Home / Tag Archives: shendetesore

Tag Archives: shendetesore

Djersitja, jo vetëm nga i nxehti: Mësoni se çfarë e shkakton e si ta eliminoni

Përgatiti: Blertina KokaMe rritjen e temperaturave, gjëndrat e djersitjes (diku mes 2-4 milionë) janë në aksion. Djersitja është një mënyrë natyrale e trupit për t’ju freskuar. Një pjesë e djersës avullohet nga lëkura, duke marrë edhe nxehtësinë me vete. Ndërsa pjesa tjetër kullon nëpër fytyrë dhe trup.Por, djersitja nuk shkaktohet vetëm nga i nxehti. Gjendje të tjera shëndetësore dhe emocionale, sëmundje të ndryshme, ushqime të caktuara dhe efektet anësore të ilaçeve mund t’ju shkaktojnë djersitje të tepërt. Mësoni cilat janë shkaqet e djersitjes në të gjithë trupin dhe si t’i eliminoni.Shfletoni galerinë…

Lexone

VIDEO/ Babai braktis “mes 4 rrugëve” foshnjën 3 ditësh: Më paragjykonin fshinjët se kisha 4 fëmij, ndaj e lashë

Një baba braktisi në rrugë foshnjën 3 ditë pasi kishte ardhur në jetë.Kamerat kanë filmuar momentin kur babai puth fëmijën para se ta linte në derën e një kishe në Kerala, Indi.32-vjeçari u identifikua dhe më pas u shoqërua në polici.Gjatë marrjes në pyetje, ai tha tha policisë së vendosën bashkë me gruan që të mos e mbanin fëmijën për shkak të paragjykimeve të komunitetit se ishin bërë me 4 fëmijë.Policia arrestoi Bitton dhe gruan e tij Prabitha, 28-vjeçare.Ata i thanë policisë se gruaja ishte tallur nga njerëzit që kishte mbetur përsëri shtatzënë.Fëmija u dërgua në spital dhe ndodhet në gjendje të mirë shëndetësore. (TemA)

Lexone

VIDEO/ Babai braktis “mes 4 rrugëve” foshnjën 3 ditësh: Më paragjykonin fshinjët se kisha 4 fëmije, ndaj e lashë

Një baba braktisi në rrugë foshnjën 3 ditë pasi kishte ardhur në jetë.Kamerat kanë filmuar momentin kur babai puth fëmijën para se ta linte në derën e një kishe në Kerala, Indi.32-vjeçari u identifikua dhe më pas u shoqërua në polici.Gjatë marrjes në pyetje, ai tha tha policisë së vendosën bashkë me gruan që të mos e mbanin fëmijën për shkak të paragjykimeve të komunitetit se ishin bërë me 4 fëmijë.Policia arrestoi Bitton dhe gruan e tij Prabitha, 28-vjeçare.Ata i thanë policisë se gruaja ishte tallur nga njerëzit që kishte mbetur përsëri shtatzënë.Fëmija u dërgua në spital dhe ndodhet në gjendje të mirë shëndetësore. (TemA)

Lexone

Shenjat që tregojnë se ke mungesë hekuri në gjak (anemi)

Përshtati në shqip: Blertina KokaÇdo organ dhe ind në trup ka nevojë për oksigjen që të funksionojë. Qelizat e kuqe të gjakut ndihmojnë në transportimin e oksigjenit nga mushkëritë në pjesën tjetër të trupit. Nëse vuani nga anemia, në trup nuk ka mjaftueshëm nga këto qeliza të gjakut.Ju mund të zhvilloni anemi kur trupi ka mungesë të hekurit. Kjo lëndë ushqyese është e nevojshme për prodhimin e hemoglobinës – proteina që ndihmon qelizat e kuqe të gjakut të transportojnë oksigjenin. Pa mjaftueshëm oksigjen në trup ju do të ndiheni të lodhur, të dobët dhe keni vështirësi në frymëmarrje.Çfarë e shkakton aneminë si pasojë e mungesës së hekurit?Mund të shfaqet nëse ju nuk konsumoni mjaftueshëm ushqime që përmbajnë hekur, trupi nuk e absorbon mirë hekurin, mund të humbisni shumë hekur nëpërmjet gjakut ose jeni shtatzënë.Dieta është e ulët në hekur. Doza e hekurit varet nga mosha dhe gjinia. Meshkujt kanë nevojë për të paktën 8 miligramë në ditë. Gratë e moshës 50 vjeç dhe më të re..

Lexone

Vezët – si t’i përdorni për uljen e triglicerideve, mbrojtjen e shikimit dhe zhvillimin mendor

Përshtati në shqip: Blertina KokaVeza ka më shumë lëndë ushqyese – vitamina, minerale dhe aminoacide – për kalori se çdo ushqim tjetër. Me një vezë do të mund të merrni:Proteina të cilësisë së lartë Selen Fosfor Kholine Vitaminë B12 Antioksidues të shumëfishtë, që mbrojnë qelizatNga ulja e triglicerideve deri tek mbrojtja e shikimit dhe zhvillimi mendor i fëmijëve, ja cilat janë disa nga përfitimet shëndetësore të vezës dhe përse duhet ta konsumoni çdo ditë! Shfletoni galerinë…

Lexone

VIDEO: Panik pas takimit të Ramës në Belsh, gardisti bie nga 2 metra lartësi

Një incident ka ndodhur pak minuta pas mbarimit të takimit të kryeministrit Edi Rama me qytetarët në Belsh.Sipas “BW” një punonjës i gardës është rrëzuar aksidentalisht duke pësuar lëndime.Punonjësi i gardës ra nga një lartësi rreth 2 metër në afërsi të podiumit.Të pranishmit kanë dëgjuar një zhurmë të fortë, teksa më pas kanë parë efektivin përtokë.Ai u transportua me urgjencë në qendrën shëndetësore në Belsh por nuk dihen ende detaje për gjendjen e tij shëndetësore.

Lexone

VIDEO/ Momenti shokues: Tre vjeçarit i ngec këmba tek shkallët elektrike

Ky është momenti shokues kur një dali të vogël i ngec këmba në shkallën lëvizëse.Trevjeçari po zbriste shkallëve elektrike kur shputa e këmbës së majtë i ngeci në një hapësirë të saj, dhe e gjithë ngjarja e tmerrshme ka ndodhur para syve të nënës së tij.Mjekët në spital kanë thënë se gjendja e shëndetësore e vogëlushit nuk është e mirë, pasi shputa e këmbës i është dëmtuar shumë nga shtypja në shkallët elektrike.Ngjarja e tmerrshme ka ndodhur në një qendër tregtare në qytetin kinez Tianjin. (TemA)

Lexone

112-vjeçarja e sëmurë me pension qesharak : Më shtoni pensionin të bëj derman

Zonja 112-vjeçare, Mineko Rrapa, e lindur më datë 4 tetor 1906, merr një pension qesharak, vetëm 56 mijë lekë të vjetra. Djali i saj thotë se janë 6 motra dhe vëllezër, ku më i madhi është 78 vjeç.“Nëna jonë është 112 vjeçe dhe merr një pension qesharak, 56 mijë lekë të vjetra. Ato lekë s’i dalin as për ilaçe dhe as për gjë.Ajo ka punuar gjatë gjithë kohës, nga krijimi e deri në fund të kooperativës.Na ka rritur dhe ne, Vitet e fundit nuk është në gjendje të mirë shëndetësore” thotë djali për “Fiks Fare”.Ai shton se fillimisht ka marrë një pension 1 mijë lekë, më pas 2, 3 e tani 56 mijë lekë.Ndërkohë, gruaja shekullore kërkon që t’i rritet pensioni.“Po ma rritën mirë do të bëjnë. Paratë i dua për ilaçe, t’i bëj derman vetes” – thotë zonja Mineko, ndërsa thotë se ka 4 djem dhe dy vajza.“Kam punuar gjithë jetën në kooperativë. Ato lekë që merrja që atëherë, ato marr tani. S’më dalin për asnjë gjë” – vijon 112-vjeçarja. Nga jeta nuk kujton shumë detaje, ndërsa në fund tho..

Lexone

Vetëvritet 12 vjeçarja shqiptare, por kush ia ka dhënë fostoksinën helmuese?

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Vaun e Dejës në Shkodër, ku një vajzë e mitur është vetëhelmuar me fostoksinë.Sipas raportimeve, ajo e ka pirë helmin dy ditë më parë, duke i dhënë fund jetës së saj.Pavarësisht se është dërguar në spital në gjendje të rëndë shëndetësore dhe ka marrë ndihmën e parë nga mjekët, ajo nuk ka arritur të mbijetojë, duke u ndarë nga jeta ditën e djeshme.Rrethanat se si 12 vjeçarja ka arritur që të sigurojë fostoksinën ende po hetohen dhe prokuroria ka hapur një investigim mbi këtë çështje, i cili do të tregojë se kush janë përgjegjësit për vdekjen e së miturës.Kjo nuk është hera e parë që në vendin tonë njerëzit zgjedhin fostoksinën si një mënyrë për të ndërprerë jetën e tyre.The post Vetëvritet 12 vjeçarja shqiptare, por kush ia ka dhënë fostoksinën helmuese? appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Ylli i muzikës latino-amerikane vdes në një aksident në Milano 

Këngëtarja ekuadoriane Paulina Calahorrano 42 vjeçe humbi jetën në një aksident me makinë në Milano.Gruaja ishte në një makine elektrike të marrë me qira, e cila drejtohej nga një miku i saj 26-vjeçar kur ndodhi edhe aksidenti fatal.Ajo u nxor nga mjeti e gjallë, por në gjendje të rëndë shëndetësore dhe më pas ndërroi jetë në spital.“Ishte krenari e vërtetë kombëtare e Ekuadorit”, thuhet në njoftimin e Festivalit latin të Milanos, ku këngëtarja kishte performuar disa herë.1 of 531 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone