Home / Tag Archives: shpreson (page 2)

Tag Archives: shpreson

Ideja e Milanit, Andre Silva në shkëmbim të talentit të Monakos

Milani u nxitua verën e shkuar, kur nevoja për një sulmues të nivelit të lartë dhe dështimi për të blerë emra si Beloti e Obamejang e detyroi të shpenzonte jashtëzakonisht për dy lojtarë qëkanë zhgënjyer totalisht: Kaliniç e Andre Silva.Ky i fundit ishte shpenzim marramendës për arkat e klubit kuqezi, pasi talenti portugez kishte dhënë sinjale të mira te Porto, por nuk ishte konfirmuar ende si një sulmues klasi dhe i mungonte eksperienca.Tashmë te Milani janë bindur që Andre Silva (2 gola në kampionat e 8 në Europa League) nuk ka të ardhme në Milano dhe po mundohen të gjejnë një mënyrë për ta shitur pa humbur nga 38 milionë eurot që shpenzuan vjet.Ideja e fundit e klubit kuqezi është një shkëmbim me sulmuesin Keita Baldé, i cili vjet luante te Lacio dhe Milani tentoi gjithë verën ta blinte, duke bërë ofertë për ta marrë në “paketë së bashku me Bilian, por në fund Keita shkoi te Monako për 30 milionë euro.Në Principatë Keita ka luajtur 33 ndeshje, me 8 gola e 11 asiste. Një bila..

Lexone

Grigja heton pemën gjenealogjike të dinastisë Balliu

Pas deklaratave të forta të Faros, që dinastia Balliu është e vjetër në politikë dhe i biri i tij, është i fundmi i kësaj dinastie elitare, Grigja e mori seriozisht studimin e pemës gjenealogjike të Ballinjëve në politikë, për të kuptuar.Sipas studimit në fjalë, rezulton se i pari I Ballinjëve që është marrë me politikë, ka qenë në një nga çetat e Mokrës në vitin 1913.Meqë situata ishte e paqartë dhe çeta nuk dinte me kë të bëhej, pasi në Mokër herë kalonin austriakët, herë serbët, herë italianët e herë grekët, çeta vendosi të shkonte nga shkonte ai i pari, dhe nga kjo ngeli emri Balliu, ngaqë ishte në ballë të çetës.Pastaj i dyti i Ballinjëve u bë xhandar i Zogut.Ai dilte një herë në muaj në krahinë në Mokër dhe mblidhte taksat dhe ushqime.Pastaj doli Maro Mokra që nuk paguante taksa dhe ja numëroi në ballë.Kjo e forcoi më shumë mbiemrin Balliu.Pas luftës, një tjetër Balli u bë kapter në ushtri, meqë e kishte amanet këtë punën e të qenit në ballë.Këtë e vunë në krye të..

Lexone

Dy vjet pritje, Ndoj feston golin e parë italian

Rezultate imazhesh për stresi dhe getoar

Mesfushori i kombëtares shqiptare Emanuele Ndoj ka shënuar sot golin e parë si futbollist i Breshias në Itali.Në sezonin e dytë si profesionist, Ndoj është kthyer në një lojtar të rëndësishëm dhe Breshia shpreson ta shesë sa më shtrenjtë në të ardhmen. Për 21-vjeçarin ka ardhur edhe grumbullimi nga Shqipëria e drejtuar nga Kristian Panuçi dhe karriera njeh vetëm ngjitje.Sot Breshia priste Frozinonen dhe në minutën e dhjetë Ndoj shënoi golin e avantazhit, që nuk u ruajt, sepse Frozinone arriti të fitonte 2-1, duke qenë në garë për ngjitje në Serinë A, ndryshe nga Breshia, që synon mesin e qetë.

Lexone

Fluturojnë Tërbuni e Besa, Korabi në fije të perit

Janë luajtur sot të gjitha ndeshjet e Kategorisë se pare, por në play-off luhet për qejf, sepse ka marrë fund dhe gjithçka dhe pritet vetëm finalja Tirana-Kastrioti. Ndërkaq, në play-out ka pasur sfida delikate. Besa fiton 3-1 ndaj Vllaznisë B dhe praktikisht ka siguruar qëndrimin në Kategorinë e Parë, sepse rivalët do të jenë takime direkte deri në fund. Ndërkaq, Vllaznia zbret e parafundit dhe është në telashe të mëdha. Fitore e artë edhe për Tërbunin, që ka mundur 1-0 Burrelin me gol të Prendit në pjesën e parë dhe tashmë prej mbijetesën. Ndërkaq, Burreli ka një finale ndaj Korabit në fund dhe nëse e fiton, me shumë gjasa dërgon dibranët një kategori më poshtë. Në grupin B asnjë fitues. Shkumbini ka rrëmbyer një pikë në Cërrik dhe shpreson të evitojë rënien, por Naftëtari është ende gjallë, sepse barazoi 1-1 në Shënkoll dhe ka edhe dy ndeshje, ku nëse merr 6 pikë eviton rënien direkte. Gjithsesi, gjithçka do të ndahet në Peqin në javën e fundit.Kategoria e Parë, Grupi A (Play-out)..

Lexone

Në Lushnje dhe Gjirokastër luhet për Europën

Partizani ka mundësinë që të reagojë pas dy humbjeve radhazi me Kukësin dhe Skënderbeub dhe të vijojë pretendimet për zonën europiane. Fitorja është më shumë se detyrim për “demat” qe sfidojnë Lushnjen e rënë nga kategoria. Myzeqarët edhe pse pa objektiva kanë treguar se tentojnë që t’i hapin punë çdo kundërshtari.Ndeshje akoma më interesante pritet të jetë ajo mes Luftëtarit dhe Flamurtarit. Skuadra e Likëd me dyshen Bregu-Abazaj tani e sheh veten në vendin e 3-të dhe shpreson që t’i konsolidojë pozitat për Europën. Në anën tjetër Flamurtari “u ringjall” me fitoren me përmbysje me Teutën dhe do vazhdimësinë për të synuar një nga vendet e para.Lushnja-PartizaniLushnja: Bejte, Magani, Koreshi, Premçi, Marku, Taullau, Gava, Pepa, Papa, Mone, Sefa. Trajner: Ilir Gjyla. Partizani: Hoxha, Ibrahimi, Belica, Gojkoviç, Trashi, Asani, Batha,Telushi, Bardhi, Çani, Abdurrahimi. Trajner: Klevis Dalipi.Luftëtari-FlamuLuftëtari: Athanasopulos, Liçaj, Rapa, Jakovljeviç, Xhekson, Aleksi, Ram..

Lexone

Vettel pas provave të lira: Ferrari “OK”, gabimi ishte i imi

Sebastian Vettel bën “mea culpa”, pasi regjistroi kohën e 11-të më të mirë në sesionin e dytë të provave të lira për Çmimin e madh të Azerbajxhanit.“Ky është një cirkuit i vështirë, e pata të vështirë të gjeja ritmin. Problemi, gjithsesi, mbetet vetëm tek unë, makina është shumë mirë dhe do të përpiqemi të hedhim një hapa para në kualifikuese.”Shumë i qetë Kimi Raikkonen, që shënoi kohën e dytë më të mirë pas Daniel Ricciardos. Finlandezi u shpreh i bindur se mund ta nisë garën nga vija e parë për herën e katërt radhazi.Klimë shumë pozitive në shtëpinë e Red Bullit, me Daniel Ricciardon që ishte më i shpejti në sesionin e dytë të provave të lira.Të shpresojmë që të jap kohën më të mirë edhe në kualifikuese. Unë kam shumë besim, sidomos për garën e së dielës. Mendoj se tri skuadrat e para janë shumë pranë njëra-tjetrës.Nuk është aspak i lumtur Lewis Hamilton, i cili shpreson që të ketë goma më efikase për Mercedesin e tij.“Pati ndryshim të madh të temperaturës nga mëngjesi n..

Lexone

Bajerni merr zemër, Reali humbet dy titullarë

Reali fitoi 2-1 në Mynih, por asgjë nuk është mbyllur, po të kujtohet që Bajerni edhe në të shkuarën ka fituar me Madrid, aty ku Juventusi triumfoi bindshëm këtë vit, edhe pse u eliminua në minutat shtesë me penalltinë e famshme.Tani Bajerni shpreson të kompletohet para sfidës së kthimit, sepse në Mynih pati mungesa me peshë dhe humbi lojtarë për dëmtim që në pjesën e parë.Ndërkaq, lajme të mira për gjermanët vijnë nga Spanja, sepse mediat raportojnë se Reali ka humbur dy titullarë për ndeshjen e kthimit.Mesfushori në formë Isko u dëmtua dhe u zëvendësua në pushim nga Asensio, i cili vendosi fatet e ndeshjes. Tani Isko duket se nuk ka shanse të luajë dhe në kthim do të zëvendësohet nga Asensio ose Geret Bejl.Ndërkaq, do të mungojë edhe mbrojtësi i djathtë Dani Karvahal. Në minutën e 67-të Karvahal doli për një dëmtim në kofshë dhe nuk do të jetë në ndeshjen e kthimit. Ky është problemi më i madh për Zidan, sepse në të djathtë nuk ka alternativa. Mund të luajë Teo Hernandez, që ..

Lexone

Real Madridi fillon kontaktet me top-yllin botëror

Eden Hazard përfundimisht e do kalimin te Real Madridi. Ylli belg e di se nuk do të mund ta fitoj Ligën e Kampionëve me blutë e as Topin e Artë te Chelsea, andaj e kërkon largimin. Eden Hazard tashmë ka vënë kontaktet me Real Madridi sipas “Don Balon”, e që …

Lexone

BOMBA e mëngjesit..! Mourinho ia rrëmben yllin 60 milionësh Barcelonës

Jose Mourinho shpreson të transferojë  Samuel Umtitin të  Barcelonës këtë verë, raporton Don Balon, përcjell ORAinfo. Barça ka ndërprerë bisedimet për vazhdimin e  kontratës së re të 24-vjeçarit  dhe  ka rritur shpresën e Manchester United për të transferuar atë. Umtiti ka një klauzolë lirimi prej 60 milionë eurosh në kontratën …

Lexone

Harrojeni Coutinhon..! Barcelona po vjen me transferim gjigant

Barcelona thuhet se po shqyrton  të bëjë një marrëveshje të shkëmbimit mes Andre Gomes dhe  Antoine Griezmann të Atletico Madrid, përcjell ORAinfo. Gomes u informua se ka për të ndjekur rrugën e Arda Turan, Javier Mascherano dhe Rafinha duke u larguar nga Camp Nou në janar, por një gjë e …

Lexone