Home / Tag Archives: shkodres

Tag Archives: shkodres

Arta Marku risjell në Tiranë prokurorin Anton Martini, i besohen dosjet e ‘nxehta’

Kryeprokurorja e përkohshme Arta Marku vijon ndryshimet në kuadër të riorganizimit të prokurorive.Report TV shkruan se Marku ka vendosur që të rikthejë në Tiranë në Prokurorinë e Krimeve të Rënda, prokurorin Anton Martini.Ky i fundit ishte drejtues i Prokurorisë së Shkodrës prej 6 muajsh, ndërsa tashmë vendin e tij do ta zerë prokurori Ylli Pjetërnikaj, i cili më parë ka mbajtur detyrën e ndihmësit ligjor në Prokurorinë e Përgjithshme.Nesër pritet që të bëhet prezantimi i prokurorit Pjetërnikaj në Shkodër.Ndërsa Anton Martinit tek Krimet e Rënda, do i besohet një strukturë dhe dosje të rëndësishme hetimore.Pak kohë më parë kryeprokurorja e përkohshme Arta Marku shkarkoi nga detyra e drejtuesit të Prokurorisë së Krimeve të Rënda Besim Hajdarmatajn dhe në vendin e tij emëroi Donika Prelën.Ndërkohë që vijon riorganizimi te Krimet e Rënda me strukturat e reja që do të ngrihen.

Lexone

Pse vdesin shqiptarët?! Rriten vdekjet për 2017: “Zemra” dhe tumoret shkaktarët kryesorë

Grupsëmundjet e “aparatit të qarkullimit të gjakut” edhe për vitin 2017 vijojnë të jenë shkaku kryesor i vdekjeve në vendin tonë.Sipas të dhënave të INSTAT, vdekjet janë rritur me 3.9% (22.232 vdekje të regjistruara) krahasuar me një vit më parë.Brenda grupsëmundjeve që janë edhe shkaku më i madh i vdekjeve në vendin tonë janë sëmundjet e enëve të trurit e më pas sëmundjet kronike të zemrës.Në vitin 2017 niveli i vdekshmërisë është 41,5 për 10 mijë banorë, duke shënuar një rritje prej 2,5 %, krahasuar me vitin paraardhës.Një tjetër grupsëmundjesh që ndikon në rritjen e vdekjeve janë tumoret. Ato zënë 16,4 % të vdekjeve gjithsej, duke u renditur si grupi i dytë kryesor referuar numrit të vdekjeve të shkaktuara.Niveli i vdekshmërisë për këtë grup-sëmundje është 12,7 për 10 mijë banorë dhe ka një rritje prej 2,0 %, krahasuar me vitin 2016. Në grupin “Tumore” përqindjen më të lartë e zë nëngrupi “Tumore të aparatit të frymëmarrjes”, me 33,5 %.Edhe pse nivelin më të lartë të vde..

Lexone

Mjeku nga Tirana në Shkodër, Rama nxjerr videon dhe premton: 300 të tjerë deri…

Kryeministri Rama e ka nisur diten me shembullin e mjekut Alban Haxhi i sapodiplomuar ne toksikologji klinike, banor i Tiranes, i cili zgjodhi te punoje ne Shkoder.“Pas specializimit u punesova ne urgjencen e Shkodres.”- thote ai, duke treguar se specialiteti eshte i ri ne kete urgjence.Mesazhi i RamesMIRËMËNGJES dhe me shembullin e Dr. Albanit, një nga 37 mjekët e rinj specialistë që në vend të kryeqytetit kanë zgjedhur të punojnë në spitalet rajonale të vendit, ju uroj një ditë të mbarëPunësimi i 300 mjekëve të rinj deri vitin tjetër në mbarë vendin, do të sjellë një rritje të ndjeshme të numrit e cilësisë së shërbimeve të specializuara që ofrohen për qytetarët në të gjitha spitalet tona

Lexone

Liqeni i Shkodrës i mbytur nga plehrat, Klosi tha se u pastrua

Në një nga vendet turistike më të bukura në vend me liqenin më të madh në Ballkan që është zona e Liqenit të Shkodrës ku konstatohen ndotje në nivele alarmante.Disa ditë më parë u ndërmorën aksione masive në Shkodër për pastrimin e zonave turistike në liqene,lumenj e det, por duket se pastrimi bëhet vetëm në një rreze të ngushte aty ku ka dhe njerëz.“Ky vend që të ngjason me një shesh grumbullimi mbeturinash është bregu i liqenit më të madh në Ballkan e që ndodhet vetëm 3km larg qendrës së qytetit”, raporton korrespondenti i Top Channel, Ardi Hoti.28 prill 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone