Home / Tag Archives: qumeshtit

Tag Archives: qumeshtit

Pasiguria ushqimore/ Në Lushnje, qumësht me plastikë të vjetër

Çdo ditë fermerë dhe blegtorë dalin në tregjet e fruta-perimeve për të tregtuar djathë, gjizë e qumësht me shishe plastike mes pluhurit në trotuaret e Lushnjes.Një fermer vjen çdo ditë në Lushnje në orën 6.00 të mëngjesit. Për 4 orë ai qendron në trotuar për të shitur qumështin. E pranon se këto nuk janë kushte higjienike por thotë se nuk ka zgjidhje tjetër për të jetuar.“Nuk prishet ky se ia kam gjetur atë që e mjel dhe e bie të pastër. Duhet të jetë në banka, po këtu nuk ka as banak asgjë”, shprehet ai.Në Lushnje janë tre vende të caktuara si tregje fruta-perimesh nga bashkia, por shfrytëzohen edhe nga shitësit e produkteve të bulmetit pa kushtet që duhen për ruajtjen e tyre. Nga ana tjetër, aksionet e policisë bashkiake nuk i kanë ndaluar të dalin sërish në trotuare. Ndërsa në Lushnjë mungon një mjedis i mirëfilltë për tregtimin e qumështit dhe nënprodukteve të tij.Burimi: Top Channel

Lexone

Siguria ushqimore në alarm: Në Lushnjë, qumësht me plastikë të vjetër

Çdo ditë fermerë dhe blegtorë dalin në tregjet e fruta-perimeve për të tregtuar djathë, gjizë e qumësht me shishe plastike mes pluhurit në trotuaret e Lushnjes.Një fermer vjen çdo ditë në Lushnje në orën 6.00 të mëngjesit. Për 4 orë ai qendron në trotuar për të shitur qumështin. E pranon se këto nuk janë kushte higjienike por thotë se nuk ka zgjidhje tjetër për të jetuar.“Nuk prishet ky se ia kam gjetur atë që e mjel dhe e bie të pastër. Duhet të jetë në banka, po këtu nuk ka as banak asgjë”, shprehet ai.Në Lushnje janë tre vende të caktuara si tregje fruta-perimesh nga bashkia, por shfrytëzohen edhe nga shitësit e produkteve të bulmetit pa kushtet që duhen për ruajtjen e tyre.Nga ana tjetër, aksionet e policisë bashkiake nuk i kanë ndaluar të dalin sërish në trotuare.Ndërsa në Lushnjë mungon një mjedis i mirëfilltë për tregtimin e qumështit dhe nënprodukteve të tij.(tch)

Lexone

Kek pa miell dhe sheqer, receta që është bërë ‘hit botëror’

Ky kek pa miell dhe sheqer u bë ‘hit botëror’ në një kohë shumë të shkurtër. Përgatitet me pak ingredientë dhe në vetëm pak minuta.Receta vjen nga Amerika Jugore. Provojeni edhe ju shijen e tij të mrekullueshme.Përbërësit: 4 vezë, 2 portokalle, 200 gram arra, ½ lugë çaji sodë buke, 100 gram çokollatë fondente, 200 ml ajkë qumështiPërgatitja: Së pari, vendosini portokallet në një enë me sodë buke dhe ujë dhe lërini për gjysmë ore.Qërojini, grijini dhe hidhini në një enë të vogël.Më pas gatuajini për gjysmë ore derisa të zbuten. Shtojini në blender sëbashku me vezët, arrat dhe sodën e bukës.Hidheni përzierjen në një formë keku dhe vendoseni në furrë. Piqeni në temperaturën 200 gradë Celcius për 20 minuta.Ndërkohë, shkrini çokollatën dhe ajkën e qumështit për disa minuta. Largoni kekun dhe hidheni përzierjen me çokollatë mbi të. Është gati për t’u shërbyer!

Lexone