Home / Tag Archives: proteste

Tag Archives: proteste

Fidel Ylli nxjerr fotot e protestës së 21 janarit me Ben Blushin: Aty u vranë njerëz dhe u qëllua me plumb një gazetar…

Fidel Ylli, që ka debatuar me Albana Vokshin në Komisionin e Medias për goditjen e Bledi Kasmit, ka nxjerrë disa foto nga demonstrate e 21 janarit.Ai kujton se në atë protestë u vranë katër qytetarë dhe u plagos me armë gazetari i ABC Neës, Fatos Mahmutaj, që ishte duke raportuar.Ndryshe nga Bledi Kasmi, që u godit pasi u përlesh me policët.(TemA)

Lexone

Kërceu ‘Baftjarin’ me Lu-në dhe Metën, “shpërthen” Mediu: Sulmet, herezi nga ‘kukuvajkat’. Na përmendin dhe protestat…

Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu i quan zhurmë ‘kukuvajkash’ kritikat në adresë të ambasadorit të SHBA, Donald Lu, presidentit Ilir Meta dhe atij personalisht pasi kërcyen këngën e “Baftjarit”, në përmbyllje të veprimtarisë së “Mëngjesit të Lutjeve” në një hotel luksoz në kryeqytet.Mediu sqaroi në “45 minuta” në Report Tvse darka pati si qëllim të jepte një mesazh se shqiptarët, krahas zënkave politike brenda vendit, dinë edhe të gëzojnë dhe të demonstrojnë një raport human me partnerët ndërkombëtarë si dhe me fqinjët.“Pati një hirezi. Nuk arrij ta kuptoj sesi në këtë vend janë shtuar aq shumë kukuvajkat, sa është bërë e turpshme. Në atë mbrëmje ishte ambasadori austriak, gjermane, serb, grek, hungarez, rumun, malazez, janë të gjithë aty.Donim të tregonim diccka nga kultura jonë, si një vend që jo vetëm grindemi por njëherazi kemi edhe një raport njerëzor për njëri-tjetrin.Shtrembërimi dhe marrja me një gjë në mënyrë të turpshme. Jo kërceu Lu-ja, meta, Mediu.Aty kan..

Lexone

Kolona zanore e ahengut të Lulit dhe Mediut: “Për para i bëj të gjitha…”

Detaji më interesant në darkën e shtruar në hotel “Plaza” kur filloi ahengu dhe kërcente Fatmir Mediu dhe Lulzim Basha, ishte kënga greke që i shoqëronte në sfond.Ajo është kënga e famshme greke: “Gia ta lefta ta Kaneis ola” që përkthehet: “Për para i bëj të gjitha”.https://streamable.com/s/d7sdj/fxfngxNë selinë e PD ka pasur revoltë kur panë që në darkën e ditës së protestës, Luli, Mediu, Meta dhe të tjerë opozitarë po kërcenin tallava me këngë greke dhe Baftjarin.Vetëm pasi në selinë e PD u përkthye kolona zanore, ra zemërimi kundër Lul Bashës, që ditën bënte protestë, e natën festë.Titulli i këngës e justifikonte veprimin.***Nerënxllari ka marrë pjesë në një panair ushqimesh me rastin e ditës së “Ali Peshë Tepelenës” në Tepelenë, dhe deri tani nuk ka asnjë të helmuar.Kjo është një shenjë që ai ka hequr dorë nga qarqet ekstremiste greke dhe është kthyer përsëri me shqiptarët.Ky është lajm i mirë përa ta që kanë konsumuar ushqimet dhe nuk u ka dalë ndonjë krimb, por ..

Lexone

Në përpjekje, për ta quajtur protestën sukses

Nga Mero BazeTë gjithë po vrapojnë ta lexojnë si dështim protestën e sotme, por Lulzim Basha e ka një shans ta shikojë si sukses. Ai në të vërtetë është duke kërkuar të gjejë rrugën për të ardhur në pushtet. Në shkencën e gjeologjisë, rezultati i kërkimit quhet pozitiv edhe kur nga kërkimi rezulton se nuk doli gjë. Kjo, pasi ti mbledh mendjen që në atë zonë të mos kërkosh më.Edhe Lulzim Basha është mirë ta konsiderojë veten në një proces kërkimi, dhe jo të bëjë sikur gjoja bën opozitë. Ka gati një vit që ka humbur zgjedhjet, ditë më ditë nga data 26 maj qyshkurse paraqiti listën në KQZ, dhe ai është më shumë në panik nga humbja e karriges së PD, se sa nga nevoja për të rrëzuar Edi Ramën. Çdo lëvzije që ka bërë gjatë gjithë këtij viti nuk i ka kundër Ramës, por për të zënë hapësirën e mendimit kritik brenda PD-së.Dhe për këtë nuk ka bërë kujdes të zgjedhë metodat. Dhuna në Kuvend dhe protesta e dhunshme në rrugë, i duket se është një mjet i fortë që prodhon zhurmë të madhe, për të..

Lexone

VIDEO/ Aldo Bumçi rrethohet nga protestuesit: Pse na larguat nga sheshi?

Rruga e protestuesve për në selinë blu i ka vënë në pozita përfaqësuesit demokratë.Protestuesit janë ankuar që lideri i PD bëri thirrje për tërheqje nga protesta, pasi ata ishin përgatitur për një protestë 72-orëshe.Aldo Bumçi është rrethuar nga protestues, të cilët i kanë kërkuar llogari.CNA.al ju shfaq momentin kur Aldo Bumçi jep llogari për tërheqjen e turmës nga Ministria e Brendshme.

Lexone

VIDEO: Blofi i opozitës me kryeredaktorin e RD-së, ja si përleshet Kasmi me policinë dhe goditja me gur nga protestuesit

Partia Demokratike denoncoi se kryeredaktori i saj Bledi Kasmi u qëllua nga Policia në krye të detyrës.Por pamjet e publikuara e kanë rrëzuar qartazi pretendimin e PD-së pasi Kasmi ka marrë goditje me gur në kokë nga vetë protestuesit gjatë kohës që po sulmonte protestuesit.Nga pamjet që do të ndiqni më poshtë, Kasmi në protestë është shfaqur si “uligan” dhe aspak si gazetar. (TemA)

Lexone

Berisha e gjen arsyen e dështimit të protestës: Sot na iku, po herën tjetër Ramën do e kapim si miu në çark

Sali Berisha e ka gjetur arsyen e dështimit të protestës së sotme.Ai tha se shkak për këtë dështim, ishte fakti se Rama u largua nga Tirana.“Zgjodhi vrimën e miut në tunelet e Skraparit.Atëherë çfarë do të bëjmë?Herës tjetër do t’ia zëmë të gjitha rrugët e Shqipërisë dhe do ta kapim në çark.Do kapet në çark si miu që ikën.Opozita në protestë është”, tha ai.Vetëm se herën tjetër, vështirë se iu dalin njerëzit në protest, se kanë disa herë që i ftojnë në protest me premtimin se do rrëzojnë Ramën, dhe pastaj kthehen në shtëpi me “bisht nën shalë”.(TemA)

Lexone

VIDEO/ Protesta e 26 majit, Balla tallet me Bashën: Nesër për piknik

Ditën e nesërme opozita ka paralajmëruar një protestë ku do të kërkohet dorëheqja e ministrit Xhafaj, ndërsa deputeti i PS Taulant Balla ka zgjedhur të tallet me kreun e PD, Lulzim Basha.Në një video të montuar, ku duket Basha gjatë një fjalimi në Kuvend, teksa kreu i Grupi Parlamentar të PS ka shkruar se nesër do të jetë piknik ku kryeopozitari do të mbajë fjalimin e tij historik.POSTIMI:Nesër në PIKNIK, Luli do të rimbajë fjalimin historik.Madje ka në plan ta vazhdojë piknikun që të shohë në shesh edhe finalen e Champions.

Lexone

Të shtunën opozita mban protestën, por shikoni si ironizon PS në rrjetet social

Ditën e shtunë më 26 maj, partitë opozitare kanë thirrur një protestë madhështore në kryeqytet.Sipas PD dhe LSI, protesta do të zhvillohet për çështjen Xhafaj. Akuzat e njëpasnjëshme që PD ka bërë këto kohë për ministrin e Brendshëm Fatmir Xhafaj dhe përfshirjen e vëllait të tij në trafikun e lëndëve narkotike.Por duket se kjo është ironizuar në rrjetet sociale nga PS, e cila ka shpërndarë një poster të montuar. “Piknik me Lulin tek lulishtja e Kryeministrisë me Dj Babalen” , shkruhet në të, duke ironizuar kështu protestën e thirrur nga opozita.Më poshtë posteri i saktë që lajmëron protestën./zoneelire.alThe post Të shtunën opozita mban protestën, por shikoni si ironizon PS në rrjetet social appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone