Home / Tag Archives: shkaktuar

Tag Archives: shkaktuar

Burg përjetë terroristit të sulmit me kamion në Stokholm

Uzbekistanezi që kreu sulmin me kamion, ku mbetën të vrarë pesë vetë në Suedi vitin e kaluar, është dënuar me burgim të përjetshëm për krime terroriste.Rakhmat Akilov, 40 vjeç, kishte shprehur keqardhje për grupin e Shtetit Islamik (ISIS) përpara sulmit në Stokholm. Por prokurorët vërtetuan se kishte për qëllim të dëmtonte shtetin, pasi ISIS nuk konfirmoi se fshihej pas sulmit.Akilov, një azilkërkues i refuzuar, iku nga vendi i ngjarjes, por u arrestua shpejt dhe u rrëfye gjatë marrjes në pyetje të policisë. Ai u largua nga Uzbekistani për në Suedi në vitin 2014 dhe kërkoi qëndrim atje, por në dhjetor të vitit 2016 i ishte thënë se kishte katër javë kohë për t’u larguar nga vendi.Ai u zhduk dhe disa muaj para sulmit, u vendos në një listë të kërkuar zyrtare. Më 7 prill të vitit të kaluar, Akilov rrëmbeu një kamion dhe me shpejtësi të lartë u fut në Drottninggatan (Queen Street), një nga rrugët më të populluara të Stokholmit dhe në një dyqan, duke shkaktuar pesë viktima dhe 10 të ..

Lexone

Shpërthim në Bagdad, 18 të vdekur

Të paktën 18 persona u vranë dhe mbi 90 u plagosën nga shpërthimi i një depoje të armëve në Bagdad të Irakut.“Një depo armësh ka shpërthyer. Forcat e sigurisë kanë nisur hetimet për të përcaktuar shkakun”, tha përmes një deklarate Komanda e operacioneve të sigurisë në Bagdad.Zyrtarë të policisë thanë se shpërthimi duket se është shkaktuar nga armë të rënda, përfshirë granata dhe predha, që mund t’i përkasin një grupi të armatosur. Shpërthimi ndodhi pranë një xhamie shiite në lagjen Sadër Siti.7 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Erdogani në fushatë: Nëse keni frigorifer në shtëpi, s’jeni të varfër

Pak ditë përpara zgjedhjeve të përgjithshme të 24 qershorit, presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka deklaruar se prania e frigoriferit në çdo shtëpi është shenjë prosperiteti.Gazeta e përditshme “Hurriyet” ka cituar Erdoganin të ketë thënë:“91, 000 makina janë shitur në vitin 2000, ndërsa vetëm 723, 000 makina janë shitur vitin e kaluar.Rreth 1,088,000 frigoriferë u shitën në atë kohë dhe 3,107,000 u shitën vitin e kaluar.Do të thotë që nuk ka njerëz të varfër…nëse ka një frigorifer në çdo shtëpi, atëherë ne jemi në një nivel të caktuar të prosperitetit.”Kjo pjesë e shkëputur nga fjalimi premtues elektoral i Erdoganit ka shkaktuar një ‘ortek’ reagimesh nëpër rrjete sociale, ndërsa kritikët i janë kundërvënë atij duke u shprehur se për disa dekada pothuajse në çdo shtëpi në Turqi është gjendur një frigorifer.

Lexone

Ish-presidenti i Dinamos dënohet me 6 vite e gjysmë burg, por arratiset

Ish-presidenti i Dinamos së Zagrebit në Kroaci, deri tani vonë këshilltar i klubit, Zdravko Mamiç, vëllai i tij Zoran Mamiç, ish-drejtori sportiv Damir Vrbanoviç dhe zyrtari i autoritetit fiskal të vendit ballkanik, Milan Pernar janë shpallur fajtorë gjatë kësaj të mërkure për vjedhjen e rreth 116 mln kunave nga klubi, duke i shkaktuar një dëm prej 12.2 mln kunash buxhetit të shtetit, e të katërt janë dënuar me burgim.Mamiç personalisht është dënuar me 6 vite e gjysmë burgim. Sipas vendimit të lexuar nga kreu i Këshillit Gjyqësor, Darko Kruslin, Mamiç është shpallur fajtor për të gjitha akuzat e ngritura mbi të. Milan Pernar dhe Zoran Mamiç u shpallën të pafajshëm për një nga akuzat, por rezultuan fajtorë për rolin e uljes së detyrimeve fiskale të Mamiçit, apo për marrje e dhënie ryshfeti.Zdravko, Zoran dhe Vrbanoviç janë fajësuar gjithashtu për vjedhje të parave nga transferimi i Dejan Lovren, ndërsa vetëm Zdravko ka vjedhur parà të nga transferimi i Luka Modriç.Për këto akuza, ..

Lexone

Kinë, 11 të vdekur e 2 të zhdukur nga një shpërthim në minierë

Njëmbëdhjetë minatorë të vdekur dhe dy të zhdukur. Ky është bilanci paraprak i një shpërthimi në një minierë hekuri në qytetin Benxi, në provincën verilindore kineze të Liaoning.Njëzet e tre vetë u shpëtuan nga zjarrfikësit dhe ekipet e shpëtimit. Kjo është raportuar nga Ministria e Menaxhimit të Emergjencave, duke theksuar se shpërthimi ka ndodhur gjatë fazës së transportit të lëndëve plasëse në hyrje minierës.Por kjo ka dëmtuar boshtin kryesor, të thellë më shumë se një mijë metra duke shkaktuar rrëshqitje dherash që kanë zënë poshtë 25 punonjës, të cilët punonin në galeri. 11 minatorë vdiqën në çast, ndërsa nëntë të tjerë u plagosën dhe u transportuan në spital. Pesë prej tyre janë në gjendje serioze, por jo kritike për jetën.Tragjedia është e fundit në një seri të gjatë aksidentesh në minierat kineze, të cilat përkundër përmirësimeve në ruajtjen e sigurisë, mbeten ndër më të rrezikshmet në botë.6 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Pas Tiranës, Rita “arratiset” me bikini në Itali (Foto)

1 of 4Ajo është e njohur për aftësitë e saj për të kënduar dhe për të shkaktuar një tronditje në mediat sociale me veshjet dhe format e saj që ndezin skenën dhe turmën..Dhe Rita Ora me bikinit ngjyrë portokalli që mbante veshur gjatë pushimit të shkurtër në Itali, ka shkaktuar një ‘rritje ekstreme” temperaturash.27 vjeçarja pas koncertit në Tiranë është arratisur në ujërat e kaltra të Mesdheut dhe trupi i saj i lakmueshëm me bikini, i ka çmendur fansat.Në një ditë në plazh, Rita shijon një koktej freskues dhe duket magjepsëse.6 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Çfarë janë hemorroidet dhe si mund të kurohen?

Përshëndetje gazeta Shëndeti! Unë që ju shkruaj jam 21 vjeç dhe kam një problem që më shqetëson shumë. Unë nuk e kisha vënë re dhe nuk e di nëse më është shkaktuar tani apo e kam patur gjithmonë, por në pjesën e jashtme të anusit, kam një masë në ngjyrë të kuqe në të errët. Nuk kam as dhimbje dhe as shqetësim tjetër, por kjo gjë më shqetëson sepse nuk është aspak estetike. Kam lexuar se çfarë sëmundje mund të lidhet më këtë, dhe mendoj mos vuaj nga hemorroidet. Ju lutem a mund të pyesni një mjek për shqetësimin tim, çfarë kam dhe nëse janë hemorroidet si mund të kurohen?Përgjigjet Nevila Lengu, mjeke gastrohepatologe në poliklinikën e Specialiteteve Nr.1, Tiranë.Hemorroidet janë vena varikoze të lokalizuar në pjesën fundore të zorrës së trashë. Kur ato acarohen paraqesin aspekt mase të mbushur me gjak por në të tilla raste shoqërohen me djegie, dhimbje dhe kruajtje. Duhet të kryeni një vizitë paraprake me mjekun e familjes. Nëse mjeku juaj konstaton atë çka ju dyshoni, do t’ju drej..

Lexone

Telefonata e “tmerrshme” Macron-Trump

Presidenti francez, Emmanuel Macron, dhe homologu i tij amerikan, Donald Trump, kanë pasur një bisedë të tensionuar telefonike, gjatë të cilës Macron e ka kritikuar shefin e Shtëpisë së Bardhë për politikat që po ndjek, raporton CNN.Biseda është zhvilluar të enjten e kaluar, e njëjta ditë kur SHBA-të njoftuan vendosjen e tarifave për aluminin dhe çelikun që importohen nga Bashkimi Europian, Meksika dhe Kanadaja.“Shkoi shumë keq. Ishte e tmerrshme”, i ka thënë një burim CNN-it në lidhje me bisedën.“Macron mendoi se mund t’i thoshte atë që mendonte, duke u nisur nga marrëdhënia e tyre.Por Trump nuk duron dot ta kritikojnë”, ka shtuar burimi.Ndërkohë, në një njoftim të Shtëpisë së Bardhë, telefonata Trump-Macron përshkruhet si një diskutim për tregtinë dhe emigracionin.“Të dy liderët diskutuan mbi problemin e emigracionit nga Libia dhe mundësinë e zgjidhjes.Presidenti Trump theksoi nevojën për të ribalancuar tregtinë me Europën”, thuhet në deklaratë.Macron dhe Trump u shfa..

Lexone

Lufta tregtare, BE: Taksa SHBA-ve, mbrojmë interesat tona

Komisioneria për Tregtinë në Bashkimi Europian, ka njoftuar vendosjen e masave reciproke ndaj tarifave amerikane duke filluar nga korriku. Cecilia Malmstrom ka njoftuar vendosjen e masave reciproke ndaj tarifave amerikane duke filluar nga korriku.“Mund të marrim masa paraprake që në korrik. Kjo është në fokus të diskutimeve. Ne duam të shohim më parë rezultatet e këtyre masave”, ka thënë Malmstrom për agjencinë e lajmeve “Reuters”.Në bazë të rregullave të Organizatës Botërore të Tregtisë, BE mund të vendosë tarifa mbrojtëse të përkohshme deri në 200 ditë, nëse nga kontrollet paraprake rezulton se importet e rritura kanë shkaktuar ose kërcënojnë të shkaktojnë dëme serioze ndaj industrive europiane të çelikut dhe aluminit.Komisioni Europian, që mbikëqyr politikat tregtare ndërkombëtare për 28 vendet anëtare, kreu një studim në fund të Marsit për të verifikuar nëse tarifat e paralajmëruara amerikane për të frenuar prodhuesit kinez do të përmbytnin Europën me çelik.5 qershor 2018 (..

Lexone

DEBATI/ Plas sherri tek “Media”, përplasen Vokshi-Ylli-Boçi: Mos më ndërprit o halabak, ik mo legen. Jeni vrasës

Ka raportuar sot në Komisionin e Medias kryeredaktori i Rilindjes Demokratike, Bledi Kasmi që u shfaq duke u përleshur me policinë dhe pretendon se është dhunuar nga efektivët.Ndërkohë, kryetarja e Komisionit Albana Vokshi e ka konsideruar këtë ngjarje një turp të madh duke nënvizuar se kryeministri Edi Rama i çau kokën gazetarit.Ndërkohë, deputetja e Partise Socialiste Adelina Rista pas replikave të deputetëve demokratë nxorri fotografitë e 4 ngjarjes së 21 Janarit 2011 ku veç katër viktimave u plagos edhe një gazetar në kohën kur po raportonte.Sipas saj në këtë protestë nuk u përsërit ngjarja e 7 viteve më parë.Debati i plotëYlli: Berisha shpalli pucistë katër gazetarë dhe i thirri në komision dhe hyri në lokal dhe i nxori me dhunë.Vokshi: Ore po turp i madh, ai është me kokën e çarë ju vazhdoni akoma fajin e ka Saliu? Ca po thua, i ra gurit me kokë?Fidel Ylli: kjo është dhuna që i bëni ju si opozita maxhorancës në komision, unë ju dëgjova me vëmendje, i uroj shërbim të..

Lexone