Meta: Kisha frikë para koncertit, nuk më kishte ndodhur kurrë

Ermal Meta, fituesi i “Sanremos”, përfaqësuesi i Italisë në “Eurovision”, i cili më 1 qershor mbajti një koncert madhështor në Tiranë, ishte i ftuar mbrëmjen e sotme në “Top Show Magazine”.Ai rrëfeu një detaj mjaft të veçantë në fillim të intervistës për koncertin në sheshin “Skënderbej”. Ermali tregoi se është “frikacak” dhe këtë e ka kuptuar pikërisht para koncertit në Tiranë.“Kisha pak frikë para koncertit, pasi nuk kisha bërë më parë një koncert në Shqipëri, kur bën një koncert në një vend tjetër është më ndryshe, por këtu isha në shtëpinë time. Ka qenë një emocion jashtëzakonisht i madh. Nuk e imagjinoja të ishin aq shumë njerëz. Isha në panik dhe nuk më kishte ndodhur asnjëherë më parë kjo gjë, as në “Sanremo” as në “Eurovision””, tha Ermal Meta.6 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone