Home / Tag Archives: prokurorise (page 20)

Tag Archives: prokurorise

Elbasan, shpërdoruan detyrën, arrestohet dekani dhe 6 persona të tjerë

Policia finalizoi me sukses operacionin e koduar “Dekani”, ku ranë në pranga disa persona, mes tyre edhe dekani i Fakultetit të Shkencave Humane në Universitetin “Aleksandër Xhuvani” në Elbasan.Në kuadër të këtij operacioni pas një hetimi disa mujor me metoda speciale u bë e mundur arrestimi i shtetasve:1- Albert Riska,55 vjeç, banues në Elbasan, me detyrë Dekan i Fakultetit të Shkencave Humane në Universitetin “Aleksandër Xhuvani” , Elbasan.2- Elvira Lumi, 54 vjeçe, banues në Elbasan, me detyrë Shefe e Departamentit të Gazetarisë në Fakultetin e Shkencave Humane në Universitetin “Aleksandër Xhuvani”,Elbasan.3- Erjola Calja, 29 vjeçe, banues në Gostime Cërrik, pedagoge e jashtme në Fakultetin Ekonomik në Universitetin “Aleksandër Xhuvani” , Elbasan.4- Petrit Kodra, 53 vjeç, banues në Elbasan, në rolin e sekserit.5- Admirim Kala, 31 vjeç, banues në Tiranë, në rolin e sekserit.6- Adem Ngjela, 51 vjeç, banues në Cërrik, në rolin e sekserit.7- Marius Calja, 21 vjeç, banues ..

Lexone

Grabitja me dhunë posta e Prokurorisë së Durrësit, nuk kishte dokumente të rëndësishme

Korrieri i Prokurorisë së Durrësit, është sulmuar paraditen e të martës nga dy persona të paidentifikuar që i kanë marrë me forcë disa prej materialeve që ai kishte marrë nga posta.Në një njoftim paraprak policia e Durrësit thotë se ngjarja ndodhi pranë zyrave të postës në Durrës, mes orës 10.30-11.00 të mëngjesit.Shtetasi I.K., me punë korrier pranë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës është sulmuar nga dy persona të paidentifikuar , të cilët i kanë marrë disa materiale që i kishte tërhequr nga Posta”, thuhet në njoftimin e policisë.Koordinatorja për mediat pranë Prokurorisë së Rrethit Durrës Borana Gjidiaj i tha BIRN se në materialet e grabitura nuk kishte informacione të rëndësishme.“Nuk ka informacion me rëndësi dhe nuk janë informacione sekret hetimor. Është postë që ka të bëjë me korrespondencën me institucione të treta”, tha Gjidiaj.Ajo tha se prokuroria kishte ngritur menjeherë një grup hetimorë për ngjarjen, ndërsa policia njoftoi se ende po punohej për të zbuluar ..

Lexone

Grabitet me forcë posta sekrete e Prokurorisë së Durrësit

Dy persona të maskuar kanë grabitur me forcë postën sekrete të Prokurorisë së Durrësit. Ngjarja ka ndodhur paraditen e sotme dhe sipas burimeve policore, mësohet se posta zotërohej nga një person i cili po lëvizte në këmbë, që sipas policisë është shtetasi me iniciale I.K.Grabitja e postës ka ndodhur në një rrugicë pranë lagjes numër 11 te Posta e Durrësit dhe mësohet se autorët i kanë marrë çantën me materiale punonjësit të Prokurorisë, por akoma nuk dihet se çfarë materialesh ndodheshin në çantë.Policia thotë se punonjësi që është sulmuar nga dy persona, po dërgonte postën në Prokurorinë e qytetit bregdetar.Bëhet e ditur se kjo postë i nënshtrohet një regjimi të caktuar trajtimi, ndërsa shoqërohet me persona të veçantë.Burime nga Prokuroria sqarojnë se kjo postë është proces rutinë, ndërsa shtojnë se dosjet e rëndësishme dërgohen dorazi nga vetë hetuesit dhe nuk ja besojnë postës.Policia dhe Prokuroria bëjnë me dije se ka nisur puna për zbardhjen e nagjrjes dhe kapjen e aut..

Lexone

Grabitja, Prokuroria e Durrësit: S’ka materiale të klasifikuara sekret shtetëror

Pas kërkesës së Top Channel për informacion të mëtejshëm për grabitjen e materialeve, është përgjigjur Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Durrësit.Prokuroria konfirmon ngjarjen, ndërsa thotë se nga përmbajtja e akteve të marra nuk cenohet hetimi për ndonjë nga çështjet dhe nuk ka patur materiale të cilat klasifikohen si Sekret Shtetëror.“Lidhur me rastin ju informojmë që kjo ngjarje ka ndodhur sot rreth orës 10:30, ku punonjësi i postës së Prokurorisë Durrës ka qenë objekt i sulmit nga persona të pa identifikuar.Po kryhen veprimet hetimore me përparësi për verifikimet e rastit, në bashkëpunim me Drejtorin e Policisë të Qarkut Durrës.Duam të theksojmë se nga përmbajtja e akteve të marra nuk cenohet hetimi për ndonjë nga çështjet dhe nuk ka patur materiale të cilat klasifikohen si Sekret Shtetëror. Për momentin në mirëkuptimin tuaj për shkak të hetimit që po kryhet dhe sekretit te tij nuk mund të japim më shumë të dhëna”, mbyllet reagimi i prokurorisë për Top Channel.8 maj 2018 (gaz..

Lexone

Grabitet me forcë posta sekrete e Prokurorisë së Durrësit, maskat marrin dokumentet e klasifikuara

Persona të maskuar kanë sulmuar dhe grabitur postën sekrete të prokurorisë së Durrësit.Raportohet se shënjestër e grabitjes kanë qenë materialet e klasifikuara që mbaheshin në postën sekrete.Mësohet se postieri është ndaluar me forcë dhe është grabitur nga dy persona teksa po çonte postën në një rrugicë pranë Prokurorisë.Nga burime pranë prokurorisë mësohet se grabitja është kryer rreth orës 10:30 paraditen e sotme. (TemA)

Lexone

Pasi dorëzimit të mandatit të deputetit, shoferi i Saimir Tahirit merret në pyetje nga Krimet e Rënda

Gentian Ceka, shoferi i ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahirit, po dëshmon sot në Prokurorinë e Krimeve të Rënda mbi çështjen “Tahiri”.Kjo është hera e dytë që Ceka është thirrur për të dëshmuar në Prokurori dhe koha përkon me dorëzimin e mandatit të deputetit nga Tahiri, që i hapi rrugë Prokurorisë për ta hetuar si qytetar të thjeshtë pas akuzave se ish-ministri është përfshirë në trafik droge.Gentian Ceka konsiderohet si një person kryesor në hetimin e Saimir Tahirit, pasi e ka shoqëruar ish-ministrin në të gjitha lëvizjet brenda dhe jashtë vendit. Gjatë dëshmisë, ai duhet të japi llogari për të gjitha lëvizjes e Tahirit si në Greqi, ku thuhet se ish-ministri ka ndërruar automjetin tip Audi, që ia kishte shitur kushërinjve të tij Habilaj.Kur u morr për herë të parë në pyetje nga Krimet e Rënda, Ceka pohoi se kishte harruar dy patentat e Tahirit në makinën e Orest Sotës, ku ky i fundit u kap në Elbasan me një shumë prej 800 mijë eurosh.Shoferi ishte përgjuar në telefonatë ..

Lexone

Bie nga rimorkio e zetorit, plagoset 7-vjeçari në Prrenjas

Një 7-vjeçar në një fshat të Përrenjasit, ka përfunduar në spital me dëmtime serioze në kokë, pasi është rrëzuar nga zetori.Ngjarja e rëndë ka ndodhur pasditen e djeshme, e hënë në fshatin Karkavec.Vogëlushi 7-vjeçar E.Rr., është kapur pas një rimorkio zetori, pa targa, me drejtues 50-vjeçarin K.V., i cili ka qenë duke transportuar pleh organik nga banesa e babait të të miturit G.Rr., për tek tokat e tij në fshatin Karkavec.Djali i mitur aksidentalisht ka rënë nga spondi i zetorit duke u dëmtuar në kokë dhe ndodhet në spitalin e Tiranës, nën kujdesin e mjekëve.Lidhur me këtë rast hetimet janë në vijim, ndërkohë që materialet iu referuan Prokurorisë së Elbasanit, për ngjarje aksidentale.8 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Balla paralajmëron Bashën: Dosjet me 230 milionë eurot në Durrës-Kukës dhe ’21 janari’, s’janë mbyllur…

Kryetari i grupit parlamentar socialist, Taulant Balla, u shpreh te “5 pyetjet nga Babaramo” në Report Tv se hetimet për abuzimet në “Rrugën e Kombit” dhe “21 janarin” janë çështje të pambyllura nga drejtësia.Duke iu përgjigjur akuzave të opozitës dhe kryetarit të PD për Saimir Tahirin, Balla tha se sfidon Lulzim Bashën të kërkojë rihapjen e hetimeve për abuzimin 230 mln euro në rrugën Durrës-Kukës dhe vrasjet e 21 janarit kur ai ishte ministër i Brendshëm.Balla sqaroi se hetimi për “Rrugën e Kombit” u mbyll për shkak të afateve, pasi Basha nuk u paraqit në gjykatë. Sipas tij, nuk ka asnjë vendim gjykate që të ketë vulosur abuzimin financiar në rrugën Durrës-Kukës që mban firmën e kryetarit të PD, atëherë ish-ministër i Transporteve.“E sfidoj Lulzim Bashën, mbi të cilin rëndojnë një sërë akuzash, nga vrasjet e 21 janarit, 230 mln euro abuzime në Durrës-Kukës, t’i kërkojë prokurorisë të hetojë këto çështje.Për dosjen e Bashës nuk ka vendim Gjykate, por për afatet. Prandaj, le t..

Lexone

Çfarë po ndodh me Monikën?! Militantët e LSI tani ankohen te Berisha: Po na heqin nga puna…

Militantet e LSI ankohen te ish kryeministri Sali Berisha se po hiqen nga puna nga ana e socialisteve.Nje fakt aspak i pershtatshem per kryetaren e LSI Monika Kryemadhi, e cila me sa duket e ka humbur besimin e bazes se partise.Kete e ka bere te ditur vete ish kryeministri Berisha, i cili ka postuar dhe ankesen ne rrjetion social.Ku një qytetare denoncon te ish kyeministri Sali Berisha, spastrimet masive që sipas saj po ndodhin në Drejtorine e Pergjithshme te Hekurudhave, për shkak të orientimit politik.Sipas denoncueses, që thotë se është vajza e një personi të shkarruar nga puna, rreth 100 punonjës që janë punësuar në tre vitet e fundit, janë shkarkuar nga administratori në bashkëpunum me Sindikatën e Hekurudhave.Denoncimi i plotë:Spastrime masive te armiqve te LSI nga Hekurudha!Lexoni mesazhin e qytetarit dixhital. sb“I nderuar z, Berisha!Une qe po ju shkruaj jam vajza e nje qytetari nga Durresi. Dua te denoncoj nje skandal dhe nje diskriminim qe u behet punonjesve..

Lexone

Mashtronte njerëzit duke u premtuar se do t’u siguronte viza amerikane, arrestohet 48 vjeçarja nga Lezha

Ka përfunduar në pranga një grua në Lezhë, e cila premtonte viza amerikane kundrejt shumës deri në 8 mijë euro. Mesohet se në pranga është vënë shtetasja Pranvera Stojani 48 vjece nga Lezha.Nga hetimet ka rezultuar se kjo shtetase, nëpërmjet mashtrimit, u ka marrë 2 shtetasve të cilët kanë bërë kallëzim ndaj saj , 8000 dhe 3000 euro, me premtimin për tu dhënë vizë amerikane pasi u ishte prezantuar si punonjëse e Interpolit.NjoftimiU prezantohet si punonjëse e Interpolit dhe u premton vizë amerikane kundrejt vlerave monetare 8000 dhe 3000 euro, ndalohet një shtetase nga Policia për “Mashtrim”Nga specialistët e Seksionit kundër krimit ekonomik financiar në Drejtorinë Vendore të Policisë Lezhë, pas një pune të mirëfilltë hetimore, u ndalua me inisiativë shtetasia :– Pranvera Stojani, 48 vjeçe, banuese në Lezhë.Ndalimi u bë pasi, nga veprimet hetimore të kryera, ka rezultuar se kjo shtetase, nëpërmjet mashtrimit, u ka marrë 2 shtetasve të cilët kanë bërë kallëzim ndaj saj , 80..

Lexone