Home / Tag Archives: shqiperi

Tag Archives: shqiperi

Kreu blerje përmes “Instagramit” në Tiranë, faqja i bën bllok

Tregu online edhe në Shqipëri tashmë është një realitet, por nga ana tjetër konsumatori është i pambrojtur për cilësinë dhe sigurinë që paraqet ky treg. Faqet në Instagram të cilat ofrojnë produkte të shumta, nuk janë të kontrolluara dhe mashtrojë me produktet që shesin. Rasti i trajtuar mbrëmjen e sotme në Fiks Fare denoncon këtë mashtrim të hapur që behet me konsumatorin shqiptarë dhe askush nuk mban përgjegjësi. Në redaksinë e Fiksi Fare erdhi një denoncim nga një qytetare për një faqe në rrjetin social Instagram, “Beautiful_skin_3”, tregtonte produkte të ashtuquajtura natyrale të përgatitura në mënyrë artizanale. Qytetarja kishte porositur online një krem fytyre dhe një sapun larës. Pasi kishte marrë porosinë qytetarja i kontaktoi përsëri faqen, pasi kremi i kishte shkaktuar irritim në lëkurë, ndërsa sapunin edhe pse kishte paguar 17 mijë lekë në internet mund ta blije me çmimin 2 dollarë. Denoncuesja ishte munduar të kontaktonte sërish me faqen për t’i kërkuar llogari për malli..

Lexone

Paguan 57 mijë lekë produkte, faqja online që ia shiti i bën bllok

Tregu online edhe në Shqipëri tashmë është një realitet, por nga ana tjetër konsumatori është i pambrojtur për cilësinë dhe sigurinë që paraqet ky treg. Faqet në Instagram të cilat ofrojnë produkte të shumta, nuk janë të kontrolluara dhe mashtrojë me produktet që shesin. Rasti i trajtuar mbrëmjen e sotme në Fiks Fare denoncon këtë mashtrim të hapur që behet me konsumatorin shqiptarë dhe askush nuk mban përgjegjësi, Në redaksinë e Fiksi Fare erdhi një denoncim nga një qytetare për një faqe në rrjetin social Instagram, Beautiful_skin_3, tregtonte produkte të ashtuquajtura natyrale të përgatitura në mënyrë artizanale. Qytetarja kishte porositur online një krem fytyre dhe një sapun larës. Pasi kishte marrë porosinë qytetarja i kontaktoi përsëri faqen, pasi kremi i kishte shkaktuar irritim në lëkurë, ndërsa sapunin edhe pse kishte paguar 17 mijë lekë në internet mund ta blije me çmimin 2 dollarë. Denoncuesja ishte munduar të kontaktonte sërish me faqen për t’i kërkuar llogari për mallin që..

Lexone

Anjeza Shahini i habit të gjithë: Femrat shqiptare janë “femrofobe”

Këngëtarja e njohur shqiptare, Anjeza Shahini, prej disa kohësh nuk jeton në Shqipëri, pas martesës së saj me diplomatin Paul Edward Conolly. Check Bio to read my Blog #BuckinghamPalaceandme #gownglovesandthegreatandgood A post shared by ANJEZA SHAHINI CONNOLLY (@anjezashahini_official) on Dec 10, 2017 at 11:35am PST Ajo u kthye në qendër të vëmendjes ditët e fundit për shkak të ngjashmërisë që ajo kishte kur u bë nuse me Meghan Markle, e cila u martua të shtunën që kaloi dhe kishte zgjedhur një model fustani e kapje flokësh shumë të ngjashëm me këngëtaren shqiptare. Anjeza nuk ka komentuar për këtë ngjashmëri, por ditën e sotme, ajo ka bërë një dedikim që i ka çuditur të gjithë. Ajo ka postuar një foto të vetes në Instagram, ku përbri saj ka shkruar: “Kam vënë re, që një pjesë e madhe e femrave shqiptare janë #femrofobe , por qofsha e gabuar!”. Kam vënë re, që një pjesë e madhe e femrave shqiptare janë #femrofobe , por qofsha e gabuar! #auuscaryyyy A post shared by ANJEZA SHA..

Lexone

ANALIZA: Korridor i ri tranzit për refugjatët dhe muri i Malit të Zi në kufi me Shqipërinë

Pas bllokimit të korridorëve ballkanike të refugjatëve dhe migrantëve, UNHCR-ja njofton për rihapjen e një korridori të ri përmes Bosnjës. Temperaturat janë duke u ngritur në Evropë dhe refugjatët kanë marrë rrugën nga jugu në drejtim të veriut. Kjo pritej. Prandaj masat u morën për bllokimin e korridorëve të lëvizjes, atij kryesorit Greqi, Maqedoni, Serbi, Hungari. Ndërkohë është rihapur një korridor tjetër. Nga Greqia refugjatët marrin rrugën për në Shqipëri, Mal të Zi, Bosnjë e Kroaci për të mbërritur kështu në Evropë. Tremijë vetë kanë përfunduar në Bosnjë katër muajt e parë të këtij viti nga 10 mijët, që kanë mbërritur gjithsej në Greqi, një nga vendet e para pritëse krah Spanjës, Italisë dhe Bullgarisë. Sidomos në muajin prill është rritur numri i refugjatëve që kanë hyrë në Bosnjë, dhe shumë prej tyre janë vendosur fillimisht nëpër parqe, rrugë deri sa të puqen me asistencën e specializuar. Thirrje për respekt dhe dinjitet Javën e fundit ka pasur lajme për incidente dhe keq..

Lexone

Asani: Partizani më përmirësoi, kam oferta nga jashtë

Një ndër afrimet më të bujshme te Partizani në merkaton e verës, ishte Jasir Asani i cili shumë shpejtë arriti të fitonte zemrat e tifozëve të kuq. Me paraqitjet e tij, Asani u bë pjesë e padiskutueshme e formacionit bazë, duke pasur një rol të rëndësishëm në skuadër, ku me golat dhe asistet e tij ka ndihmuar Partizanin për të arritur fitore. Në një intervistë për “VIP Sport”, Asani ka folur në lidhje me aventurën e tij te “demat e kuq”, duke pranuar se Partizani e ka rritur si futbollist, por njëkohësisht tregon se për të ka oferta nga jashtë. Ai ka uruar lojtarët e Superiores që arritën Kombëtaren, ndërkohë që ka komentuar edhe gjyqtarët. Erdhët në Superiore nga Maqedonia! Çfarë ka ndryshe kampionati shqiptar? Niveli në Maqedoni është pak më i ulët se këtu. Shqipëria në futboll ka shkuar shumë para si në infrastrukturë, ashtu edhe në marketing. Fushat, tifozët reklamat gjithçka janë më mirë se në Maqedoni. Përfunduat ne vendin e pestë në renditje. A mund të quhet një sezon i dës..

Lexone

Rezoluta për integrimin, Pollo: Furçe e bojëra për makiazhin e qeverisë Rama

Edi Rama nga foltorja e Kuvendit e kritikoi opozitën se braktisi sallën në ditën kur do votohej rezoluta që do t’i paraqitet kancelarive të BE-së për të treguar se të gjitha forcat politike në vend kërkojnë çeljen e negociatave në qershor. Kryeministri madje e quajti opozitën “tradhtare” dhe e krahasoi me Esat pashë Toptanin, por për demokratin Genc Pollo rezoluta për integrimin evropian që u miratua në Kuvend nga maxhoranca, është tekst “plot furçe dhe bojëra për makijazhin e fytyrës së qeverisë”. “Nëse qeveria dhe Edi Rama do të donte një Rezolutë konsensuale atëherë do të lejonte që teksti i Partisë Socialiste normalisht, siç është vepruar gjithmonë, të shqyrtohej në Komisionin e Integrimit Europian. Madje edhe në Këshillin Kombëtar të Integrimit Europian dy organe përgjegjëse të Kuvendit, për raportet me Bashkimin Europian dhe kështu ëshgtë vepruar gjithmonë përmes diskutimeve, kompromiseve, është arritur pothuajse gjithmonë një tekst i përbashkët i cili është votuar konsensualis..

Lexone

Harrohet dosja “CEZ”, zvarritet gjyqi për mashtrim me 5 mln euro

Dy ish drejtuesit e CEZ në Shqipëri, Josef Heisek dhe Jan Ivan, duket se janë braktisur në gjykatën e Tiranës. Procesi gjyqësor ndaj tyre për akzuen e mashtrimit me pasoja të rënda, është bllokuar që nga muaji shkurt i këtij viti. Pasi një herë mungon avokati dhe një herë përfaqësuesi i prokurorisë. Prej shtatë seancash, gjyqtari çështjes Sokol Tona ka qenë i detyruar të konstatojë mungesën e palëve dhe të japë datën e re për seancën e radhës, pa patur mundësi që të zhvillojë një proces normal gjykimi. Dhe gjithë këto shtyrje pa ndonjë arsye ligjore. Bllokimi i këtij gjykimi erdhi menjëherë pasi prokurorja Antoneta Sevdari dorëzoi në gjykatë të gjitha provat ndaj ish drejtuesve të CEZ-it. Referuar këtyre provave, rezultojnë se ato janë thuajse të njëjta me ato prova me të cilat në muajin tetor të vitit të kaluar gjykata e Tiranës dënoi me 11 vite burgim ish administratorin e DIA-s, Kastriot Ismailaj. Sipas këtyre provave, dy ish drejtuesit e CEZ në bashkëpunim me Kastriot Ismailajn..

Lexone

“Supergrabitja”: CEZ harrohet në gjykatë, zvarritet gjyqi për mashtrim me 5 milionë euro

Dy ish drejtuesit e CEZ në Shqipëri, Josef Heisek dhe Jan Ivan, duket se janë braktisur në gjykatën e Tiranës. Procesi gjyqësor ndaj tyre për akzuen e mashtrimit me pasoja të rënda, është bllokuar që nga muaji shkurt i këtij viti. Pasi një herë mungon avokati dhe një herë përfaqësuesi i prokurorisë. Prej shtatë seancash, gjyqtari çështjes Sokol Tona ka qenë i detyruar të konstatojë mungesën e palëve dhe të japë datën e re për seancën e radhës, pa patur mundësi që të zhvillojë një proces normal gjykimi. Dhe gjithë këto shtyrje pa ndonjë arsye ligjore. Bllokimi i këtij gjykimi erdhi menjëherë pasi prokurorja Antoneta Sevdari dorëzoi në gjykatë të gjitha provat ndaj ish drejtuesve të CEZ-it. Referuar këtyre provave, rezultojnë se ato janë thuajse të njëjta me ato prova me të cilat në muajin tetor të vitit të kaluar gjykata e Tiranës dënoi me 11 vite burgim ish administratorin e DIA-s, Kastriot Ismailaj. Sipas këtyre provave, dy ish drejtuesit e CEZ në bashkëpunim me Kastriot Ismaila..

Lexone

E rrallë/ 28 vjeçari shqiptar që duket si 13 vjeç: “Sëmundja nuk më la që të rritem”

Nëse do ta shikoni Xhanin Fekën, nuk do e shkoni nëpër mend se ai është më i madh se 13 vjeç. Koha për të ka ndaluar dhe pavarësisht viteve, Xhanini, i cili tashmë është 28 vjeç, duket si një adoleshent. Sëmundja e talasemisë dhe mungesa e gjakut e kanë frenuar fizikun e Xhaninit që të rritet. “Në moshën 3- vjeçare prindërit e mi kuptuan që kisha sëmundjen e talasemisë. Kam 25 vite që vuaj nga kjo sëmundje, gjithë problemi jonë është mungesa e gjakut, gjë e cila ka ndikuar negativisht tek ne. Prandaj duhet një apel për të gjithë njerëzit në Shqipëri që të dhurojnë sa më shumë gjak”, u shpreh ai. Sipas Xhaninit, pasoja kryesore serioze e kësaj sëmundje është mosformimi i trupit të tij. “Unë vërtet jam 28 vjeç, por fiziku im nuk e tregon moshën. Jam si 13- 14 vjeç, gjë e cila nuk më ka penguar të jem optimist për jetën.” Ai ka përfunduar ciklin e studimeve të larta për agro-biznes dhe prej 6 vitesh, punon si operator kompjuterik, pasi kempi i invaliditetit nuk i mjafton për të mbulu..

Lexone

Oriola Marashi i del c*ca në sy të të gjithëve

Një prej modeleve më të njohura në Shqipëri, Oriola Marashi është vazhdimisht në qendër të vëmendjes së publikut për fotot provokuese që poston. Shala ime më e gjatë se karriera jote! A post shared by Oriola Marashi (@oriolamarashi) on Apr 21, 2018 at 2:08pm PDT Kush e ndjek modelen nëpër rrjete sociale, e di se ajo preferon të veshi fustane të shkurtër dhe rroba që përgjithësisht i ekspozojnë format e kolme. E mesa duket një nga këto veshje, e paska lënë në baltë Oriolën. Në një foto të postuar nga faqja “Vipat e bllokut” në Instagram, shfaqet modelja përkrah Noizyt, ku bluza e Oriolës i është ngritur aq shumë, sa i ka dalë gjoksi në shesh. The post Oriola Marashi i del c*ca në sy të të gjithëve appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone