Home / Tag Archives: rrezikut

Tag Archives: rrezikut

Në pranga reperi problematik kosovar

Gjykata e Pejës ka shpallur aktgjykimin në rastin e reperit Arian Sijarina.Reperi Sijarina akuzohej për veprat penale – shkaktim i rrezikut të përgjithshëm dhe për armëmbajtje pa leje.Për veprën e parë, i akuzuari u dënua me 6 muaj burg. Ky dënim, me pëlqimin e të akuzuarit do të kthehet në dënim me gjobë.Ndërsa për veprën penale të armëmbajtjes pa leje Sijarina u dënua me gjobë në shumën prej 600 euro.Dje reperi kishte pranuar fajësinë dhe kishte shprehur keqardhje për veprën te cilën e kishte kryer.Ndërsa ndaj dy të akuzuarve, Albert Kastrati dhe Dardan Doda, Gjykata mori aktgjykim refuzues, kjo pas tërheqjes nga ndjeka penale të prokurores Suada Hamza, me arsyetimin se nuk ka prova të mjaftueshme.Sipas aktakuzës, Arijan Sijarina ishte pasagjer në veturë, së bashku me Albert Kastratin dhe Dardan Dodën, ndërsa pas përfundimit të ndeshjes Prishtina- Drita, në dalje të Pejës, pranë pompës së derivateve “Hib Petrol” kishte nxjerrë gjysmën e trupit jashtë dhe me revole kishte ..

Lexone

VIDEO: Po tregonte aftësitë në kërcim, polici qëllon aksidentalisht me pistoletë të riun

Ky është momenti tronditës kur një agjent FBI qëlluan aksidentalisht me armë një burrë ndërsa demostronte aftësitë e tij në kërcim.Fatmirësisht burri që u qëllua aksidentalisht me pistoletë u plagos në këmbë dhe ndodhet jashtë rrezikut për jetën.Agjenti i FBI po i tregonte të pranishmëve aftësitë e tij në kërcim por nuk kishte hequr pistoletën nga brezi.Ndërsa përpiqet që të bëjë një lëvizje, arma i bie në tokë.Agjenti e merr armën, por e shkrep aksidentalisht duke qëlluar burrin.Agjenti u dërgua në Shtabin e Policisë Denver dhe u lirua nga paraburgimi duke u vendosur nën mbikqyrjen e FBI-së.Ngjarja ndodhi në një bar në Kolorado të shtunën. (TemA)

Lexone

Berat, makina aksidenton këmbësorin 32-vjeçar

Një 32-vjeçar, me iniciale A.M., është aksidentuar me makinë sot në mbrëmje në qytetin e Beratit teksa ka qenë duke kaluar rrugën.Drejtuesi i makinës “Jaguar”, një 21-vjeçar me inicialet A.L., 21 vjeç, është shoqëruar në polici. I plagosuri ka vetëm disa lëndime fizike dhe ndodhet nën kujdesin e mjekëve në spital jashtë rrezikut për jetën.18 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Protestë për guroren e deputetit, banorët e Karbunarës: Bujar Çela na ofendoi

Lagja Stan Karbunarë e cila ndodhet vetëm 2.5 km nga qyteti i Lushnjes shtrihet nën një kodër e cila prej dy muajsh gërryhet nga një firmë private.Banorët thonë se 12 ore në ditë, ekskavatorët punojnë në këtë kodër ku dalin gurë që më pas ngarkohen nëpër kamionë. Më herët ka ekzistuar edhe një gurore e ngjashme por është mbyllur për shkak se ndodhej afër zonave të banuara.Këtë herë thonë banorët gurorja mbrohet nga deputeti socialist i zonës, Bujar Çela të cilin e akuzojnë se është edhe pronari i tokës ku ushtrohet aktiviteti i firmës.Të kontaktuar nga Top Channel firma bën të ditur se e ka lejen mjedisore por pa adresuar shqetësimet e banorëve të zonës.Përveç rrezikut të shembjes se kodres e cila rrezikon shtëpive që nuk ndodhen me shumë se 200 metra nga vendi i gërryerjes, ky fenomen ka lënë pa ujë Stan Karbunarën. Vendasit thonë se në këtë lagje që sot me ndarjen e re administrative i përket Lushnjes dhe dikur ishte një fshat i komunës Karbuanrë, prej 27 vitesh nuk është vën..

Lexone

Shkodër, plagoset me armë zjarri biznesmeni i ndërtimit

Një person ka mbetur u plagosur me armë zjarri ditën e sotme në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në njësinë Bërdicë pas mesditës, ku është plagosur me armë zjarri shtetasi Xhevat Vataksi, 60 vjeçari i njohur si biznesmen ndërtimi.60-vjeçari ka marrë 4 plumba në gjymtyrët e poshtëm dhe ndodhet jashtë rrezikut për jetën në spitalin e Shkodrës.Policia ka nisur hetimet për të zbardhur rrethanat e ngjarjes…5 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Ishte bllokuar prej dhjetorit, hapet pas 4 muajsh rruga në Theth (Foto)

Forcat e Armatosura zhbllokuan pas tre javësh punë aksin prej 22 km nga Boga në Theth. Trashësia e borës, sipas njoftimit të Ministrisë së Mbrojtjes në disa pjesë të rrugës arrin deri në 5 m.1 of 3Aksi Bogë-Theth ishte i bllokuar që prej muajit dhjetor, ndërsa hapja e rrugës ishte e pamundur më herët për shkak të rrezikut të krijimit të ortekëve. Tashmë rruga është zhbllokuar dhe lëvizja mund të kryhet problem.4 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

FOTOT/ Të bllokuar që në dhjetor, Forcat e Armatosura zhbllokojnë aksin nga Boga në Theth…

Forcat e Armatosura zhbllokojnë aksin prej 22 km nga Boga në Theth.Ne nje njoftim per mediat, Ministria e Mbrojtjes thote se FA punuan 3 javë për hapjen e rrugës.Trashësia e borës në disa pjesë të rrugës arrin deri në 5 metra.Aksi Bogë-Theth ishte i bllokuar që prej muajit dhjetor.“Hapja e rrugës e pamundur më herët për shkak të rrezikut të krijimit të ortekëve”, thote Ministria.

Lexone

Llogara, përmbyset makina. Shoferi shpëton për mrekulli

Ka shpëtuar për mrekulli shoferi i një mjeti në Llogara, makina e të cilit është përmbysur në orët e para të mëngjesit të së mërkurës.Sipas pamjeve, makina ka dalë nga rruga duke u batuar, dhe ka pasur vetëm dëme materiale.Mësohet se drejtuesit të mjetit i është dhënë ndihma e parë nga policia dhe ndodhet jashtë rrezikut për jetën.2 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

6 vitaminat jetike që duhet t’i merrni pas menopauzës

Blertina KokaNdryshimet hormonale janë përgjegjëse për disa nga efektet anësore të menopauzës, përfshirë edhe rritjen e rrezikut për zhvillimin e disa sëmundjeve dhe problemeve shëndetësore. Me rënien e niveleve të estrogjenit, rritet rreziku për zhvillimin e osteoporozës dhe sëmundjeve të zemrës – ashtu si edhe tendenca për të vuajtur nga simptoma si afshet e nxehta, luhatjet e humorit dhe thatësia vaginale.Për t’i përballuar këto efekte anësore, vitaminat dhe suplementet mund të jetë një komponent kyç për kujdesin e grave gjatë dhe pas menopauzës.Ja cilat janë disa nga suplementet dhe vitaminat më të mira në këtë rast:

Lexone