Home / Tag Archives: prokurorise (page 2)

Tag Archives: prokurorise

Zbardhet vrasja e 29-vjeçarit në Vlorë, në kërkim dy autorët (EMRAT)

Policia e Vlorës ka zbardhur plotësisht ngjarjen e ndodhur dy ditë më parë në lagjen “Pavarësia”, ku u ekzekutua me armë biznesmeni 29 vjeçar, Vasil Dervishaj.Blutë e Vlorës kanë identifikuar autorët e vrasjes, për të cilën thonë se ndodhi pas një konflikti për motive të dobëta.Janë shpallur në kërkim dy autorët, të cilët dyshohen se kanë kryer vrasjen e 29-vjeçarit. Ata janë:-E.A., 31 vjeç, lindur në Tepelenë dhe banues në Vlorë;-A.C., 28 vjeç, lindur në Tepelenë dhe banues në Vlorë.Në vijim të veprimeve hetimore policia ka arrestuar edhe dy të rinj nga Vlora, të cilët kanë përkrahur autorët e krimit pas ngjarjes. Ata janë:-Nekid Arapi, 21 vjeç, banues në Vlorë,-Amarildo Grembi (Muka), 28 vjeç, banues në Vlorë.Ndërkohë në cilësinë e provës materiale janë sekuestruar:–një armë zjarri kallashnikov model 56, me një krëhër me fishekë.– një gëzhojë armë zjarri, model 9 mm,– një pjesë predhe armë zjarri e dëmtuar.– një automjet tip “Audi”, me të cilin dyshohet se jan..

Lexone

Zbardhet ekzekutimi i biznesmenit në Vlorë, dy autorët janë nga Tepelena. Ja emrat (arrestohen dy bashkëpunëtorët)

Policia e Vlorës ka zbardhur vrasjen e 29-vjeçarit Vasil Dervishaj dhe ka shpallur në kërkim dy autorët e dyshuar.Ndërkohë, janë arrestuar dy bashkëpunëtorët e tyre.Autoret e dyshuar te shpallur në kërkim janë:-E.A., 31 vjeç, lindur në Tepelenë dhe banues në Vlorë;-A.C., 28 vjeç, lindur në Tepelenë dhe banues në Vlorë.Ndërsa dy bashkëpunëtorët e arrestuar janë:-Nekid Arapi, 21 vjeç, banues në Vlorë,-Amarildo Grembi (Muka), 28 vjeç, banues në Vlorë.Deklarata e drejtorit të Policisë së Vlorës, Gentian Shehaj:Në vijim të veprimeve hetimore është kryer arrestimin në flagrancë të shtetasve:Nekid Arapi, 21 vjeç, banues në Vlorë,Amarildo Grembi (Muka), 28 vjeç, banues në Vlorë, të cilët kanë përkrahur autorët e krimit pas ngjarjes.Policia e Vlorës në bashkëpunim me Prokurorinë po vijojnë punën për kapjen dhe ndalimin e shtetasve të shpallur në kërkim dhe vënien e tyre para përgjegjësisë ligjore.Në cilësinë e provës materiale janë sekuestruar:-një armë zjarri kallas..

Lexone

Ylli Manjani jep alarmin: Po kthehet policia dhe hetuesia komuniste, tani kini kujdes se gjendemi përballë një kërcënimi të madh

Ylli Manjani thotë se Fatmir Xhafaj ka rikthyer policinë dhe hetuesinë komuniste.Ja çfarë shkruan ai:“Gati një vit pas mandatimit të Fatmir Xhafajt si ministër i Brendshëm, vendi gjendet nën kërcënimin më të madh të mundshëm.Po kthehet policia dhe hetuesia komuniste.Nga raportimet mediatike të deri sotme, rezulton që Policia e Shtetit e drejtuar nga Ministria e Brendshme ka këto sjellje tipike:1.Ndalime e shoqërime në polici, pa hesap, kriter apo standart! Në shkelje të hapur me Kushtetutën dhe ligjin e Policisë së Shtetit (neni 109).2.Ekzekutimi i arrestimeve bëhet si qëmoti. Natën, nëpër banesa duke krijuar klimë terrori tek familjarët. Kërkesave të të arrestuarve për dokumenta, i jepet përgjigja standarte: “ e di ti se çke bërë, ti tregojmë letrat atje brenda”.3.Dhunë fizike, psiqike po e po, në komisariate. Trajtim çnjerëzor dhe deri edhe me pasoja të rënda për jetën e shtetasve.4.Dominim haptazi anti-kushtetues në proceset hetimore. Prokuroria gjendet tashme nën h..

Lexone

Transportonin 17 klandestinë nga Pakistani, arrestohen 4 trafikantë (EMRAT)

Rruga e re e klandestinëve nga vendet e Lindjes, me Shqipërinë si pikë orientimi dhe kalimi tranzit, po konfirmohet nga autoritetet e BE, por edhe nga numri i shtuar i trafikantëve shqiptarë që kapen në Gjirokastër e Korçë , pasi i kanë premtuar atyre për t’i transportuar drejt Malit të Zi apo Kosovës.Kështu në një tjetër operacioni të realizuar sot nga shërbimet e Grupit Operacional të Drejtorisë Vendore për Kufirin dhe Migracionin Gjirokastër, janë kapur në afërsi të Kakavijës, 17 klandestinë nga Pakistani dhe Siria, të cilët transportoheshin nga katër trafikantë shqiptarë.Policia arrestoi:-Rasim Koxha, 48 vjeç, banues në Durrës, drejtues i automjetit tip Toyota me targa AA 108 MI,-Riza Hysa, 57 vjeç, banues në Burrel, drejtues i automjetit tip Audi, me targa AA 171 GK,-Besim Hysa, 34 vjeç, banues në Tiranë, drejtues I automjetit tip Mercedes-Benc, me targa AA 542 HB,-Gëzim Zeka, 29 vjeç, banues në Krujë, drejtues i automjetit tip Volsëagen, me targa AA 737 MM.“Arrestim..

Lexone

Kërkohej në Norvegji për trafik droge, kapet në Morinë kosovari

Një shtetas nga Kosova është arrestuar nga Policia Kufitare në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar për trafik droge. Arrestimi provizor u bë me qëllim ekstradimin e tij në shtetin norvegjez.“Specialistët e Policisë Kufitare bënë arrestimin me qëllim ekstradimin e shtetasit kosovar të shpallur në kërkim ndërkombëtar Istref Tahirukaj, 49 vjeç, banues në Deçan, Kosovë. Ky shtetas u kap në hyrje të P.K.K Morinë, ku gjatë përpunimit të dokumentacionit, rezultoi person në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet Norvegjeze”, njofton policia.Mësohet se Gjykata e Borgating Norvegji, me vendim Nr.03-01299M/03, më datë 12.12.2003, e ka dënuar atë me 10 vite burg, për veprën penale në fushën e narkotikëve. Materialet për veprime të mëtejshme i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kukës.6 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Përballja hipokrite e opozites me dosjen “Xhafaj”

Nga Mero BazeAfrimi i përfundimit të hetimeve mbi dosjen “Babale”, duket se ka krijuar një konfuzion në kampin opozitar lidhur me qëndrimin ndaj ministrit Fatmir Xhafaj. PD dhe LSI janë kompromentuar zyrtarisht në këtë betejë, pasi përveçse kanë qëndrime të ndryshme rreth kësaj çështje, kanë mbajtur dhe qëndrime kompromentuese gjatë skandalit të “Dëshmitarit X”, dhe tani po përpiqen të dalin nga kjo spirale, duke ua besuar opozitën dhjetë të rinjëve të dy forumeve, që piqen nga një orë në diell para zyrave të Ministrisë së Brendshme.Partia Demokratike, e cila u përfshi në historinë e “Dëshmitarit X”, tani po përpiqet të distancohet nga dosja për shkak të përfundimeve, të cilat duket se jo vetëm janë kundër saj, por banalizojnë gjithë historinë e një force politike, duke bërë joserioze gjithë aksionin e saj politik.Aleati kryesor i opozitës, LSI, po përpiqet të distancohet pak më shumë. Zonja Kryemadhi në një intervistë një ditë më parë, shkëputi përgjegjësinë e një politikani nga..

Lexone

Përballja hipokrite e opozites me dosjen Xhafa

Mero BazeAfrimi I përfundimit të hetimeve mbi “Dosjen Babale”, duket se ka krijuar një konfuzion në kampin opozitar lidhur me qëndrimin ndaj Ministrit Fatmir Xhafaj. PD dhe LSI janë komprentuar zyrtarisht në këtë betejë, pasi përvecse kanë qëndrime të ndryshme rreth kësaj çështje, kanë mbajtë dhe qëndrime kompromentuese gjatë skandalit të “Dëshmitarit X”dhe tani po përpiqen të dalin nga kjo spirale, duke ua besuar opozitën dhjetë të rinjëve të dy forumeve, që piqen nga një orë në diell para zyrave të Ministrisë së Brendëshme.Partia Demorkatike e cila u përfshi në historinë e “Dëshmitarit X”, tani po përpiqet të distancohet nga dosja për shkak të përfundimeve të cilat duket se jo vetëm janë kundër saj, por banalizojnë gjithë historinë e një force politike, duke bërë joserioze gjithë aksionin e saj politik.Aleati kryesor I opozitës LSI, po përpiqet të distancohet pak më shumë. Zonja Kryemadhi në një intervistë një ditë më parë, shkëputi përgjegjësinë e një politikani nga biografia ..

Lexone

DETAJET: Sekuestrohen 671 kg drogë në Karaburun, arrestohet vlonjati (emri)

Policia e Vlorës ka sekuestruar një sasie të madhe kanabisi në Gadishullin e Karaburunit.Forcat blu bëjnë me dije se janë sekuestruar 671 kg lëndë narkotike Cannabis Sativa, si dhe 200 litra benzinë në 8 bidona plastik.Në pranga ka përfunduar Benardo Nezhaj, 29 vjeç nga Orikumi. Dyshohet se lënda narkotike do trafikohej në Itali.Njoftimi i policisë:Strukturat Policore të Drejtorisë Vendore të Policisë Vlorë në bashkëpunim me Delta Forcë kanë zhvilluar operacionin e koduar ”Karaburuni”, në të cilin kanë goditur një rast të trafikimit të lëndëve narkotike.Si rezultat është arrestuar në flagrancë shtetasi:Benardo Nezhaj, 29 vjeç, banues në Dukat i Ri, Orikum.U krye arrestimi i tij pasi në Gadishullin e Karaburunit, në vendin e quajtur “Depot e Valanidhit, iu gjetën dhe sekuestruan 671 kg lëndë narkotike Cannabis Sativa, si dhe 200 litra benzinë në 8 bidona plastik.Vijon puna për dokumentimin e plotë ligjor të këtij rasti si dhe për identifikimin e kapjen e të tjerë shteta..

Lexone

Gjykata e Tiranës pranon kërkesën për gjykimin e Elvis Roshit

Gjykata e Tiranës pranoi kërkesën për gjykim ndaj ish-kryetarit të Bashkisë Kavajë, Elvis Roshi.Prej më shumë se një muaji, kjo gjykatë nuk kishte vendosur nëse do të pranonte kërkesën për gjykim ndaj ish-kryebashkiakut.Ai akuzohet për falsifikim të dokumenteve, akuzë e cila ka të bëjë me formularin e dekriminalizimit, ku Roshi kishte shënuar se nuk kishte patur precedentë të mëparshëm penale.Por, nga verifikimi i prokurorisë rezultoi se kishte patur disa masa sigurimi, ndalime dhe dëbime në Itali, Zvicër dhe Gjermani.Përveç mungesave të palëve në proces dhe problemet me njoftimin, një tjetër shkak për zvarritjen e këtij procesi paraprak ishte dilema se kush gjykatë ishte kompetente për të gjykuar Roshin, ajo e Kavajës apo Gjykata e Tiranës.

Lexone

Po grabiste banesën e të moshuarës, kapet “skifteri” i Shkodrës (VIDEO)

Policia e Shkodrës ka parandaluar një grabitje që mund të kishte përfunduar edhe në tragjedi, pasi i riu që kishte shkuar për të vjedhur një banesë ishte i pajisur me armë zjarri.Blutë e Shkodrës njoftojnë se është finalizuar me sukses operacioni “Long Wait” dhe në kurth ka rënë Sokol Dedaj, grabitësi i disa banesave në Shkodër.ShkodërFinalizohet me sukses operacioni policor “Long Wait”Bie në kurthin e policisë grabitësi i banesave në Shkodër.Tenton të vjedh një banesë me armë, arrestohet në flagrancë nga policiaMë datë 05.06.2018, nga strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Shkoder, pas një pune disa mujore të aplikuar me metoda speciale të hetimit u finalizua me sukses operacioni, ku u bë kapja dhe arrestimi në flagrancë i shtetasit:S.D, 33 vjeç, banues në fshatin Bardhaj, Shkodër, Arrestimi i tij u bë pasi u kap në tentativë për të vjedhur me armë zjarri banesën në pronësi të shtetases T. V. 63 vjeçe, në Dajç Bregu i Bunës, Shkodër.Në momentin e kapjes iu gjet dhe sekuestrua..

Lexone