Home / Tag Archives: rregullta

Tag Archives: rregullta

Si të humbisni peshë thjesht dhe shëndetshëm

Nga dietologe Viktoria NacoPër të ndihmuar trupin tuaj që të humbisni peshë, këshillohet të keni vakte të rregullta, por edhe mesvakte të ulta në karbohidrate (Low-carbs).Shpeshherë në mesvaktet (snacks) konsumohen ushqime shumë të pasura në karbohidrate të përpunuara dhe të pasura në shumë kalori dhe me trans-yndyrë, pa i ofruar asnjë benefit shëndetit tuaj.Mëposhtë gjeni disa alternativa të shëndetshme:Kastravec – karrota të shoqëruara me salcë kosi, koper, arra dhe pak vaj ulliri; Mollë jeshile ose e kuqe, e lyer me gjalp susami apo gjalp kikirikësh’Proshutë gjel deti e lyer me salcë kosi ose gjizë dhe karrotë e grirë; Role kungulli të mbushura me gjizë, etj.Alternativa ka pafund, mjafton të zgjedhësh ushqim cilësuar për t’i ofruar trupit!/zoneelire.al/The post Si të humbisni peshë thjesht dhe shëndetshëm appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

“Skllavëri moderne, në zemër të Europës”

Nuk duhet t’iu largohesh shumë institucioneve europiane për të zbuluar se në çfarë kushtesh punojnë realisht emigrantët.Në stacionin “Arts-Loi Metro” të Brukselit, Mohammed, një emigrant maroken pa dokumente të rregullta qëndrimi, ka punuar me muaj të tërë për rinovimin e tij dhe nuk ishte aspak e lehtë.“Na thërrisnin neve kur puna bëhej e papërballueshme për të tjerët”, tregon ai për “Euronews”.“Një herë punova 3 turne 8-orëshe rresht, që do të thotë 24 orë pa pushim. Ekziston gjithmonë rreziku që të pushohesh, e kjo do të thotë se duhet të vazhdosh e të punosh pa bërë zë.Ne jetojmë në frikë. Frika është pjesë e jetës sonë të përditshme”, rrëfen ai.Raporti i fundit i Këshillit të Europës tregon se trafikimi i qenieve njerëzore me qëllim shfrytëzimin e krahut të punës është në rritje dhe viktimat janë shpeshherë emigrantë pa dokumente, apo grupe të cënueshme që jetojnë në pasiguri ekonomike.Ajo që duket si mundësi e mirë punësimi mund të kthehet në një ferr të vërtetë, sipa..

Lexone

Komunizmi “hyn vjedhurazi” në SHBA, studentët kinezë themelojnë celula komuniste në universitetet amerikane

Në korrik të vitit të kaluar, një grup prej 9 studentësh nga Huanzhong University që merrte pjesë në një program veror në Universitetin e Ilinoisit themeloi një degë të Partisë Komuniste.Grupi mbajti takime të rregullta në konviktin e universitetit, ku u diskutua për ideologjinë partiake.Universiteti kinez kishte dërguar bashkë me studentët edhe 4 profesorë, të cilët do të jepnin direktiva për ngritjen e një celule partie dhe do të shërbenin si udhëheqës ideologjikë gjatë kohës së qëndrimit në SHBA.Universiteti i Ilinoisit ka partneritet me disa universitete kineze, me të cilat shkëmbejnë rregullisht programe.Të paktën dy prej këtyre universiteteve i kanë udhëzuar studentët të formojnë celula të tilla në kampusin universitar Urbana-Champain, shkruan “Foreign Policy”, e cila u referohet artikujve të postuar në faqen e universitetit (që rezultojnë të fshirë).Të kthyer në vendin e tyre, studentët kinezë janë pyetur në lidhje me performancën e tyre në këtë aspekt në SHBA.“Pasi ..

Lexone

Vajzat bëjnë selfie mbi urë, por disa disa sekonda më vonë ndodh hataja

Katër vajza të reja duke qëndruar në një urë hekurudhore, duke qeshur në kamerë dhe duke bërë selfie – papritmas ato bien gati për vdekje. Të katër vajzat u vërsulën në urën në Xinguara, Brazili verilindor, të dielën e kaluar, duke kaluar lumin Cais dhe duke lidhur qytetet e Castelo do Piaui dhe Buriti dos Montes.Shëndeti i vajzave është i qëndrueshëm Papritmas një platformë u rrëzua në të cilën vajzat ishin aty. Ata ranë dhjetë metra poshtë – dhe ishin me fat që rënia e tyre ishte e zbutur nga vegjetacioni përreth.Një vajzë 22-vjeçare, një vajzë 15-vjeçare dhe një vajzë 16-vjeçare u plagosën dhe u shtruan në spital.16-vjeçarja ishte operuar në thembër dhe ishte në gjendje të largohej nga spitali. “Shëndeti i dy të tjerave është i qëndrueshëm,” tha një zëdhënës i spitalit lokal në portalin e lajmeve braziliane ” Os Dois Lados da Moeda ” , përpara se dy vajzat të operoheshin të premten për shkak të lëndimeve të rënda në këmbë.Me sa duket, ura ishte në gjendje të keqe për një koh..

Lexone

“Të miratohet Demarkacioni dhe të dorëhiqet Qeveria”

Ne jemi të vendosur që menjëherë pas votimit të  demarkacionit, Qeveria duhet të jap dorëheqje dhe se jemi të gatshëm të marrim në dorë fatin e  humbur të Kosovës,tha shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti në një konferencë për media. Ai bëri të ditur se kanë vendosur të …

Lexone

Infeksionet urinare – Kuriozitete dhe këshilla

Kuriozitete dhe këshilla insertet nga emisioni “Pasditja ime” e bardhë Përgatiti dhe lexoi tekstin: Klajd Gorica Montazhi: Endri INFEKSIONET URINARE Sistemi urinar është mënyra me të cilën trupi flak tej toksinat e padëshiruara apo (mbeturinat). Në thelb, qëllimi kryesor i sistemit urinar është ruajtja e “homeostasit” e trupit të ruajë …

Lexone

Dhimbjet e shpinës dhe qafës – Kuriozitete dhe këshilla

Kuriozitete dhe këshilla insertet nga emisioni “Pasditja ime” e bardhë Përgatiti dhe lexoi tekstin: Klajd Gorica Montazhi: Endri DHIMBJET E SHPINËS DHE QAFËS Teksa sheh këta profesionistë që e bëjnë çlirimi nga dhimbjet duket aq i lehtë . Gjithsesi mos e provoni në shtëpi. Është shumë më e ndërlikuar seç …

Lexone

Maqedonia refuzon ndihmat nga Kosova – News, Lajme – Vizion Plus

http://www.vizionplus.tv https://facebook.com/VizionPlusTV Tweets by VizionPlusTV Maqedonia nuk ka pranuar ofertën për ndihmë të Kosovës, e cila kishte shprehur gatishmërinë për të dërguar trupa të forcës së sigurisë për të ndihmuar rajonin e Tetovës në përballimin e emergjencës së shkaktuar nga përmbytjet. Forcat e sigurisë dhe njësitet e posaçme mund të …

Lexone