Home / Tag Archives: publikuara

Tag Archives: publikuara

VIDEO/ Momenti i pabesueshëm: U hodh nga kati i 4-tët, zjarrfikësi i shpëton jetën burrit

Ky është momenti i pabesueshëm kur një zjarrfikës arrin të shpëtojë një burrë i cili po binte nga ndërtesa.Pamjet e publikuara nga departamenti i zjarrfikësve, shfaq një zjarrfikës i cili qëndron i varur jashtë dritares së apartamentit në katin e tretë, dhe arrin ta kapë një burrë i cili bie me shpejtësi të madhe nga kati i katërt i një ndërtese.Ngjarja ka ndodhur Lituani ku zjarrfikësit i shpëtuan jetën burrit që tentoi të vetëvritej. (TemA)

Lexone

VIDEO: Blofi i opozitës me kryeredaktorin e RD-së, ja si përleshet Kasmi me policinë dhe goditja me gur nga protestuesit

Partia Demokratike denoncoi se kryeredaktori i saj Bledi Kasmi u qëllua nga Policia në krye të detyrës.Por pamjet e publikuara e kanë rrëzuar qartazi pretendimin e PD-së pasi Kasmi ka marrë goditje me gur në kokë nga vetë protestuesit gjatë kohës që po sulmonte protestuesit.Nga pamjet që do të ndiqni më poshtë, Kasmi në protestë është shfaqur si “uligan” dhe aspak si gazetar. (TemA)

Lexone

SHIFRAT: Euro vendos rekord të ri, shënon rënien më të ulët në histori

Rënia e monedhës së përbashkët nuk ka të ndalur. Euro u këmbye sot me 126.74 lekë, duke rënë me 0.15 lekë në krahasim me ditën e mëparshme. Ky është një tjetër nivel rekord i 10 viteve të fundit, që nga shkurti i vitit 2009.Ardhja e turistëve, teksa sezoni këtë vit ka filluar që ne maj, është një nga arsyet që po ndikon, sipas eksperteve, krahas faktorëve të tjerë që kanë rritur gradualisht ofertën për euro në treg, si investimet e huaja apo shitjet në euro në tregun e pasurive të paluajtshme.Sipas të dhënave të publikuara sot nga INSTAT, për katër mujorin, në vend kanë hyrë rreth 1 milion shtetas të huaj, me një rritje prej 7% në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë, ku u konstatua rritje e ndjeshme e polakëve, italianëve e shtetasve të tjerë. Në rritje ishin dhe pushuesit nga Kosova, ndryshe nga viti i kaluar kur ata e “braktisën” Shqipërinë.Këtë vit pritet një numër rekord turistësh, teksa hotelet në Durrës kanë deklaruar se ata janë të prenotuar 100% duke fillu..

Lexone

VIDEO/ Hidhen nga avioni, nuk u hapen parashutat, ndërrojnë jetë

Dy parashutistë rusë kanë humbur jetën pasi gjatë hedhjes atyre nuk ju është hapur parashuta. Ngjarja është filmuar nga një kamerë e vendosur në kaskën e një parashutisti tjetër.Rushan Sibgatullin, 34-vjeç dhe Oleg Schelkanov, 48 vjeç, po merrnin pjesë në një hedhje rutinë me parashutë së bashku me miqtë në Tatarstan të Rusisë.Pamjet e publikuara më poshtë shfaqin momentin kur shtatë meshkuj kërcejnë nga avioni që po fluturonte në 1,600 metra lartësi.Njëri prej tyre kishte vendosur kamerë në kaskë, filmoji momentin kur shokëve të tij nuk u hapet parashuta dhe rrëzohen për vdekje.The post VIDEO/ Hidhen nga avioni, nuk u hapen parashutat, ndërrojnë jetë appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Çahet dritarja në fluturim, avion bën ulje emergjence

Një avion i Southwest Airlines, u detyrua që të bëjë ulje emergjence, për shkak të thyerjes së xhamit të një dritareje në fluturim.Fluturimi 957, i nisur këtë të martë nga Chicago drejt Newark, një prej aeroporteve në zonën e New York, u ul në Cleveland të Ohio, rreth dy orë pas fluturimit.Fotografitë e publikuara në Twitter, tregojnë një çarje të madhe në dritare, siç mund të shihni dhe në videon që noa.al sjell më poshtë.Ky është rasti i dytë për kompaninë Southwest Airlines, të një incidenti në fluturim, gjatë dy javëve të fundit.Në rastrin e mëparshëm shpërtheu një motor i avionit, duke bërë që një grua të gjejë vdekjen.

Lexone

SHIFRAT: Muzetë “rrëmbejnë” vizitorët, rritje 83.7%, më shumë interes edhe për Teatrin

Muzetë dhe parqet arkeologjike kanë “rrëmbyer” një shifër mbresëlënëse vizitorësh në tremujorin e parë 2018, me një në raport me të njëjtën periudhë të një viti më parë.Shifrat e kulturës të publikuara nga Instituti i Statistikave tregojnë se numri i vizitorëve në muze në tremujorin e parë 2018 është 24.477, duke shënuar rritje me 83,7 %, krahasuar me tremujorin e parë 2017.“Në kala e monumente të tjera, numri i vizitorëve ka një rritje prej 39,4 %, ndërmjet tremujorit të parë 2018 dhe të njëjtit tremujor në vitin 2017.Në tremujorin e parë 2018 numri i vizitorëve në parqe arkeologjike është 13.872, me një rritje prej 61,2 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të mëparshëm” thuhet në raport.Interes edhe për TeatrinShqiptarët kanë qenë më aktivë në ndjekjen e shfaqjeve në Teatër duke rritur kështu numrin e spektatorëve por kjo ka ardhur edhe si rrjedhojë e rritjes së përgjithshme të numrit të shfaqjeve.“Numri i shfaqjeve kulturore në tremujorin e parë 2018 është 344, ..

Lexone

Shembet kulla që u përfshi nga flakët, ja pamjet e tmerrshme

Pamjet e publikuara në rrjetet sociale tregojnë momentin e shembjes së një ndërtese në Sao Paolo, pasi ishte përfshirë nga zjarri.Sipas mediave të huaja, zjarri masiv goditi dy ndërtesa në Largo do Paissandu të martën, njëra prej të cilave u shemb.Departamenti i zjarrfikësve kanë thënë se nuk ka rrezik që godina e dytë të shembet.

Lexone

Motra binjake lë në hije tenisten (Foto)

1 of 5Eugenie Bouchard përveçse një prej tenisteve më në zë, ajo është edhe një prej femrave që zë shpesh faqet e para të mediave rozë për format e saj. Por këtë herë është motra e saj binjake Beatrice, që ka marrë të gjithë vëmendjen.Bukuroshja 24 vjeçare ka fituar një vëmendje të mëdha së fundmi me fotot e publikuara me bikini, duke lënë disa në hije motrën e saj teniste.30 prill 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone