Home / Tag Archives: shembull

Tag Archives: shembull

FOTOT: Ja modelet më të çuditshme të flokëve në Botërorët e ndryshëm

Në vitet e fundit, futbollistët po kujdesen më shumë për “Look”-un e tyre dhe shpesh herë kanë qenë në qendër të kritikave, duke u akuzuar se nuk po i japin rëndësi fushës së blertë, por më shumë po shohin jashtë saj.Në fakt, dëshira për të pasur një model flokësh të veçantë, ka ekzistuar ndër vite, pasi futbollistë të caktuar, shpesh herë kanë tentuar që të jenë një shembull për të rinjtë.Të gjithë e mbajmë mend trekëndëshin e balukeve të famshme të Ronaldo Fenomenit, apo edhe bishtin e Roberto Baxhios.Më poshtë, po iu tregojmë disa nga modelet më të çuditshme të flokëve.

Lexone

Ambasadorja e Kosovës në Washington, DC: I heqim kapelen Veliajt, Tirana simbol i transformimit

Ndryshimet që ka pësuar Tirana këto tre vite e kanë kthyer atë në simbol të transformimit dhe suksesit.Teksa ka postuar në twitter foto të një nga 4 mijë biçikletat Mobike të teknologjisë së fundit që kanë mbërritur në kryeqytet si dhe të koncertit të Rita Orës, ambasadorja e Kosovës në Washington, DC, Vlora Çitaku ka vlerësuar punën e kryebashkaikut Veliaj, duke e cilësuar një shembull për pjesën tjetër për t’u ndjekur!“Tirana po shndërrohet në një simbol të transformimit dhe suksesit në pjesën tonë të #Europe! Ne kurrë nuk kemi parë aq shumë kulturë, inovacion, turizëm dhe progres siç po shohim tani! Heq kapelen për @erionveliaj një shembull për pjesën tjetër për t’u ndjekur! #Tirana #TiranaBikeCity”, shkruan Vlora Çitaku në twitter.

Lexone

Sot Dita Botërore pa Duhan, ish-ministri Beqaj poston medaljen e veçantë

“Dita Botërore pa Duhan” nuk ka kaluar në heshtje nga ish-ministri, Ilir Beqaj, i cili e ka sjellë në vëmendje përmes një postimi të veçantë.Duke postuar një certifikatë vlerësimi, të marrë nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, Beqaj shkruan “një herë e një kohë”…“Dita Botërore pa Duhan” është një ditë që i kushtohet luftës kundër duhanit dhe mbahet qe prej 1987 çdo 31 maj.Çdo herë ka një temë të veçantë, për shembull në 2007 iu kushtua mjediseve të brendshëm pa duhan.Duhani konsiderohet si shkaktari kryesor i sëmundjeve kardiovaskulare.

Lexone

ANALIZA: I bashkuar, BE pozicionohet kundër Trumpit

Nëse (ende) 28 anëtarët e BE janë me të vërtetë kaq të bashkuar, siç pohohet, kjo është punë tjetër.Nga Klaus-Dieter Frankenberger (FAZ)Nëse (ende) 28 anëtarët e BE janë me të vërtetë kaq të bashkuar, sa pohohet, kjo është një punë tjetër.Por të paktën për dy prej shumë çështjeve të mosmarrëveshjeve, të cilat e kanë futur për momentin në një banjë acidi raportin transatlantik, kjo mund të thuhet: evropianët i përmbahen marrëveshjes atomike me Iranin, megjithëse qeveria Trump e ka vënë Berlinin, Parisin dhe Londrën masivisht nën presion dhe e kërcënon me sanksione kundër firmave kryeneçe evropiane.Nëse do të jenë në gjendje që ta nxisin Teheranin që të zhvillojë negociata për politikën agresive të vendit në Lindjen e Afërme dhe për armatimin raketor të tij, kjo është diçka tjetër.Edhe në konfliktin tregtar evropianët demonstrojnë unitet – dhe ofrojnë negociata për një përmirësim të qasjes në treg për produktet amerikane.Në fund të fundit, as Bashkimi Evropian nuk është krejt..

Lexone

Mesi, fraza të rënda arbitrit në pushimin e ndeshjes

Të jesh Leo Mesi ka disa avantazhe, si për shembull të shkosh tek arbitri dhe t’i thuash çfarë mendon pa u shqetësuar se mund të marrësh ndonjë karton.Ylli i Barcelonës ishte shumë nervoz në përfundimit të pjesës së parë në El Clasico, pas karton të kuq dhënë Sergi Robertos, ndaj në tunelin drejt dhomave të zhveshjes protestoi tek arbitri.Disa portale në Spanjë kanë raportuar se Mesi ka lëshuar fraza të rënda, si kjo: “Ti po e bën në brekë nga frika, vazhdo t’i ndihmosh”.Problemi është se Mesi e kishte marrë një karton të verdhë në pjesën e parë, por asnjë ndeshkim për fraza të tilla, që janë konfirmuar edhe nga kapiteni i Realit Sergio Ramos: “Pati pak rrëmujë në pushim, Mesi ushtroi presion mbi arbitrin. Nuk e di a kishte kamera, por mund të ketë pamje filmike. Mirë është që çfarë ndodh në fushë të mbetet në fushë”.

Lexone

Shumica e njerëzve nuk mund ti gjejnë rrathët e fshehur në këtë imazh. A mundeni ju?

Shkenca e perceptimit është diçka që shkencëtarët kanë studiuar për shekuj me radhë dhe kanë krijuar një varg iluzionesh që janë të dizajnuara për të eksploruar se si mendja percepton forma dhe imazhe të caktuara.Falë këtij hulumtimi, tani kemi qasje në shumë teori se si këto imazhe mund të luajnë me kokat tona. Truri ynë tenton të gjykojë rreth madhësisë duke shikuar artikujt që janë ngjitur dhe shkencëtarët kanë përdorur me sukses këtë fytyrë për të na manipuluar. Kjo foto e cila eshte bere virale kohet e fundit, është një shembull kryesor i kësaj. transmeton 10gjera.com.Ka rrathe që fshihen brenda imazhit dhe ndërsa disa mund të jenë në gjendje t’i gjejnë lehtë, ka të tjerë që po luftojnë. Ju mund të mos e besoni këtë, por ka 16 rrathe që mund të gjenden këtu dhe ndërsa disa mund të jenë në gjendje t’i shohin ato, të tjerët nuk munden. Në varësi të nivelit tuaj të aftësisë, ky ngacmues i trurit mund të jetë shumë i lehtë ose mund të jetë shumë i vështirë.Iluzionet optike ende ja..

Lexone

Vendimi i Tahirit, vjen reagimi i parë nga mazhoranca

Vendimi i ish-ministrit Saimir Tahiri për të dorëzuar mandatin e deputetit, është përshëndetur nga zëvendës ministri i Mbrojtjes Petro Koçi.Ky i fundit ka bërë një reagim në Facebook, ku shkruan se ky është një akt që duhet të jetë shembull për të gjithë.“Akti parimor i Saimir Tahirit, shembulli që duhet të kishte ndjekur Basha ku u akuza për Rrugën e Kombit!”, ka shkruar Petro Koçi.(TemA)

Lexone

Metoda Gjeniale që i ndihmon fëmijët të Mësojnë me Lehtësi Tabelën e Shumëzimit…

Në një moment të caktuar në shkollat fillore, zakonisht rreth moshës 7-8 vjeç, programi shkollor parasheh mësimin e stërmundimshëm të tabelës të shumëzimit.Hija e terrorit që kjo fjalë sjell me të, i frikëson fëmijët dhe prindërit shumë kohë para se të vijë momenti për ta studiuar atë, por, mbi të gjitha, shumë herë më tepër se sa do të ishte e nevojshme.Nëse doni që fëmijët tuaj të mësojnë atë pa u bërë një makth familjar, këtu po ju shpalosim një mënyrë efektive për ta mësuar përmendësh ata.Mësimi i tabelës së shumëzimit me anë të tabelave të Pitagorës.Tabela Pitagorike Para të shkohet tek ushtrimi mendor i shumëzimit, është mirë të kujtojmë se fëmija duhet të ketë mësuar tashmë mirë konceptet e mbledhjes dhe zbritjes.Kur janë në gjendje t’i kryejnë ato lloj llogaritjesh, ju mund t’i propozoni nxënësit/fëmijës vizionin e tabelës pitagorike.Ajo shfaqet me kolonën e parë të mbushur me numrat nga 1 në 10. Fushat e tjera përmbajnë numrin e rezultatit të shumëzimit ndërmjet nu..

Lexone

Nëse nuk e gjete për 1 sekondë, zbulo sekretin që përdorin “gjenitë”!

Mëposhtë, do të kuptoni një prej teknikave që “gjenitë” përdorin për të bërë përllogaritje në fraksion të sekondës. Sekreti është i thjeshtë, dhe përbëhet nga dy faza:Teknikë Përsëritje Sa më shumë që të praktikoheni aq më të zhdërvjellët do të jeni të përllogarisni edhe më shpejt se dikush që përdor makinë llogaritëse.Le të marrim një rast të këndshëm aritmetik – si të shumëzoni, me mendje, çdo numër dy shifror me njëmbëdhjetë. Është shumë e thjeshtë pasi kuptohet sekreti. Le të marrim në konsideratë këtë problem:32 x 11Për ta zgjidhur problemin, mjafton të mblidhni 3 + 2 = 5, vendoseni 5 midis 3-it dhe 2-it, dhe ja ku është përgjigjja:352A ka si bëhet më e thjeshtë? Tani provoni:53 x 11Perderisa 5 + 3 = 8, përgjigjja juaj është:583Edhe një tjetër. Pa e vështruar përgjigjen dhe pa laps e letër, sa bëjnë…81 x 11 ?Mendove 891? Je i saktë!Tani, përpara se të kalosh në ekstazë, na lejo të të themi se të kemi thënë vetëm gjysmën e sekretit. Supozoni këtë problem: ..

Lexone

Maska me perime që pastron fytyrën plotësisht nga aknet

Domatet janë një ushqim i shkëlqyer, veçanërisht për lëkurën. Ato janë të pasura me licopene, një antioksidant i fuqishëm që ofron shumë përfitime për lëkurën, duke përfshirë mbrojtjen e saj nga rrezet UV, vonimin e plakjes dhe mbrojtjen nga kanceri i lëkurës.Aplikimi i domates në lëkurë është po aq i dobishëm. Ndihmojnë të pastrimin e thellë të poreve të fytyrës duke ndaluar kështu edhe shfaqjen e akneve. Kur kombinohet me përbërës të tjerë, si për shembull me kastravecin, bëhet akoma më e fuqishme në trajtimin e fytyrës.Kastraveci është përbërësi ideal që hidraton lëkurën sepse përmban rreth 95% ujë. Ai ushqen lëkurën dhe e pastron atë thellësisht.Përbërësit:½ domate ¼ kastravecPërgatitja dhe përdorimi:Lani kastravecin dhe qërojeni. Pastroni domaten nga farat dhe mbani vetëm tulin e saj. Grijeni kastravecin imët dhe miksojeni me tulin e domates. Aplikojeni maskën në fytyrë me lëvizje rrethore. Lëreni të veprojë për 15 minuta. Më pas shpëlajeni me ujë të ftohë dhe fshijeni..

Lexone