Home / Tag Archives: shkurter

Tag Archives: shkurter

Virgjil Muçi: Ne nuk e kuptojmë ç’është Shqipëria në sytë e një të huaji

Instituti Europian Pashko në bashkëpunim me Universitetin Europian të Tiranës ka promovuar sot në ambientet e UET romanin e shkrimtarit Virgjil Muçi “Piramida e Shpirtrave”, i cili është dhe fituesi i edicionit të katërt të Çmimit Kadare. Gjatë këtij promovimi, shkrimtarit Virgjil Muçi iu dha edhe trofeu i Çmimit Kadare 2018.Instituti Europian Pashko në bashkëpunim me Universitetin Europian të Tiranës kanë promovuar në mjediset UET romanin e shkrimtarit Virgjil Muçi “Piramida e Shpirtrave”, i cili është dhe fituesi i edicionit të katërt të Çmimit Kadare. Gjatë këtij promovimi, shkrimtarit Virgjil Muçi do i jepet dhe trofeu i Çmimit Kadare 2018.Pse zgjodhi një personazh në distancë nga Shqipëria për të ndërtuar një roman, si Piramida e shpirtërave?! Fituesi i edicionit të katërt të çmimit Kadare, Virgjil Muçi përgjigjet: Kjo ishte mënyra më e mirë për të patur një optikë realiste, jo groteskte, jo cinike mbi këtë vend”. Muçi u vlerësua nga juria me veprën në dorëshkrim “Piramida e s..

Lexone

Kthesë historike për euron, rritet me 2.33 lekë brenda një dite

Euro shënoi sot një forcim rekord ndaj lekut, duke u rritur brenda një dite të vetme me 2.33 lekë. Aktualisht një euro këmbehet me gati 127.6 lekë.Kjo e premte solli një kthesë të fortë të zhvillimit të tregut të brendshëm valutor. Ky është forcimi ditor më i madh i euros ndaj lekut që nga viti 2002, kur monedha europiane hyri në qarkullim.Që prej fillimit të vitit, euro ka shënuar rënie të vazhdueshme ndaj lekut, duke u zhvlerësuar me gati 7% brenda një kohe të shkurtër. Por, dy ditë më parë Banka e Shqipërisë vendosi të ndërhyjë në treg, duke blerë euro për të parandaluar rënien e mëtejshme të kësaj monedhe, pasi sipas bankës kjo mund të kishte pasoja negative për ekonominë.Masa e Bankës së Shqipërisë duket se ka dhënë efekte të forta në treg, shkruan Top Channel. Krahasuar me tre ditë më parë euro është forcuar me mbi 3.4 lekë, duke u rikthyer sërish në nivelet e fillimit të muajit maj.Por, çfarë po ndodh në tregun valutor? Burime nga Banka e Shqipërisë i thanë Top Channel s..

Lexone

Wanda dhe Mauro, pushime me “drita të kuqe” (Foto)

Nga safari në Afrikë, në detin e Seychelles hapi është i shkurtër për Wanda Nara-n dhe Mauro Icardi-n, të cilët vazhdojnë pushimet në çift larg nga fëmijët. Për bukuroshen seksi nga Argjentina është koha e bikinit: pas provave gjenerale para pasqyrës, biondia ka publikuar foto të tjera “hot”.1 of 9Adhurohen, përqafohen dhe puthen në parajsën tokësore ku janë vetëm ata. Pjesa tjetër nuk ka rëndësi. Wanda dhe Mauro larg mondanitetit milanez, pushojnë nën rrezet e diellit nudo. Futbollisti i Interit me tatuazhe në trup dhe Nara që është një “eksploziv” i feminilitetit. Një “zoom” mbi dekolte dhe të pasmet që tregon në plazh të lënë pa frymë…8 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Brenda ditëlindjes luksoze të Armina Mevlanit (Foto)

Blogerja e famshme shqiptare, Armina Mevlani, ka festuar ditën e djeshme ditëlindjen e saj në një festë madhështore, e rrethuar nga i dashuri i zemrës dhe miqtë e saj.Në disa foto e video të postuara nga Armina në Instastory, ajo na ka sjellë disa detaje nga festa e ditëlindjes së saj. Për këtë ditë, blogerja kishte zgjedhur të vishte një fustan të kuq të ngushtë pas trupit e të shkurtër dhe flokët i kishte bërë me onde.Në video të ndryshme, Armina ndau me ndjekësit e saj momente teksa frynte qirinjtë e tortës, dhuratat e pafundme dhe lulet shumëngjyrëshe, si edhe një kërcim sensual bachata.Po ashtu, ajo postoi edhe një foto me Shkëlzen Berishën, ku çifti shihesh afër njëri-tjetrit dhe më të dashuruar se kurrë. “Adoleshentët”, ka shkruar Armina përbri kësaj fotoje me të fejuarin e saj.The post Brenda ditëlindjes luksoze të Armina Mevlanit (Foto) appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Edmond Islamaj kalon me sukses vettingun: Përgjegjshmëria shpërblehet

Ishte i pari nga Gjykata e Lartë që doli para trupës së Komisionit të Pavarur të Kualifikimit dhe Edmond Islamaj ja doli të rikonfimohej në detyrë, duke kaluar me sukses në “sitën” e vettingut.Gjyqtari Islamaj ishte i pranishëm në seancën e KPK-së, ku ju komunikua vendimi nga relatorja e çështjes dhe në një fjalë të shkurtër për mediat tha se, “përgjegjshmëria shpërblehet”.Kujtojmë se për Islamajn ILDKPI ka nënvizuar në raport se ka deklarim të saktë të pasurisë dhe ka qenë bashkëpunues. ILDKPI thotë se nuk ka fshehje pasurie dhe as konflikte.Në raport thuhet gjithashtu se apartamenti 81.5 m2 që ka në posedim gjyqtari Islamaj, nuk është i tij, por i prindërve, të cilët ja kanë dhuruar.Trupa gjykuese e këtij subjekti rivlerësimi përbëhej nga Suela Zhegu, Pamela Qirko dhe Genta Tafa (Bungo).

Lexone

Pas Tiranës, Rita “arratiset” me bikini në Itali (Foto)

1 of 4Ajo është e njohur për aftësitë e saj për të kënduar dhe për të shkaktuar një tronditje në mediat sociale me veshjet dhe format e saj që ndezin skenën dhe turmën..Dhe Rita Ora me bikinit ngjyrë portokalli që mbante veshur gjatë pushimit të shkurtër në Itali, ka shkaktuar një ‘rritje ekstreme” temperaturash.27 vjeçarja pas koncertit në Tiranë është arratisur në ujërat e kaltra të Mesdheut dhe trupi i saj i lakmueshëm me bikini, i ka çmendur fansat.Në një ditë në plazh, Rita shijon një koktej freskues dhe duket magjepsëse.6 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Ambasadori italian: Vëllai i Fatmir Xhafajt do të lirohet shumë shpejt nga burgu. Nuk kishim interes të kërkonim ekstradimin e tij

Agron Xhafaj po e vuan dënimin e tij për trafik droge në burgun e Çivitavekias, pranë Romës në Itali. Por ai nuk do të qëndrojë në qeli 7 vjet e 2 muaj, sa kishte vendosur Gjykata e Kasacionit në vitin 2012.Ambasadori italian në Tiranë, Alberto Cutillo sqaron për televizionin Klan se vëllai i ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj është dorëzuar vullnetarisht në Policinë Kufitare italiane, por flet për një masë tjetër dënimi.“Personi është dorëzuar vullnetarisht në Policinë Kufitare të Fiumicinos dhe është transferuar në burgun e Civitavecchia pranë Romës, ku do të vuajë dënimin.Pak a shumë dënimi ishte 4 vjet e dy muaj. Pasi vuajti një muaj, në kohën kur u arrestua mbeten edhe 4 vjet e 28 ditë.Në të tilla raste nëse i burgosuri bën kërkesë mund të lirohet shumë më herët se kjo datë.Nuk e di si do të zhvillohet çështja, por me shumë mundësi periudha që duhet të kalojë në burgim do të jetë shumë më e shkurtër”.Diplomati italian sqaron edhe përse nga shteti italian nuk ësht..

Lexone

Ambasadori italian: Vëllai i Agron Xhafajt do të lirohet shumë shpejt nga burgu. Nuk kishim interes të kërkonim ekstradimin e tij

Agron Xhafaj po e vuan dënimin e tij për trafik droge në burgun e Çivitavekias, pranë Romës në Itali. Por ai nuk do të qëndrojë në qeli 7 vjet e 2 muaj, sa kishte vendosur Gjykata e Kasacionit në vitin 2012.Ambasadori italian në Tiranë, Alberto Cutillo sqaron për televizionin Klan se vëllai i ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj është dorëzuar vullnetarisht në Policinë Kufitare italiane, por flet për një masë tjetër dënimi.“Personi është dorëzuar vullnetarisht në Policinë Kufitare të Fiumicinos dhe është transferuar në burgun e Civitavecchia pranë Romës, ku do të vuajë dënimin.Pak a shumë dënimi ishte 4 vjet e dy muaj. Pasi vuajti një muaj, në kohën kur u arrestua mbeten edhe 4 vjet e 28 ditë.Në të tilla raste nëse i burgosuri bën kërkesë mund të lirohet shumë më herët se kjo datë.Nuk e di si do të zhvillohet çështja, por me shumë mundësi periudha që duhet të kalojë në burgim do të jetë shumë më e shkurtër”.Diplomati italian sqaron edhe përse nga shteti italian nuk ësht..

Lexone

Do rinisë taksa në “Rrugën e Kombit”, përgatitet pagesa e re javën e ardhshme

Në “Rrugën e Kombit” prej disa javësh vijon puna për të ndërtuar dhe zgjeruar zonën ku do të rinisë të paguhet taksa e kalimit.Përveç “toll”-eve që ishin ndërtuar më parë dhe që u dëmtuan rëndë nga protesta e banorëve të Kukësit, koncesionari po zgjeron zonën e kalimit me pagesë, në mënyrë që brenda një kohe më të shkurtër të trajtohen më shumë mjete.Sipas Top Channel javën që vjen qeveria do të paraqesë formën e re të pagesës së taksës së kalimit në rrugë, e cila do të ketë lehtësi veçanërisht për banorët e zonës dhe për përdoruesit e shpeshtë të rrugës.Pas protestës së dhunshme, qeveria nisi bisedimet si me koncesionarin, ashtu edhe me banorët për të gjetur një zgjidhje. Detajet e formës së re ende nuk janë bërë të ditura, por ato do të mësohen shpejt, kur kalimi në “Rrugën e Kombit” të rinisë me pagesë.

Lexone

Sulltanesha Hyrrem ekspozon pjesët intime në mes të eventit

Aktorja e njohur turke, Meryem Uzerli, u bë e njohur për rolin e saj si Sulltanesha Hyrrem në serialin e njohur turk “Sulltani i madhërishëm”, prej të cilit mori edhe famën ndërkombëtare.#aboutlastnight #fashion4relief @fashion4relief @iamnaomicampbell thanks to NAOMI CAMPBELL for a great show and the great evening Styling @tarikgul Dress @barisavciofficial Picture by @hinzguckerA post shared by meryemuzerlimeryem (@meryemuzerlimeryem) on May 14, 2018 at 4:19am PDTKohët e fundit ajo ka qenë mjaft e komentuar nga mediat, e kjo edhe për shkak të aparencës së saj në festivalin e filmit në Kanë, ku u kritikua për ndërhyrjet plastike në fytyrë.#thanks to #johntravolta for the #beautiful #evening #aboutlastnight #cannes #cotedazurA post shared by meryemuzerlimeryem (@meryemuzerlimeryem) on May 16, 2018 at 2:29am PDTSë fundmi, Meryem ka qenë pjesë e një eventi në Qipro, në të cilin është vlerësuar me një çmim.Thank youuuu Cokkkk tesekkür ederim @genctvkibris @ertanbirinci1 #ö..

Lexone