Home / Tag Archives: shendetshem

Tag Archives: shendetshem

Si të humbisni peshë thjesht dhe shëndetshëm

Nga dietologe Viktoria NacoPër të ndihmuar trupin tuaj që të humbisni peshë, këshillohet të keni vakte të rregullta, por edhe mesvakte të ulta në karbohidrate (Low-carbs).Shpeshherë në mesvaktet (snacks) konsumohen ushqime shumë të pasura në karbohidrate të përpunuara dhe të pasura në shumë kalori dhe me trans-yndyrë, pa i ofruar asnjë benefit shëndetit tuaj.Mëposhtë gjeni disa alternativa të shëndetshme:Kastravec – karrota të shoqëruara me salcë kosi, koper, arra dhe pak vaj ulliri; Mollë jeshile ose e kuqe, e lyer me gjalp susami apo gjalp kikirikësh’Proshutë gjel deti e lyer me salcë kosi ose gjizë dhe karrotë e grirë; Role kungulli të mbushura me gjizë, etj.Alternativa ka pafund, mjafton të zgjedhësh ushqim cilësuar për t’i ofruar trupit!/zoneelire.al/The post Si të humbisni peshë thjesht dhe shëndetshëm appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Disa fakte mbi hipertensionin

🙏

Hipertensioni nënkupton presion të lartë të gjakut dhe është një sëmundje shumë e përhapur në popullatë. Bazuar në statistikat Europiane, kjo sëmundje prek rreth 30-45 % të popullatës së rritur.Mendohet se në pjesën më të madhe të rasteve, shkak i hipertensionit është një çrregullim në nivel qelizor, që shfaqet me kalimin e moshës. Kjo e bën hipertensionin, sidomos në stade të avancuara, një sëmundje të trajtueshme, por, që shpesh kërkon mjekim të vazhdueshëm, pra pacienti duhet të jetë në ndjekje të vazhdueshme nga mjeku kardiolog.Fakte mbi Hipertensionin:Hipertensioni dëmton zemrën dhe enët e gjakut, që në fakt nënkupton dëmtim të syve, veshkës, trurit, duke rritur % e sëmundshmërisë dhe vdekshmërinë Individët mund të kenë hipertension por, mund të injorojnë praninë e tij, gjë e cila çon në mostrajtim të sëmundjes në kohë Me kalimin e moshës rritet edhe mundësia e pranisë së hipertensionit Stili i jetesës është faktor që ndikon në shfaqjen e hipertensionit, dhe këtu vlen të për..

Lexone

Harrojini kremrat e shtrenjta! Ja si t’i mbani rrudhat larg

Sekreti për t’u dukur e re mund të gjendet në tasin e frutave – nëse jeni femër. Shkencëtarët kanë zbuluar se gratë që konsumojnë një dietë të pasur në fruta dhe perime kanë më pak rrudha kur kalojnë të 50-at, krahasuar me ato që nuk ushqehen shëndetshëm. Gratë që konsumojnë më shumë bukë, mish të kuq, ëmbëlsira dhe alkool kanë më shumë rrudha.Rezultatet e studimit të kryer nga Qendra Mjekësore Erasmus në Roterdam sugjerojnë se ngrënia e frutave mund të jetë një alternativë më e lirë se kremrat dhe pomadat për gratë që duan të kenë një lëkurë pa rrudha.Shumë gra harxhojnë shuma të mëdha parash për blerjen e kremrave kundër plakjes, serumeve, zbutësve, tonikëve etj.Shkencëtarët mendojnë se një dietë e pasur në fruta parandalon plakjen e parakohshme të lëkurës duke i siguruar trupit një sërë vitaminash dhe flavonoidesh. Ato stimulojnë prodhimin e kolagjenit që mban lëkurën elastike. Gratë shfaqin më shpejtë rrudha sepse kanë densitet më të ulët të kolagjenit në lëkurë, krahasuar me..

Lexone

Me pak kafe, ujë e limon, ja si ta hiqni qafe celulitin e shpifur në kushte shtëpie

Askush nuk e pëlqen celulitin. Dhe, për fat të keq, ka shumë gra që vuajnë prej tij.Celuliti mund të ndodhë për shkak të kequshqyerjes, stresit, pirjes së duhanit ose thjesht për shkak të gjenit që kemi.Lufta me celulitin është e vështirë, por jo e pamundur. Kemi mundësi reale ta heqim qafe dhe ta mbajmë atë larg.Ka ende kohë për të punuar për atë “trup të përsosur për verën”, kështu që unë kam përgatitur disa zgjidhje për të zgjidhur këtë problem, të cilat mund të jenë të dobishme.Ka një recetë për një pastrim anti-celulit që mund të bëni edhe në shtëpi. Vetëm disa përbërës dhe për rezultatet më të mira, unë sugjeroj që ta përdorni atë 2-3 herë në javë, masazhoni zonën për 3-5 minuta.Përbërësit që ju nevojiten:– Një filxhan kafeje– Një filxhan vaj kokosi– Një filxhan sheqer– Gjysmë lugë kanellePra, sapo të keni blerë këto përbërës, e gjithë që ju duhet të bëni është të filloni përgatitjen e pastrimit.Hidheni vajin e kokosit në një tas dhe e vendoseni në mikrovalë..

Lexone

Sa minuta duhet të ecni në ditë për të rënë 1 kilogramë në javë

ë pakënaqura me format e tyre, femrat u nënshtrohen dietave drastikeve për të arritur pamjen që dua. Sikur të ishte kaq e thjeshtë të gjitha do të ishim modele, por veç stilit të jetesës e regjimit ushqimor, gjenet janë ato që përcaktojnë format e konstruktin e çdo njeriu.Para se të eleminoni ushqimet apo të kufizoni veten tuaj në të ngrëni filloni aktivitetin fizik, pasi kjo është mënyra e vetme për të rënë në peshë gradualisht dhe shëndetshëm pa rrezikur që kilet t’ju rikthen sërisht. Living do të ndajë me ju poshtë se sa kilometra duhet të ecni në mënyrë që të bini në peshë. 1 oë ecje me hap normal djeg rreth 400 kalori.Nevojiten 2,000 hapa për të djegur 100 kalori. Për të humbur 1 kilogramë ju duhet të digjni 3500 kalori. Mënyra më e shëndetshme për të humbur peshë është humbja e një kilogrami në një javë. Për të arritur këtë ju duhet të ecni 8 kilometra ose të digjni 500 kalori çdo ditë

Lexone

Ju bëhen gishtat kështu kur i fusni në ujë? Tregon diçka tronditëse

Me ane te disa gjesteve te thjeshta, apo dhe veprimeve qe shpesh kalojne pa u vene re nga ana jone. mund te mesojme shumë për shëndetin tone.Mund t’ju duket e habitshme, por një gotë ujë zbulon shumë gjëra për organizmin tuaj, që mund të mos e keni menduar më parë.Mbushni një gotë me ujë të ftohtë. Zhysni në të majat e gishtav e të dorës dhe lërini për 30 sekonda. Kjo do t’ju tregojë nëse jeni të shëndetshëm apo keni probleme shëndetësore. Nëse gishtat tuaj marrin një ngjyrë të bardhë në blu, atëherë ju keni probleme me qarkullimin e gjakut. Kështu, kjo tregon se ndryshimi i temperaturës mund të shkaktojë probleme me enët e gjakut në gishta, veshë dhe hundë.Si rezultat, këto pjesë të trupit nuk kanë gjak të mjaftueshëm dhe mund të ngurtësohen. Problemet e qarkullimit mund të shkaktohen nga mpiksjet e gjakut që mund të jenë shumë të rrezikshme. Ato mund të arrijnë zemrën ose mushkëritë dhe të bëhen potencialisht vdekjeprurës.

Lexone

Ajo humbi 89 kg në 18 muaj duke ndryshuar vetëm një gjë në dietën e saj

Obeziteti njihet si një nga sëmundjet më të rënda deri më sot,shkruan parrotlla.net.Artikulli në vazhdim do të zbulojë historinë e vërtetë të një gruaje të trashë,e cila kishte më shumë se 150 kg duke i fituar ato gjatë shtatëzanisë për shkak të ushqyerjes pa kontroll.Një ndryshim i vetëm në dietën e saj e bëri këtë grua që të humbiste 89 kg në një periudhë të shkurtër.Gjegjësisht,gjendja e saj eskaloi sa që mjekët e këshilluan atë që të hajë sa më pak duke i thënë që nuk mund të jetojë edhe shumë vite.Kur arriti në këtë pikë ajo vendosi që të kujdeset për shëndetin e saj, në mënyrë që të shpëtojë jetën e saj.Ajo ndaloi të hajë të gjitha llojet e ushqimit që përmbajnë karbohidrate dhe filloi të konsumojë ushqim të shëndetshëm dhe duke bërë ushtrime kardio 3 herë në javë.Duke iu shmangur ushqimeve të pasura me karbohidrate,për vetëm 18 muaj,kjo grua arriti të humbasë 89 kg. Çdo ditë, ajo hëngri sipas planit në dietën e mëposhtme: -Mëngjesdy vezëkërpudhadomate-Drekëpatate..

Lexone

Erëza e vetme që pastron fytyrën dhe balancon hormonet tuaja!

Çrregullimet hormonale tek femrat janë rezultat i çrregullimeve të sistemit endokrin. Mjekët theksojnë se si pasojë e këtyre luhatjeve gjithë organizmi reflekton luhatje. Duke qenë se hormonet kanë një rol jo pak pak të rëndësishëm për trupin e një njeriu është detyra jonë të kujdesemi që çdo funksion të kryhet si duhet!Nëse po pyesni veten si mund ta bëni një gjë të tillë është shumë e thjeshtë, mbani nje regjim të shëndetshëm ushqimor!Në këtë artikull mund të lexoni për të gjitha ushqimet që ju çrregullojnë hormonet, por edhe ato që j’ua rregullojnë ato.Vaji i kokositShkencëtarët kanë provuar shkencërisht se vaji i kokosit është i aftë të balancojë hormonet.BajametKëto fruta të thata janë provuar se rrisin prodhimin e hormonit adiponectinë në trup, përgjegjës për rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak.AvokadoAvokadot dhe yndyrat e shëndetshme tek frutat janë të mira kur bëhet fjalë për hormonet, pasi nxisin organizmin të prodhojë hormonet dhe t’i qarkullojë ato në..

Lexone

Gjyshja 108 vjeçe nga Tepelena, na tregon sekretin e jetëgjatësisë së saj: Besimi në Zot dhe…

Kjo histori po ben xhiron e rrjetit.Brezi i gjyshërve tanë kanë pasur fatin e mirë që të ushqehen shëndetshëm, ndoshta vërtet kanë pasur më pak ama e dinin se çfarë po konsumonin dhe kjo bën që të jenë të shëndetshëm, e me raste të kalojnë 100 vite jetëgjatësi.Një rast që ka mbërritur sot në redaksinë tonë vjen nga Tepelena, ku Merushe Shytaj është 108 vjeçe dhe është shëndetplotë.Nipi i saj ka shkruar për JOQ.al: Përshëndetje JOQ! Gjyshja ime është 108 vjeçe dhe përshëndet të gjithë shqiptarët. Po u dërgoj edhe pasaportën e saj që vërteton datën e lindjes 1910.”I pyetur nga JOQ.al për sekretin e jetëgjatësisë së gjyshes, Armando përgjigjet:Sekreti i saj është ushqimi dhe besimi në Zot. Gjyshja nuk konsumon absolutisht ushqime me yndyrë. Dhe të paktën që prej 25 vitesh që kam lindur unë, nuk mbaj mend të ketë shkuar ndonjëherë për vizitë në spitale. Është kënaqësi kur më tregon historitë nga koha kur ka jetuar.” Gjyshe Merushes i urojmë shëndet të plotë, duke ju ftuar të ndiq..

Lexone

Personat e martuar janë më të lumtur se beqarët

Personat e martuar janë më të lumtur se beqarët

Personat e martuar kanë më shumë arsye të jenë më të lumtur e më të kënaqur sesa ata që janë “të lirë”, sepse të martuarit i ndajnë shpenzimet, nuk e kanë frikën se do të vdesin të vetmuar dhe mund të shpenzojnë kohë kualitative me njëri-tjetrin. Studimi, i publikuar në ‘Journal …

Lexone