Home / Tag Archives: qendrojne

Tag Archives: qendrojne

FOTOT qesharake: Ku dielli “bën art”

Shumica prej nesh i njohin dhimbjet e djegies pas qëndrimit të gjatë nën rezet e diellit.Dhe këtë imazhe të marra në mbarë botën, duhet të shërbejnë si një paralajmërim për adhuruesit që duan të qëndrojnë shumë në diell.Në fotot e mëposhtme që do t’ju shkrijnë së qeshuri do të shikoni se si dielli ka “pikturuar” mbi trupat e disa personave të cilët kanë qëndruan gjatë nën rrezet e tij. (TemA)

Lexone

Shëndetësia, ku thërret qameti. Rama fshin ankesat e qytetarëve

“Doktoreshë Bianka ka lënë Italinë për të ushtruar shërbimin e saj si profesioniste e specializuar pranë onkologjikut në QSUT. Me instalimin e akseleratorit të dytë, pacientët trajtohen tanimë me të njëjtin standard dhe efikasitet si në klinikat simotra evropiane”.Përmes këtij njoftimi kryeministri Edi Rama u ka thënë sot mirëmëngjes shqiptarëve.Por si i janë përgjigjur qytetarët?“Për çfarë standarti Europian flisni? Në maternitetin Mbretëresha Geraldinë gratë me dhimbje lindje qëndrojnë nga dy veta në një krevat, aparatura e matjes së rrahjeve të zemrës së bebit mezi punon, atë aparaturë rrangallë e marrin sa te reanimacioni sa te urgjenca. Sistemi i shëndetësisë është ku thërret qameti, duket sikur talleni me këto raportime”,shkruan një nga komentuesit.Pretendime për mungesë aparaturash dhe shërbimi kanë shprehur disa komentues, por ka ndodhur që komentet negative të fshihen. Kjo situtatë ka mërzitur edhe më shumë komentuesit.

Lexone

Deklarata e Ritës se është biseksuale shokoi të gjithë, por shikoni çka thotë ish i dashuri i saj

James Arthur deklaron se nuk është befasaur me biseksualitetin e Rita Orës.Fituesi i “X Factor 2012”, James Arthur tha për “Bizarre” se “Mendoj se të gjithë janë biseksualë këto ditë…nuk është diçka e pazakontë në vitin 2018”, shkruan TheSun, transmeton lajmi.net.Nga Cara Delevigne tek Charli XCX, një numër i madh yjesh i kanë dalë në mbrojtje Rita Orës pasi ajo u kritikua se pranoi që është biseksuale.Dhe tani, ylli i pop-it, ka një tjetër përkrahës e që është ish i dashuri i saj, James Arthur, i cili ka lavdëruar këngëtaren që pranoi haptas orientimin seksual dhe zbuloi se nuk është tronditur aspak nga lajmi që mori.“Unë i respektoj njerëzit që hedhin dritë dhe qëndrojnë në këmbë për komunitetin LGBT, kjo është një gjë e mrekullueshme”, ka thënë Arthur.Ai tha se njeh edhe vajza të tjera që janë biseksuale, andaj nuk e konsideron diçka të pazakontë këtë gjë në vitin 2018, njësoj e vlerëson edhe deklaratën e Ritës. Burimi: Gazeta ExpressThe post Deklarata e Ritës se është b..

Lexone

Rama takim me Tsipras dhe Zaev në Prespë

Edi Rama, Aleksis Tsipras dhe Zoran Zaev do takohen së shpejti në Prespë, zonë kjo që ndahet mes tre shteteve Shqipërisë, Greqisë dhe Maqedonisë.Sipas agjencisë “IBNA”, ky takim do të ketë për qëllim zgjidhjen përfundimtare të disa prej çështjeve që qëndrojnë të hapura midis këtyre shteteve fqinje, siç është edhe emri i Maqedonisë.Pjesëmarrja e Ramës në këtë takim shihet si garanci për pranimin e marrëveshjes, asaj të emrit me Greqinë, edhe nga shqiptarët e Maqedonisë.Tre liderët do të fokusohen edhe në bashkëpunimin dhe sigurinë e rajonit, ku përfshihet siguria energjetike apo mbështetja për ‘Rrugën e Mëndafshit’, një projekt gjigant i financuar nga Kina.

Lexone

“Kalldrëmi” Tiranë-Durrës, trafiku rëndohet nga gropat dhe shkelja e rregullave

Të udhëtosh në fundjavë në autostradën Tiranë-Durrës ose anasjelltas, mund të jetë një “mision i pamundur”.Çdo të shtunë dhe të diel në këtë aks shtohet ndjeshëm qarkullimi i mjeteve që i drejtohen bregdetit. Por trafiku i rënduar shndërrohet në kaos, si pasojë dhjetëra aksidenteve që ndodhin megjithëse policia ka shtuar shërbimet.“Problem është mos respektimi i distancës së mjeteve pasi qëndrojnë shumë afër dhe amortizimi i rrugës në disa pjesë”, shprehet Ismet Roqi, shef i trafikut interurban.Shefi i trafikut interurban, gjen si zgjidhje të situatës problematike, rrugët alternative, megjithëse edhe ato nuk përmbushin standardet.“Rrugë alternative për Durrësin do thosha Ndrroqin, po edhe ajo është e amortizuar, ne kemi dërguar shkresa autorietit rrugor, ka filluar puna në disa pjesë për mbushjen e gropave”.Në këto akse policia rrugore në fundjavë do operojë me shërbime të përforcuara ndërsa një ndihmesë pritet të japë edhe urdhri për kufizimin e qarkullimit për mjetet e tona..

Lexone

Misioni i pamundur për të udhëtuar Tiranë-Durrës, “kalldrëmi” që rëndon trafikun

Të udhëtosh në fundjavë në autostradën Tiranë-Durrës ose anasjelltas, mund të jetë një “mision i pamundur”.Çdo të shtunë dhe të diel në këtë aks shtohet ndjeshëm qarkullimi i mjeteve që i drejtohen bregdetit. Por trafiku i rënduar shndërrohet në kaos, si pasojë dhjetëra aksidenteve që ndodhin megjithëse policia ka shtuar shërbimet.“Problem është mos respektimi i distancës së mjeteve pasi qëndrojnë shumë afër dhe amortizimi i rrugës në disa pjesë”, shprehet Ismet Roqi, shef i trafikut interurban.Shefi i trafikut interurban, gjen si zgjidhje të situatës problematike, rrugët alternative, megjithëse edhe ato nuk përmbushin standardet.“Rrugë alternative për Durrësin do thosha Ndrroqin, po edhe ajo është e amortizuar, ne kemi dërguar shkresa autorietit rrugor, ka filluar puna në disa pjesë për mbushjen e gropave”.Në këto akse policia rrugore në fundjavë do operojë me shërbime të përforcuara ndërsa një ndihmesë pritet të japë edhe urdhri për kufizimin e qarkullimit për mjetet e tona..

Lexone

Gjermania në alarm: Tigrat dhe luanët ikin nga një kopsht zoologjik

Dy luanë, dy tigra dhe një jaguar kanë ikur nga një kopsht zoologjik në qytetin Lynebah të Gjermanisë, bëri të ditur policia.Autoritetet lokale i këshilluan banorët të qëndrojnë brenda shtëpive dhe të thërrasin policinë nëse shohin ndonjërën prej kafshëve.Një ari po ashtu ka ikur, por është qëlluar, tha një zëdhënës i policisë, raporton BBC.Sipas mediave gjermane, kafshët kanë arritur të thyejnë rrethojat pas përmbytjeve.

Lexone

Foto/ Zbuloni vendin më të frikshëm në botë

Nëse e keni lexuar Dante Aligerin, me siguri jeni të familjarizuar me idenë e ekzistencës së parajsës, purgatorit dhe ferrit.Pavarësisht se askush nuk e di me saktësi nëse ekziston jeta e përtejme, do të ndryshonit mendje nëse do të shihnit kraterin e gazit Darvaza.Ky krater i zjarrtë njihet ndryshe edhe si “Porta e Ferrit” dhe është një fenomen natyror që ndodh në shkretëtirën e Karakum Turkmenistan.Krateri u zbulua në vitin 1971, kur shkencëtarët sovjetikë filluan që të kërkonin në këtë zonë për naftë e gaz dhe sapo vunë re shenja të tyre, filluan të gërmonin tokën në një thellësi prej 60 metrash e me diametër 20 metra.Lëshimi i gazit nga nëntoka në kontakt me ajrin formoi shkëndija zjarri, të cilat mendoheshin se do të fikeshin për disa javë, por vazhdojnë të qëndrojnë edhe sot e kësaj dite.The post Foto/ Zbuloni vendin më të frikshëm në botë appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Kush është mashkulli që shoqëron Gridën në breg të detit?

Në mediat online sot janë publikuar disa foto ku shihet deputetja Grida Duma e shoqëruar me dy persona në një resort në Qerret të Durrësit.Sipas CNA.al, një prej tyre është motra e saj, dhe tjetri ngjason apo mund të jetë deputeti Ervin Salianji.Fotot janë shkrepur mesditën e sotme.Prej shumë kohësh fotot e Grida Dumës me Ervin Salianjin, kolegun e saj, janë të shumta dhe të shpeshta.Ata shumicën e kohës janë shoqërinë e njëri-tjetrit.Në këtë rast nuk përbën më as lajm apo ndonjë çudi, që ashtu siç qëndrojnë në Parlament, takim apo pritje zyrtare, të jenë edhe në një resort në Qerret të Durrësit, duke shijuar një kafe në perëndim.Miqësia e Grida Dumës me Ervin Salianjin është shumë e fortë dhe madje ata u bënë pjesë e një video-skandali erotik.Por me sa duket tani qenkan pajtuar.

Lexone

Ministria e Jashtme jep lajmin e mirë: Belgjika njeh lejet e drejtimit shqiptare

Belgjika njeh lejen e drejtimit të automjetit të lëshuar nga autoritetet shqiptareMinistria për Europën dhe Punët e Jashtme bën të ditur se, për shtetasit shqiptarë që qëndrojnë në Blegjikë më pak se 3 muaj, mund të përdorin lejen shqiptare te drejtimit të automjetit.Për shtetasit shqiptarë që kanë leje qëndrimi në Belgjikë, duhet të paraqiten në komunë për t’u pajisur me leje drejtimi belge në bazë të lejes shqiptare të drejtimit.

Lexone