Home / Tag Archives: shprehur (page 4)

Tag Archives: shprehur

Komisioneri Publik ngre pikëpyetje mbi dorëheqjen e Adriatik Llallës: A është falsifikuar nga dikush tjetër, dorëheqja?

Në seacën përfundimitare të apelimit të vendimit të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit për ndërprerjen e vetingut ndaj ish kryeprokurorit Adriatik Llalla, Komisioneri Publik Florian Ballhysa ka ngritur dyshime nëse Llalla e ka firmosur dorëheqjen apo firma është falsifikuar nga dikush tjetër.Nga Lindita ÇelaAdministrimi ligjor i dorëheqjes së ish Prokurorit të Përgjithashëm Adriatik Llalla, u kthye në objekt debati në seancën e dytë të Kolegjit të Posacëm të Apelimit i cili po shqyrton ankimimin e Komisionerit Publik për ndërprerjen e procesit të vetingut ndaj ish kreut të akuzës.Komisioneri Publik Florian Florian Ballhysa argumentoi përballë trupës gjyqësore arsyet se përse sipas tij vendimi për ndërprerjen e procesit të vetingut për ish kryeprokurorin është nul, e për pasojë duhet të shfuqizohet.Komisioneri Publik deklaroi se Adriatik Llalla është ende magjistrat, pasi dorëheqja e tij nuk është dhënë sipas formës që kërkon ligji, e për pasojë Kolegji i posacëm i Apelimit ..

Lexone

Vetting për Adriatik Llallën, KPA vendos më 11 qershor për ish-kryeprokurorin

Në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit ka nisur seanca për ish prokurorin e Përgjithshëm Adriatik Llalla, lidhur me procesin e rivlerësimit ndaj tij.Vetë Llalla nuk ka qenë i pranishëm por përfaqësohet nga avokati i tij Sokol Hazizaj. Komisioneri publik Florian Ballhysa kërkoi prishjen e vendimit të KPK për Llallën, për ndërprerje të procesit të rivlerësimit.Sipas komisionerit, Llalla është ende magjistrat, pasi sipas tij dorëheqja e ish kryeprokurorit nuk është shprehur përmes formës dhe procedurës ligjore, prandaj është nul.“Pa u materializuar dorëheqja në formën e procedurën e parashikuar në ligj nuk mund të prodhojë asnjë efekt juridik, qoftë ky dhe ndërprerja e procedurave të vlerësimit kalimtar. A është nënshkruar nga vetë magjistrati dorëheqja kur dorëheqja është bërë me postë? Ditën që mbaron mandati i institucionit të rivlerësimit, gati 4 vite më pas nga dita e sotme që po zhvillohet ky gjykim, ai ka gjithë të drejtën të kërkojë rikthimin në sistem duke mos e kaluar kurrë kës..

Lexone

“Shkollimi i fëmijëve jashtë vendit”, përplas Arian Çanin me Shpëtim Nazarkon

Në emisionin ‘Studio e Hapur’ u diskutua rreth emigracionit masiv të shqiptarëve, të cilët zgjedhin të largohen nga Shqipëria.Kjo temë duket se ka hasur debat mes të ftuarve të cilën janë përplasur në mendimet e tyre.Gazetari Arian Çani, duket se ka shprehur mendimin e tij hapur, lidhur me prindërit që kërkojnë të shkollojnë fëmijët e tyre jashtë. Ai deklaroi se fëmijët nuk bëhen më të mirë nëse shkollohen jashtë dhe ky është një mit që ka ngelur në Shqipëri.Pas kësaj deklarate ka ndërhyrë Shpëtim Nazarko i cili e ka kundërshtuar. Çani ka vazhduar të flas duke ju drejtuar drejtueses së emisionit Eni Vasilit që të moderojë dhe të mos lërë të ftuarit të ndërhyjnë tek njëri tjetri.Debati i plotë zbardhur nga ‘Studio e Hapur’:Nazarko: “Po s’mund të shkoj pas avazit tënd tani. Është pikëpamje tjetër, nuk është se unë po kundërshtoj profesorin. Ne kemi zgjedhur sistemin kapitalist. Bazë kemi mekanizmin kërkesë-ofertë. Këtu nuk realizohet mekanizmi kërkesë-ofertëa. Arsyeja e parë ës..

Lexone

Llalla tentativë tjetër për t’i shpëtuar drejtësisë, kërkesë në KPA: Të ndërpritet procesi i vettingut për të

Ish prokurori i Përgjithshëm Adriatik Llalla, ka bërë tentativë tjetër për t’i shpëtuar drejtësisë.Avokati mbrojtës është paraqitur në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit ku në seancë ka kërkuar ndërprerjen e procesit të rivlerësimit.Ndërkohë, vetë Llalla nuk ka qenë i pranishëm por përfaqësohet nga avokati i tij Sokol Hazizaj. Komisioneri publik Florian Ballhysa kërkoi prishjen e vendimit të KPK për Llallën, për ndërprerje të procesit të rivlerësimit.Sipas komisionerit, Llalla është ende magjistrat, pasi sipas tij dorëheqja e ish kryeprokurorit nuk është shprehur përmes formës dhe procedurës ligjore, prandaj është nul.“Pa u materializuar dorëheqja në formën e procedurën e parashikuar në ligj nuk mund të prodhojë asnjë efekt juridik, qoftë ky dhe ndërprerja e procedurave të vlerësimit kalimtar.A është nënshkruar nga vetë magjistrati dorëheqja kur dorëheqja është bërë me postë?Ditën që mbaron mandati i institucionit të rivlerësimit, gati 4 vite më pas nga dita e sotme që po zhv..

Lexone

Doni t’i mbani mend ëndrrat që shikoni gjatë natës? Kjo pilulë do t’ju ndihmojë!

A e dinit se çdo njeri shpenzon deri në dy orë duke ëndërruar gjatë natës? Disa ëndrra nuk i mbani mend, ndërsa disa të tjera vazhdimisht përpiqeni që t’u kujtoni ndonjë detaj.Nëse edhe ju jeni përballur me problemin e fundit, kjo pilulë është zgjidhja juaj!Disa studiues australianë kanë zhvilluar një eksperiment me 100 persona. Përpara se të flinin, ata i ndanë vullnetarët në tre grupe, ku secili prej tyre merrte vitamina të ndryshme, konkretisht: Vitamina B6, kompleksi i vitaminave B ose një placebo.Po ashtu, studiuesit u kërkuan vullnetarëve që të mbanin shënim ëndrrat e tyre dhe pas 5 ditësh, t’i kthenin ato për t’u analizuar. Nga ky eksperiment, rezultoi se grupi që merrte vitamin B6 përpara gjumit, i rikujtonte më mirë ëndrrat që shihnin.“Një person mesatar shpenzon rreth gjashtë vjet të jetës së tij duke ëndërruar. Nëse ne jemi në gjendje të kontrollojmë ëndrrat tona, atëherë mund të përdorim më shumë produktivisht kohën tonë të ëndërruar. Mund të jetë e mundur të përdor..

Lexone

Nis vetting-u për Llallën, pikëpyetje për dorëheqjen e ish-kryeprokuorit

Në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit ka nisur seanca për ish prokurorin e Përgjithshëm Adriatik Llalla, lidhur me procesin e rivlerësimit ndaj tij.Vetë Llalla nuk ka qenë i pranishëm por përfaqësohet nga avokati i tij Sokol Hazizaj. Komisioneri publik Florian Ballhysa kërkoi prishjen e vendimit të KPK për Llallën, për ndërprerje të procesit të rivlerësimit.Sipas komisionerit, Llalla është ende magjistrat, pasi sipas tij dorëheqja e ish kryeprokurorit nuk është shprehur përmes formës dhe procedurës ligjore, prandaj është nul.“Pa u materializuar dorëheqja në formën e procedurën e parashikuar në ligj nuk mund të prodhojë asnjë efekt juridik, qoftë ky dhe ndërprerja e procedurave të vlerësimit kalimtar. A është nënshkruar nga vetë magjistrati dorëheqja kur dorëheqja është bërë me postë? Ditën që mbaron mandati i institucionit të rivlerësimit, gati 4 vite më pas nga dita e sotme që po zhvillohet ky gjykim, ai ka gjithë të drejtën të kërkojë rikthimin në sistem duke mos e kaluar kurrë kës..

Lexone

Soltes: Jam optimist se liberalizimi i vizave të Kosovës me BE mund të ndodhë në fund të vitit

Në Parlamentin Evropian ka disponim të mirë për liberalizimin e vizave për Kosovën, ka deklaruar raportuesi për Kosovën, Igor Soltes. Këto komente, ai i ka bërë në Prishtinë gjatë një konference për gazetarë pas takimeve që zhvilloi me përfaqësuesit politikë dhe ata të shoqërisë civile. Aty ai është shprehur optimist se liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës do të mundësohet nga fundi i këtij viti.Por, me gjithë disponimin pozitiv në Parlamentin Evropian, Soltes tha se do të jetë shumë i rëndësishëm vlerësimi që Komisioni Evropian pritet ta japë këtë muaj.“Liberalizimi i vizave është vonuar, por nuk duhet fajësuar vetëm Bashkimi Evropian në këtë drejtim, ngase Kosova është dashur të përmbushte këtë synim qysh para dy viteve bashkë me Gruzinë dhe Ukrainën”, tha Soltes.“Ne në Parlamentin Evropian jemi në favor të liberalizimit të vizave për Kosovën. Por, kjo varet shumë edhe nga raporti i Komisionit Evropian në lidhje me këtë çështje, i cili pritet të bëhet publik këtë muaj”..

Lexone

Shokuese/ E dashura donte të bënte operacion gjoksin, djali i vjedh kursimet e jetës gjyshit të tij

Një ngjarje shokuese ka ndodhur në Angli, ku një 34 vjeçar i ka vjedhur gjyshit të tij të gjitha kursimet e jetës, duke ia dhënë të dashurës që të bënte operacion gjoksin.Luke Quatrini ka vjedhur 500 paund nga gjyshi i tij 92 vjeçar, ndërkohë që në Gjykatë u dëshmua se 3 mijë paund nga kursimet e të moshuarit janë zhdukur.E dashura e Luke, është aktualisht një parukiere dhe ajo aspiron që një ditë të bëhet një modele. Momentalisht, Luke është duke u përballur me akuzat e vjedhjes edhe nga karta e kreditit, të cilën e ka përdorur për të shkuar me pushime dhe për të blerë rroba online.Prokurorja e kësaj çështje ka deklaruar se këto veprime kanë ndodhur në rangun e 10 muajve, kohë gjatë së cilës Luke u zhvendos për të jetuar tek shtëpia e gjyshit të tij.Babai i 34 vjeçarit është shprehur se gjyshi ka qarë kur ka marrë vesh veprimin e tmerrshëm që i nipi ka bërë.The post Shokuese/ E dashura donte të bënte operacion gjoksin, djali i vjedh kursimet e jetës gjyshit të tij appeared f..

Lexone

Ish-ortaku i Steve Jobs: Shpresoj që bitcoin të bëhet monedha e përbashkët botërore

Njëri prej themeluesve të hershëm të “Apple”-it, Steve Wozniak, mendon se e gjithë bota një ditë duhet të ketë një monedhë të vetme, e cila të përdoret pavarësisht kufijve kombëtarë.Ai mbështeti idenë e menaxherit të përgjithshëm të “Tuiterit”, Jack Dorsey, i cili kohët e fundit është shprehur se bitcoin mund të bëhet monedhë e përbashkët botërore.Vetë Wozniak e ka blerë monedhën elektronike kur ajo vlente vetëm 700 dollarë, por thotë se interesi i tij nuk ishte përfitimi financiar, por teknologjia që qëndron pas bitcoin-it.“Bitcoin është matematikisht e përcaktuar. Ka një sasi të caktuar bitcoin dhe ka një mënyrë sesi ajo shpërndahet.Është diçka e pastër, nuk drejtohet nga një njeri apo një kompani dhe vetëm rritet e rritet.Kjo për mua është natyrale dhe natyra është më e rëndësishme se çdo konvencion njerëzor”, ka thënë ai në një konferencë në Amsterdam.Aktualisht janë rreth 1 000 monedha elektronike, por Wozniak thotë se bitcoin mbetet “e pastër” pasi të tjerave u është ..

Lexone

Kupa e Botës/ Mbërrin skuadra e parë në Rusi, nisin përgatitjet për Botërorin

Kur kanë mbetur edhe 8 ditë nga fillimi i Kupës së Botës që do të mbahet në Rusi, skuadrat kanë filluar të mendojnë për përgatitjet në kuadër të këtij kompeticioni.Ekipi i parë që ka mbërritur në Rusi, është Irani, skuadër e cila merr pjesë në një kompeticion të tillë për herë të pestë në histori.Kombëtarja iraniane ka mbërritur në Moskë gjatë mbrëmjes së shkuar dhe menjëherë do të nisin përgatitjet për ndeshjen e parë ndaj Marokut, që do të luhet në datën 15 qershor.Trajneri i Iranit, Karlos Kueiroz është shprehur i lumtur që do të marrë pjesë në këtë kompeticion, duke e cilësuar këtë pjesëmarrje si një ëndërr të bërë realitet.“Për futbollin iranian, kjo është një ëndërr e cila është kthyer në realitet. Është një ndjesi fantastike kur mendon se do të përballesh me skuadrat më të mira në botë dhe që je mes tyre. Uroj që të gjithë tifozët të kënaqen dhe ne të bëjmë një paraqitje dinjitoze”, u shpreh Karlon Kueiroz.

Lexone