Home / Tag Archives: shpejtesi

Tag Archives: shpejtesi

Manovër absurde, makina përplaset nga treni (Video)

Një 35-vjeçar në Kursk të Rusisë ka humbur jetën pas përplasjes tragjike të trenit ndaj makinës që ai drejtonte. Mediat ruse kanë publikuar videon e përplasjes fatale, ku shihet që fillimisht, drejtuesi i mjetit, ka ndaluar, ka ecur pak indietro dhe më pas i ka dhënë gaz makinës për të kaluar mbi shina. Por siç shihet dhe nga pamjet, treni ka qenë me një shpejtësi të madhe, duke marrë përpara makinën dhe duke lënë të vdekur në vend drejtuesin.30 gusht 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

VIDEO/ Momenti i pabesueshëm: U hodh nga kati i 4-tët, zjarrfikësi i shpëton jetën burrit

Ky është momenti i pabesueshëm kur një zjarrfikës arrin të shpëtojë një burrë i cili po binte nga ndërtesa.Pamjet e publikuara nga departamenti i zjarrfikësve, shfaq një zjarrfikës i cili qëndron i varur jashtë dritares së apartamentit në katin e tretë, dhe arrin ta kapë një burrë i cili bie me shpejtësi të madhe nga kati i katërt i një ndërtese.Ngjarja ka ndodhur Lituani ku zjarrfikësit i shpëtuan jetën burrit që tentoi të vetëvritej. (TemA)

Lexone

Sot euro shënon vlerën më të ulët në histori

Prej më shumë se dy muajsh, vlera e euros po bie me një shpejtësi drastike në kursin e këmbimit valuator. Tashmë, ajo ka shënuar një rekord të ri në tregun vendas.Një euro këmbehet sot me 124.7 lekë, duke qenë kështu në nivelet më të ulëta të sajat që prej vitit 2009.Prej fillimit të këtij viti, euro ka humbur 15 pikë, me një ritëm rënie të përshpejtuar në dy muajt e fundit.Faktori kryesor vijon të mbetet oferta e lartë për euro, sidomos ajo informale, që sipas ekspertëve po kanalizohet përmes ndërtimeve.Ekspertët e bankave pohojnë se ndikim ka dhe procesi i deeuroizimit, të nisur nga Banka e Shqipërisë, por që nuk është thelbësor.The post Sot euro shënon vlerën më të ulët në histori appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Zbulohen duna prej metani të ngrirë në “planetin xhuxh”, ja detajet që sjell NASA

Planeti xhuxh më i largët i sistemit diellor, Plutoni, është i mbuluar nga duna prej metani të ngrirë, një zbulim i jashtëzakonshëm për këtë planet me atmosferë shumë të lehtë, ku teperatuarat janë rreth -230 gradë Celcius.Presioni atmosferik në sipërfaqe të Plutonit është 100 000 herë më i ulët se sa ai në Tokë. Astronomët mendonin se ishte shumë i dobët për të mundësuar krijimin e erërave.Por fotot e marra nga sonda “New Horizons”, e lëshuar nga NASA në vitin 2006 dhe që fluturoi mbi Pluton në vitin 2015, i mundësuan një ekipi studiuesish të zbulojnë duna pranë një vargmali.“Burimi më i mundshëm i grimcave të dunës është metani i ngrirë që është lëvizur nga era që prej maleve”, shpjegojnë shkencëtarët në një artikull të publikuar në revistën shkencore “Science”.“Por nuk mund të përjashtojmë që është azot i ngrirë”, sipas tyre.Erërat lëvizin me një shpejtësi mesatare prej 30-40 kilometra në orë, ndërsa dunat janë të shtrira në një zonë pre rreth shtatë kilometrash të gjatë. ..

Lexone

VIDEO: Ecte me shpejtësi marramendëse, shoferi përplas makinën e vjedhur dhe… ikën me vrap

Ky është momenti kur një shofer përplas makinën që kishte vjedhur me një kamionin.Në pamjet filmike do të shikoni se si shoferi po ecte me shpejtësi të lartë pasi po ndiqej nga policia.Në një moment ai humb kontrollin e automjetit dhe përplaset më kamionin.Fill pas kësaj shoferi ikën me vrap nga makina dhe policët i ndjekin nga pas.Aksidenti ka ndodhur në 2016 pranë Leighton Buzzard, Bedfordshire, por janë publikuar tani nga policia. (TemA)

Lexone

VIDEO: Kamioni 25 tonësh zë poshtë makinën, shpëton mrekullisht shoferi

Një shofer i ri mbijetoi mrekullisht pas një aksidenti kur një kamion 25 tonësh zë poshtë makinën e tij.Në pamjet filmike do të shikoni se si shoferi i dehur i kamionit futet me shpejtësi në kthesë dhe më pas përmbyset mbi makinën e bardhë.30 vjeçari Voravut po ngiste makinën e tij pasditen e së dielës kur kamioni me 18 rrota humbi kontrollin në një kryqëzim në anën tjetër të rrugës në Bangkok dhe e zuri poshtë atë. (TemA)

Lexone

VIDEO/ Momenti tragjik: 10-vjeçarja bie nga karusela dhe vdes në vend

Ky është momenti kur një 10-vjeçare vdiq pasi ra nga karuseli në një park lojrash në Indi.Pamjet tmerruese tregojnë se si ajo bie nga ulësja e karuselës e cila lëvizte me shpejtësi të madhe.6 persona të tjerë, mes tyre tre fëmijë, u plagosën gjithashtu në aksidentin e ndodhur në qarkun Anantapur të Indisë këtë të dielë.Të plagosurit u dërguan menjëherë në spital. (TemA)

Lexone

Gati për plazh! Më parë shikoni parashikimin e motit

Edhe ditën e sotme do të vijojë dominimi i kthjellimeve me vranësira kalimtare gjatë paradites në të gjithë vendin.Ndërsa pas mesditës vranësirat shtohen gradualisht në territor dhe kryesisht në zonat verilindore dhe Juglindore ku gjatë pasdites priten shira të dobët dhe të izoluar.Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit rriten lehtë në mëngjes dhe mesditë duke shënuar maksimume termike mbi 31°C, në disa qytete të Shqipërisë.Era do të fryjë e lehtë dhe rrallë-herë mesatare, me shpejtësi 33 km/h nga drejtimi veriperëndimor ndërsa në det vijon dallgëzimi 2- 3 ballë.(TemA)

Lexone

Shikoni live se si po shpërthen vullkani në SHBA! (Video)

Përpara disa ditësh, vullkani Kilauea shpërtheu në Hawai të SHBA-së, duke u bërë kështu i pesti vullkan aktiv që po vazhdojnë të formojnë ishullin e njohur.Ai është cilësuar si më aktivi prej këtyre të 5-ve, duke sjellë evakuimin e shumë banorëve përreth kësaj zone për shkak të rrezikshmërisë që vjen nga shkarkimi i gazrave kur bie në kontakt me ujin.Kilauea në 35 vitet e fundit ka qenë një vullkan aktiv, por së fundmi ka filluar të nxjerri më shumë llavë, pasi ra edhe një tërmet prej 6.9 shkallë Rihter, dridhja më e fortë e regjistruar që prej vitit 1975.Mësohet se rreth 2 mijë njerëz janë evakuuar pas shpërthimit të fundit në ishull, ku dega më e shpejtë e ‘lumit’ të vullkanit vazhdon të rrjedhi me një shpejtësi prej 210 metra për orë.Më poshtë mund të ndiqni LIVE aktivitetin vullkanik të Kilauea në Hawai:The post Shikoni live se si po shpërthen vullkani në SHBA! (Video) appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Hauai, llava e vullkanit rrezikon një autostradë kryesore

Një rrëke lave nga vullkani Kilauea në Hauai, kërcënon të bllokojë një autostradë kryesore të shtetit, që shërben si rrugë shpëtimi për banorët e brigjeve ndërsa dy nga 22 të çara ishin bashkuar.Një rrjedhë lave po përparonte me shpejtësi drejt juglindjes me një shpejtësi 270 metra në orë. Shkencëtarët thanë se rrejdha ishte 2.4 kilometers larg oqeanit.Ndërsa magma shkatërroi katër shtëpi të tjera, ajo pritej të godiste autostradën 137 nëse vazhdonte të përparonte me të njëjtën shpejtësi.Garda Kombëtare e Havait, paralajmëroi për evakuime të detyrueshme nëse rrugë të tjera bllokoheshin.Dy lagje me afro 2 mijë vetë u detyruan të evakuohen, ndërsa lava shkatërroi 40 struktura.20 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone