Home / Tag Archives: shprehur (page 3)

Tag Archives: shprehur

“Negociatat nuk hapen”, Spaho: Kreu i PPE kërkoi “kokën” e Xhafajt

Negociatat nuk hapen pa largimin e Fatmir Xhafajt, është shprehur kreu i grupit parlamentar demokrat Edmond Spaho në seancën plenare.Ai thotë se vendet e BE kanë pasur rezerva ndaj Shqipërisë.“Më saktësisht kreu i PPE e kishte fjalën nëse nuk do të largohet ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj. Të njëjtën histori keni pasur me ish ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri. Tani po e fusni vendin në qerthull. Si në asnjë rast tjetër, në asnjë vend të BE dhe më gjerë nuk gjen një precedentë të tillë që ministri që supozohet të luftojë krimin e organizuar dhe drogën të ketë vëllain të dënuar për krim organizatash kriminale dhe trafik ndërkombëtar droge. Do të dëshironim për shkak të rëndësisë së hapjes së negociatave të diskutonim me ministrin e Brendshëm dhe kryeministrin po asnjëri nuk është sot këtu”, tha Spaho.7 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Më në fund dy meshkuj kalojnë “Vettingun”

“Përgjegjshmëria shpërblehet”.Kështu është shprehur anëtari i Gjykatës së Lartë, Edmond Islamaj, pas vendimit të KPK se ai e kalon me sukses vetingun.Trupi gjykues vendosi se Islamaj konfirmohet në detyrë, ndërsa vetë gjyqtari i pyetur nga gazetarja e Top Channel Anila Hoxha, thotë se procesi ishte emocionues dhe se ky vendim do të thotë se përgjegjshmëria shpërblehet.Ndërkohë, edhe prokurori i Krimeve të Rënda, Dritan Prençi ka kaluar me sukses vettingun, pas vendimit të dhënë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit.Trupa gjykuese e përbërë nga Genta Tafa (Bungo), Pamela Qirko dhe Suela Zhegu vendosi konfirmimin e tij në detyrë.Prençi është një nga prokurorët e çështjes “Tahiri”.(TemA)

Lexone

Zv.ministri, i ashpër me opozitën: Janë krenarë për rrugaçërinë, kërkojnë t’i bëjnë varrin reformës në drejtësi

Zv/ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi ka komentuar ditën e djeshme zhvillimet më të fundit politike në vend, teksa e ka ndalur theksin tek dosja “Hajdari”.Numri dy i Ministrisë së Mbrojtjes është shprehur se dosja e vrasjes së Hajdarit duhet të hapet. Dhe për këtë, ai theksoi se dëshmitë e ish-truprojës së Berishës, mund të ndryshojnë dhe të hedhin sa më shumë dritëhije për atë ngjarje.Sipas tij, politikanët e përfshirë në çështjen Hajdari, duhet të mbajnë përgjegjësi.“Kjo është një çështje që i takon drejtësisë. Politikanët duhet t’i rrinë larg. Por politikanët që mund të kenë gisht në atë çështje duhet të përgjigjen”, shperehet Koçi për “Sot”.Duke u ndalur tek sjellja agresive e Partisë Demokratike para vendimit të 28 qershorit, Koçi deklaroi se PD nuk ndahet dot nga dhuna, kështu që sipas tij, veprimet e fundit të opozitës kanë si synim bllokimin e negociatave.Sa i takon reformës në drejtësi, zv/ministri Koçi deklaroi se kjo reformë është në rrugën e duhur.Sipas tij, refor..

Lexone

“Nëse keni frigorifer në shtëpi, s’jeni të varfër”!

Pak ditë përpara zgjedhjeve të përgjithshme të 24 qershorit, presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka deklaruar se prania e frigoriferit në çdo shtëpi është shenjë prosperiteti.Gazeta e përditshme “Hurriyet” ka cituar Erdoganin të ketë thënë:“91, 000 makina janë shitur në vitin 2000, ndërsa vetëm 723, 000 makina janë shitur vitin e kaluar.Rreth 1,088,000 frigoriferë u shitën në atë kohë dhe 3,107,000 u shitën vitin e kaluar.Do të thotë që nuk ka njerëz të varfër…nëse ka një frigorifer në çdo shtëpi, atëherë ne jemi në një nivel të caktuar të prosperitetit.”Kjo pjesë e shkëputur nga fjalimi premtues elektoral i Erdoganit ka shkaktuar një ‘ortek’ reagimesh nëpër rrjete sociale, ndërsa kritikët i janë kundërvënë atij duke u shprehur se për disa dekada pothuajse në çdo shtëpi në Turqi është gjendur një frigorifer.The post “Nëse keni frigorifer në shtëpi, s’jeni të varfër”! appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Burri me dashnoren bëjnë plan për ta vrarë dhe të fitojnë 250.000 euro, por…

Në gjykatën rajonale të Hamburgut ka nisur procesi gjyqësor ndaj një 39-vjeçari dhe dashnores së tij të të njëjtës moshë, te cilet akuzohen për veprën penale “tentativë për vrasje”.I pandehuri akuzohet se ka dashur të vrasë bashkëshorten e tij, për të arkëtuar fitimin nga sigurimi jetësor në një shumë prej 250.000 eurosh.Që në fillim të vitit të kaluar, ai ishte zhytur në vështirësi financiare, ndërsa bashkëshortësia po zbehej, thotë Prokuroria gjermane në Hamburg, raporton Albinfo.ch.Pas dy përpjekjeve të dështuara që të angazhojë një vrasës, dashnorja e tij ishte shprehur e gatshme të kryejë aktin.Sipas akt-akuzës, më 29 nëntor të vitit të kaluar ajo ishte fshehur në shtëpinë e çiftit.Pasi në mëngjes burri ka shkuar në punë, ajo është futur e maskuar në dhomën e fjetjes dhe ka tentuar ta vrasë me thikë bashkëshorten e tij, atëbotë 34-vjeçare.Shtetasja gjermane me prejardhje nga Maqedonia, ka arritur të arratiset në ballkon dhe të kërkojë ndihmë, ndërsa sulmuesja është lar..

Lexone

Erdogani në fushatë: Nëse keni frigorifer në shtëpi, s’jeni të varfër

Pak ditë përpara zgjedhjeve të përgjithshme të 24 qershorit, presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka deklaruar se prania e frigoriferit në çdo shtëpi është shenjë prosperiteti.Gazeta e përditshme “Hurriyet” ka cituar Erdoganin të ketë thënë:“91, 000 makina janë shitur në vitin 2000, ndërsa vetëm 723, 000 makina janë shitur vitin e kaluar.Rreth 1,088,000 frigoriferë u shitën në atë kohë dhe 3,107,000 u shitën vitin e kaluar.Do të thotë që nuk ka njerëz të varfër…nëse ka një frigorifer në çdo shtëpi, atëherë ne jemi në një nivel të caktuar të prosperitetit.”Kjo pjesë e shkëputur nga fjalimi premtues elektoral i Erdoganit ka shkaktuar një ‘ortek’ reagimesh nëpër rrjete sociale, ndërsa kritikët i janë kundërvënë atij duke u shprehur se për disa dekada pothuajse në çdo shtëpi në Turqi është gjendur një frigorifer.

Lexone

Fëmijëri e vështirë dhe vëllezërit në burg, historia e marokenit që pritet të mahnitë në Botëror

Pak muaj më parë, kur Hakim Ziyech u nominua si lojtari më i mirë për Ajaxin në sezonin 2017-18, trajneri i tij, Erik Ten Tag e cilësoi si: “Artist të futbollit”, ndërsa shtoi: “Dëshiroj që të qëndrojë me ne”.Ziyech, 25 vjeç, lindur në Holandë, por ka zgjedhur të përfaqësojë origjinën e tij, Marokun dhe do të luajë tashmë në Botëror.Gjatë sezonit të shkuar, luajti 34 ndeshje me Ajaxin dhe shënoi 9 gola, ndërsa me Marokun ka zhvilluar 15 ndeshje dhe ka realizuar 8 gola.FËMIJËRIA- Nuk ka qenë një fëmijëri e lehtë për Ziyech. Babai i tij ndërroi jetë kur mesfushori maroken ishte 10 vjeç. Dy vëllezërit e tij kanë kryer dënim me burg. Por, Ziyech kishte një talent të bekuar për futboll.E nisi te të rinjtë e Heerenveen, klub me të cilin debutoi në Eredivisie në sezonin 2012-2013.Kaloi te Twente dhe më pas te Ajax. Tashmë kërkohet nga Roma në Itali, ndërsa është shprehur se: “Kërkoj sfida të reja”.Verdhekuqtë duhet të nxitojnë nëse duan ta blejnë, sepse Ziyech mund të zhvillojë nj..

Lexone

ANALIZA: “Britania, Franca, Gjermania dhe marrëveshja me Iranin”

Britania, Franca dhe Gjermania kanë kërkuar zyrtarisht që kompanitë evropiane që kryejnë biznes me Iranin, të përjashtohen nga sanksionet amerikane, pas tërheqjes së SHBA-së nga marrëveshja ndërkombëtare bërthamore.Në një letër që mban datën 4 qershor drejtuar sekretarit amerikan të Thesarit Steven Mnuchin dhe sekretarit të Shtetit Mike Pompeo, ministrat e tre vendeve evropiane shprehen se “ndihen shumë të keqardhur” për vendimin e muajit të kaluar të Presidentit amerikan Donald Trump për të dalë nga marrëveshja.“Si aleatë, ne presim që Shtetet e Bashkuara të mos marrin masa për të dëmtuar interesat e sigurisë të Evropës“, thuhet në letër.Ministri francez i ekonomisë Bruno Le Maire tha se të tre vendet si dhe vende të tjera të BE-së kërkuan nga Shtetet e Bashkuara “të përjashtojnë bizneset evropiane që bëjnë tregti të ligjshme në Iran, nga të gjitha sanksionet amerikane”.Sipas presidentit Trump marrëveshja e 2015-s, që synon të parandalojë Iranin të prodhojë armë bërthamore në ..

Lexone

E pabesueshme/ Babai 68 vjeçar transgjinor i Kylie Jenner martohet me 21 vjeçaren

William Bruce Jenner apo siç quhet tani, Caitlyn Jenner, është një nga personazhet më të njohur në botë, si pjesë e klanit Kardashian, por edhe për transformimin nga mashkull në femër.Së fundmi, është përfolur gjatë në media se ai është lidhur me transgjinoren 21 vjeçare, Sophie Hutchins, me të cilën edhe do të martohet këtë verë.Lidhja e tyre u zbulua vitin e kaluar, kur Caitlyn u fotografua në Meksikë gjatë pushimeve me studenten 47 vite më të re, por e mohoi romancën e tyre, duke u shprehur se ishte një marrëdhënie nënë e bijë.Megjithatë, burime të afërta pranë tyre kanë zbuluar se çifti do ta kurorëzojnë dashurinë e tyre në martesë. Ceremonia e dasmës që do të zhvillohet në Malibu, do të jetë mjaft intime dhe deri më tani, Kardashianët nuk janë të ftuar në dasmë.The post E pabesueshme/ Babai 68 vjeçar transgjinor i Kylie Jenner martohet me 21 vjeçaren appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Ndahet Belen Rodriguez nga bashkëshorti? Ç’po ndodh mes çiftit?

Duket se gjërat nuk janë aspak mirë midis një prej çifteve më të njohur dhe më të dashur të showbiz-it italian, Belen Rodriguez dhe Andrea Iannone.Së fundmi, ata janë para larg njëri-tjetrit dhe madje në një darkë familjare të ditëve të fundit, ata qëndruan të ndarë.Sipas disa burimeve, dyshja ka kohë që s’janë takuar më bashkë dhe në një koncert të muzikës Jazz, Belen u shfaq e vetme. Jo vetëm kaq, por ata nuk jetojnë më në një shtëpi së bashku.“Për të gjetur veten në një person duhet që ai të jetë i ndryshëm gjithmonë. Duhet të ndryshojë gjithmonë peisazhi, të ketë njëherë det, ajër, mal, por është e vështirë të gjendet kjo në një mashkull sot. Edhe pse ai është shumë i dashur dhe bën çdo gjë për familjen, ndoshta këtë herë kanë marrë një vendim për ti dhënë fund çdo gjëje që kanë bashkë”, është shprehur Belen në një intervistë të fundit për “CHI”.The post Ndahet Belen Rodriguez nga bashkëshorti? Ç’po ndodh mes çiftit? appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone