Home / Tag Archives: projektet

Tag Archives: projektet

FOTOT: Njihuni me pishinën brenda në… lumë

Nëse jeni duke kërkuar për një pishinë unike, atëherë zgjidhja juaj është Badeschiff.Pishina ‘lundurese’ është ndërtuar në lumin Spree, i cili kalon nëpër qytetin gjerman.Badeschiff, ose ndryshe ‘Anija për larje’, e ankoruar pranë qendrës së qytetit lindor, është një pishinë e madhe e ndërtuar brenda hapësirës së zbrazët të një anije të ankoruar.Pishina është dizenjuar nga Susanne Lorenz si pjesë e një konkursi për projektet e arteve në qytetit dhe u inagurua në maj 2004.Që nga ajo kohë Badeschiff është bërë një atraksion shumë i preferuar i turistëve dhe banorëve në Berlin.Gjatë muajve të verës përveç pishinës janë në dispozicion një lokal, hapësirë për të marrë rreze dielli, për të bërë masazh dhe klasa sporti.Ndërsa në periudhën e dimrit vendoset një çati e përkohshme mbi pishinën dhe zonën përreth, e cila mban dy sauna dhe një sallë pritjeje.Gjithashtu organizohen koncerte dhe festa të ndryshime.

Lexone

Rruga Kardhiq-Delvinë, Rama tregon si lidhet Gjirokastra me detin (Video)

Kryeministri Edi Rama ka uruar një javë të mbarë duke treguar një nga projektet e paketës transformuese. Këtë herë ai ka treguar projektin e rrugës Kardhiq-Delvinë që do të sjellë shumë lehtësi për qytetarët.“Mirëmëngjesi dhe me këto pamje të rrugës Kardhiq – Delvinë, një nga projektet e paketës transformuese për ekonominë dhe turizmin e të gjithë zonës, që siguron lidhjen shumë më shpejtë të Gjirokastrës me bregdetin duke evituar Qafën e Muzinës për të vijuar përmes Nivicës, ju uroj një javë të mbarë”, shkruan Rama.MIRËMËNGJES dhe me këto pamje të rrugës Kardhiq – Delvinë, një nga projektet e paketës transformuese për ekonominë dhe turizmin e të gjithë zonës, që siguron lidhjen shumë më shpejtë të Gjirokastrës me bregdetin duke evituar Qafën e Muzinës për të vijuar përmes Nivicës, ju uroj një javë të mbarëGepostet von Edi Rama am Sonntag, 20. Mai 201821 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Rama tregon projektin e rrugës Kardhiq-Delvinë (Video)

Kryeministri Edi Rama ka uruar një javë të mbarë duke treguar një nga projektet e paketës transformuese. Këtë herë ai ka treguar projektin e rrugës Kardhiq-Delvinë që do të sjellë shumë lehtësi për qytetarët.“Mirëmëngjesi dhe me këto pamje të rrugës Kardhiq – Delvinë, një nga projektet e paketës transformuese për ekonominë dhe turizmin e të gjithë zonës, që siguron lidhjen shumë më shpejtë të Gjirokastrës me bregdetin duke evituar Qafën e Muzinës për të vijuar përmes Nivicës, ju uroj një javë të mbarë”, shkruan Rama.MIRËMËNGJES dhe me këto pamje të rrugës Kardhiq – Delvinë, një nga projektet e paketës transformuese për ekonominë dhe turizmin e të gjithë zonës, që siguron lidhjen shumë më shpejtë të Gjirokastrës me bregdetin duke evituar Qafën e Muzinës për të vijuar përmes Nivicës, ju uroj një javë të mbarëGepostet von Edi Rama am Sonntag, 20. Mai 201821 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

VIDEO/ Rama publikon projektin: Si do lidhet Gjirokastra me bregdetin, shmanget Qafa e Muzinës

Kryeministri Edi Rama ka postuar sot pamjet e projetit te rruges Kardhiq – Delvinë, një nga projektet e paketës transformuese për ekonominë dhe turizmin e të gjithë zonës.Sipas projektit, Gjirokastra lidhet shume me shpejt me bregdetin, pasi evitohet Qafa e Muzines.Postimi i RamesMIRËMËNGJES dhe me këto pamje të rrugës Kardhiq – Delvinë, një nga projektet e paketës transformuese për ekonominë dhe turizmin e të gjithë zonës, që siguron lidhjen shumë më shpejtë të Gjirokastrës me bregdetin duke evituar Qafën e Muzinës për të vijuar përmes Nivicës, ju uroj një javë të mbarë

Lexone

Mynihu, fjalor historik për shqipen, që nga “Meshari” deri më sot

Fjalori historik i shqipes, është një nga projektet që Departamenti i Gjuhës Shqipe në Universitetin e Mynihut në bashkëpunim me Institutin e Gjuhësisë në Shqipëri ka në plan të sjellë në lëmin e shqipes. Fjalori, do të pasqyrojë lëndën leksikore që nga “Meshari” i Gjon Buzukut deri në fillim të shekullit XX.“Shqipja ka nevojë për një fjalor historik, ka punuar profesor Kol Ashta të autorëve të vjetër, është në projekt me departamentin e Gjuhës Shqipe në Universitetin e Mynihut ku punon profesor Bardhyl Demiraj dhe në bashkëpunim me institutin tonë do hartohet fjalori historik i shqipes. Çdo të thotë një fjalor historik dhe hetimologjik?Fjalori hetimologjik kërkon burimin e fjalës, ndërsa ai historik ka të bëjë me çastin kur ka hyrë fjala në përdorim, ose regjistrimi i fjalës.Ky fjalor do të filloj të pasqyrojë lëndën leksikore që nga “Meshari” i Gjon Buzukut deri në fillim të shekullit XX, prandaj quhet edhe fjalor hisorikë.Ky ka rëndësi të jashtëzakonshme për arsye se shik..

Lexone

Mimoza Mustafa sapo zgjohet nga gjumi, habit me këtë pamje

Gruaja e Shkumbin Kryeziut veç po rinohet, e këtë po e thonë shumë njerëz, të cilëve Mimoza po u duket përditë e më e freskët dhe më në formë. Këngëtarja i është kthyer muzikës, ama po paraqitet vetëm në projektet e “Labia” për fundvit. Pra, ende nuk kemi parë ndonjë …

Lexone