Home / Tag Archives: shkrimin

Tag Archives: shkrimin

Titujt bombastikë dhe “pazari” me të vërtetën

Nga Edmond ArizajTragjike! Katastrofë! E paparë! Çfarë po ndodh? Ja çfarë ndodhi!Nuk do ta imagjinoni…mos e bëni këtë veprim…ja kush është…çfarë i tha…Janë vetëm pak, shumë pak nga titujt “bombastikë” dhe me gjysëm foto të portaleve shqiptare.Që të informohesh tamam, duhet të klikosh.Në 85 përqind të rasteve, nuk ka lidhje titulli me shkrimin brenda.Thjesht je klikimi i radhës.Janë shumë të rralla portalet që sillen si media, apo gazeta elektronike.Shumica dërrmuese luajnë enigmatiken, por kjo nuk do të ishte keq, sikur në brendësi të mos luanin gënjeshtaren.Pra me pak fjalë, tallje dhe shfrytëzim i besimit të publikut.A nuk ju kujton kjo fatin e gazetave print?Kur titujt vetëm bombastikë, pa asnjë të vërtetë brenda, i zunë vendin titullit të lajmit?Sa do zgjasi kjo hileja e kuriozitetit te madh?Unë besoj se jo përherë do ketë parti, politikanë, apo ndonjë biznesmen që do paguajë (nuk po them gjoba, sa lehtë thuhet kjo fjalë) për mbajtjen e portaleve.Besimi ..

Lexone

Donald Trump i ngatërron emrin gruas së tij

Në një mesazh me të cilin i uronte mirëseardhjen në Shtëpinë e Bardhë pas ndërhyrjes në veshka, Donald Trump ka gabuar në shkrimin e emrit të gruas.“Është bukur të shohësh kthimin në shtëpi të Zonjës së Parë. Melanie ndihet dhe është mirë. Faleminderit juve për të gjitha lutjet dhe urimet për të”, ka shkruar ai në Twitter.Trump ka gabuar duke shkruar Melanie në vend të Melania.Por ky gabim nuk u ka shpëtuar 52 milionë ndjekësve të tij, pavarësisht se korrigjimi është bërë shumë shpejt. (TemA TV)

Lexone

Ishin kontrabanduar, SHBA i rikthen mijëra artefakte të lashta Irakut

Rreth 3800 artefakte të lashta, që janë kontrabanduar ilegalisht nga Iraku dhe janë shitur në zinxhirin e dyqaneve Hobby Lobyy në SHBA, janë kthyer.Zyrtarët e doganave të SHBA-së i dorëzuan ato tek ambasadori irakian, Fareed Yasseen, në rezidencën e tij në Uashington.Hobby Lobby, dyqan që shet vepra arti, ka rënë dakord në korrik të vitit të kaluar të dorëzojë antikitetet dhe të paguajë 3 milionë dollarë për të zgjidhur një padi civile të ngritur nga Departamenti i Drejtësisë i SHBA-së.Kompania kishte blerë më shumë se 5500 artefakte, thonë dokumentet e gjykatës.Artikujt e konfiskuar përfshijnë pllaka me shkrimin kuneiform, që është një nga sistemet më të hershme të shkrimit në Mesopotaminë e lashtë.3 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Kështu ndodhi bastardimi i gjuhës shqipe në Maqedoni

Kështu ndodhi bastardimi i gjuhës shqipe në Maqedoni

Shkrimi i kësaj reklame që është pjesë e një fushate institucionale tregon bastardimin e gjuhës shqipe. Përkthimi i tekstit nga maqedonishtja në shqip tregon se si bastardohet gjuha shqipe nga përkthyes injorant dhe që nuk njohin drejtshkrimin e gjuhës shqipe. Kjo reklamë ka bërë bujë edhe në rrjetet sociale, ashtu …

Lexone