Home / Tag Archives: shendetshme

Tag Archives: shendetshme

Ushqimet e duhura për shëndetin e tiroides

Ushqimet që ndihmojnë në mirëfunksionimin e tiroides. Shfletoni galerinë…Produktet e detitPeshku, gocat e detit, karkalecat janë burime të mira të jodit. Ju keni nevojë për jod për një tiroide të shëndetshme, megjithatë duhet të shmangni ushqimet e pasura me shumë jod, si algat e detit.

Lexone

Nëse je me diabet, duhet të ushqehesh patjetër me një ushqyerje standarde?

Përgjigjet Florian Toti, endokrinolog Nuk ka ushqyerje standarde, por ka ushqyerje vetjake, pasi çdo person me diabet ka shije personale dhe të veçanta, ka nevojë për kalorazh të veçantë në funksion të moshës, gjinisë, peshës trupore etj. Gjatë konsultimit dhe bashkëbisedimit me mjekun, në varësi të faktorëve të mësipërm përcaktohet ushqyerja vetjake, që nuk është standarde, por e larmishme. Është e kuptueshme se në përcaktimin vetjak të ushqyerjes merren në konsideratë parimet bazë të ushqyerjes së shëndetshme. Këto parime janë të shumta, por në fund të fundit ata kanë si objektiv mbajtjen e nivelit të hemoglobinës së glukozuar (HbAic) sa më afër vlerave normale.Mund të përmendim disa objektiva si: ruajtjen e peshës trupore sa më afër vlerave të normës, kujdesi dhe kufizimi i konsumit të yndyrnave të pangopura (gjalpi, dhjami etj), kujdesi për kufizimin e kripës së gjellës, konsumimi i frutave, i zarzavateve, kufizimi I sheqernave të pastra, konsumimi i peshkut dhe produkteve të det..

Lexone

A bën mirë për shëndetin uji me kripë? Ja çfarë thonë ekspertët

Një nga trendet e kohëve të fundit është konsumi i ujit me kripë natyrale. Ndërsa disa pretendojnë se uji me kripë mund të ndihmojë trupin të nxjerrë jashtë toksinat dhe rrit nivelet e energji, të tjerë janë më skeptikë lidhur me përfitimet e supozuara të tij.Themeluesja e “Practical Nontoxic Living”, Sophia Gushée, vendosi ta testonte ujin me kripë për një javë. Në fund të javës ajo raportoi se konsumimi i kësaj përzierje e ndihmoi në pastrimin e lëkurës, përmirësimin e cilësisë së gjumit dhe në një mënyrë jetese më të shëndetshme. Por dietologia Rhiannon Lambert nuk është e bindur nga ky trend, aq më pak se ndihmon në detoksikimin e trupit.“Shpesh konfuzohemi nga këto “trende” të reja që shohim në internet, dhe ky duket se është i fundit për të cilin duhet të jemi të kujdesshëm”, tregon ajo për The Independent.“Studimet kanë treguar se konsumimi i kripës me moderim mund të jetë i dobishëm në menaxhimin e tensionit të gjakut. Por, teprimi me kripën mund të çojë në zhvillim të te..

Lexone

Presidenti i Filipineve paralajmëron trafikantët: Rrini në burg, do të jetoni më gjatë

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, i njohur për deklaratat e tij kontraverse dhe luftën e ashpër kundër trafikatëve të drogës në vendin e tij, ka bërë një kërcënim të ri ndaj këtyre të fundit. Duke folur në Manila të martën, Duterte listoi për ta benefitet e të qenit në burg.“Nëse do të isha në vendin tuaj, do të rrija në burg. Doni të jetoni më gjatë? Rrini në burg. Mendoni për jetën tuaj dhe rrini aty. Mos u përpiqni të dilnu. Është më e shëndetshme për ju”, tha ai.Duterte erdhi në pushtet me premtimin se do ta çrrënjosë tregtinë e paligjshme të drogës dhe krimin e organizuar. Ai është kritikuar ashpër nga komuniteti ndërkombëtarë për ekzekutimin e trafikantëve të drogës. (TemA TV)

Lexone

Receta Cudiberese : Ja i të hiqni barkun e varur nje here e pergjithmone ne vetem 10 dite

Nëse ushqeheni keq, yndyra akumulohet kryesisht në zonën e barkut, e cila është dhe zona më problematike për të eliminuar dhe shkrirë dhjamin. Një mënyrë natyrale që do t’ju ndihmojë në lidhje me këtë shqetësim është dhe kjo që revista Shije ju sugjeron:Përbërësit:1 lugë çaji shafran Indie 1 lugë çaji pluhur xhinxheri 1 lugë çaji spec i kuq djegës 1 filxhan lëng limoni 1 lugë stevia (ëmbëlsues ose mjaltë) 1 litër ujë Përgatitja:Ziejeni ujin në një enë dhe më pas hidhini të gjithë përbërësit në të. Pijeni lëngun gjatë gjithë ditës. Nëse mbani një dietë të ekulibruar dhe të shëndetshme, rezultatet do të jenë të dukshme pas 10 ditësh. Kjo kurë natyrale nuk ka një afat të përcaktuar përdorimi, ju mund ta përdorni atë aq sa ta mendoni të nevojshme.

Lexone

Trutë, jashtë trupit? Po, tani mund të ndodhë

Një kërkim shkencor i udhëhequr nga neuroshkencëtari Nenad Sestan nga universiteti i Jeillit u prezantua në 28 mars në një takim të institutit të shëndetit. Ky takim kishte për objektiv trajtimin e disa etikave të lidhura me avancimet e fundit në shkencën e trurit. Në këtë takim Sestan shpjegoi se kishin marrë në studim 100 -200 tru të derrit nga një thertore dhe se ata përdorën pompa, ngrohëse dhe gjak artificial për të rivendosur kthimin e oksigjenit. Shkencëtari deklaroi se nuk kishte prova reale të një aktiviteti elektrik tek kafsha.Ekipi i tij nuk u përpoq të rivendoste aktivitetin elektrik. Ajo që zbuluan ishte një fraksion domethënës të qelizave që silleshin sikur asgjë nuk kishte ndodhur. Mijëra qeliza mbeteshin gjallë dhe të shëndetshme dhe mund të realizonin një aktivitet normal për 36 orë. Sistemi quhet BrainEX dhe ekipi beson se qasja mund të aplikohet në shumë specie të ndryshme jo vetëm tek derrat. Aplikimi direkt i këtij kërkimi është aftësia për të studiuar trurin në ..

Lexone

Vrasësi i mbipeshës, eliminon 3 kilogram në vetëm 2 ditë

Një nga detyrat më të vështira për cdo njeri është humbja e peshës në mënyrë të shëndetshme. Shumë prej tyre i nënshtrohen dietave dhe operacioneve të rrezikshme, por ato nuk janë gjithmonë vendimi më i mirë. Shpesh here, jeta sedentare është ajo që ju çon mbipeshë. Ndjenja ulur gjatë gjithë ditës sjell akumulimin e dhjamit të tepërt rreth barkut kryesisht.Prandaj, në këtë artikull, ne do të tregojmë se si të humbni peshë në mënyrë të shëndetshme dhe pa shumë mundim. Ekziston një përzierje e quajtur “vrasësi i mbipeshës”, i cili mund t’ju ndihmojë të humbni deri në 3 kilogram në vetëm dy ditë. Qëllimi është të digjni dhjamin në zonat më të vështira të tilla si barku, shpina dhe këmbët.Përbërësit: 4 domate 6 lugë gjelle lëng limoni 4 thelpinj hudhër 6 kube akulli 0.25 litra ujë mineralPërgatitja dhe përdorimi: Së pari, lani domatet dhe prejini në copa mesatare sëbashku me hudhrat. Vendosini të gjithë përbërësit në një blender. Lërini derisa të merrni një përzierje homogjene. Për r..

Lexone

Kujdes! Këto ushqime mund të shkaktojnë përshpejtim të menopauzës

Përshtati në shqip: Blertina KokaMosha e kalimit në menopauzë mund të ketë një ndikim shumë të madh në shëndetin e gruas ndërsa plaket.Ka një sërë faktorësh që mund të parashikojnë moshën kur kaloni në menopauzë, duke filluar nga gjenetika (në cilin vit mamaja juaj pësoi këtë “ndryshim”) deri tek indeksi i masës trupore, duhanpirja dhe ekspozimi ndaj kimioterapisë. Por, një studim i ri nga Universiteti Leeds, në Britani, sugjeron se mund të jetë një parashikues për fillimin e menopauzës: ushqimi që hani çdo ditë.Shkencëtarët kanë zbuluar se dietat të cilat konsistojnë kryesisht me ushqime të shëndetshme, si peshku i yndyrshëm dhe thjerrëzat (bizelet dhe fasulet) mund të shtyjnë fazën e menopauzës me gati 3 vjet. Kjo bazohet në moshën mesatare që gratë hyjnë në menopauzë, që është 51 vjeç. Ndërkohë, pjesëmarrëset që kishin konsumuar shumë makarona të bardha dhe oriz janë më të predispozuara që të kalojnë në menopauzë 1 vit e gjysmë para moshës mesatare.Gjatë studimit u analizuan..

Lexone

Sa minuta duhet të ecni në ditë për të rënë 1 kilogramë në javë

ë pakënaqura me format e tyre, femrat u nënshtrohen dietave drastikeve për të arritur pamjen që dua. Sikur të ishte kaq e thjeshtë të gjitha do të ishim modele, por veç stilit të jetesës e regjimit ushqimor, gjenet janë ato që përcaktojnë format e konstruktin e çdo njeriu.Para se të eleminoni ushqimet apo të kufizoni veten tuaj në të ngrëni filloni aktivitetin fizik, pasi kjo është mënyra e vetme për të rënë në peshë gradualisht dhe shëndetshëm pa rrezikur që kilet t’ju rikthen sërisht. Living do të ndajë me ju poshtë se sa kilometra duhet të ecni në mënyrë që të bini në peshë. 1 oë ecje me hap normal djeg rreth 400 kalori.Nevojiten 2,000 hapa për të djegur 100 kalori. Për të humbur 1 kilogramë ju duhet të digjni 3500 kalori. Mënyra më e shëndetshme për të humbur peshë është humbja e një kilogrami në një javë. Për të arritur këtë ju duhet të ecni 8 kilometra ose të digjni 500 kalori çdo ditë

Lexone

5 zakonet që të zgjasin jetën me më shumë se një dekadë

Njerëzit që iu nënshtrohen këtyre pesë zakoneve në moshë madhore, mund ta shtojnë jetëgjatësinë e tyre më shumë se një dekadë. Këto përfundime bazohen në një studim që është bërë mbi mënyrën si ndikohet jetëgjatësia në kushte të ndyshme jetese.Studiuesti përdorën pyetësorët për stilin e jetesës dhe të dhënat mjekësore të rreth 123,000 vullnetarëve, për të kuptuar se sa më shumë do të jetonte një njeri nëse do të ndiqte një dietë të shëndetshme, të kontrollonte peshën, të bënte lëvizje fizike rregullisht, të mos e tepronte me pijen dhe të mos ishte konsumues i duhanit.Ajo që nuk ishte parashikur para se të ndërmerrej ekspreimenti, ishte efekti i menjëhershëm dhe diferenca drastike që u krijua midis personave që e adoptuan kurën me 5 këshillat, me të tjerët që nuk u përpoqën fare.Pesë zakonet e shëndetshme janë këto:1.T’i thoni jo duhanit2.Të merreni me aktivitet fizik të paktën 30 minuta çdo ditë3.Të mos konsumohet më shumë se një gotë vere 150 ml për gratë ose dy gota për b..

Lexone