Home / Tag Archives: protesten

Tag Archives: protesten

E vetmja viktimë e 26 Majit, ishte protesta!

Nga Mero BazeDebati që po përpiqet të mbushë boshllëkun që ka lënë dështimi i protestës së djeshme në Tiranë, po fokusohet tek ato pak minuta përplasjeje me policinë nga disa demonstrues agresivë të PD. Një palë që duan të mbajnë lart “moralin” e protestës thonë se protestuesit mund ta kishin mundur policinë, dhe siç thotë Berisha të kishin ngritur lart flamurin e 14 Shtatorit, kurse një pjesë tjetër thotë se Basha shmangu përplasjen duke i tërhequr.Në faktë të dy versionet janë gënjeshtra. Protestuesit bënë atë që mundën të bëjnë. Ata dolën në pikë të diellit, dëgjuan një fjalim idiot, panë njëri tjetrim në sy sa pak ishin, përsiatën me vete arsyet përse shumë demokratë preferuan të qëndrojnë në shtëpi dhe pastaj të mërzitur u kthyen për në seli duke tentuar t’ia nxjerrin inatin zyrës së Fatmir Xhafajt.Dhe policia bëri sa mundi. Ajo ruajti gjakftohtësinë, u vendos profesionalisht para tyre, respektoi propocionalitetin e dhunës mbi të, zmbrapsi provokimet, dhe u shpëtoi gurëve ng..

Lexone

E vetmja viktimë e 26 Majit, ishte protesta

Mero BazeDebati që po përpiqet të mbush boshllëkun që ka lënë dështimi I protestës së djeshme në Tiranë, po fokusohet tek ato pak minuta përplasje me policinë nga disa demonstrues agresivë të PD. Një palë që duan të mbajnë lart “moralin” e protestës thonë se protestuesit mund ta kishin mundur policinë, dhe sic thotë Berisha të kishin ngritur lart flamurin e 14 Shtatorit, kurse një pjesë tjetër thotë se Basha shmangu përplasjen duke I tërhequr.Në faktë të dy versionet janë gënjeshtra . Protestuesit bënë atë që mundën të bëjnë. Ata dolën në pikë të diellit, dëgjuan një fjalim idjot, panë njëri tjetrim në sy sa pak ishin, përsiatën me vete arsyet përse shumë demokeatë preferuan të qëndrojnë në shtëpi dhe pastaj të mërzitur u kthyen për në seli duke tentuar tia nxjerrin inatin zyrës Fatmir Xhafaj.Dhe policia bëri sa mundi. Ajo ruajti gjakftohtësinë, u vendos profesionalisht para tyre, respektoi propocionalitetin e dhunës mbi të, zmbrapsi provokimet, dhe u shpëtoi gurëve nga turma, të..

Lexone

SHENIM: Z. Basha, ik laj b***ën në det tani!

Protesta nisi dhe mbaroi me parodinë e kryeopozitarit që negocionte me njerëzit e vet.Respekt për të gjithë njerëzit që dolën në protestën e sotme, por një kujtesë kjo për të kuptuar se çfarë dëmi prodhon kapja e misionit të një opozite që vetëm sa po vret sensin e protestës.Sa për z. Basha që bën këto marifete politike sa herë ka mundësi, është e udhës të sillet në vëmendje një frazë që e thoshin shpeh dikur të mëdhenjtë ndaj më të vegjëlve që këta të fundit fusnin hundët aty ku nuk u takonte, apo që krruheshin me gjëra që nuk ua mbante kurrizi: Ik laj bythën në det!Në këtë rast duhet të themi byçën. (Respublica)

Lexone

Fatmir Xhafaj reagon për protestën: Policia tregoi respekt për ligjin dhe interesin qytetar!

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, ka reaguar për protestën e së shtunës nga ana e opozitës.Në një postim në Twitter, ai vlerëson Policinë e Shtetit, për të cilën thotë se respektoi ligjin dhe interesin e qytetarëve.“Vlerësim i veçantë e respekt për gjithë shërbimet e Policisë së Shtetit të angazhuar në sigurinë e mbarëvajtjen në tërësi të tubimit të opozitës.Profesionalizmi dhe qetësia në përmbushjen e detyrave të ngarkuara në këtë rast: shenjë e respektit për ligjin dhe interesin qytetar”, shkruan Xhafaj.

Lexone

FOTOT: “Kthehu Kreshnik”, plas humori në internet me protestën e opozitës

Ndryshe nga sa ishte paralajmëruar, thirrjes së opozitës për të protestuar ju përgjigj veç një numër i vogël qytetarësh.Kjo ka bërë që faqet e njohura të humorit të ironizojnë organizimin dhe besueshmërinë që ka humbur klasa politike në vend.Më poshtë do të mund të shihni disa nga memet më pikante që sot kanë bërë xhiron e rrjetit. (TemA)

Lexone

Deputeti i PS ironizon protestën: Kjo ishte fatura e Babales!

Deputeti socialiste Pjerin Ndreu ka ironizuar pjesëmarrjen në protestën e opozitës.Në një postim në “Facebook” ai ka shkruar: “Kaq njerëz i mbledh edhe kryeplaku i fshatit më të lodhur. Shqiptaret i dhane faturen e Babales Lul Bashes sot ! Ndenjen ne shtepi dhe e lane me nje grusht militantesh qe i mbledh dhe kryeplaku i fshatit me te lodhur !Bene shume mire sepse vetedemaskuan forcen ne renie qe ka opozita, pa ide dhe pa nishan!“, -nënvizon Pjerin Ndreu.26 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Deputeti i PS tallet me Bashën: Fatura e Babales, kaq njerëz i mbledh edhe kryeplaku i fshatit më të lodhur

Deputeti socialiste Pjerin Ndreu ka ironizuar pjesëmarrjen në protestën e opozitës.Ai ka thënë se “Kaq njerëz i mbledh edhe kryeplaku i fshatit më të lodhur”.“Shqiptaret i dhane faturen e Babales Lul Bashes sot ! Ndenjen ne shtepi dhe e lane me nje grusht militantesh qe i mbledh dhe kryeplaku i fshatit me te lodhur !Bene shume mire sepse vetedemaskuan forcen ne renie qe ka opozita, pa ide dhe pa nishan !“nënvizon Pjerin Ndreu. (TemA)

Lexone

“Si sabotoi protestën e Kukësit, Flamur Noka. Merrte në telefon protestuesit dhe iu thoshte se këshilltarët e PD-së, ishin shitur”

Flamur Noka është përpjekur që të sabotojë protestën e kuksianëve kundër tarifës për kalimin e “Rrugës së Kombit”.Kjo gjë bëhet me dije nga ish-kryetari i PD-së në Kukës, Ibsen Elezi.“Pjesëtarë të shoqërisë civile e kishin pikë në zemër që nuk morën pjesë në protestë. Kur i pyeta se pse nuk erdhën, më thanë që i kishte marrë në telefon Flamuri dhe u kishte thënë që të mos shkonin, pasi ata janë disa këshilltarë të djathtë që janë shitur te Edi Rama. Ishte akuzë e rëndë dhe kam qeshur”, thotë Elezi.Noka dy ditë para protestës, tha edhe në Kuvend, se ata që po organizonin protestën ishin njerëz të Ramës.Por pas protestës, Noka me PD-në i dolën “zot” asaj dhe kuksianëve, edhe pse kishin punuar për ta sabotuar atë.(TemA)

Lexone