Home / Tag Archives: shpjegon

Tag Archives: shpjegon

Grigja shpjegon pse dështoi skenari që Bledari të bëhej dëshmor

I vetmi lajm që prodhoi protesta, ishte gjakosja e Bledarit.Salianusi, i cili u zhgënjye shumë nga protesta, e pyeti Grigjën si ndodhi ko puna e gjakosjes.-Shumë e thjeshtë, tha Grigja.Pasi përfundoi protesta në shesh, dhe siç e pe, njerëzit nuk na ndoqën, vendosëm urgjent të prodhojmë një ngjarje që të tërheqim vemendjen.Thirrëm korpusin “Azem Hajdari” të hidhej në luftë, por ata qënkëshin shpërndarë.Sipas njërit prej tyre, ata i paskan marrë bluzat dhe kanë dalë foto me Lulin, që të marrin azil politik jashtë.Atëhere u mblodhëm se kush duhej të sakrifikohej.Luli pa me sy nga Bledari.E morëm sinjalin.RD është mbyllur, dhe nuk prish ndonjë punë.E thirra Bledarin dhe i thashë do dalësh në rreshtin e pare të sulmit, se ty nuk të qëllon policia.Ndërkohë, skalioni i gurëve i LSI u vendos 20 metra pas.Pasi u dha komanda për sulm, Bledari sulmoi policinë, ndërsa kontigjenti i LSI nisi të qëllojë me gurë.Shumica e gurëve nuk e kalonin dot rrethin e parë, pasi ishin d..

Lexone

Kam 1 vit me djegie dhe skuqje në duar dhe këmbë

auto_16mund41526456710

Përshëndetje! Dëshiroj të pyes për një shqetësim shëndetësor, por kam vite që e përjetoj. Në të dyja duart dhe këmbët kam djegie e skuqje në mënyrë të vazhdueshme. Ka raste që acarohen më tepër, por ka edhe momente që përjetoj qetësim. Kam djegie dhe temperaturë. Ne e quajmë “zjarri i natës”, por nuk e di se çfarë është. Çfarë më rekomandoni?Selman Lirza, Mjek Dermatolog – Poliklinika e Specialiteteve Nr. 3Zjarri i natës bëhet me flluska me ujë dhe mbledh dhimbje nga pjesa e qafës dhe tek shtylla kurrizore. Asnjëherë zjarri i natës nuk shfaqet pa dhimbje të forta. Po ashtu zjarri i natës nuk zgjat shumë, maksimumi 20 ditë dhe pastaj kalon. Këto shpjegime që ka dhënë pacienti nuk janë shenja të zjarrit të natës. Personi mund të këtë hiperemi ose ka një hipervaskularizim, por duhet parë me sy. Derisa pacienti shpjegon se ka 1 vit që po e përjeton shqetësimin, nuk kemi të bëjmë me zjarr nate. Unë rekomandoj një vizitë tek mjeku dermatolog, sepse zgjatja në kohë e simptomave të tilla m..

Lexone

Do të befasoheni! Nëse bëni këtë gjë, kënaqeni më shumë gjatë seksit!

Po ju e bëni?!Nëse jeni një nga ata që kur teshtin e merr vesh gjithë qyteti, do të thotë se dini t’i shijoni të gjitha. Të gjitha! Neurologu Alan Hirtch shpjegon se teshtima është tregues i karakterit që kemi në seks.Nëse e lëshojmë teshtimën me forcë, do të thotë se e lëshojmë veten edhe në shtrat, dhe e shijojmë në maksimum marrëdhënien intime. Nëse përpiqemi ta frenojmë teshtimën, do të thotë se frustrojmë dëshirat seksuale.Hirtch thotë:Teshtima është pothuajse orgazëm. Nëse e lëshon, përjeton ndjesi të mira, si një orgazëm hundore. Nëse dikush është i frustruar seksualisht, përpiqet ta mbajë teshtimën. Por nëse dikush është i prirur drejt kënaqësive fizike, zakonisht teshtin fort dhe me zhurmë”Duket se shpjegon shumë, apo jo? Duhet të jeni krenarë për teshtimën tuaj tronditëse!The post Do të befasoheni! Nëse bëni këtë gjë, kënaqeni më shumë gjatë seksit! appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

KUJDES: Detergjentët e pastrimit shkaktojnë të njëjtin dëm si 20 cigare në ditë

Nuk ka rëndësi nëse i hasim në punë apo në shtëpi. Ekspozimi ndaj substancave që gjenden në detergjentët spërkatës dhe produkte të tjera për pastrimin mund të na dëmtojnë rrugët e frymëmarrjes dhe mushkëritë.Ky është përfundimi i një studimi të Universitetit të Bergenit, në Norvegji.Studimi nxorri në pah se sidomos gratë, të cilat i përdorin rregullisht këto produkte, me kalimin e viteve vënë re një rënie të funksionit të mushkërive. Kjo rënie është afërsisht sa ajo e një duhanpirësi që pi 20 cigare në ditë.“Cigarja, infeksionet respiratore, plakja dhe ndotja e ambientit nuk janë armiqtë e vetëm të mushkërive.Edhe punët që kryejmë në shtëpi mund ta përshpejtojnë rënien e funksionit të mushkërive”, shpjegon Mario Olivieri, pneumonolog dhe alergolog në Qendrën Spitalore të Integruar të Veronës, një nga mjekët që morën pjesë në studim.“Përdorimi i produkteve për pastrimin si nga punonjësit e këtij sektori, edhe nga shtëpiaket, mund të bëhet faktor rreziku për shëndetin e rrugëve..

Lexone

Adoleshenti bën një ‘koment të ashpër’ në makinën e babait, por nëna nuk vonoi t`i jepte një mësim mirënjohjeje!

Një nënë vendosi se ishte koha për të mësuar djalin e saj të vogël për të qenë mirënjohës për atë që ai mund te kishte Ajo pranon se kur i dha kete mësim të vlefshëm të jetës, ajo “derdhi pak lot”.Cierra Forney, nga Gjeorgjia, kishte vënë re kohët e fundit se djali i saj 13-vjeçar ishte “duke vepruar gabim” dhe duke komentuar shokët e klasës.Ajo mendoi për një mënyrë për t’i mësuar atij një mësim që ai do ta mbante mend për një kohë të gjatë. transmeton 10gjera.com. “Sot, ai mori 20 $-in e tij për të blerë rroba për ti veshur gjate gjithë javën në shkollë,” shpjegoi Forney. “Çfarëdo që ai gjente ishte ajo që duhet të vishte”. Forney, e cila ka edhe dy fëmijë më të vegjël, tha se djali i saj ishte i pakënaqur me ident e saj, por ajo ishte e sigurtë se mendimet e tij do të ndryshonin në të ardhmen. Forney tha për Style se nëse ajo nuk e ndal sjelljen e tij tani kur është 13 vjeç, “imagjinoni gjërat që ai do të thotë ose do te beje kur te jete 16 vjeç”, tha ajo. Forney tha se komentet e d..

Lexone

FOTOT/ “Një natë në Paris”, Paris Hilton shpjegon pas shumë vitesh video-skandalin seksual

Paris Hilton ka folur pas shumë vitesh mbi videon e saj seksuale me titull “Një natë në Paris”.Miliarderja ka treguar se pasi ajo u publikua në vitin 2004, mendoi vetëvrasjen duke kërkuar që të vdiste.“Ishte një lloj sikur më përdhunuar. U ndjeva sikur humba një pjesë të shpirtit e nuk doja të jetoja më. Nuk do të doja kurrë ta kisha përjetuar këtë, ka qenë gjëja me e keqe e jetës sime”, tha ajo.

Lexone

CNN rikujton ngjarjet me të madhe të Kosovës në Xhudo (Video)

Faqja zyrtare e sportit e kompanisë së madhe amerikane të medias, CNN-it, e ka rikujtuar ditën kur të në këtë ditë më 2013 superylli kosovar, Majlinda Kelmendi, shkroi historinë.  Përmes një videoje nga luftërat e Majlindës në gjysmëfinale dhe finale, CNN rikujtoi ditën kur më 2013 Majlinda Kelmendi ia fitoi …

Lexone

400 mijë njerëz kërkojnë heqjen e Nobelit për Suu Kyi

400 mijë njerëz kërkojnë heqjen e Nobelit për Suu Kyi

Një kërkesë për shfuqizimin e çmimit Nobel për paqen ndaj Aung San Suu Kyi në “change.org”, ka grumbulluar deri më tani 400 mijë nënshkrime. Ajo akuzohet se nuk po bën asgjë për të ndaluar atë që quhet “krime kundër njerëzimit në vendin” e saj, ku qindra e mijëra myslimanë janë …

Lexone