Home / Tag Archives: qytetareve

Tag Archives: qytetareve

Shëndetësia, ku thërret qameti. Rama fshin ankesat e qytetarëve

“Doktoreshë Bianka ka lënë Italinë për të ushtruar shërbimin e saj si profesioniste e specializuar pranë onkologjikut në QSUT. Me instalimin e akseleratorit të dytë, pacientët trajtohen tanimë me të njëjtin standard dhe efikasitet si në klinikat simotra evropiane”.Përmes këtij njoftimi kryeministri Edi Rama u ka thënë sot mirëmëngjes shqiptarëve.Por si i janë përgjigjur qytetarët?“Për çfarë standarti Europian flisni? Në maternitetin Mbretëresha Geraldinë gratë me dhimbje lindje qëndrojnë nga dy veta në një krevat, aparatura e matjes së rrahjeve të zemrës së bebit mezi punon, atë aparaturë rrangallë e marrin sa te reanimacioni sa te urgjenca. Sistemi i shëndetësisë është ku thërret qameti, duket sikur talleni me këto raportime”,shkruan një nga komentuesit.Pretendime për mungesë aparaturash dhe shërbimi kanë shprehur disa komentues, por ka ndodhur që komentet negative të fshihen. Kjo situtatë ka mërzitur edhe më shumë komentuesit.

Lexone

FOTOT/ Olti Curri “shpërthen” ndaj qytetarëve: Jeni idiotë, Rita Ora është shumë kurvë. Mua më pëlqen Dua Lipa

Olti Curri thotë se Rita Ora ka moral të dobët duke nënvizuar se sipas tij ajo është e përdalë artistikisht.Gazetari gjykon se qytetarët nga Kosova që i janë kundërvënë atij janë pseudonacionalistë idiotë pasi ai admiron këngëtaren Dua Lipa.“Rita Ora, Dua Lipa…por me pare ishte Madonna…Kylie Minoug… Ça lidhje ka Kosova ne gjithe kete?! Pse Dua Lipa qe une pelqej nuk eshte nga Kosova !!! Pseudonacionaliste idiote…” shkruan Curri. (TemA)

Lexone

FOTOT: Bashkia i jep zgjidhje furnizimit me ujë të pijshëm për dy lagje në kryeqytet

Bashkia e Tiranës ka ndërhyrë këtë javë në dy lagje të ndryshme të kryeqytetit për të garantuar furnizimin normal me ujë të pijshëm të banorëve.Nga sinjalizimi i marrë për humbje uji në rrugën e “Durrësit”, grupet e terrenit ndërhynë menjëherë për ta eliminuar.Tashmë banorët e rrugës së “Durrësit” pranë Ministrisë së Arsimit do të kenë një furnizim normal me ujë të pijshëm.Ndërkohë, një tjetër investim është dhe ai për ndërtimin e një linje të re ujësjellësi në rrugën “Nikollë Kaçorri” në kryeqytet, si dhe u bë ndërprerja e linjës së vjetër që furnizonte banorët e zonës.Tashmë linja e re e ndërtuar do të bëjë të mundur furnizimin me ujë të qytetarëve me të gjitha parametrat dhe cilësinë e duhur për ta përdorur atë.

Lexone

Mjekësia në ‘alarm’ për deklaratat e Berishës: Nikolla u kërkon kartat e identitetit prindërve, do bien në duart e mafies për t’u marrë pasuritë dhe votën

Ish-kryeministri Sali Berisha nuk i kursen sulmet për ministren e Arsimit Lindita Nikolla.Ai ka publikuar në faqen e tij të ‘Facebook’-ut mesazhin e qytetarit dixhital, ku ky i fundit denoncon ministren se po detyron prindërit që të dorëzojnë të dhënat personale.Ndërkohë, vete Berisha u ka bërë thirrje qytetarëve që mos të dorëzojnë kartat e identitetit, pasi sipas tij ato mund të bien në duart e mafies shtetërore qe do te fuse duart ne pasurite e tyre te patundshme dhe tek vota.Deklarata keto me mungese te forte ekuilibri dhe qe vertet mund te kene vene ne “alarm” mjekesine.Sakaq, qytetari shkruan se prindërve të disa fëmijëve në Korçë u është kërkuar fotokopja e kartave, me pretendimin se duheshin për një ekskursion.Postimi i ish kryeministritNdrikull Vila vazhdon mbledhjen e detyruar te kartave te identitetit te prinderve!Te dashur miq, duke ju bere thirrje qytetareve te mos dorezojne ne duart e mafies shteterore kartat e identitetit pasi ato mund te perdoren nga kjo m..

Lexone

Matjanët mbajnë radhën, për te kardiologu pensionist!

Gjendesh përpara një situate problematike shëndetësore, e të nevojitet një vizitë te specialisti kardiolog në Spitalin e Burrelit?Së pari do të të duhet të përballesh me radhët e gjata, por në fund mund të të rezultojë edhe që të mos ia dalësh mbanë të kryesh vizitën.Kjo ndodh sepse, siç ankohen qytetarët matjanë në “Fiks Fare”, kardiologu në Spitalin e Burrelit vjen vetëm një herë në javë, pasi është pensionist.Një situatë për të vënë duart në kokë, ndërsa qytetarëve nuk mund t’u themi gjë tjetër veçse ju ruajttë Zoti, e nëse iua mban xhepi, merrni rrugën për t’u vizituar në Tiranë!

Lexone

Fatmir Xhafaj sfidon Bashën: Nëse audio-përgjimi do të rezultojë i vërtetë do largohem si ministër, në të kundërt të ikë Basha

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj deklaron se nëse do të rezultojë i vërtetë përgjigjimi i PD do të largohet nga posti, në të kundërt të ikë Basha.“Bashkëqytetarëve të thirrur në protestë, u them sot Nëse audio përgjimi i bërë publik nga PD, do të rezultojë i vërtetë, unë do të marr çdo përgjegjësi morale, politike e ligjore, përfshi dhe largimin nga funksioni i ministrit të Brendshëm.Jam i gatshëm ta bëj këtë pa hezitim.Nëse provohet e kundërta, atëherë duhet që Lulëzim Basha të dorëhiqet dhe të përballet me ligjin.Pyeteni: A është ai i gatshëm për këtë sfidë?E vërteta është vetëm një, dhe vetëm një në këtë rast.Ai që nuk është në anën e të vërtetës, duhet të përgjigjet.Këtë e kërkon interesi i ligjshëm i qytetarëve. #Drejtësiderinëfund”, reagon Xhafaj. (TemA)

Lexone

Vdekja e 17 vjeçarit Enea Ftoi/ Berisha: Vrasje shtetërore raciste

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka dënuar ashpër dhunën çnjerëzore, që i mori jetën të riut rom, 27 vjeçarit, Enea Ftoi, i cili vdiq 3 ditë më parë në komisariatin e Korçës.Përmes një statusi në Facebook, Berisha shkruan se vrasës me uniformë i morën jetën 27 vjeçarit.Ja postimi i ish-kryeministrit:Torturimi me pasojë vdekjen e 27 vjeçarit rom Enea Ftoi, është vrasje shtetërore raciste!Të dashur miq, para tre ditësh kriminelë me uniformë në komisariatin e Korçës i morën jetën me tortura çnjerëzore të riut rom, 27 vjeçarit Enea Ftoi. Sot pas tre ditësh autorët e këtij krimi monstruoz racist, xhelatët e Eneas janë të lirë dhe vazhdojnë me qetësi punën.Duke dënuar me ashpërsinë më të madhe këtë qëndrim kriminal të narkoshtetit, i cili fakton në mënyrë përfundimtare se kemi të bëjmë me një vrasje të mirëfilltë raciste shtetërore, u bëj thirrje komunitetit rom dhe mbarë qytetarëve të Korçës që të ngrihen kundër këtij akti çnjerëzor të autoriteteve shtetërore, Edi Ramës dhe klikës s..

Lexone

LSI akuzon prokurorinë dhe reformën në drejtësi: Kamikaze e Ramës, duhet të hetonte kryeministrin. Kjo është faqe e zezë…

Kreu i grupit parlamentar te LSI-se, Petrit Vasili ka leshuar akuza te forta ne adrese te prokurorise, e cila sipas tij eshte bere nje kamikaze e kryeministrit Rama.Ne nje postim ne rrjetin social, Vasili, shkruan se “Prokuroria po vetvritet, ajo nuk heton kryeministrin,qe mashtroi per audiopergjimin”.Postimi i Petrit VasilitProkuroria po vetvritet, ajo nuk heton kryeministrin,qe mashtroi per audiopergjimin.Dite me pare ne mbledhjen e grupit te tij parlamentar Kryeministri tha:“Unë kam kërkuar nga një agjenci e specializuar ndërkombëtare për ekspertizën e këtij incizimi,Unë e kam marrë mbrëmë përgjigjen e analizës shkencore mua ajo pergjigje me mjafton, per tju thene juve se jemi por para nje akti mashtrimi te opinionit publik me nje material jo autentik”.Prokuroria po vetvritet duke mos filluar hetimin per Kryeministrin perpara ketij fakti flagrant.Kryeministri mashtroi publikisht kete e degjoi i madh e i vogel.Kjo eshte prokuroria e reformes ne drejtesi?Kjo eshte..

Lexone

Meta dekoron sportistët e shquar të Beratit (Foto)

Në Bashkinë e qytetit, në prani të përfaqësuesve të Parlamentit, pushtetit vendor, autoriteteve fetare dhe qytetarëve beratas, u zhvillua ceremonia e dhënies së dekoratave për disa nga sportistët më të shquar të Beratit.1 of 4Presidenti i Republikës vlerësoi me Titullin “Naim Frashëri” peshëngritësin dhe trajnerin Vasil Hoço dhe futbollistin e paharruar, tashmë edhe ai trajner Përparim Kovaçi, kurse me Titullin “Për Merita të Veçanta Civile” u nderuan ping-pongisti Ilir Shabanaj dhe volejbollistja e njohur e ekipit të ‘Tomorit’, Ollga Gjoku.20 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

FOTOT: Njihuni me “Vori-t” e Putinit, kjo është mafia mbi të gjitha mafiat

Nga Mark Galeotti, The EconomistRusinë e Vladimir Putinit e kanë quajtur shumë gjëra: kleptokraci, shtet me autoritarizëm post-modern, dhe, përshkrimi jo fort i mirëpritur i Barak Obamës, “fuqi rajonale”. Por një tjetër përshkrim, që ngjiti më shumë, erdhi nga një prokuror spanjoll gjatë një gjyqi kundër mafias. Ai e quajti Rusinë moderne “një shtet mafioz”.Është shprehje që të ngulitet, por çfarë kuptimi ka ky nocion në të vërtetë? Mark Galeotti, ekspert i kësaj fushe, ofron përgjigjen më të mirë deri më sot. “Vorit”, që do të thotë “vjedhësit”, përbëjnë një udhërrëfyes të qartë dhe shumëngjyrësh, që tregon se si krimi në Rusi është ndërthurur me politikën që në kohët e hershme.Rregullat e pashkruara të kësaj bote të nëndheshme krimi janë krijuar që në kohën e carëve, kur bujkrobërit, një pjesë e madhe e popullatës ruse, jetonin sipas një kodi që miratonte vjedhjet e herëpashershme të feudalëve, (feudalët i mbanin bujkrobërit si të skllavëruar, paguheshin shumë pak për t’u punu..

Lexone