Home / Tag Archives: rregullat

Tag Archives: rregullat

Dua Lipa thyen “new rules”, kthehet me ish të dashurin (Foto)

“New Rules” është definitivisht një hit, me të cilin shqiptaro-britanikja Dua Lipa i dha zemër shumë vajzave dhe i shty të merrnin në duar fatet e jetës, duke mos përjetuar shkatërrim nga prishja e një lidhje dashurie.Por për vetë Duan duket se “rregullat e reja” janë thyer, pasi është kapur “mat” me ish të dashurin e saj Isaac Carew, jashtë Soho House në Londër të mërkurën.1 of 4Për këngëtaren dashuria e vërtetë bën që të shkelen rregullat dhe të rindizet romanca me ish-in, në krahët e të cilit është rikthyer pasi është ndarë krejt papritur nga Paul Klein, me të cilin kishte 5 muaj lidhje.31 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Parazitët në zorrë, trajtimi me kura natyrale

Ndër parazitët e zorrëve që takohen më shpesh te njeriu janë parazitët e zorrëve. Ata zhvillohen si tek të vegjlit, ashtu edhe tek të mëdhenjtë, vetëm atëherë kur nuk zbatohen rregullat e higjienës. Kur niveli i higjienës dhe kulturës shëndetësore është i lartë, nuk ka infeksion nga parazitët e zorrëve. Burimi i infeksionit është njeriu ose kafsha që mban në organizmin e tyre parazitët, që nëpërmjet jashtëqitjes i nxjerrin në formën e vezëve. Vezët duke rënë në tokë kalojnë nëpërmjet ujit të pijshëm, ujit që vaditim perimet dhe zarzavatet, nga duart e të rriturve dhe fëmijëve, nga lodrat dhe rrobat e infektuara. Rrugët e përhapjes janë të shumta: duart e palara, perimet dhe zarzavatet e palara mirë, uji i pijshëm etj. Për të konstatuar sëmundjet, përveç shenjave klinike janë të domosdoshme edhe ekzaminimet mikroskopike të materialeve fekale, për të parë vezët e parazitëve. Janë shumë lloje parazitësh të zorrëve: askaridoza, oksiuriaza, trikocefaloza, trikineloza, shiritat, lambia etj. ..

Lexone

Saimir Tahiri drejt arrestimit? Çani: Do të ishte një arrestim i padrejtë dhe shkelje flagrante e të drejtave të njeriut

Gjatë emisionit të djeshëm të “Studio e Hapur”, ku ishte i ftuar, gazetari Arian Çani kur u pyet se nëse Saimir Tahiri ishte në prag të një arrestimi të mundshëm, ka dhënë mendimin e tij mbi këtë çështje.“Nqs Tahiri arrestohet me kaq prova sa ka deri tani, do të ishte një arrestim i padrejtë dhe shkelje flagrante e të drejtave të njeriut. Gjykata dhe drejtësia është shkencë më vete, ka rregullat dhe kanunet e veta. Burgjet janë plot me njerëz që janë të pafajshëm e janë dënuar pa prova. Është një tmerr, i burgosin për të mbushur kuotat për ti treguar Europës. Më 10 të fajshëm jashtë, sesa 1 i pafajshëm brenda në burg, pa prova.”, u shpreh ai.Burimi: Hapur.alThe post Saimir Tahiri drejt arrestimit? Çani: Do të ishte një arrestim i padrejtë dhe shkelje flagrante e të drejtave të njeriut appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

FOTOT: “Sindroma Rama”, zyrtarja e lartë e Italisë takime me atlete

Edhe pse u kritikua masivisht, kryeministri Edi Rama duket se e ka shndërruar në modë shkeljen e protokolleve sa i përket kodit për veshjet zyrtare.Tashmë ai nuk është i vetmi që shkel rregullat gjatë takimeve.I njëjti veprim është kopjuar edhe nga presidentja e Senatit të Italisë, Maria Elisabetta Alberti Casellati e cila është paraqitur në Kosovë me atlete.71 vjeçarja takoi homologun Kadri Veseli duke zgjedhur një stil veshje ndryshe nga parashikimet në kodin e etikës. Të jetë kaq ngjitëse “sindroma Rama”?! (TemA)

Lexone

UAU/ Mori mollë në aeroport, gjobitet me 500 dollarë

Një grua thotë se ka marrë gjobë 500 dollarë nga agjensia doganore e SHBA pasi gjate kontrollit në aeroport i është gjetur një mollë në çantën e saj. Kristal Tadlock ishte duke udhëtuar me kompaninë Delta Air Lines nga Parisi për në SHBA, kur i është gjetur molla.Ajo tha se mollën e kishte kursyer nga ushqimi që ka marrë në avion për udhëtimin tjetër për në Denver. SHBA dhe Patrulla e Kufirit nuk kanë komentuar rastin, por thanë se të gjitha artikujt bujqësorë duhet të deklarohen. Ajo postoi një foto në Tëitter një qese plastike dhe kutinë e cila përmbante frutën ne feta, me hashtagun “#anappleadaydoesntkeepcustomsaëay”.Kur molla u gjet, Tadlock i tha agjentit të doganës se ajo e kishte marrë nga kompania ajrore dhe e kishte pyetur nëse duhej ta hidhte apo ta hante por në vend të përgjigjes, agjenti i kishte dhënë në dorë një gjobë 500 dollarëshe.“Ai më pyeti nëse udhëtimi im në Francë, kishte qenë i shtrenjtë. Dhe unë iu përgjigja: Po…por nuk e dija përse ma bëri atë pyetje deri..

Lexone

Pioni shpërthen pas humbjes nga Juventus, ja kë e akuzon ai!

Stefano Pioli ishte tejet i nervozuar me humbjen e Fiorentinës ndaj Juventusit. Kjo e fundit triumfoi me rezultat të pastër 2-0, në takimin që vëmendjen më të madhe e mori anulimi i penaltisë përmes VAR-it. Në gjysmën e pjesës së parë, gjyqtari Mrco Guida gjykoi një penalti pas prekjes me …

Lexone

Dridhe Franca..! Barça po ia rrëmben yllin PSG-së

Barcelona ka qenë e lidhur me një tjetër yll të PSG-së, Layvin Kurzawa! Ish-sulmuesi i Monakos shihet si zëvendësim për Lucas Digne, i cili u bashkua me Barçën dy sezone më parë. Kurzawa ka ndryshuar faktikisht agjentë, sipas Sportit, dhe tani ka angazhuar Moussa Sissoko. Sporti shkruan në fakt se …

Lexone

Shpëtohen alpinistët që humbën në malin e lartë (Video)

Shpëtohen alpinistët që humbën në malin e lartë (Video)

Alpinistët që humbën në një mal në Glencoe të Skocisë, janë gjetur nga forcat e rendit dhe u shpëtuan me helikopter. Ata kishin telefonuar për ndihmë, derisa ishin n 900 metra lartësi, por ishte vështirë të gjendej lokacioni ku ndodheshin, transmeton Telegrafi. Me të kaluar natën në qiell të hapur, …

Lexone