Home / Tag Archives: rekordin

Tag Archives: rekordin

Amazon “fluturon” në bursë, kap rekordin 800 miliardë dollarë

Gjiganti i shitjeve online, “Amazon”, është rritur në bursë, duke kapur për herë të parë vlerën 800 miliardë dollarë kapital.Në këtë mënyrë, “Amazon” i bashkohet për herë të parë “Apple”-it, e cila deri tani ka qenë e vetmja kompani që e ka tejkaluar këtë vlerë në treg.Në janar të këtij viti, “Amazon” kaloi vlerën 700 miliardë dollarë. (TemA TV)

Lexone

Rikthehet Vale Rossi, “pole” dhe rekord i “Doktorit” në Mugello

Valentino Rossi thyen rekordin e pistës së Mugellos në kualifikueset e Çmimit të Madh të Italisë.Doktori shfaqi një formë të jashtëzakonshme duke e përshkuar pistën me motorin e tij Yamaha për kohën 1 minuta 46 sekonda e 208 të mijtat.Por të gjithë pilotët e mëdhenj “fluturuan” në Mugello duke thyer njëri pas tjetrit kohët e regjistuara në këtë pistë. Kohën e dytë më të mirë e regjistroi Lorenzo me 3 të qindat më i ngadaltë se Rossi, më pas renditen Vinales dhe Iannone.Më tej vijnë me radhë Petrucci, Marquez, Dovizioso, Crutchlow, Zarco dhe Rins.2 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

FOTOT: I riu vendos rekord botëror, thyen me kokë 51 shalqi në 1 minutë

Një njeri pakistanez shkatërroi 51 shalqi me kokën e tij në një përpjekje për të thyer një rekordin botëror.Videoja tregon Rashid Naseem, 32 vjeç, nga Karaçi, duke thyer me kokë në një minutë 51 shalqi.Ai ja arriti që t’i rrëmbejë rekordin botëror që mbahej nga Tafzi Ahmed i cili kishte thyer me kokë në një minutë 43 shalqi. (TemA)

Lexone

VIDEO: Sërfisti brazilian thyen rekordin Guinness, lundron në dallgën 24 metra të lartë

Zyrtarët e Sërf-it kanë konfirmuar se sërfisti brazilian theu rekordin botëror gjatë lundrimit në dallgën më të madhe të botës vitin e kaluar.Rodrigo Koxa kaloi mbi një dallgë prej 24 metra në Nazaré në Portugali më 8 nëntor 2017.Koxa iu dha Rekordi Botëror i Guinnessit për lundrimin në valën më të madhe gjatë mbrëmjes së shtunë në Big Wave Awards të World Surf League.Fitimi i çmimit për thyerjen e rekordeve ishte “dita më e mirë e jetës sime”, tha ai.Kështu për 61 centimetra ai ka arritur të thyej rekordin e amerikanit Garrett McNamara i cili mbahej që në vitin 2011, i cili lundroi mbi dallgën 23 metra.“Falënderoj të gjithë për përkrahjen, më keni ndihmuar të besoj edhe atëherë kur është e pamundur. Ky është rekordi i ri, nuk di qfarë të them tjetër”, ka shkruar Rodrigo Koxa

Lexone

Ngordh merimanga më e vjetër në botë, ishte 43 vjeç

Merimanga më e vjetër në botë ka ngordhur në moshën 43-vjeçare, duke thyer kështu rekordin e mëparshëm të mbajtur nga një merimangë 28-vjeçare nga Meksika.Merimanga femër, e etiketuar si numri 16, ngordhi në shtëpinë e saj në Australinë perëndimore. Ajo ishte zbuluar nga Profesor Main më 1974.the world's oldest spider died today at age 43 because of a wasp sting and I'm honestly way too upset over it )):— b (@baileechristen) April 30, 2018Shkencëtarët zbuluan moshën e merimangës përmes një studimi të popullsisë prej dhjetëvjeçarësh të araknidëve lokalë, që pretendojnë se mbajtësi i regjistrimeve do t’i ndihmojë ata të zhbllokojnë njohuritë kyçe për speciet.Fansat e “Jetës së Egër” treguan respektin për këtë krijesë me postime prekëse në Twitter.30 prill 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

VIDEO: Sërfisti i çmendur thyer rekordin botëror, bën sërf në një dallgë 24 metra të lartë

Ky është momenti i pabesueshëm kur një i ri thyen rekordin botëror duke sërf në një dallgë të lartë 24.3 metra.Serfisti Rodrigo Koxa realizoi numrin e tij më 8 nëntor 2017 në Nazaré në Portugali.Por vetëm këtë të shtunë u konfirmua autenticiteti i videos nga Big Wave Aëards në Kaliforni dhe i dha atij rekordin botëror.Koxa, i cili rrezikoi jetën e tij pasi bëri sërf në një dallgë 24.3 metra të lartë tha se fitimi i çmimit ishte “dita më e bukur e jetës sime”. (TemA)

Lexone

Montela për rekord, sërish pushim nga puna

Vinçenco Montela mund të jetë një trajner shumë i zoti e i talentuar, por ky sezon ka qenë i mallkuar për të.Largimi nga Milani, ku nuk mundi të bënte asgjë për t’u mbajtur mend, është pasuar nga pushimi nga puna te Sevilja.Dy pushime nga puna në një sezon, një rekord më vete, pasi pak trajnerë e arrijnë këtë gjë.Humbja e fundit e Seviljes, të premten ndaj Levantes, ka qenë goditja fatale për trajnerin italian.Në Spanjë drejtoi pak muaj, vendosi rekordin e humbjes me të thellë në derbin ndaj Betisit, eliminoi Mançester Junajtid në Champions dhe dështoi të kapte vendin e katërt. Aeroplan, por plot ulje e ngritje dhe direkte në rrugë e sipër.

Lexone