Home / Tag Archives: shqiperi (page 30)

Tag Archives: shqiperi

Deputeti gjerman, “shuplakë” Bashës: Shqipëria ka bërë progres, të hapen negociatat

Deputeti gjerman i CDU, Mark Hauptman po zhvillon një vizitë në Shqipëri.Pas takimit me kryetarin e grupit të PS, Taulant Balla, deputeti gjerman deklaroi negociatat për Shqipërinë duhet të happen që në qershor.“Shqipëria ka bërë progres të madh për t’iu bashkuar BE-së.Qeveria ka një axhëndë për reformat në drejtësi, krimit, korrupsionit dhe parandalimit të azilkërkeusve.Në duam ta mbështesim Shqipërinë.Brenda BE ka debate për zgjerimin e BE dhe Ballkanit, po ne duhet të fillojmë procesin e negociatave me Shqipërinë, duhet të happen.Do ua sugjeroj kolegëve të mi.Ka pasur një proces të mirë të reformave në Shqipëri, këtë e kanë parë kolegët e grupit tim parlamentar dhe dëshiroj ta mbështes fuqishëm Shqipërinë dhe Ballkanin, duke kërkuar edhe mbështetjen e kolegëve tanë”, tha Mark Hauptman.Deklarata e tij vjen si një shuplakë për Lulzim Bashën, që po lobon tek disa deputetë gjermanë për të bllokuar hapjen e negociatave për Shqipërinë.(TemA)

Lexone

Mjeku la Gjermaninë për Peshkopinë, apo…?!

Kryeministri Edi Rama na ka uruar sot mirëmëngjesi me historinë e një mjeku anestezist-reanimator, i cili ka lënë Gjermaninë për të punuar në Spitalin e Peshkopisë.Sipas kryeministrit Rama, shkak për rikthimin e Fatmir Xhemalit nga Gjermania në Peshkopi është bonusi për mjekët specialistë që punojnë jashtë Tiranës.Në fakt mjeku në intervistë thotë se ishin arsyet familjare që e rikthyen në Shqipëri, më pas vendosi që të përfitojë nga bonusi i Ministrisë së Shëndetësisë për mjekët.Ky mjek, gjithmonë sipas Ramës, është shembulli i 13-të që lë një shtet të huaj për të punuar si mjek në Shqipëri, falë programit të ri të qeverisë, Bonus për Mjekët Specialistë jashtë Tiranës.Urojmë që qëndrimi i tij në Spitalin e Peshkopisë të jetë i gjatë.

Lexone

Shëndeti i rënduar mendor i shqiptarëve: Ky është qyteti me banorët më problematik

Gjendja e rënduar ekonomike edhe përmbytjet e shpeshta e kanë bërë Shkodrën një rajon të prekur se tepërmi nga sëmundjet e shëndetit mendor. Ndryshe nga trendet globale ku sëmundjet mendore prekin më së shumti femrat, në Shkodër ajo dominon tek meshkujt dhe më e rënda është se 45 për qind e të prekurve vuajnë nga skizofrenia, e cila futet tek çrregullimet e rënda mendore.Ekspertët Rajonalë të Shëndetit në Shkodër morën në studim të shtruarit në spitalin Rajonal me çrregullime mendore gjatë periudhës 2005-2015 dhe gjetën se 6287 raste që kishin marrë diagnozë dhe ishin shtruar në mënyrë të rregullt në spital. Prevalenca është shumë e lartë me mbi 3700 të sëmurë për 100,000 persona teksa sipas të dhënave të OBSH-së në Shqipëri sipas diagnozave ambulatore janë 1000 të sëmurë mendor për 1000,000 banorë.Në raportin e tyre të studimit ekspertët rajonale të shëndetit në Shkodër theksojnë se faktorët që kontribuojnë në problemet e shëndetit mendor janë të ndryshme. Sipas edhe të dhënave gl..

Lexone

GRUSHT SHTETI ME GURË!

26 maji ishte krejt e krejt një protestë e dështuar qëkurse nisi. Partia Demokratike nuk ka më mbështetje, sepse krerët e saj, si forcë antiamerikane, janë të korruptuarit që kërkojnë të destabilizojnë Shqipërinë me metoda të vjetra otomane.Dje e pamë sesi Sali Berisha donte të dëbonte Amerikën nga aleanca me Shqipërinë me gurrët e 200 individëve të paguar.Fjala ishte se donin të rëzonin ministrin e Brendshëm.Ministri i Brendshëm Xhafaj doli edhe më i fortë në një betejë me 11 policë të dëmtuar lehtë, përballë një “grusht i shteti” që u rrek të bëhej me gurë.Po këta injorantë, nuk e kuptojnë se nuk kanë më kohë politike në Shqipëri, se janë antiamerikanë dhe Shqipëria tani është e kurdisur sipas orës amerikane?l.Antiamerikanët që hiqen si perëndimorë dhe që duan të destabilizojnë Shqipërinë për të siguruar gjënë e tyre të vjedhur, dështuan dje plotësisht, sepse shqiptarët këtë herë as që i përfillën fare, ngaqë e kuptuan se korrupsioni shqiptar që po drejton Shqipërinë, ësh..

Lexone

Kur gjermanët mjekonin e operonin romët e Elbasanit të plagosur nga aviacioni anglo-amerikan (foto të rralla)

Zbulohen dokumentet e vitit 1944 ku Prefektura e Elbasanit njoftonte Ministrinë e Brendëshme në Tiranë për bombardimet e anglo-amerikanëve që shkaktonin viktima dhe të plagosur nga popullisa civile, të cilët forcat gjermane i merrnin dhe i shtronin e i mjekonin në spitalin e tyre ushtarak të KrastësNga Dashnor Kaloçi, TemAViti 1944, Shqipëria e okupuar nga forcat naziste hitleriane dhe aviacioni aleat anglo-amerikan që i bombardon…. dhe shkakton viktima nga popullsia civile në periferi të qytetit të Elbasanit, kryesisht nga komuniteti rom që endej atypari duke lypur fshatrave më të afërt.Ndërsa forcat gjermane që i shkojnë në ndihmë, duke mbledhur kufomat, duke u dhënë fillimisht ndihmën e shpejtë të plagosurve dhe duke i transportuar ata me mjetet e tyre për në Spitalin Ushtarak gjerman të Krastës, ku mjekët gjermanë i shtronin të plagosurit duke u mjekuar plagët apo dhe duke i operuar.Duket se historia është kthyer me kokëposhte dhe se në këtë pasazh të këtij shkrimi kemi nga..

Lexone

Sondazhi: 62 për qind e njerëzve, opinion pozitiv për policinë

Në kuadrin e projektit “Monitorimi i opinionit publik në Qarkun Tiranë (krahasuar me qarqet e tjera) mbi rolin e policisë në jetën e përditshme të komunitetit”, të financuar nga Programi Suedez për Forcimin e Policimit në Komunitet në Shqipëri (SCPA), AGENDA Institute zhvilloi në periudhën 21-25 maj 2018 sondazhin e parë elektronik, në serinë e sondazheve mujore të parashikuara në këtë projekt 12-mujor.Sondazhi u realizua teknikisht nga statisticieni Eduard Zaloshnja, PhD. Metodologjia dhe gjetjet e këtij sondazhi janë përgjegjësi e autorit.Nga sondazhi rezulton se mbi 60% e banorëve të qarkut Tiranë (16 vjeç e sipër) kanë opinion pozitiv për punën e policisë së qarkut të tyre.Vetëm çereku i banorëve të qarkut kanë opinion negativ. Rezultate pothuaj identike vërehen në pjesën tjetër të vendit. Në rang republike, 62% e banorëve (16 vjeç e sipër) kanë opinion pozitiv për punën e policisë së qarkut të tyre dhe vetëm 26% kanë opinion negativ (12% kanë opinion asnjanës).Deri më sot,..

Lexone

DOSSIER: Kur gjermanët mjekonin e operonin romët e Elbasanit të plagosur nga aviacioni anglo-amerikan (foto të rralla)

Zbulohen dokumentet e vitit 1944 ku Prefektura e Elbasanit njoftonte Ministrinë e Brendëshme në Tiranë për bombardimet e anglo-amerikanëve që shkaktonin viktima dhe të plagosur nga popullisa civile, të cilët forcat gjermane i merrnin dhe i shtronin e i mjekonin në spitalin e tyre ushtarak të KrastësNga Dashnor KaloçiViti 1944, Shqipëria e okupuar nga forcat naziste hitleriane dhe aviacioni aleat anglo-amerikan që i bombardon…. dhe shkakton viktima nga popullsia civile në periferi të qytetit të Elbasanit, kryesisht nga komuniteti rom që endej atypari duke lypur fshatrave më të afërt.Ndërsa forcat gjermane që i shkojnë në ndihmë, duke mbledhur kufomat, duke u dhënë fillimisht ndihmën e shpejtë të plagosurve dhe duke i transportuar ata me mjetet e tyre për në Spitalin Ushtarak gjerman të Krastës, ku mjekët gjermanë i shtronin të plagosurit duke u mjekuar plagët apo dhe duke i operuar.Duket se historia është kthyer me kokëposhte dhe se në këtë pasazh të këtij shkrimi kemi ngatërrua..

Lexone

Piro Misha: Nën presionin e Turqisë, Shqipëria po përballet me rrezikun e politizimit të fesë. Do ishte katastrofë!

Studiuesi dhe intelektuali Piro Misha, ka folur ne emisionin KAPITAL ne Vizion Plus.Nder te tjera ai eshte shprehur:“Ne Shqiperi flitet shume per perpjekje te Rusise per te shtrire ndikimin e saj ketu te ne, por mendoj se nuk ka ndonje rrezik te madh, kjo per shkak te arsyeve historike, per shkak te raporteve qe kemi pasur historikisht me Rusine, per shkak te nje dyshimi qe shqiptaret kane ndaj Rusise. Nuk mendoj se duhet ta ekzagjerojme.Ne jemi pjese e bllokut perendimor, jemi vend anetar ne NATO. Ajo qe quhet propaganda ruse, permes rrjeteve sociale, permes fake news, ndihet edhe te ne. Por jo ne kuptim te ndikimit te drejtperdrejte politik, kjo do te ishte e ekzagjeruar te diskutohej.Por ama permes minimit te besimit te publikut te sistemi perendimor, te demokracia liberale, te vlerat qe perfaqson perendimi. Ku e shohim kete? Shpesh edhe ne televizionet serioze shohim lajme me reference nga Russia Today apo Sputnik te transmetuara pa filter.Nuk mendoj se Rusia duhet te inj..

Lexone

Shëndeti mendor, situatë alarmante në Shkodër: 45% e të prekurve skizofrenë

Gjendja e rënduar ekonomike edhe përmbytjet e shpeshta e kanë bërë Shkodrën një rajon të prekur se tepërmi nga sëmundjet e shëndetit mendor. Ndryshe nga trendet globale ku sëmundjet mendore prekin më së shumti femrat, në Shkodër ajo dominon tek meshkujt dhe më e rënda është se 45 për qind e të prekurve vuajnë nga skizofrenia, e cila futet tek çrregullimet e rënda mendore.Ekspertet Rajonale të Shëndetit në Shkodër morën në studim të shtruarit në spitalin Rajonal me çrregullime mendore gjatë periudhës 2005-2015 dhe gjetën se 6287 raste që kishin marrë diagnozë dhe ishin shtruar në mënyrë të rregullt në spital. Prevalenca është shumë e lartë me mbi 3700 të sëmurë për 100,000 persona teksa sipas të dhënave të OBSH-së në Shqipëri sipas diagnozave ambulatore janë 1000 të sëmurë mendor për 1000,000 banorë.Në raportin e tyre të studimit ekspertët rajonale të shëndetit në Shkodër theksojnë se faktorët që kontribuojnë në problemet e shëndetit mendor janë të ndryshme. Sipas edhe të dhënave gl..

Lexone

Përkeqësohet shëndeti mendor i shqiptarëve, situatë alarmante në Shkodër: 45% e të prekurve skizofrenë

Gjendja e rënduar ekonomike edhe përmbytjet e shpeshta e kanë bërë Shkodrën një rajon të prekur se tepërmi nga sëmundjet e shëndetit mendor. Ndryshe nga trendet globale ku sëmundjet mendore prekin më së shumti femrat, në Shkodër ajo dominon tek meshkujt dhe më e rënda është se 45 për qind e të prekurve vuajnë nga skizofrenia, e cila futet tek çrregullimet e rënda mendore.Ekspertet Rajonale të Shëndetit në Shkodër morën në studim të shtruarit në spitalin Rajonal me çrregullime mendore gjatë periudhës 2005-2015 dhe gjetën se 6287 raste që kishin marrë diagnozë dhe ishin shtruar në mënyrë të rregullt në spital. Prevalenca është shumë e lartë me mbi 3700 të sëmurë për 100,000 persona teksa sipas të dhënave të OBSH-së në Shqipëri sipas diagnozave ambulatore janë 1000 të sëmurë mendor për 1000,000 banorë.Në raportin e tyre të studimit ekspertët rajonale të shëndetit në Shkodër theksojnë se faktorët që kontribuojnë në problemet e shëndetit mendor janë të ndryshme. Sipas edhe të dhënave gl..

Lexone