Home / Tag Archives: rrezikuar

Tag Archives: rrezikuar

Ura e vdekjes në Bulqizë

Ura që u shërben banorëve të 5 fshatrave të Zerqanit, në Bashkinë Bulqizë, po shkon drejt shkatërrimit.Ura e “Tre çezmave” është harkuar dhe plasaritjet vënë në rrezik jetën e banorëve që kalojnë mbi të. Ura dridhet sa herë mbi të lëvizin automjete të tonazhit të rëndë. Bazamenti i urës vazhdon të gërryhet, sidomos gjatë dimrit, kur lumi fryhet nga reshjet e shiut dhe dëbora.Të rrezikuar janë fëmijët që bëjnë plazh në Zallin e Bulqizës, nën urën që prej vitesh në zonë e njohin si “ura e vdekjes”.30 gusht 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Po na vrasin – në mes të rrugës, në mes të ditës

Kjo është njëra nga domatet që shqiptarët hanë çdo ditë, pa e kuptuar se çfarë rreziqesh u kanosen. Domates i kanë hedhur aq shumë hormone rritjeje, saqë i kanë mbirë filizat.Kantautori Elton Deda ka denoncuar skandalin me produktet që shiten në mes të rrugës, në mes të ditës, duke rrezikuar jetën e banorëve.“Kjo domate (bashkë me shoqe), u ble në Rrogozhinë të tezgat e shitësve të zonës. Nuk ka të shkojë me keq kontrolli ushqimor. Në mes të rrugës, në mes të ditës duan të na vrasin me kësi lloj këllirash”, shkruan Elton Deda në Facebook.

Lexone

Qumështi mbron fëmijët nga diabeti

Një gotë qumësht në ditë mund të mbrojë fëmijët obezë nga zhvillimi i diabetit, sugjeron një studim i ri. Qumështi i lopës përmban lëndë ushqyese të ulin insulinën, hormoni që kontrollon glukozën, mes vakteve, tregon studimit.Si pasojë ulet edhe rreziku për zhvillimin e sindromës metabolike – një grup gjendjesh shëndetësore, që përfshijnë tensionin e lartë të gjakut, nivelet e larta të sheqerit dhe yndyrës në gjak, dhjam përreth velit dhe nivele më të ulëta të kolesterolit të “mirë”.Të gjitha këto gjendje mund të çojnë në zhvillimin e diabetit, sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru. Shkencëtarët kanë zbuluar se të rinjtë obezë dhe mbipeshë që pinë qumësht lope çdo ditë janë më pak të rrezikuar që të zhvillojnë diabet – forma që lidhet me mbipeshën.Burimi: Daily Mail / Shendeti.com.al

Lexone

Ekspertët ngrenë alarmin: Infeksionet mykotike, një shqetësim global

luana

Infeksionet e zakonshme mykotike po bëhen të pakurueshme, ndërkohë që vdekshmëria globale po tejkalon atë të malaries apo kancerit të gjirit për shkak të rezistencës së viruseve ndaj ilaçeve.Hulumtuesit shkencorë nga Kolegji Mbretëror i Londrës dhe Universiteti Exeter thonë se si kafshët ashtu edhe njerëzit janë të rrezikuar nga infeksionet mykotike kudo të pranishme.“Rastet me infeksione mykotike tek njerëzit po shtohen në mënyrë dramatike, ndërkohë që vdekshmëria globale si pasojë e sëmundjeve mykotike ka tejkaluar tashmë atë të malaries ose kancerin e gjirit”, citohet në raport.Ndërkohë që problemi për rezistencën e baktereve ndaj antibiotikëve është raportuar gjerësisht, ku ekspertët e OBSH-së e kanë cilësuar si “apokalipsi i antibiotikëve”, në lidhje me rreziqet e sëmundjeve të shkaktuara nga infeksionet mykotike dihet shumë pak deri tani.Burimi: Independent / Shendeti.com.al

Lexone

Gjekmarkaj këmbëngul: Tani duhet reagim i fortë, opozita të djegë mandatet

Analisti Agron Gjekmarkaj, teksa ka komentuar publikimin nga ana e Partise Demokratike të materialeve kunder vellait te ministrit Fatmir Xhafaj, thote se duhet një reagim i fortë nga opozita.Në studion e emisionit ‘Real Story’ Gjekmarkaj tha se opozita duhet ta konsiderojë si opsion edhe djegien e mandateve.“Opozita duhet të bëjë një gjë të fortë deri tek lënia e mandateve. Unë e besoj këtë histori”, u shpreh Gjekmarkaj.Sa i takon personit Albet Veliu qe eshte personi qe ne audiopergjimin e PD njihet si “bashkepunetori X”, Gjekmarkaj tha se ai “është njeri i rrezikuar në pozitën në të cilën ndodhet, është detyrë e institucioneve ta ruajnë”.

Lexone

Talasemikët alarmojnë “Shëndetësinë”: Po vuajmë, mungon gjaku

Pacientët me talasemi nuk marrin gjak sipas nevojës që kanë madje nuk ndjekin as protokollet mjekësore.Kryetari i shoqatës së talasemikëve ka raportuar situatën e vështirë të pacientëve, të cilët për shkak të mungesës së gjakut janë të detyruar të heqin shpretkën.“Protokolli mjekësor nuk zbatohet. 80% e pacientëve janë të rrezikuar, ka pacientë që kanë mbi dy muaj që nuk bëjnë analizë ferritine se nuk ka reagentë”, shprehet Musa Zeneli.Më shqetësuese është situata për pacientët në Lushnje, një pjesë e mirë e tyre kanë shpretkën e dëmtuar për shkak se nuk kanë marrë gjak sa herë u duhej.“E them me koshiencë të plotë që gjendja e pacientëve në Lushnje është shumë e vështirë. Ata vuajnë për shkak të nivelit të ulët të hemoglobinës dhe ne po i ndihmojmë të heqim shpretkat e zmadhuara për shkak të mungesës së gjakut”, thotë Elenei Anastasi.Sikur të mos mjaftonte kjo, medikamenti që mbante në parametra të duhur nivelin e hekurit te pacientët talasemikë është zëvendësuar me një tjet..

Lexone

Sfida e mbijetesës nuk ka fitues, dëshpërim dhe tension në ‘Loro Boriçi’

Pjesa e parë ishte shumë e vakët, me të dyja skuadrat që kërkonin të mbyllnin me kujdes hapësirat, ndërsa Vllaznia i shkoi pranë golit me anë të Ribajt, por portierit Avdyli ishte në lartësinë e detyrës.Pjesa e dytë u karakterizua nga një nervozizëm shumë i lartë, me Vllazninë që kërkonte dëshpërimisht golin dhe lojtarët e Kamzës, që nuk linin rast pa u shtrirë në tokë, për të ulur ritmin dhe vonuar lojën.Pas vërshëllimës së 3-fishtë të arbitrit Kridens Meta, sfida përfundoi në barazim 0-0, një rezultat që i shkon përshtat Kamzës, që vijon të mbetet jashtë zonës së rënies dhe me 40 pikë, po aq sa ka edhe Teuta.Nga ana tjetër, Vllaznia dështoi në sfidën direkte për mbijetesën, duke mos parakaluar Kamzën dhe duke komplikuar tërësisht garën për mbijetesë. Tashmë shkodranët mbeten në vendin e parafundit me 38 pikë, dy më pak se Teuta dhe Kamza, duke qenë më e rrezikuar nga rënia se kurrë më parë, kur kanë mbetur vetëm 3 javë nga fundi i kampionatit.9 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Avokati: Izet Haxhia u gjykua në mungesë, çështja “Hajdari” do rihapet

Avokati Fran Dashi bëri me dije se Izet Haxhia nuk ndihet i rrezikuar dhe ndodhet në burgun 302. Sipas avokatit, klienti i tij është gjykuar në mungesë dhe për këtë arsye çështja “Hajdari” do të rihapet.“Gjykimi i Izet Haxhisë është bërë në mungesë. Kemi besim të plotë se çështja do të shkojë drejt rihapjes. Haxhia nuk ndihet i rrezikuar”, deklaroi ai.9 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Bashkim-vëllazërimi BDI-LSDM me shtabe të përbashkëta!

Bashkim-vëllazërimi BDI-LSDM me shtabe të përbashkëta!

Në foton që shifet më poshtë vëreni një shtab diku në komunën e Çairit ku shifen fotot e Visar Ganiut dhe te petre Shilegovit, qe i bie se BDI dhe LSDM tani më edhe shtabet i kanë të përbashkëka. Një fenomen jo i parë ndonjë rast tjetër. Ky shembull nuk …

Lexone