Home / Tag Archives: pronaret

Tag Archives: pronaret

Ndërtimet pa leje, 2 mijë pronarë do të kompesohen brenda këtyre ditëve

Rreth 2 mijë pronarë që u është zënë toka nga ndërtimet pa leje do të marrin brenda pak ditësh kompensimet.Shuma e miratuar nga qeveria arrin deri në 3 miliardë lekë dhe përfituesit janë nga i gjithë vendi.Kreu i ALUIZNI-t, Artan Lame bëri të ditur dje se, “në mbledhjen e Këshillit të Ministrave të mbajtur në Gjirokastër u miratuan 4 vendime qeverie, që evadojnë pjesën më të madhe të këtij stoku të mbartur”.Miratimi i vendimeveKëshilli i Ministrave miratoi në mbledhjen e fundit vendimet për legalizimin e objekteve informale dhe për kompensimin e subjekteve që preken nga kalimi i së drejtës së pronësisë.Vendimi i parë është ai që miraton kalimin e së drejtës së pronësisë në favor të subjekteve përfituese për 1078 (një mijë e shtatëdhjetë e tetë) parcela ndërtimore të objekteve të legalizuara në qarkun Elbasan, qarkun Berat, qarkun Durrës, qarkun Tiranë, qarkun Korçë, qarkun Fier, qarkun Vlorë, qarkun Shkodër, qarkun Gjirokastër dhe qarkun Dibër.Masa e kompensimit financiar p..

Lexone

FOTOT: Kur fati “të troket në oborr”, çifti gjen kasafortën me mijëra dollarë e stoli ari

Një çift në Staten Island të New Yorkut, u ka trokitur “fati në derë”.Çifti është befasuar shumë kur gjatë punimeve në kopshtin në oborr, kanë hasur në një valixhe misterioze të mbushur me para e stoli të vjetra.Brenda saj kishte 52 mijë dollarë dhe stoli me diamante, si dhe shumë unaza floriri.Megjithatë, ata e kuptuan që valixhja kishte të bënte me një vjedhje.Përveç arit dhe parave, në këtë valixhe kishte edhe një letër, në të cilën ishte adresa e një shtëpie, e cila gjendej në lagjen në të cilën banojnë çifti që gjetën paratë.Pasi shkoi në shtëpinë në të cilën ishte adresa në letër, burri zbuloi që fqinjët e tyre ishin plaçkitur në vitin 2011.Kështu, ata kthyen çdo gjë të gjetur te pronarët e plaçkitur. (TemA)

Lexone

Vlorë, gjendet një gomone me drogë në Karaburun

Foto ilustruese Një gomone me lëndë narkotike është gjetur mesditën e sotme nga Policia e Vlorës në brigjet e Karaburunit. Mësohet se gomonia është e gjatë 7 metra dhe me dy motorë.Brenda mjetit lundrues përveç lëndës narkotike janë gjetur edhe disa bidona me benzinë, çka tregon se trafikantët ishin përgatitur për të nisur drogën drejt Italisë fqinje.Ende nuk dihet sesa është sasia e drogës së gjetur në gomone.Uniformat blu janë duke kryer verifikimet për të gjetur pronarët e gomones. Gjithashtu ka nisur krehja e zonës.16 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Sophie Rose, tifozja më seksi e Chelsea-it

1 of 6Sophie Rose është një nga pronaret e Chelsea Fan Tv, kanalit jo zyrtar të Bluve të Londrës, skuadër me të cilën është tifoze e zjarrtë.Ndoshta Sophie është tifozja më seksi e Chelsea-it të Antonio Contes që në këtë sezon nuk ka shkëlqyer por i ka mundësitë për ta mbyllur vitin me një trofe nëse mposht Manchester United në finalen e FA Cup.1 of 5Mjafton të shikosh fotot që Sophie poston në rrjetet sociale për të kuptuar se sa me fat është Chelsea që ka një fanse si ajo, pasi bukuroshja angleze është një vajzë me forma super seksi.13 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Shitet “Hotel Plaza”, njihuni me shumën marramendëse që paguan pronarët kinezë

Hotel Plaza që gjendet në qendër të kryeqytetit është vlerësuar me 110 milionë euro.Disa pronarë kinezë kanë ofruar këtë shumë parash për të blerë një nga ndërtesat më ikonike moderne të Tiranës.“The Plaza Tirana”, më herët ishte në pronësi të katër aksionerëve shqiptarë.Hoteli me 5 yje falë kushteve që ofron ka marrë një sërë çmimesh ndërkombëtare për cilësinë e shërbimit. (TemA)

Lexone

FOTOT: Pallati madhështor del në shitje për… 6 milionë paund

Ky është një shans për të zotëruar një pasuri të rrallë, vetëm nëse keni kursyer 6 milionë paund.Elegant Thorpe Hall, në kështjellën Barnard, Qarku Durham vjen e kompletuar me 85 hektarë tokë, 12 dhoma gjumi, dhoma pritjeje madhështore, bibliotekë, një pasletër me dush dhe tualet të veçantë, një suit për zyra dhe kopshte të dizajnuara në mënyrë mahnitëse.Pallati ishte një gjendje shumë të keqe kur u ble nga pronarët e sotëm në vitin 2002.Paul dhe Gaynor Townley kanë kaluar 16 vitet e fundit duke e restauruar ndërtesën.Villa është ndërtua rrreth vitit 1470. (TemA)

Lexone