Home / Tag Archives: shqiperi

Tag Archives: shqiperi

Marrëveshja Greqi-Shqipëri është gati! Mediat greke: Hiqet ligji i luftës, shqiptarët do marrin…

Marrëveshja Greqi-Shqipëri është gati, pavarësisht qëndrimit tepër diskret të dy ministrive të Jashtme. Kështu vazhdojnë të shkruajnë mediat greke, me burim voria.gr (siti më i madh në Greqinë veriore, me frymë nacionaliste), sipas së cilës Greqia është dorëzuar dhe ka rënë dakord të tërhiqet nga pretendimet për protokollin e Korfuzit. …

Lexone

Shënohet viktima e parë nga gripi në Shqipëri

Shënohet viktima e parë nga gripi në Shqipëri

Një 44-vjeçar nga Korça me sindromin “down” dhe i prekur nga disa sëmundje kronike ka humbur jetën dy javë më parë nga gripi në reanimacionin e Spitalit të Korçës, por ngjarja u konfirmua vetëm të hënën. Vdekja është relatuar në buletinet javore të Institutit të Shëndetit Publik, por dikasteri i …

Lexone

Të terrorizuar, të poshtëruar…Çfarë po ndodh me artistët shqiptarë!?!

Të terrorizuar, të poshtëruar...Çfarë po ndodh me artistët shqiptarë!?!

Artistet Iliriana Basha, Olta Daku, Eni Jani dhe Anila Bisha rrëfejnë se Teatri Kombëtar është shtëpia e tyre. Iliriana Loxha Basha, kostumografe dhe skenografe, vendos t’u bashkohet artistëve, të cilët njëzëri kundërshtojnë vendimet e Ministrisë së Kulturës për godinën e Teatrit Kombëtar dhe për shtojcat në projektligjin “Për artin dhe …

Lexone

Sa biznese janë mbyllur? Tabaku zbulon mashtrimin e Ahmetajt

Sa biznese janë mbyllur? Tabaku zbulon mashtrimin e Ahmetajt

Një debat për numrin e bizneseve në Shqipëri është zhvilluar ditën e sotme në distancë mes kreut të PD-së Lulzim Bashës dhe ministrit të Financave Arben Ahmetaj. Ka qenë Basha, i cili ka deklaruar se në Shqipëri janë mbyllur 1747 biznese, ndërsa këtë shifër e ka kundërshtuar Ahmetaj. Por, në …

Lexone

Flet Nano: BE do të bëjë sikur nuk di gjë për problemet tona

Flet Nano: BE do të bëjë sikur nuk di gjë për problemet tona

Në BE po diskutohet për zgjerimin, ndërsa Shqipëria është në pritje të vendimeve që do të merren. A i plotëson kriteret vendi ynë për të marrë ftesën për hapjen e negociatave të anëtarësimit në BE? Po arrestimet e fundit ose ata që mund të priten në të ardhmen, a janë …

Lexone

“Basha i ka të shenjta fundjavat, të cilat i kalon zakonisht jashtë shtetit”, Patozi ‘bën për ujë të ftohtë’ opozitën

"Basha i ka të shenjta fundjavat, të cilat i kalon zakonisht jashtë shtetit", Patozi 'bën për ujë të ftohtë' opozitën

Pedagogët e universiteteve në Tiranë ende nuk janë paguar për muajin janar, shqetësim ky që sot është publik edhe për mediat. Pas reagimit të zv.dekanit të fakultetit të Filologjisë, ka reaguar edhe ish deputeti Astrit Patozi. Ai  i kujton opozitës se duhet të reagojë për këtë problem. Reagimi A QUHET HALL …

Lexone