Home / Tag Archives: rrezikshme

Tag Archives: rrezikshme

Kanadezët gjejnë zgjidhjen, reduktim i dioksidit të karbonit me kosto minimale

Një kompani kanadeze, e mbështetur nga Bill Gates, thotë se ka arritur një stad të rëndësishëm në zhvillimin e teknologjisë që mund të heqë CO2 nga ajri.Inxhinierët e karbonit kanë botuar një studim të rishikuar që tregon se ata mund të heqin karbonin nga ajri me një kosto nën 100 dollarë për një ton.Ky do të ishte një përparim i madh në çmimin aktual prej rreth 600 dollarë për ton.Kompania thotë se qëllimi i tyre i menjëhershëm është prodhimi i lëndëve djegëse sintetike të lëngshme të prodhuara nga karboni dhe energjia e rinovueshme.“Regullat” teknologjike për ndryshimet klimatike të emetimit të karbonit janë parë gjithmonë me dyshim nga shkencëtarët.Planet për të ndërtuar mburoja diellore në hapësirë ose për të “mbjellë” detet me materiale për të thithur karbonin janë parë si të rrezikshme për të bërë të mundur uljen e emetimit.Megjithatë, planet për të kapur dioksidin e karbonit (CO2) direkt nga ajri janë konsideruar disi më të rëndësishme, çka në thelb pasqyron funksion..

Lexone

VIDEO tronditëse: Nëna hedh djalin nga dritarja për ta shpëtuar nga flakët

Ky është momenti i frikshëm kur një nënë hedh nga dritarja e apartamentit djalin e saj 11 muajsh për ta shpëtuar nga zjarri që kishte kapluar ndërtesën.Nëna dhe djali i saj vogël ishin brenda në ndërtesë dhe nuk mund të dilnin nga zjarri i madh.Për të shpëtuar atë dhe vetën, nëna mendoi që të hidhen nga dritarja.Mirëpo në ato momente fatmirësisht ka arritur një person, i cili ishte ish ushtar, dhe i ndihmoi për t’i shpëtuar ata.Në video shihet se si nëna hedh djalin nga dritarja ndërkohë që poshtë e pret personi.Skena e rrezikshme ka ndodhur në Karolinën e jugut, SHBA. (TemA)

Lexone

5 ushqimet që i duam, por mund të na vrasin

Përshtati në shqip: Blertina KokaMos u habisni, por disa ushqime që ne i konsumojmë çdo ditë fshehin disa nga helmet më të rrezikshme në tokë. Herës tjetër kur të konsumoni bajame, duhet të mendoheni dy herë. Gjeni më poshtë një listë të ushqimeve që përmbajnë një element të rrezikshëm në çdo kafshatë.

Lexone

Municionet, Xhaçka: Brenda 2019, asnjë zonë e rrezikshme në Shqipëri

Për më shumë se 20 vite, hotspoti i Suçit në Burrel ka qenë një prej pikave më të rrezikshme për shkak të municioneve të paplasura.Efektivët e Kompanisë së Asgjesimit të Municioneve të Komandës Mbështetëse në Forcat e Armatosura, për më shumë se 1 muaj bënë të mundur pastrimin e plotë të zonës.Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka gjatë takimit me efektivët e EOD në terren, deklaroi se tashmë i kthehen komunitetit 84 mijë metra katrorë të çertifikuar, të pastër dhe të sigurt.“Janë rreth 84 mijë metra katrorë që i kthehen komunitetit që tanimë janë të çertifikuara, të pastra dhe të sigurta. Efektivët tanë kanë rreth 1 muaj që punojnë këtu. Ka qenë një zonë goxha e pasigurt dhe paraqiste rrezikshmëri të lartë për shkak të municioneve të paplasura qysh prej vitit 97. Bashkë me hot spotin e Selicës që gjykojmë që ndoshta pas 5 muajve do ta mbarojmë edhe atë, i kemi kthyer komunitetit gjatë gjithë kësaj periudhe 17 hot spote, mijëra metra katrorë të pastruar dhe të sigurt për përdorim ci..

Lexone

Municionet e paplasura, Xhaçka: Brenda vitit 2019, asnjë zonë e rrezikshme në Shqipëri

Për më shumë se 20 vite, hotspoti i Suçit në Burrel ka qenë një prej pikave më të rrezikshme për shkak të municioneve të paplasura.Efektivët e Kompanisë së Asgjesimit të Municioneve (EOD- Explosive Ordnance Disposal) të Komandës Mbështetëse në Forcat e Armatosura, për më shumë se 1 muaj bënë të mundur pastrimin e plotë të zonës.Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka gjatë takimit me efektivët e EOD në terren, deklaroi se tashmë i kthehen komunitetit 84 mijë metra katrorë të çertifikuar, të pastër dhe të sigurt.“Janë rreth 84 mijë metra katrorë që i kthehen komunitetit që tanimë janë të çertifikuara, të pastra dhe të sigurta.Efektivët tanë kanë rreth 1 muaj që punojnë këtu. Ka qenë një zonë goxha e pasigurt dhe paraqiste rrezikshmëri të lartë për shkak të municioneve të paplasura qysh prej vitit ’97.Bashkë me hot spotin e Selicës që gjykojmë që ndoshta pas 5 muajve do ta mbarojmë edhe atë, i kemi kthyer komunitetit gjatë gjithë kësaj periudhe 17 hot spote, mijëra metra katrorë t..

Lexone

Tenton një roveshiatë në stërvitje dhe rrezikon Botërorin, i ndodh titullarit të Polonisë

Ka disa iniciativa që janë të rrezikshme, me pasoja që për momentin nuk mund t’i imagjinosh.Ka pasur shumë raste, kur lojtarë të ndryshëm, madje edhe nga më të njohurit, kanë humbur komptecione madhore për një kapriço të momentit. Së fundi i ka ndodhur një lojtari titullar të Polonisë.Kamil Glik mund të humbasë Kupën e Botës. Në Spanjë, e përditshmja “AS“ bën me dije se lojtari i Monakos, gjatë stërvitjes ka pësuar një dëmtim në shpatull dhe ka vënë në rrezik serioz praninë e tij në Rusi.Ters për trajnerin e Polonisë, Adam Navalka, që pak orë më parë kishte shpallur listën zyrtare me 23 lojtarët e grumbulluar.Por e çuditshme është mënyra e dëmtimi. Glik ka rënë shumë keq, pasi kishte tentuar një roveshiatë në stërvitje.Trajneri Navalka ka marrë masat që, nëse mbrojtësi nuk arrin të rikuperohet në kohë, të zëvendësohet nga Marsin Kaminski, lojtari i Shtutgartit.Polonia bën pjesë në Grupin H dhe më 19 qershor do të ndeshet me Senegalin, ndërkohë që në grup ka edhe Kolumbinë d..

Lexone

Këto janë 3 shenjat më të rrezikshme të horoskopit. Mësoni pse

Temperamenti i vështirë, nervat, mbajtja e inatit, apo gjëra si këto e bëjnë një njeri të rrezikshëm. Por në këtë pjesë ndikon edhe shenja e horoskopit. E dini se cilat shenja janë më të rrezikshmet? Zbulojeni më poshte duke mësuar edhe arsyet.1 – Gaforrja – Sipas FBI-së, të lindurit e kësaj shenje kanë kryer më shumë krime pasioni. Ata shpesh kryejnë krime për shkak të destabilitetit mendor dhe acarimeve ekstreme. Kujdes prej tyre.2 – Demi – Ata janë kokëfortë, dhe për ti dalë e tyrja janë të gatshëm të shkojnë deri në ekstrem. Ata mund të kthehen në diktatorë dhe janë shumë hakmarrës.3 – Shigjetari – Ekstremisht nevrikë, me temperament të vështirë. Ata sipas FBI-së janë të parët në kryerjen e vjedhjeve, dhe madje arratisjeve të rrezikshme.The post Këto janë 3 shenjat më të rrezikshme të horoskopit. Mësoni pse appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Kamioni bie në humnerë nga 100 m lartësi në HEC-in e Moglicës

Në aksident i rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në HEC-in e Moglicës, në Devoll të Korçës. Mësohet se një kamion që po kalonte në kantierin ku bëhen punimet për hidrocentralin ka rënë nga 100 metra lartësi në një humnerë.Rruga mbi këtë hidrocentral është shumë e rrezikshme dhe terreni është rënduar së fundmi për shkak të reshjeve.Kamioni që ka rënë në vendin e quajtur “Maliq” i përket firmës që kryen punimet në HEC, ndërsa ka raportime të pakonfirmuara se drejtuesi i mjetit ka shmangu fatkeqësinë duke u hedhur përpara se të përfundonte mes shkëmbinjve.Nuk dihet nëse ka pasur të tjerë persona brenda mjetit, ndaj informacione të tjera priten nga policia në vijim.Diga e Moglicës e cila ka nisur të ndërtohet rreth një vit më parë do të jetë 320 metra e gjatë, 150 metra e lartë dhe 460 metra e gjerë.30 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Çfarë ndodh me organizmin kur mungon kaliumi – ushqimet ku gjendet

Përshtati në shqip: Blertina KokaKur mendon për lëndët ushqyese që i nevojiten trupit, me siguri që kaliumi nuk përfshihet, por që duhet. Pjesa më e madhe e kaliumit në trup shkon tek qelizat, ku ndihmon në komunikimin mes nervave dhe muskujve, transportimin e lëndëve të tjera ushqyese, funksionimin si duhet të veshkave dhe parandalimin e rritjes së niveleve të sodiumit.Nuk do të keni mungesë të kaliumit nëse konsumoni shumë fruta dhe perime, edhe pse shumë njerëz nuk konsumojnë mjaftueshëm ushqime të papërpunuara – ku dozat e kaliumit janë shumë të larta.Mungesa e kaliumit është vërtet vdekjeprurëse. Njerëzit që kanë mungesë kronike përballen me probleme të rrezikshme kardiovaskulare.Mungesa është më e zakonshme tek njerëzit që e humbasin shpejt kaliumin nëpërmjet urinës ose jashtëqitjes, si ata që abuzojnë me laksativët dhe diuretikës, ose kanë çrregullime gastrointestinale, diabet të pakontrolluar ose diarre. Djersitja e tepërt bën gjithashtu që ta nxirrni shpejt kaliumin ng..

Lexone

Ushqimet e pasura në kalium

Mënyra më e mirë për të përftuar dozën e rekomanduar të kaliumit (4,700 miligramë çdo ditë) është të konsumoni sa më shumë fruta dhe perime. Sipas Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, vetëm 1 në 10 të rritur marrin sasinë e duhur të frutave dhe perimeve.Banania njihet si fruti me më shumë kalium, megjithatë edhe shumë ushqime të tjera kanë përmbajtje të lartë në këtë lëndë ushqyese, si: jeshillëqet, domatet, kastravecët, patëllxhani, avokado, kungulli, patatet, karotat, kumbullat, produktet e bulmetit, mishi i viçit, shpendëve dhe peshkut, si dhe frutat e thata.Mjeku mund t’ju rekomandojnë edhe suplemente të kaliumit nëse keni ndonjë problem shëndetësor. Nuk duhet të harroni që marrja vetë e suplementeve të kaliumit mund të jetë e rrezikshme dhe të shkaktojë probleme me ritmin e zemrës apo edhe arrest kardiak, prandaj konsultohuni gjithmonë me mjekun nëse doni të merrni më shumë nga kjo lëndë ushqyese në formën e pilulës.

Lexone