Home / Tag Archives: shprehur (page 2)

Tag Archives: shprehur

Ish-kancelari austriak: Përballë SHBA-ve, Europa duhet të ngrihet e të mbrojë interesat e veta

Europa duhet t’i mbrojë interesat e saj nga politikat amerikane që minojnë sistemin ndërkombëtar të normave. Kështu është shprehur ish-kancelari austriak, Wolfgang Schuessel, në një intervistë për rusen RT.Schuessel, i cili ka mbajtur edhe detyrën e presidentit të Këshillit Europian, u shpreh se administrata Trump përbën rrezik serioz për normat ndërkombëtare dhe nuk duhet të lejohet të shpërfillë ligjet ndërkombëtare pa u dënuar.Ai ka kritikuar vendimin e SHBA-ve për t’u tërhequr nga marrëveshja bërthamore me Iranin dhe të ashtuquajturën luftë tregtare që ato kanë nisur ndaj aleatëve perëndimorë. “Europa duhet të ngrihet dhe të mbrojë interesat e veta”, tha ai.Ai sugjeron që Europa ta kërkojë zgjidhjen përmes organeve ndërkombëtare si Organizata e Kombeve të Bashkuara dhe Organizata Botërore e Tregtisë.Ish-kancelari austriak gjithashtu vuri në dukje se marrëdhëniet SHBA-Evropë mund të japin një mundësi për Brukselin dhe Moskën për të rritur bashkëpunimin ekonomik, politik dhe ..

Lexone

Macron thirrje liderëve të G7-ës: Kini kujdes me Trumpin, ja arsyet

Grupi i shtatë vendeve më të Industrializuara (G7), do t’i bëjë presion presidentit amerikan, Donald Trump gjatë samitit të kësaj jave lidhur me tarifat që ka vënë ai në importet e çelikut dhe alumunit.Presidenti francez, Emmanuel Macron ka thënë se këtë çështje do ta trajtojnë me kujdes teksa tentojnë t’i ndryshojnë mendimin liderit amerikan, transmeton Reuters.Mirëpo Macron, duke folur për gazetarët pas bisedimeve me kryeministrin kanadez, Justin Trudeau, ka thënë se gjashtë vendet tjera anëtare janë mjaftueshëm të fuqishme, të cilat mund të mbijetojnë nëse Shtetet e Bashkuara vendosin të heqin dorë nga roli i tyre global.Komentet e Macronit reflektojnë tensionet për tregti, të cilat pritet të dominojnë samitin që do të mbahet më 8-9 qershor.Vendet anëtare të G7-ës kanë thënë se do të jenë të ashpra derisa përballen me Trumpin, ndonëse nuk dëshirojnë përshkallëzim të situatës.“Në këtë ambient, pavarësisht të gjithave neve na duhet të jemi të kujdesshëm dhe të mundohemi t’i ..

Lexone

Vrau 5 vetë me kamion në Stockholm, dënohet me burgim të përjetshëm 40 vjeçari

Personi nga Uzbekistani i cili kreu sulmin me kamion në Suedi vitin e kaluar, duke vrarë pesë persona është dënuar me burgim të përjetshëm për krime terroriste.Rakhmat Akilov, 40 vjeç, kishte shprehur simpati për grupin xhihadist të Shtetit Islamik (ISIS), përpara se të ndërmerrte sulmin vdekjeprurës në Stockholm.Por prokurorët duhej të vërtetonin se kishte për qëllim të dëmtonte shtetin, pasi ISIS nuk tha se ishte pas sulmit.Akilov, një azilkërkues i refuzuar, iku nga vendi i ngjarjes, por u arrestua shpejt dhe u rrëfye gjatë marrjes në pyetje të policisë.Ai u largua nga Uzbekistani për Suedinë në vitin 2014 dhe kërkoi qëndrim atje, por në dhjetor të vitit 2016 i ishte thënë se kishte katër javë për t’u larguar nga vendi.Ai u zhduk dhe, disa muaj para sulmit, u vendos në listën e më të kërkuarve.Më 7 prill të vitit të kaluar, Akilov rrëmbeu një kamion birre jashtë një restoranti në qendër të Stokholmit dhe i dha atij për rreth 500 metra në një rrugë këmbësorësh para se ta ..

Lexone

Sërish një çift, por i dashuri i Dua Lipës vuan nga kjo sëmundje

Dua Lipa dhe i dashuri i saj, Isaac Carew, duket se janë më mirë se kurrë së bashku, pavarësisht ndarjes së bujshme dhe rilidhjes sërish.Por, mesa duket, i dashuri i këngëtares së famshme shqiptare, vuan nga një sëmundje që sjell dhimbje të mëdha.Në një video të publikuar disa orë më parë, Isaac është shprehur se është zgjuar nga gjumi dhe vuan nga migrena.“U zgjova me migrenën e natës së kaluar”, ka shkruajtur ai përbri videos.The post Sërish një çift, por i dashuri i Dua Lipës vuan nga kjo sëmundje appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Ardit Gjebrea tallet me largimin e Fevziut: Gjenerali e bën edhe me të rinj televizionin

Teksa ditët e fundit, lajmi për largimin e Blendi Fevziut nga Tv Klan, vijon të pompohet gjithnjë e më tepër, brenda televizionit vijojnë polemikat.Edhe pse ende nuk kemi një përgjigje konkrete rreth kësaj dileme, vetë Fevziu ka dhënë dy versione nëpër intervista: “Ose do të shkoj, ose nuk do shkoj”.Megjithatë, s’mund të themi se ky lajm ka mbetur pa i marrë vëmendjen figurave më të njohura të Tv Klan.Mbrëmjen e djeshme në ditëlindjen e Ardit Gjebreas, ndër të ftuarit e pranishëm kanë qenë edhe çifti Aleksandër-Alba Frangaj.Teksa Gjebrea ka marrë mikrofonin për të falenderuar të gjithë të pranishmit, ndër të tjera ka thënë:“Gjenerali e bën edhe me të rinj televizionin”.Sipas të njëjtave burime për “Newsbomb.al”, Gjebrea e ka shprehur këtë si për të thumbuar lëvizjen e mundshme të Blendi Fevziut. (TemA)

Lexone

Burg përjetë terroristit të sulmit me kamion në Stokholm

Uzbekistanezi që kreu sulmin me kamion, ku mbetën të vrarë pesë vetë në Suedi vitin e kaluar, është dënuar me burgim të përjetshëm për krime terroriste.Rakhmat Akilov, 40 vjeç, kishte shprehur keqardhje për grupin e Shtetit Islamik (ISIS) përpara sulmit në Stokholm. Por prokurorët vërtetuan se kishte për qëllim të dëmtonte shtetin, pasi ISIS nuk konfirmoi se fshihej pas sulmit.Akilov, një azilkërkues i refuzuar, iku nga vendi i ngjarjes, por u arrestua shpejt dhe u rrëfye gjatë marrjes në pyetje të policisë. Ai u largua nga Uzbekistani për në Suedi në vitin 2014 dhe kërkoi qëndrim atje, por në dhjetor të vitit 2016 i ishte thënë se kishte katër javë kohë për t’u larguar nga vendi.Ai u zhduk dhe disa muaj para sulmit, u vendos në një listë të kërkuar zyrtare. Më 7 prill të vitit të kaluar, Akilov rrëmbeu një kamion dhe me shpejtësi të lartë u fut në Drottninggatan (Queen Street), një nga rrugët më të populluara të Stokholmit dhe në një dyqan, duke shkaktuar pesë viktima dhe 10 të ..

Lexone

“Dosja Hajdari”/ Izet Haxhiaj kërkon ish kryeministrin në gjyq: Koha të përballem me Sali Berishën

Ish-truproja i Sali Berishës, Izet Haxhia, i dënuar me 25 vite burg për vrasjen e Azem Hajdarit doli sot para gjykatës dhe ka bëri një kërkesë të fortë.Ai ka kërkuar në gjykatë përballjen me ish-kryeministrin e vendit Sali Berisha.“Dua të përballem me denoncuesin tim Sali Berisha.Nuk kam dashur t’i shmangem drejtësisë.“Denoncuesi dhe akuzuesi im Sali Berisha ka një marrëveshje të bërë në “Rogner” për të ekzekutuar disa persona. Mes tyre edhe mua.Disa i vranë, mua jo” – është shprehur Izet Haxhia në sallën e gjyqit.Ndërkohë avokati i Haxhisë në këtë seancë ka paraqitur një dokument të SHIK-ut, i cili ishte raport për vrasjen e Hajdarit, ku sipas tij Haxhia nuk është përmendur asnjëherë. (TemA)

Lexone

Messi: Neymar i jashtëzakonshëm, uroj të rikthehet te Barça

Nga Argjentina i grumbulluar me kombëtaren albiceleste për Kupën e Botës Rusi 2018, Lionel Messi flet për Barcelonën dhe për ish shokun e tij të skuadrës Neymar Jr, i cili do të jetë një rivalët e mëdhenj të yllit argjentinas në Botërorin rus.Messit nuk i pëlqejnë aspak zërat që e japin të ardhmen O’Ney te Reali i Madridit teksa në një intervistë është shprehur se do të dëshironte që Neymar jo vetëm të mos transferohej te Los Blancos por madje të rikthehej te Barcelona.“Sigurisht që nëse do të ishte e mundur do të më pëlqente që Neymar të rikthehej. Është një futbollist i jashtëzakonshëm dhe ta kishim sërish me ne do të ishte diçka fantastike. Në fakt e shikoj si shumë të vështirë që diçka e tillë të ndodhë, por nëse do të ishte mundësia do të më pëlqente”, deklaroi Lionel Messi.7 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

FOTOT: Trump i “bindet” Kim Kardashian, fal të dënuarën për trafik droge

Presidenti i SHBA Donald Trump nuk i ka “rezistuar” kërkesës së Kim Kardashian për të liruar nga burgu gruan Alice Marie Johnson e dënuar për trafik droge.Trump ka vendosur t’ia falë dënimin me burgim të përjetshëm 63-vjeçares Johnson, e cila kishte përfunduar në burg për një vepër penale të lidhur me drogën, por pa qenë e përfshirë në veprime të dhunshme.Në vitin 1996, Johnson u dënua për 8 akuza, që kishin të bënin me një operacion të trafikimit të kokainës me bazë në Memfis.Sipas njoftimeve, kontaktet e saj me trafikantët e drogës ndodhën pasi Alice kishte humbur vendin e punës, i ishte vrarë djali, ishte divorcuar nga i shoqi dhe ia kishte marrë shtëpinë banka, ngaqë nuk ishte në gjendje të paguante kredinë.Shtëpia e Bardhë njoftoi se Johnson kishte qenë një e burgosur model dhe kishte punuar shumë fort për rehabilitimin e saj.Pas faljes së dhënë nga presidenti Trump, 63 vjeçarja AlicE është shprehur pë CNN e emocionuar për shansin e dytë që i është dhënë në jetë, duke fa..

Lexone

“Gruaja e Presidentit”, Kryemadhi përplaset me Ballën jashtë Kuvendit: S’jam marrë as me gruan dhe as me motrën tënde

Monika Kryemadhi është përplasur me numrin dy të Partisë Socialiste Taulant Balla.Teksa ky i fundit ishte duke folur para medias, pas kurrizit të tij është shfaqur liderja e LSI-së e cila tentoi t’i prishë prononcimin.Veprimi i kësaj të fundit ka indinjuar Ballën që ka shprehur keqardhjen duke thënë se “Më vjen keq që gruaja e Presidentit bën zhurrmuesen”.Deklarata ka marrë përgjigje të papritur nga Kryemadhi e cila i ka përmendur familjarët.“S’jam marrë as me mamanë dhe as me motrën tënde”, tha Kryemadhi. (TemA)

Lexone