Home / Tag Archives: rritjespavaresisht

Tag Archives: rritjespavaresisht

Dalin FOTOT e rralla të njeriut gjigand në vitet ’30, ishte i gjatë 2.7 metra

Foto të rralla të njeriut më të gjatë në botë janë zbuluar së fundmi në Daily Mail.Robert Wadlow ishte i gjatë plot 2.7 metra.Pamjet që mendoheshin të humbura prej kohësh janë rishfaqur dhe tregojnë dallimin që Robert bënte nga të tjerët në fund të viteve ’30.I lindur më 22 shkurt 1918, Robert Pershing Wadlow filloi të rritej shumë shpejt dhe nuk ndalej.Në moshën 8-vjeçare ai ishte 1.80 metra.Robert u diagnostikua me hiperplasi, hormoni i rritjes.Pavarësisht përmasave të tij, prindërit e Robertit u përpoqën ta bënin jetën e tij sa më normale.Robert u nda nga jeta në vitin 1940. (TemA)

Lexone