Home / Tag Archives: projektin

Tag Archives: projektin

Miqësorja, Italia dhe Holanda ndahen në barazim

Italia dhe Holanda janë ndarë në barazim 1-41 në sfidën miqësore të luajtur në “Allianz Stadium” të Torinos. Për skuadrën e Mancinit ishte Simone Zaza që shënoi në minutën e 67’, ndërsa për holandezët barazoi Ake në minutën e 88’.Vlen të theksohet se Italia luajti me 10 futbollistë në 20 minutat e fundit, pasi Criscito u ndëshkua me karton të kuq, për një ndërhyrje si lojtar i fundit.Sfida ishte shumë e luftuar, me Holandën disi më dominuese në kontrollin e topit dhe rastet e krijuara, ndërsa Mancini arriti të marrë një përgjigje të qartë mbi lojtarët ku duhet të bazojë projektin e Italisë së tij.Dy mungesat e mëdha të këtij Botërori janë në një moment rindërtimi dhe ky ishte testi i fundit për trajnerët respektivë, para se të nisen me pushime, për t’u rikthyer me ndeshjet e Nations League në Shtator.4 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Kallashi ia lyp hapur Gjikos në emision, por Elita Rudi nuk ia kursen përgjigjen

Pas një periudhe disa mujore që ishte shkëputur nga ekrani televiziv, Kallashi është rikthyer sërish në Kosovë, pasi jetoi për disa muaj në Zvicër.E ftuar në “Elite show”, që drejtohet nga moderatorja Elita Rudi, Kallashi ka deklaruar se shumë shpejt do të sjelli projektin e saj më të ri muzikor.Në një moment gjatë bisedës, Elita e ka pyetur Kallashin se me cilin këngëtar të estradës do të donte të kishte një bashkëpunim muzikor dhe përgjigjia e kësaj të fundit e ka lënë pa fjalë edhe vet moderatoren.“Me Gjikon do ta bëja një bashkëpunim”, ia ka kthyer duke qeshur Kallashi, ndërsa Elita ia ka pritur: “Me Gjikon? Ndoshta në të ardhmen mund ta bësh”, duke u përpjekur të sforcojë një buzëqeshje.Kujtojmë se Elita dhe reperi Gjiko prej disa kohësh e kanë bërë publike lidhjen e tyre dhe duken më të dashuruar se kurrë.The post Kallashi ia lyp hapur Gjikos në emision, por Elita Rudi nuk ia kursen përgjigjen appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Projekti Europë, Laçi ia nis nga e para

Pas sigurimit të biletës europiane, Laçi i sezonit të ri pritet që t’ia nisë nga e para. Drejtuesit e klubit janë të detyruar për të bërë ndryshime të mëdha, për vetë “hemorragjinë” që kanë pësuar kurbinasit në ditët e fundit.Në mënyrë të papritur, trajneri Gentjan Mezani njoftoi largimin nga drejtimi i bardhezinjve, që sipas tij ka lidhje me arsye personale.Pritet që nga momenti në moment të zyrtarizohet trajneri i ri i Laçit pas dorëheqjes së teknikut vlonjat. Sakaq, drejtuesit do të kenë një qershor “të nxehtë” për të ndërtuar projektin e Laçit të Europës, pasi dihet se bardhezinjtë marrin pjesë në turin e parë paraeliminator të Ligës së Europës, ku ndeshja e parë luhet më 12 korrik.Pjesa dërrmuese e lojtarëve që mbyllën kampionatin janë pa kontrata, pasi u skadon në mbyllje të këtij muaji.Në kësi kushtesh, klubit nuk i mbetet gjë tjetër veçse të ulet dhe të nisë negociatat me ata që do të ketë në plan edhe për sezonin e ri.Do të ketë pa dyshim edhe afrime, megjithatë pa u..

Lexone

Rovena Dilo vjen me një surprizë për fansat

Pas suksesit të padiskutueshëm të koncertit “Diva” më 16 maj në Pallatit të Kongreseve, ku katër këngëtaret shqiptare Rovena Dilo, Irma Libohova, Eneda Tarifa dhe Besa Kokëdhima ndanë skenën me qindra spektatorë e mijëra shikues, këngëtarja Rovena Dilo vjen me një tjetër projekt po aq interesant.Këngëtarja e famshme duke se nuk do që të heq dorë nga kërcimi, pasi ajo në datën 28 dhe 29 maj do të na prezantoj projektin “Be Different” të fondacionit ARKU, ku koreograf dhe ideator do të jetë Eltion Merja, ndërsa këngëtarja do të jetë ne rolin e producentes.Ky projekt koreografik do të ketë trupën e balerinëve më në zë të momentit, ndërsa mësohet se mbështet nga Bashkia e Tiranës dhe banka Credins. Këngëtarja ka paralajmëruar që ky projekt do të jetë plotë surpriza duke na kuriozuar më tepër se çfarë po përgatit Rovena këtë herë. Nuk na mbetet gjë tjetër veç se ti urojmë suksese, surprizat na presin.

Lexone

De Laurentiis tri orë takim me Ancelottin, zyrtarizimi çështje orësh

Carlo Ancelotti dhe Aurelio De Laurentiis, tri orë në një takim kokë më kokë në kryeqytetin italian, Romë.Presidenti i Napolit i ka prezantuar trajnerit me shumë eksperiencë projektin e tij, për ta bindur që të kthehet për të drejtuar në Serinë A.Takimi është mbyllur rreth 25 minuta pas mesnate dhe tashmë pritet vetëm përgjigjja përfundimtare e Ancellotit për propozimin e De Laurentiis.Mësohet se trajnerit 58-vjeçar i është ofruar një kontratë 2-vjeçare, me një pagë 6.5 milionë euro në sezon.Ancelotti do të marrë në stafin e tij edhe 4 bashkëpunëtorë, djalin e tij Davide, dhëndrin, Mino Fulco, përgatitësin atketik, Mauri, dhe të birin e këtij të fundit, Francesco.Më këtë lëvizje të fundit të presidentit De Laurentiis kuptohet qartë se ka rënë përfundimisht poshtë mundësia për të rinovuar kontratën me Maurizio Sarrin.Gjithsesi, kreu i klubit napolitan nuk do ta shkarkojë trajnerin toskan, sepse kërkon të përfitojë 8 milionë euro nga Zeniti ose Chelsea, si klauzolë për largim..

Lexone

Rruga Kardhiq-Delvinë, Rama tregon si lidhet Gjirokastra me detin (Video)

Kryeministri Edi Rama ka uruar një javë të mbarë duke treguar një nga projektet e paketës transformuese. Këtë herë ai ka treguar projektin e rrugës Kardhiq-Delvinë që do të sjellë shumë lehtësi për qytetarët.“Mirëmëngjesi dhe me këto pamje të rrugës Kardhiq – Delvinë, një nga projektet e paketës transformuese për ekonominë dhe turizmin e të gjithë zonës, që siguron lidhjen shumë më shpejtë të Gjirokastrës me bregdetin duke evituar Qafën e Muzinës për të vijuar përmes Nivicës, ju uroj një javë të mbarë”, shkruan Rama.MIRËMËNGJES dhe me këto pamje të rrugës Kardhiq – Delvinë, një nga projektet e paketës transformuese për ekonominë dhe turizmin e të gjithë zonës, që siguron lidhjen shumë më shpejtë të Gjirokastrës me bregdetin duke evituar Qafën e Muzinës për të vijuar përmes Nivicës, ju uroj një javë të mbarëGepostet von Edi Rama am Sonntag, 20. Mai 201821 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Rama tregon projektin e rrugës Kardhiq-Delvinë (Video)

Kryeministri Edi Rama ka uruar një javë të mbarë duke treguar një nga projektet e paketës transformuese. Këtë herë ai ka treguar projektin e rrugës Kardhiq-Delvinë që do të sjellë shumë lehtësi për qytetarët.“Mirëmëngjesi dhe me këto pamje të rrugës Kardhiq – Delvinë, një nga projektet e paketës transformuese për ekonominë dhe turizmin e të gjithë zonës, që siguron lidhjen shumë më shpejtë të Gjirokastrës me bregdetin duke evituar Qafën e Muzinës për të vijuar përmes Nivicës, ju uroj një javë të mbarë”, shkruan Rama.MIRËMËNGJES dhe me këto pamje të rrugës Kardhiq – Delvinë, një nga projektet e paketës transformuese për ekonominë dhe turizmin e të gjithë zonës, që siguron lidhjen shumë më shpejtë të Gjirokastrës me bregdetin duke evituar Qafën e Muzinës për të vijuar përmes Nivicës, ju uroj një javë të mbarëGepostet von Edi Rama am Sonntag, 20. Mai 201821 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

VIDEO/ Rama publikon projektin: Si do lidhet Gjirokastra me bregdetin, shmanget Qafa e Muzinës

Kryeministri Edi Rama ka postuar sot pamjet e projetit te rruges Kardhiq – Delvinë, një nga projektet e paketës transformuese për ekonominë dhe turizmin e të gjithë zonës.Sipas projektit, Gjirokastra lidhet shume me shpejt me bregdetin, pasi evitohet Qafa e Muzines.Postimi i RamesMIRËMËNGJES dhe me këto pamje të rrugës Kardhiq – Delvinë, një nga projektet e paketës transformuese për ekonominë dhe turizmin e të gjithë zonës, që siguron lidhjen shumë më shpejtë të Gjirokastrës me bregdetin duke evituar Qafën e Muzinës për të vijuar përmes Nivicës, ju uroj një javë të mbarë

Lexone

FOTOT: Taksitë e së ardhmes “fluturojnë” mbi lum

Një kompani franceze që synon të eleminojë bllokimin e udhëtarëve me automjete në trafik, ka nisur një projekt të ri në uji, pasi ka testuar taksinë e saj fluturuese ‘SeaBubbles’ në lumin Seine.Pas një mosmarrëveshjeje me autoritetet vitin e kaluar, që pas testimit u zhvendos në Zvicër, firma e teknologjisë në fund mori projektin e ri në ujë në kryeqytetin francez.“SeaBubbles” është pjesë e makinerisë detare dhe pjesë e aviacionit, me mjetin e çuditshëm që mund të ngrihet deri në 70 cm mbi ujë. Dyert e saj janë si krahët e gurëve në miniaturë, ndërsa ato lëvizin falë sistemit të baterive elektrike.Synimi i shpikjes është të hapë rrugë ujore për transportin ekologjik dhe për të zvogëluar ndotjen e shkaktuar nga miliona vetura në planet.“Sapo fluturimi të përfundojë, Bubble ngadalëson, ulet në sipërfaqen e ujit duke u kthyer në një barkë, dhe më pas i lejon pasagjerët të dalin”, thotë kompania. (TemA TV)

Lexone

Veliaj: Laboratorë modernë informatike në të gjitha shkollat e Tiranës

Të gjitha shkollat e Tiranës do të pajisen me laboratorë modernë për zhvillimin e lëndës së teknologjisë së informacionit. Ky është lajmi i mirë që vjen për nxënësit e kryeqytetit, pas prezantimit të projektit për transformimin e Piramidës në qendrën më të madhe të teknologjisë dhe inovacionit në rajon.Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj dhe ambasadorja e Greqisë në vendin tonë, Eleni Sourani përuruan laboratorin e ri të informatikës në shkollën “Vasil Shanto”.“Jam shumë i lumtur që sot po hapim një laborator informatike, që vjen si një investim konkret me 14 kompjutera për klasën e informatikës në shkollën ‘Vasil Shanto’. Unë e di që Tirana ka 226 shkolla, por duke folur për të 226 nuk zgjidhim gjë, ama duke folur për secilën prej tyre e duke bërë çdo ditë nga një punë me miq që dhurojnë diçka konkrete, atëherë mund transformojmë çdo shkollë”, tha Veliaj.Ai shtoi se Bashkia e Tiranës, në bashkëpunim edhe me donatorët, do ta shtrijë projektin e ndërtimit të laboratorëve të i..

Lexone