Home / Tag Archives: semundjet

Tag Archives: semundjet

Kos si antipastë: Ul tensionin dhe parandalon artritin

Konsumimi i kosit si antipastë para vakteve mund të lehtësojë inflamacionin, hipertensionin dhe përmirësojë shëndetin e zorrës, ka zbuluar një studim i ri. Hulumtuesit shkencorë nga Universiteti Wisconsin-Madison iu kërkuan 60 grave – gjysma obeze dhe të tjerat me peshë normale – që të konsumonin çdo ditë rreth 35 ml kos të ulët të yndyrë. Ndërsa 60 të tjera konsumuan produkte të tjera, jo të bulmetit, si mesvakt.Në fund të studimit shkencëtarët zbuluan se kosi ndihmoi në uljen e inflamacionit të shkaktuar nga yndyrat e ngopura. Ky studim është i fudnit që tregon se produktet e bulmetit të fermentuara, si kosi dhe djathi, mund të kenë efekte transformuese në shëndetin e zorrës dhe inflamacionin.Inflamacioni kronik lidhet me obezitetin, sindromën metabolike, sëmundjet kardiovaskulare etj.Burimi: Daily Mail / Shendeti.com.al

Lexone

Si të dini a e keni gripin, flamën apo alergjinë

Si të dini a e keni gripin, flamën apo alergjinë

Simptomat janë shpesh të ngjashme, por nuk shërohen në mënyrë të njëjtë, prandaj është me rëndësi të dini se çka ju ka “gjetur”. Rrjedhja e hundëve, kolla, rraskapitja… janë simptoma të tri sëmundjeve të ndryshme. Si të dimë cilën e kemi “fituar”? Kur është fjala për alergjinë, teshtitjen pa ndërprerë, …

Lexone

Ja ç’thotë shkenca për ata që qeshin shumë!

Njerëzit sot janë tepër të angazhuar. Ndonjëherë madje nuk kanë kohë për t’u ulur dhe për të menduar rreth gjërave më të rëndësishme se sa puna. Madje padashur harrojnë të bëjnë edhe gjënë më të rëndësishme: Të qeshin! E qeshura ka shumë përfitime shëndetësore. Ajo është e mirë për të …

Lexone